Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tut ki aliden miras kaldı sana zülfikar ne demek

  1 ziyaretçi

  tut ki aliden miras kaldı sana zülfikar ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  TUT Kİ ALİ’DEN MİRAS KALDI SANA ZÜLFİKAR SENDE ALİ’NİN YÜREĞİ YOKSA ZÜLFİKAR NEYE YARAR

  Napolyon Bonoparte “dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir” derken haksız sayılmaz. Zira cesaret cesurların işidir korkakların değil.

  Hz. Mevlana; “tut ki Ali’den miras kaldı sana Zülfikar. Sende Ali’nin yüreği yoksa Zülfikar neye yarar?” derken gücü elinde tutanların adalet yönünde o kılıcı kullanamadıktan sonra ne işe yaradığını sorgular. Ne yazar Hz. Ali gibi o kılıcı (Zülfikarı) Hak yolunda sallayamadıktan sonra? Sahi Zülfikara sahip olsan ya da sana miras kalmış olsa da, Hz. Ali gibi çıkıp meydana canü başu Hak yoluna koyamadıktan sonra neye yarar?

  Çok sevdiğim Nihavent makamında bir eserde Pir Sultan Abdal’ın dediği gibi cesur olmak öyle her babayiğidin harcı değildir;

  Çıkalım meydan yerine

  Erelim Ali sırrına

  Can-ü başı Hak yoluna

  Koyamazsın demedim mi

  Demedim mi demedim mi

  Gönül sana söylemedim mi

  Can-ü başı Hak yoluna

  Koyamazsın demedim mi?

  Sorun Hz. Ali efendimizin “cesurun ayakları dayanmak, korkağın ayakları kaçmak için yaratılmıştır” buyurduğu gibidir. Yoksa onun zülfikarı (kılıcı) elinde olsa neye yarar ki?

  Bazı alim ulema sınıfında olanların durumuda tıpkı zülfikarı elinde miras gibi bulundurupta Hz. Ali efendimizin cesareti yüreği olmayanlara ne kadar çok benziyor. Zira zalimler zulüm yapmaya asla cesaret edemezlerdi alim ulema makamında olanların bu alemde yağcılığı olmasaydı.

  Şemsettin ÖZKAN

  24.03.2022 GÜZELYALI

  KAYNAKLAR

  1-kuran.diyanet.gov.tr

  2-kuranmeali.com

  Yazı kaynağı : suskunduvar.com

  AŞK-I HAYAL on Tumblr

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2023 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Engelsiz Köşe - Tut ki Ali'den miras kaldı sana zülfikar, Sende Ali'nin yüreği yoksa zülfikar neye yarar - Bahattin Demir

  Engelsiz Köşe - Tut ki Ali'den miras kaldı sana zülfikar, Sende Ali'nin yüreği yoksa zülfikar neye yarar - Bahattin Demir

  Gök kubbe yerle yeksan olsa, biz insan oğlu iflah olmayacağız. Gün geçmiyor ki ağlayıp sızlamadığımız,
  kötü haberlerle uyanmadığımız. Bu hırs, bu öfke, bu gaflet uykusu nedir? İnsanız ama ne insanoğluna ne de
  bu dünyaya saygımız kalmamış. Nefret kaplamış tüm gözleri, kör  olmuş yürekler…

  Sanki hoşgörü coğrafyasına ekilen tüm sevgi tohumları yeşermeyi unutmuş. Biz ki Mevlana’nın yüce yaşam felsefiyle büyümüş nesilleriz. Ne güzel demiş gönlü güzel insan;
  Tut ki Ali’den miras kaldı sana zülfikar,
  Sende Ali’nin yüreği yoksa zülfikar neye yarar?”

  Mücadelemizde kötülere karşı yürekli olmalıyız. İşte bu sebeplerden ötürü unutmamalıyız ki: her müslüman, bir devlet, her müslümanı devlet kılan ise  imanı ve inancıdır. Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü geri kazanmalı ve gelecek nesillere iyi bir ahlak aşılayabilmek için önce kendi değerlerimizi diri tutmalıyız. Cihan Fatih’i gibi, Ertuğrul gibi Osman Bey gibi yüreğimizi ortaya koyup, değerlerimize değerler katmak zorundayız.
  Atalarımızın ödediği bedeller ile bugünlere geldik. Bizler de torunlarımız için bedel ödemeliyiz. Etrafınıza bir bakın. Haksızlıklar, arsızlıklar, alçaklıklar, namussuzluklar diz boyu olmuş. Hapishaneler, sokaklar tacizcilerle ve istismarcılarla dolmuş. Taciz edilenlerin % 80 i, bizim mağrur ve savunmasız engelli çocuklarımız. Onların şiddet gördüğü, ezildiği ve canlarına kast edildiği bu dönemde, bir nesil tüm değerlerini kaybetmiştir kanımca.

  Sorulacak tüm sorular cevapsız kalmaya mahkum sanki. Bütün diller lal olmuş. Bütün gözler kör ve bütün umutlar bir çare.

  Biz, siz, ben, sen, o farketmeksizin umutlarımız kırılıyor birer birer. Hepimizin elinden gelecek bir şeyler vardır diye düşünüyorum. Yoksa nasıl dönsün bu devri alem?

  Hoş nidaların ve şen çocuk kahkahalarının yükseleceği bir hayat dileğiyle…

  Hoşçakalın , sevgiyle kalın.

  Yazı kaynağı : bahattindemir.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap