Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  transfermarkt güncelleme ne zaman

  1 ziyaretçi

  transfermarkt güncelleme ne zaman bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Süper Lig

  Süper Lig 2022/2023 | Ara piyasa değeri güncellemesi sonrası en değerli 20 futbolcu | Transfermarkt

  Son piyasa değer değişiklikleri | Transfermarkt

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2023 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  A'dan Z'ye Transfermarkt sistemi - TRT Spor - Türkiye`nin güncel spor haber kaynağı

  A'dan Z'ye Transfermarkt sistemi - TRT Spor - Türkiye`nin güncel spor haber kaynağı

  Almanya merkezli Transfermarkt, hemen hemen her futbolseverin ziyaret ettiği bir futbol platformu.

  Dünyanın her yerinden futbolcuların bilgilerine rahatlıkla ulaşılabilen bu siteden futbol kulüpleri, teknik direktörler, menajerler, scoutlar hatta futbolcular bile faydalanıyor.

  TRT SPOR'a konuşan Transfermarkt Türkiye Bölüm Şefi Gökhan Yağmur, platformun transfer piyasasını derinden etkilediğini de düşünüyor.

  - Genel olarak sistem nasıl çalışıyor?

  Transfermarkt, genelde 3 ana direk üzerinden çalışıyor. Bunlar: Haberler, Veritabanı ve Transfermarkt Toplumu. Bu üç konuyu çalışmalarımızda her zaman birleştirmeye çalışıyoruz. Örneğin haber yapılıyor, istatistiklerimizi ve uzmanlarımızı bu haber konusunda kombine etmeye çalışıyoruz.

  - Kaç dilde yayın yapılıyor?

  Transfermarkt uluslararası bir sayfa. Şirket Almanya’da olabilir, ama birçok ülkeye yönelik yayınlar yapıyoruz.

  Sayfaların büyüklüğüne göre sıraladığımız, sayfamızın bu ülke versiyonları başrol oynuyor.

  Almanya, Türkiye, İtalya, İspanya, İngiltere, Polonya, Avusturya, Portekiz, Fransa, Hollanda, İsviçre, Rusya ve ABD ülkelerine özel sayfalarımız var. Buna ek olarak transfermarkt.com üzerinden de global olarak İngilizce yayın yapıyoruz. 

  Bu sayfaların bölüm şefleri var. Yani bu sayfalarla özel olarak ilgilenen kişiler var.

  Ayrıca bu ülkelerin sayfaları da mevcut:

  Hindistan; Brezilya; Güney Afrika; Romanya; Yunanistan; Belçika; Yeni Zelanda; Lüksemburg; Meksika; Kolombiya; Malta; Slovenya; Macaristan; Danimarka; Sırbistan; Çekya; İskoçya; Moldova; Hırvatistan; Bulgaristan; Slovakya; Filistin ve Karadağ

  Sayfayı ziyaret eden ülkelerin sayısı 207.  "Belçika Ligi, Türkiye Ligi'nden kaliteli değil ama son 10 yılda yapılan transferlere bakarsak arada büyük fark var"


  - Bir futbolcunun değeri nasıl belirleniyor?

  Bu soruyu açıkçası bekliyordum. Cevabı öyle kolay verilmiyor, ama "Piyasa Değer Analizi"(PDA) ile toplam iki hafta uğraşıyoruz. Son 48 saat beraber oturup oluşturduğumuz rakamları tartışıyoruz. 

  Senede 4 güncelleme yapıyoruz. Yazın ve kışın iki büyük güncelleme, baharlarda da küçük çaplı güncelleme yapılıyor.

  Futbolcunun değeri hangi kriterlere göre değerlendiriliyor sorusunda ise, birçok faktöre dikkat çekilmesi gerekiyor.

  İlk başta yaşı, performansı, oynadığı lig ve ligin seviyesi:

  Süper Lig, Avrupa’nın dev liglerine göre daha zayıf. Avrupa kupalarında ve Milli takımda gösterdiği peformans, transfer geçmişi (kariyerinde bir oyuncuya hangi yükseklikte ve bonservis ödendi mi?), oynadığı mevki, ülkedeki mevki piyasası.

  Örneğin, Türkiye’de bek oyuncuları için piyasa yüksek rakamlı değil. Bunu geçmişteki bonservis bedellerinden görebiliyoruz.

  Oyuncunun sözleşme süresi, sakatlık durumları gibi faktörler de toplamda rol oynuyor.

  Son olarak liglerin piyasası da önemli. Mesela birçok takipçimiz bizi Belçika ligiyle kıyaslıyor. Ama bu konuda sadece sportif yönü görüyorlar. Evet, Belçika ligi bizim ligimizden daha kaliteli değil, fakat son 10 senede Belçika liginden yapılan transferlere bakıldığında ve Süper Lig’den yapılan transferlerle kıyaslandığında, arada ne kadar büyük bir fark olduğu belli oluyor.

  Onların oyuncu piyasası, Avrupa kulüpleri için çok daha odak noktası durumunda. Belçikalı futbolcular ve Belçika liginde oynayan oyuncular daha popüler. Bu hem geçmişe dayanan bir durum (birçok yıldız çıktı bu ülkeden), hem de Milli takımının başarısıyla alakalı bir durum. Belçika futbolu genel anlamda yükselişte.

  "Trabzonspor'un eli kolu bağlı olmasaydı Burak Yılmaz için Galatasaray'dan daha fazla ücret isterdi"

  PDA oluşumunu ele aldıktan sonra gelelim PDA yaklaşım ve faktörlerine.

  Mali faktörü:

  • Bonservis bedelinin miktarı, taksit opsiyonları ve performansa dayalı opsiyonlar. 

  • Bonservis bedeli esnasında oyuncu ile oyuncuyu satan kulüp arasındaki sözleşme uzunluğu

  Örnek vermek gerekirse sadece bir yıl kontratı olan bir oyuncunun kontratı elbette daha ucuz olur ve bize PDA'i için doğrudan gösterge olamaz. Burada değer biraz daha üstün olabilir.

  • Bonservis bedelinin ödenmesi sonrasında oyuncunun kontratı, maaşı ve sözleşme uzunluğu.

  • Sabit bonservis bedeli. Mesela Burak Yılmaz, Galatasaray'a 5.5 milyona transfer olmuş olsa da PDA değerini bundan üstün tutmak doğru bir karardı çünkü Trabzonspor'un eli kolu bağlı olmasaydı bu miktarı daha üst seviyelere taşıyabilirdi. 

  Eğer bir oyuncunun bonservis bedelini başka hiçbir takım karşılamak istemiyorsa PDA'da aleyhine olan bir faktör olarak baz alınır. Bonservisi karşılayan taraf Çin piyasası ise PDA'da genel olarak baz alınmaz. İngiltere'nin alt takımları ise kısmen baz alınıyordu.  Sportif faktörler:

  • Bir oyuncu ne kadar çok oynarsa o kadar iyi kendisini futbol piyasasında ıspatlayabilir. Oynayamaz ise kendisini o kadar çabuk unutturur.

  • Oyuncun mevkisi de önemlidir. Çünkü hücumcular daima daha pahalıdır.

  • Uluslararası müsabakalar (bilhassa Şampiyonlar ligi) daima Süper Lig'den daha büyük bir referanstır. Bunun en iyi örneği Cenk Tosun'dur. Geçen sezon Süper Lig'de penaltı dışında sadece bir gol kaydetmiş fakat Şampiyonlar Ligi'nde göz doldurduğu için büyük bir rakama İngiltere'ye transfer oldu. 

  "Üyelerimiz de futbolcuların değerini belirleyebilir"

  Üyelerimiz de futbolcuların piyasa değerlerini belirleme sürecine dahil olabilir. Onların fikirlerini de dikkate alıyoruz, ama tabii ki bu fikirler piyasa değerleri kriterleri çerçevesinde iyi argümanlarla desteklendiğinde.

  Burada herhangi bir endeks yok. Eğer bir oyuncu için aşırı abartılı (iyi veya kötü) değer verilirse bunu yapan üye kendi fikrini tüm PDA için diskalifiye eder ve uzun bir süre için dikkate alınmaz.

  Ayrıca verilen tüm değerler için neden açıklanmalı. Aksi takdirde yorum silinecektir. 


  - Transfermarkt’ın, transfer piyasasını etkilediğini düşünüyor musunuz?

  Evet düşünüyorum. Ama bu durum tek yönlü değil. Hem biz piyasayı etkileyebiliyoruz, hem de piyasa bizi etkileyebiliyor. Bir simbiyoz oluşuyor.

  Bu değerlerin ne kadar ciddiyet taşıdıklarının farkındayız. Birçok Türk takımının bu değerlerle çalıştıklarını da biliyoruz. Bu sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde öyle.

  Bu nedenle piyasa değerlerini son derece ciddiyetle oluşturuyoruz ve piyasa gerçeklerini ifade etmelerini istiyoruz. Çünkü bu Türk futbolu için son derece önemli.

  Dünya çapında kabullenilmiş verilerin düzgün olmasını arzu ediyoruz. Değişmeyen faktörler bazında ve piyasanın gelişmeleriyle beraber bir rakama ulaşıyoruz

  - Türkçe servisini ne zaman açtınız ve kaç kişi çalışıyor?

  Türk versiyonuyla 15 Temmuz 2010’da yayına geçtik. Şu an Transfermarkt.com.tr’de ekip olarak toplam 15 kişiyiz.

  - Toplamda kaç kişi çalışıyor ve kaç ülkede çalışmanız var?

  Ofiste çalışanlar ve gönüllü olarak sayfamıza katkı veren kişiler var. Ofiste çalışanlar tam kadrolu olanlar, diğerleri de ya ek iş olarak ya da gönüllü olarak çalışıyor.

  Özellikle veritabanımızı geliştirmemizde çok önemli rol oynayan 400 gönüllü, ekstra bir teşekkürü hak ediyor.  "Bizim sitemizi dünya çapındaki futbol platformları arasında Şampiyonlar Ligi olarak görebiliriz"

  - Oyuncular hakkında bilgilere nasıl ulaşıyorsunuz?

  Kaynaklarımız çok geniş. Medya organları, haber ajansları, menajerler, oyuncular, teknik adamlar ve tabii ki üyelerimiz.

  Ulaşabildiğimiz her yerden bilgi alıyoruz. Veri yönetmenlerimiz tüm dünyada mevcut ve dünyanın her köşesinden futbol bilgilerini sistemimize giriyorlar. Bu dünyada eşsiz bir olay.

  Üyelerimiz normal bildiğiniz taraftarlar. Futbol tutkusu çok büyük olan bu kişilere, mevcut olan bilgileri platformumuzda yayma imkanı sunuyoruz.

  Onlar düzeltme formülleri vasıtasıyla sisteme giriyorlar, ardından bu bilgiler veri yönetmenlerimiz tarafından kontrol edilip, onaylanıyor. Bu sistemi yıllardır geliştirdik ve bugün veri yönetmenlerimiz, uzman haline geldiler ve Transfermarkt veritabanını dünyada benzersiz hale getirdiler.

  - Kulüplerle olan ilişkileriniz nasıl?

  Kulüplerle ilişkilerimiz iyi. Futbol medyasının içerisindeyiz, ama sonuçta veritabanı olarak bakıyorlar bize.

  Her zaman her anlamda tarafsız ve bağımsız olduğumuzu, böyle hareket ettiğimizi gösteriyoruz ve böyle de devam edeceğiz.

  Kulüpler de bunun farkında. Bu yüzden her zaman kulüplere biraz daha mesafeli kalmayı tercih ediyoruz.

  - Kulüplerin bile keşfedemediği oyunculara nasıl ulaşıyorsunuz?

  Daha önce de açıkladığım gibi, veri yönetmenlerimiz, menajerler ve futbolcular. Kendileri bile tüm dünyadan bize ulaşıyorlar ve sistemimize kayıt oluyorlar.

  Uluslararası bir platform oluşturduk ve bu platform artık birçok oyuncu için önemli bir vitrin oldu.

  Nasıl profesyonel oyuncular için Şampiyonlar Ligi kendilerini gösterme sahnesiyse, bizim sitemizi dünya çapındaki futbol platformları arasında Şampiyonlar Ligi olarak görebiliriz. Bunu net olarak söyleyebilirim.

  - Kulüplerin gözlemcileriyle çalışmalarınız oluyor mu?

  Kulüp scoutları için sitemizin bilgi toplamak için ilk başvurdukları yer olduğunu biliyoruz. Tüm verilerimiz herkese açık.

  Kulüplerin scoutları istediği istatistiği arayıp bulabilirler. Ama oyuncuların menajerleriyle temas halindeyiz.

  Menajerler platformumuzda şirketlerini kayıt edebiliyorlar ve oyuncularını listeyebiliyorlar.

   Kaynak: TRT SPOR

  Yazı kaynağı : www.trtspor.com.tr

  Süper Lig 2021/2022 - Piyasa değeri güncellemesi sonrası takımlarin yeni kadro değerleri | Transfermarkt

  Transfermarkt Futbolcu Piyasa Değerlerini Nasıl Hesaplıyor?

  Transfermarkt Futbolcu Piyasa Değerlerini Nasıl Hesaplıyor?

  Her taraftar, transfer dönemini iple çeker. Tuttuğu takıma yeni ve özellikle yıldız futbolcuların katılması onları heyecanlandıran unsurlardan biridir. Futbol kulüplerinin gelirlerinden bahsettik ancak giderlere bakacak olursak en büyük harcamalar yine transfer dönemlerinde yapılıyor.  Özellikle son yıllarda, artık futbolcular için devasa ücretlerin ödendiğine şahit oluyoruz. Son olarak 2021 yılında farklı ülkelerden tüm takımlar, 4.86 milyar dolarlık bir transfer harcaması yaptı. Bu 2020 yılında 5.63 milyar dolar, 2019’da ise 7.35 milyar dolardı. Pandeminin kulüp ekonomilerini etkilemesiyle toplam harcama tutarlarının azaldığını görsek bile, hala çok büyük bir havuzdan bahsediyoruz.

  Tabii ki transfer denilince akla ilk gelen platform ise 'Transfermarkt' oluyor. Transfermarkt aracılığı ile takımların ve futbolcuların istatistiklerine, form durumlarına ve transfer harcamalarına ulaşabiliyoruz. Bugün bizim ele alacağımız konu ise, Transfermarkt’ta yer alan futbolcu piyasa değerlerinin hangi kriterlere göre hesaplandığı. 

  Öncelikle, 'Bonservis bedeli' ve 'Piyasa Değeri' nedir?

  Futbolcular, bir takımla anlaştığında işi resmiyete dökmek adına sözleşme imzalarlar. Bu sözleşmede futbolcunun o takımda ne kadar kalacağı yani sözleşme süresi de yer alır. Eğer futbolcu, sözleşme süresi devam ederken başka bir takıma gitmek isterse, gitmek istediği takımın şu anki takımına bir tazminat ödemesi gerekir. İşte bu tazminat tutarına bonservis bedeli diyoruz. Bonservis bedeli, futbolcunun sözleşmesinde yer alan serbest kalma ücreti ya da takımların arasındaki anlaşmaya göre değişiklik gösterebilir.

  Piyasa değeri ise oyuncuların dönemsel performasına ve çeşitli etmenlere bağlı olarak değişen tahmini bonservis bedelleridir. Resmi nitelikte olmayan piyasa değerleri, o dönemin transfer için harcanan paraya, takım bütçelerine, ülkere ve futbolcunun özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. 

  Peki Transfermarkt futbolcuların piyasa değerlerini nasıl hesaplıyor?

  Öncelikle Transfermarkt'ın her ne kadar transfer denilince akla gelen ilk platform olsa bile resmi bir nitelik taşımadığını belirtelim. Yani futbolcuların piyasa değerleri, tahmin üzerine hesaplanıyor. Ancak spor - ekonomi araştırmacılarının daha önce yaptığı ölçümlemelere göre, Transfermarkt, oyuncuların piyasa değerlerini belirleme konusunda resmi bonservis bedelleri de düşünüldüğü zaman epey başarılı. Peki bunu nasıl yapıyorlar?

  İlk olarak Transfermarkt’ın belirli bir algoritma kulanmadığını söyleyelim. Amaçları, oyuncunun net fiyatını değil, o anki futbol piyasasına göre oyuncunun satışı/transferi olması durumunda o oyuncudan beklenen değeri belirlemek. Bunu yaparken de oyuncu istatistikleri ve son dönem performansı, oyuncunun transfer geçmişi, yer aldığı lig, oyuncu hakkında çıkan haberler ve Transfermarkt topluluğundan yararlanıyorlar.

  Oyuncu için daha önce ödenen transfer ücreti ve maaşlar hesaba katılıp, transfer piyasasında başka oyunculara ödenenen ücretler de ele alınıyor ve ortalama bir değer belirleniyor. Bu değerler, her sezon iki defa yeniden güncelleniyor. Sezon devam ederken yeni süre almaya başlayan ve performansını artıran genç oyuncular içinse bu güncelleme yoluna daha sık başvuruluyor. Yani Transfermarkt’ın futbolcuların piyasa değerini belirlerken genç oyuncuların takibine öncelik verdiğini ve onlar için daha sıkı bir çalışma yaptıklarını söyleyebiliriz.

  Transfermarkt'ın futbolcu piyasa değerlerini hesaplarken baktığı kriterler:

  Bu kriterlere ek olarak farklı durumlar da ortaya çıkabiliyor. Kulüp ve oyuncu arasında yapılan resmi sözleşmeye göre farklı piyasa değerleri de oluşabiliyor. Kulübün oyuncu için belirlediği bonservis bedeli, transfer şartları, oyuncunun istekleri, maaş seviyesi, sözleşme opsiyonları gibi durumları örnek olarak verebiliriz. 

  Transfermarkt'ın futbolcu piyasa değerlerini neye göre hesapladığını görmüş olduk. Şimdi ödenen bonvervisin yüksekliği ile futbol tarihine geçmiş transferlere bir bakalım ve oyuncuların o dönemki Transfermarkt piyasa değerlerini inceleyelim.

  En yüksek bonservisin ödendiği futbolcu transferleri ve piyasa değerleri: 

  Eden Hazard’ın Chelsea’den Real Madrid’e transferi

  Belçikalı futbolcu Eden Hazard, Fransız ekibi Lille’de gösterdiği performansın ardından Chelsea’ye katıldı. Yıldız oyuncu, burada da iyi bir performans göstererek Ronaldo’dan sonra yeni bir dünya yıldızını takıma kazandırmak isteyen Real Madrid’e adeta göz kırptı. Beklenen bu gelişme 2019 yılında yaşandı ve Hazard, 115 milyon euroluk bonservis bedeliyle Madrid’in yolunu tuttu.

  Lukaku’nun Inter’den Chelsea’ye transferi:

  Premier Lig ekibi Chelsea, aslında  2011 yılında Lukaku’yu 15 milyon euro karşılığına Belçika takımı Anderlecht’ten kadrosuna katmıştı. Lukaku o dönem bir türlü bekleneni veremedi ve West Brom’a kiralandı. Bu noktadan sonra kariyeri artık Chelsea’den bağımsız ilerleyen Lukaku, kendini 2019 yılında Inter’e transfer olduktan sonra gösterebildi. Chelsea de bu performansa kayıtsız kalmayarak 2011’de 15 milyon euroya transfer ettiği Lukaku’yu 2021’de 115 milyon euroya yeniden kadrosuna kattı. 

  Cristiano Ronaldo’nun Real Madrid’den Juventus’a transferi:

  Aslında CR7’den bahsedecek olursak eğer, aklımıza ilk olarak Manchester United’dan Real Madrid’e transferi gelebilir. Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo, o dönem 94 milyon euroluk rekor ücretle Madrid’in yolunu tutmuştu. Ancak Ronaldo’nun bir sonraki satışı daha da fazla bir ücretle gerçekleşti. Ronaldo, 23 yaşında geldiği Real Madrid’den 2018 yılında 31 yaşındayken ayrıldı ve 117 milyon euro karşılığına Juventus’a katıldı.

  Jack Grealish’in Aston Villa’dan Manchester City’ye transferi:

  Aston Villa altyapısından yetişen İngiliz futbolcu Jack Grealish, 2011 yılında adımını attığı takımına 2021 yılında tam 117.5 milyon euro kazandırdı. Grealish, dudak uçuklatan bu bonservis bedeliyle katıldığı Manchester City’de kariyerine devam ediyor. 

  Antoine Griezmann’ın Atletico Madrid’den Barcelona’ya transferi:

  Atletico Madrid, yaptığı transferlerden performans alması ve daha yüksek bonservis bedelleriyle farklı takımlara göndermesiyle meşhur. 2018’den bu yana ayrılan oyuncuları sebebiyle bir kadro yapılanmasına giren Barcelona da Atletico’nun yıldızı Griezmann’ı 120 milyon euro karşılığında renklerine bağladı. Ancak Barcelona’da bu aşı tutmadı ve İspanyol oyuncu daha sonra yeniden kiralık da olsa Atletico’ya döndü. 

  Joao Felix’in Benfica’dan Atletico Madrid’e transferi:

  Atletico Madrid’in transfer sisteminden az çok bahsetmiştik. Atletico, Benfica’da forma giyen 19 yaşındaki Felix’in performansına ise kayıtsız kalamadı. İspanyol ekibi, 2019 yılında kesenin ağzını açarak 127.2 milyon euro karşılığında genç futbolcuyu kadrosuna kattı. O dönem 19 yaşında olmasına karşın futbol tarihinin en yüksek bonservisli transferlerden birisi olması çok tartışılmış, Felix ise ''Transfer ücretlerini futbol piyasası belirliyor. Benim buradaki tek amacım futbol oynamak'' diyerek kendini savunmuştu. 

  Philippe Coutinho’nun Liverpool’dan Barcelona’ya transferi: 

  Futbol tarihinde uğruna en yüksek bonservis ödenen futbolcuların çoğunun Brezilyalı olmasına şaşmamalı. Bir futbol ülkesi olan Brezilya milli takım bazında büyük başarılar elde etmiş ve her zaman futbol dünyasına yeni yetenekler kazandırmıştır. İşte Philippe Coutinho da bunlardan biriydi. Barcelona, 2018’de Coutinho’yu Liverpool’a 135 milyon euro ödeyerek kadrosuna kattı ancak performasıyla bir türlü bonservisinin karşılığını veremedi. Coutinho, şu anda Aston Villa’da kiralık olarak forma giyiyior. 

  Ousmane Dembele’nin Dortmund'dan Barcelona’ya transferi:

  Ousmane Dembele, yine genç yaşına karşın yüksek bir bonservisle transfer olan isimlerden. Barcelona, yıl 2017’yi gösterdiğinde Alman ekibi Dortmund’un sadece 1 sezon önce 35 milyon euroya kadrosuna kattığı Dembele için 140 milyon euro ödedi. 

  Kylian Mbappe’nin Monaco’dan Paris Saint - Germain’e (PSG)  transferi:

   Son dönemin ve geleceğin parlayan yıldızlarından Kylian Mbappe, Fransız devi Paris Saint - Germain’in gözünden de kaçmadı. Yıldız transferleri için her dönem kesenin ağzını bonkörce açan PSG, Mbappe için de Monaco’ya 2018’de 145 milyon euro ödedi. Şimdiden Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi ile kıyaslanan Mbappe’nin ilerleyen yıllarda bonservis bedelini daha da artıracağına kimsenin şüphesi yok. 

  Neymar’ın Barcelona’dan Paris Saint - Germain’e (PSG)  transferi:

  Fransa Ligi Ligue 1’de mücadele eden Paris Saint - Germain (PSG), Katar Sermayesi’ne satılmasıyla birlikte yıldız futbolculara alışmıştı ancak kimse bu kadarını beklemiyordu. 2017/18 sezonunda Barcelona Neymar’ı takımdan yollamayı çok istemese bile, Fransız ekibi 222 milyon euroluk serbest kalma ücretini ödeyerek yıldız oyuncuyu kadrosuna kattı. 222 milyon euroluk bu ücret, futbol tarihinde de bir rekorun kırılması anlamına geliyordu. Neymar'ın bu transferi, hala uğruna en yüksek bonservis ücreti ödenenen transfer olarak birinciliğini koruyor. 

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap