Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tunceli arı yetiştiricileri birliği

  1 ziyaretçi

  tunceli arı yetiştiricileri birliği bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tunceli İli Arı Yetiştirciler Birliği 2018 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

  İlimiz Arı Yetiştiriciler Birliğinin 2018 yılı olağan genel kurul toplantısı 30.04.2018 tarihinde saat:10.00'da Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda yapıldı.

  İl Müdürümüz Orhan KAYA ile Çorum, Samsun, Elazığ ve Bingöl Arı Yetiştiriciler Birlik Başkanlarının da davetli olarak katıldığı toplantıda; Bakanlık Temsilcileri gözetiminde oy kullanma hakkına sahip 896 birlik üyesinden 230 ortağın katılımıyla toplantıya başlanmıştır.

  İl Müdürümüz Orhan KAYA yapmış olduğu açılış konuşmasında; " İlimizin gerek bakir doğası gerekse bitki florasının zenginliği düşünüldüğünde arıcılık konusunda çok güçlü ve önemli potansiyele sahip olup son yıllarda bu potansiyeli ortaya çıkarmak amacıyla Bakanlığımız desteklemeleri ile çalışmaları süratle sürdürdüklerini belirtip, Genç Çiftçi Projesinde 2016 ve 2017 yıllarında arıcılık konusunda 55 üreticimize 30.000 TL hibe desteğinden toplam 1.650.000 TL hibe ödemesini gerçekleştirdiklerini, 2018 yılında da arıcılık projelerine hibe desteğinin devam edeceğini söyleyerek genel kurulun birlik üyelerimize, üreticilerimize ve İlimize hayırlı olmasını dilerim." dedi.

  Birlik Başkanı Kazım DOĞAN yapmış olduğu konuşmasında; "Görevde olduğu 4 yıllık süre içerisinde arıcıların tüm sorunlarının çözümü için Yönetim Kurulu olarak ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerini, özellikle organik arıcılık konusunda Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürüttüklerini, üyelerimizin bal mumu ihtiyaçlarının karşılanması ve üretilen balların pazarlanması noktasında da 2017 yılında önemli katkılar sağladıklarını dile getirerek, 2018 yılı üretim sezonu için umutlu olduğunu belirterek genel kurulun hayırlı olmasını dilerim." dedi.

  Gündemde yer alan tüm maddeler görüşülüp karara bağlandıktan sonra toplantı saat 15.30 itibariyle sona ermiştir.


  Yazı kaynağı : tunceli.tarimorman.gov.tr

  TUNCELİ ARICILAR BİRLİĞİ

  Tunceli Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi Erdal Duman itirafçı ifadesiyle tutuklandı

  Tunceli Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi Erdal Duman itirafçı ifadesiyle tutuklandı

  Tunceli Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi Erdal Duman itirafçı ifadesiyle tutuklandı

  Tunceli Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi olan, bir dönem Pülümür Belediyesinde meclis üyeliği yapan Erdal Duman, V.Ç. isimli bir itirafçı beyanıyla tutuklandı.

  Tunceli Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi olan, bir dönem Pülümür Belediyesinde meclis üyeliği yapan Erdal Duman, V.Ç. isimli bir itirafçı beyanıyla tutuklandı.

  Duman'ın avukatı Gülşah Kaya, tutuklamanın istisnai bir tedbir olduğunu belirterek, söz konusu tutukluluğun büyük mağduriyetlere yol açacağını ifade etti.

  Yeni Dersim'in haberine göre olay geçtiğimiz günlerde meydana geldi. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaklaşık 2 buçuk senedir yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan evli ve 2 çocuk babası Erdal Duman, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 2 buçuk senedir hem soruşturma safhasında hem de iddianamenin düzenlenip kabul edilme aşamasında tutuksuz olan Duman, kaçma şüphesi olmamasına rağmen Tunceli 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ilk duruşmada tutuklandı.

  Erdal Duman'ın tutukluğu ise V.Ç. isimli bir itirafçı beyanına dayandırıldı.

  İTİRAFÇI "ERDAL DUMAN'I TANIMIYORUM" DEDİ

  İtirafçı V.Ç., hangi koşullarda ve ne şekilde alındığı bilinmeyen ifadesinde, "2017 yılında Ardıçlı Köyü yol ayrımına gittiklerini, burada menfeze EYP yerleştirdiklerini, EYP provası yaptıklarını, tüm bu süreçlerden Erdal Duman'ın bilgisi olduğunu" söyledi. Ancak geçtiğimiz hafta yapılan yeminli duruşmada itirafçı V.Ç., "Erdal Duman'ı tanımadığını, Ardıçlı Köyüne hiç gitmediğini, Erdal Duman'ın evine hiç gitmediğini ve 2017 yılında bahsi geçen patlamadan haberdar olmadığını" beyan etti.

  Duman'ın avukatı Gülşah Kaya, tutuklamanın istisnai bir tedbir olduğunu belirterek, söz konusu tutukluluğun büyük mağduriyetlere yol açacağını ifade etti. Kaya, tutukluluğa itiraz dilekçesinde, "Bir sanığın tutuklanması için aleyhine yeni bir delil ortaya çıkması gerekir. Ancak dosyada ortaya çıkan delil sanık lehinedir" dedi. Erdal Duman'ın hali hazırda 250 kovan arısı bulunduğunu belirten Kaya, müvekkilinin tahliyesi, aksi durumda ise adli kontrolle serbest bırakılmasını talep etti.

  ÜRETİM SEZONU BAŞLAMIŞKEN...

  Arıcılık sektörü için üretim sezonun başladığının altını çizen Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kazım Doğan ise, "Tam da üretim sezonu başlamışken Erdal Duman arkadaşımızın arıları sahipsiz kaldı. Kendisinin ikameti sabit, çocukları var, kaçma şüphesi yok ancak yine de tutuklandı. Erdal Duman arkadaşımız için elimizden geleni yapacağız. Tüm süreci yakından takip ediyoruz" diye konuştu.

  Yazı kaynağı : www.birgun.net

  İtirafçı ifadesiyle tutuklanan Erdal Duman için Arıcılar Birliği'nde açıklama yapıldı

  İtirafçı ifadesiyle tutuklanan Erdal Duman için Arıcılar Birliği'nde açıklama yapıldı

  Tunceli Arı Yetiştiricileri Birliği, 10 ay önce bir itirafçının ifadesi nedeniyle tutuklanan üyeleri Erdal Duman’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. Açıklamayı Birlik Başkanı Kazım Doğan okudu.

  Duman’ın tutuklanma sürecine değinen Doğan, “Erdal arkadaşımız 2019 yaz aylarında hakkında verilen bir ifade sebebiyle iki gün gözaltına alınmış, ifadesi alındıktan sonra ise hakkında hiçbir adli kontrol konulmadan serbest bırakılmıştı. Gözaltı işlemi sırasında evinde arama yapılmış, cep telefonu ve flaş belleğine el konulmuştu. Yapılan inceleme sonucu ne evinde yapılan aramada ne de el konulan eşyasında hiç bir suç izi ve örgüt bağlantısı tespit edilmemişti” dedi.

  Duman’ın serbest bırakılmasının ardından çok sevdiği mesleğini yapmaya devam ettiğini söyleyen Doğan, “Uzun bir süre Arıcılar Birliği’mizin yönetiminde yer almış, Ovacık Kooperatifi’nin arıcı denetleme ekibinde yer almış, Pülümür Merkez Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin ilk kurucu üyesi ve ilk yönetim kurulunda yer alarak önemli katkılarda bulunmuştur. İlimizde arıcılığın gelişmesi için İl Tarım Müdürlüğü ve Valilik ile birlikte yaptığımız “Genç Çiftçi Projesi, Organik Arıcılık Projesi, Bitki Envanter Çalışması” gibi çalışmalarda yer almıştır. Temiz ve hakiki bal üretimi için çabalayan, İlimizde arıcılığın gelişmesi için insanları üretime teşvik eden, bilgisi ve tecrübesi ile üreticilere destek veren bir üyemizdir” diye konuştu.

  Gözaltına alınmasının üzerinden 2 buçuk yıl geçtikten sonra üyelerinin Mart ayında çıkarıldığı ilk mahkemede tutuklandığını hatırlatan Birlik Başkanı Kazım Doğan, “Çıkarıldığı mahkemede kendisine yönelik ifade veren örgüt üyesinin mahkeme huzurunda Erdal’ı tanımadığını, bahsi geçen kendisine ait ifadeyi hatırlamadığını söylemişti. Dolayısıyla ortada suç olabilecek hiçbir delil kalmamışken Erdal arkadaşımız tutuklanmıştı. Etkin pişmanlıktan faydalanmak için yapılmış bir suçlamanın olduğu gün gibi ortadayken, hakkında geçmişte her hangi bir suç kaydı bulunmayan üyemize değil de çıkarı uğruna hareket eden birinin beyanına inanılması karşısında şaşkınlık yaşamaktayız” şeklinde konuştu.

  DOĞAN, “POTANSİYEL ÖRGÜT DESTEKÇİSİ VEYA SUÇLU GİBİ GÖRÜLMEK İSTEMİYORUZ”

  Yaptıkları iş nedeniyle potansiyel suçlu gibi görülmek istemediklerini söyleyen Tunceli Arıcılar Birliği Başkanı Kazım Doğan, “Biz arıcılar ve ilimizdeki diğer hayvansal üretim yapanlar işimiz gereği yaylalarda bulunuyoruz. Sırf bu sebeple potansiyel örgüt destekçisi veya suçlu gibi görülmek istemiyoruz. Mahkemeye kendi rızasıyla gitmiş, evli ve iki çocuk babası, kaçma şüphesi bulunmayan Erdal yaklaşık 10 aydır bu sebeple tutuklu yargılanmaktadır. Bu süreçte adli kontrol şartlarının da uygulanmaması sebebiyle arı kovanlarının bir kısmını kaybetmiş kalanını da bakımsızlık nedeniyle kaybetmekle karşı karşıyadır. İlimiz arıcılık üretiminde önemli bir bölgedir. Erdal da ilimiz için, bizler için önemli bir üretici ve iddia edildiği gibi suçlarla hiçbir bağı bulunmayan, tek bağı çiçekle, ağaçla, kuşla, arılarıyla, sevdiği ailesiyle ve biz dostlarıyladır” ifadelerini kullandı.

  Doğan, önümüzdeki hafta görülecek olan duruşmada, mahkemeden adaletli bir karar çıkacağına inandıklarını ve bunu beklediklerini söyledi.

  Erdal Duman’ın duruşması 12 Ocak 2023 günü saat: 10.00’da Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

  Yazı kaynağı : www.yenidersim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap