Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  trafik sigortasında kaçıncı basamaktayım

  1 ziyaretçi

  trafik sigortasında kaçıncı basamaktayım bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Trafik Sigortası Poliçe Basamak Hesaplaması

  Trafik Sigortası Poliçe Basamak Hesaplaması

  Poliçe primlerinin belirlenmesinde önemli bir kriter haline gelen trafik sigortası basamak tarifesini kolaylıkla hesaplayıp trafik sigortası poliçe priminizin ne kadar olacağı konusunda tahminler yürütebilirsiniz. Trafik sigortası poliçe basamak hesaplama ve sorgulama ile ilgili detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Sigorta hesaplama tablosu üzerinden hasarsızlık indirim ve prim artışı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

  Trafik sigortası hesaplanırken bulunduğunuz il fiyatı belirleyen etkenlerden biridir. Trafik sigortası neye göre hesaplanır sorusunun en öne çıkan cevabı ise trafik sigortası basamak tarifesidir.Hasarsızlık indirimi alabilmenizi sağlayan basamak tarifesi hesaplama yapılırken oldukça önemlidir. Trafik sigortası hesaplama yapmak için bilgilerinizi girip aracınızın trafik sigortası primini öğrenebilirsiniz.

  Trafik Sigortası Basamakları Nasıl Hesaplanır?

  Riskli Sigortalılar Havuzu sistemi, trafikte hasar riski yüksek olan araçlar için getirildi. Bu sisteme göre, sigorta şirketleri trafik sigortası poliçesini tavan fiyat üzerinden satacak ve sigorta şirketlerinin poliçe satarak aldığı primler bir havuzda toplanıyor. Havuzda toplanan prim ve ödenen hasarın şirketler arasında paylaşımı TMTB tarafından iki aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk olarak, hasar ve primin %50’si trafik branşında ruhsat sahibi olan üyeler arasında eşit olarak paylaştırılır. Ardından geriye kalan %50’lik kısım ise, sigorta şirketinin son üç yıla ait ilgili branştaki piyasa payına göre hesaplanarak paylaştırılır.

  Basamak Değişimi Trafik Sigortası Tavan Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

  Trafik sigortası basamaklarının değişimi hasarsızlık indirimine ve prim artışına neden olarak, trafik sigortası tavan fiyatlarını değiştirir. Tavan fiyatlar hakkında bilgi almak için trafik sigortası sayfamızdaki trafik sigortası fiyatları tablomuzu inceleyebilirsiniz. Trafik sigortası tavan fiyatlarıhakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz. 

  Trafik sigortası azami prim fiyatlarına Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinden ulaşabilirsiniz. Araç grubuna, basamak sayısına ve illere göre değişen fiyatları, her ay güncellenen listeler halinde SBM’de bulabilirsiniz.

  Trafik Sigortasında Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?

  Hasarsızlık indirimi kapsamında araç sahiplerine uygulanan basamak tarifesi ile, sürücünün geçmiş dönemlerdeki sürüş performansına göre trafik sigortası priminde indirim veya zam uygulanır. Bu uygulama yapılırken, sürücünün gelecek poliçe döneminde ne kadar risk taşıdığı göz önünde bulundurularak, daha önceki dönemlerini hasarsızlıkla kapatanlara ödül, hasarla kapatan sürücülere ise bir ceza niteliği taşımaktadır. Siz de trafik sigortası poliçe basamak hesaplama yapmak için poliçenizin güncel durumuna bakabilir, indirim oranınızı kontrol edebilirsiniz.

  Trafik sigortası hasarsızlık indirimi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

  Trafik Sigortası Basamak Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama uygulamasını e-Devlet üzerinden kullanarak, trafik sigortanızın poliçe bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  Kendi üzerinize olan aracınızın sadece plaka numarasını girerek sorgulama yapabilir ve SBM’inin sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilerinize ulaşabilirsiniz.Trafik sigortası hasarsızlık indirimi sorgulama, internet üzerinden kolaylıkla yapılabilir.

  e-Devletten trafik sigortası hasarsızlık indirimini sorgulamak için tıklayın.

  Trafik Sigortanızı En İyi Fiyat Garantisi ile Yaptırın

  Trafik sigortası poliçenizi, hasarsızlık indirimi dışında bir diğer farklı yöntemle, daha uygun bir fiyata yaptırabilirsiniz. Sigorta sorgulama ile tek bir defada Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen teklifleri görebilir, sizin için en uygun poliçeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hemen online zorunlu trafik sigortası sorgulama yapın veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayın en iyi fiyat garantisi ile %50’ye varan fiyat avantajı olanaklarından yararlanın.

  Aynı zamanda bilmenizde fayda var; trafik sigortası iptalinin getirilen düzenlemelerle kaldırılma nedenleri sınırlandırıldı. Sürücülere poliçelerini iptal ettirerek, farklı bir şirketten poliçe yaptırmalarına ve prim iadesi almalarına olanak sağlayan mükerrer poliçe uygulaması yeni sistemle beraber terk edildi. Artık araç sahipleri mevcut trafik sigortası poliçelerini araç satışı vb. nedenler dışında iptal edemeyecek. Trafik sigortası iptali hakkında detaylı bilgi için “Trafik Sigortası İptali ve İadesi Nasıl Gerçekleşir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sigortam.net

  Trafik Sigortasında Nasıl Basamak Hesaplanır?

  Yeni yürürlüğe giren karar çerçevesinde uygulanmakta olan trafik sigortasında basamak, hatasız ve herhangi bir kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirirken, kurallara uymayan ve hata yapan kişileri bir bakıma cezalandıran bir sistemdir.

  Toplamda 7 basamağın bulunduğu uygulama çerçevesinde trafiğe yeni çıkan bir sürücü, 4. basamak içerisinde değerlendirilir. Trafik sigortası değeri belirlenirken ücretin yüksek ya da düşük çıkmasına etki eden basamak uygulaması, hata ya da kaza yapma potansiyeli yüksek sürücüleri cezalandırır. Öyle ki; daha önce kazaya karışmış bir sürücü, daha fazla trafik sigortası ödemek zorundadır.

  Trafik sigortası genel şartları içerisinde çeşitli kurallar bulunur. Nitekim sigorta ücretinin değerini de etkileyen basamak uygulamasının amacı, sürücüleri hatasız olmaya ve tedbirli davranmaya itmektir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde basamak uygulamasının son derece faydalı olduğu görülebilir. Sadece sürücünün hata yapmayarak zarar görmesini önleyen sistem, aynı zamanda diğer sürücüleri de eş zamanlı bir şekilde korur. Hata yapmayan sürücü, başka bir sürücüye zarar vermez ve böylelikle çift taraflı bir artı kazanım sağlanır.

  Basamak Sorgulama İşlemi Oldukça Basittir

  Poliçenin ilk yılının hasarla kapatılması sonrasında 3. basamakla %50, ikinci yılının hasarla kapatılmasında 2. basamakla %100, üçüncü yılının hasarla kapatılması takdirde 1. basamakla %150 poliçe primi artışı yaşanır. Sürücüleri çok daha dikkatli olmaya davet eden bu poliçe primi artışları, aynı zamanda basamak sorgulama çerçevesinde de kolaylık sunar. Hangi basamakta olduğunuzu aldığınız cezalar ve yaptığınız hatalar çerçevesinde değerlendirmek mümkündür. Basamak sorgulamayı tam olarak gerçekleştirmek istiyorsanız tramer.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Burada kendi sigorta şirketinizi seçip ardından poliçe sicil numaranızı ve istenen diğer bilgileri doldurmanız yeterlidir. Bu işlemler ardından tam olarak ait olduğunuz basamağı görebilirsiniz.

  Trafik Kurallarına Uyarak İndirim Elde Etmek Mümkün

  Eğer trafik sigortası konusunda indirim elde etmek istiyorsanız, kazaya karışmamış ve trafik kurallarını ihlal etmemiş olmanız gerekir. Aynı zamanda kurallara sadece belirli bir süre değil, sürekli olarak uymanız da önem taşımaktadır. Çünkü trafik sigortasında indirim elde etmek zamanla gerçekleşir. Şöyle ki, trafiği 4. basamakta çıkan bir sürücü, poliçenin ilk yılında hiç hata yapmaması durumunda 5. basamağa ulaşır ve %15 indirim kazanır.

  Hatasız ve kurallara uyan kişileri ödüllendiren söz konusu sistem, poliçenin ilk yılıyla sınırlı değildir. 5. basamağa ulaşmayı başarmış bir sürücü, ikinci yılında yine hata yapmaz ise 6. basamağa ulaşır ve %30 indirim elde eder. Poliçenin üçüncü yılında da hata yapmayan sürücüyse tam olarak 7. basamağa ulaşmayı başarır ve böylelikle %45 oranında indirim elde etmeye hak kazanır. Tüm bu bahsi geçen basamak sisteminin yanı sıra trafik sigortasının sizi ve otomobilinizi koruduğunu unutmamanız gerekir. Olası bir maddi hasar sonucunda kayıplar yaşamanızı engelleyen sigorta, geleceğe karşı daha sağlam adımlar atmanıza da yardımcı olur.

  Yazı kaynağı : www.sigortaladim.com

  Tamamlıyo

  Trafik Sigortasında Basamak Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Trafik sigortası poliçe basamak hesaplamasının nasıl yapıldığı kafanıza mı takılıyor? Bu konuyla ilgili bilgileri bu yazıda bulabilirisiniz.

  Trafik Sigortası Basamakları Nedir?

  Trafik sigortası basamakları, kurallara uyan ve bunun sonucu kazaya karışmayan sigortalılar ile kazaya karışan sigortalılar arasında adaleti sağlayan sistemdir. Her sene trafik sigortası yaptırıyorsunuz. Fakat kaza yapmadığınız için trafik sigortasını kullanmıyorsunuz. İster istemez boşuna sigorta yaptırıyorum hissine kapılırsınız. İşte basamak sistemi bu konuda bir çözüm sağlar. Sigortanızı kullanmadığınız her yıl için size bir indirim uygular. Sigortayı sürekli kullananlara ise yıllara göre bir artırım yapar. Bunun sonucu sigortasını hiçbir kullanmayan bir kişi (otomobil için) 800-1000 TL gibi prim öderken sürekli kullanan bir kişi 2500-3500 TL gibi bir prim ödeyebilir.

  Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nedir?

  Hasarsızlık indirimi kaza yapmadığınız her yıl için,  oluşturulan basamaklara göre indirim uygulayan bir sistemdir. Bu sistemde, kaza yapılan her yıl için de bir artırım uygulanır. Aşağıdaki tablodan uygulanan indirimleri ve artırımları görebilirsiniz.

  Trafiğe ilk çıktığınızda 4. basamakta olduğunuz kabul edilir. Bu basamakta bir indirim ya da artırım uygulanmaz. O yıl için belirlenen tavan sigorta primine göre ödeme yapasınız. Her kaza yapmadığınız yıl için (azami 3 yıl) sırasıyla 5, 6 ve 7. basamaklara yükselirsiniz ve 4. basamak tavan sigorta primi üzerinden sırayla % 15, %30, %45 indirim kazanırsınız. Her kaza yaptığınız yıl için (azamı 3 yıl) sırayla 3, 2 ve 1. basamaklara düşürseniz ve % 50, % 100, % 150 artırıma maruz kalırsınız. Diğer taraftan, mevcut hasarsızlık indirim hakkınızı kaza yapıp trafik sigortasından yararlandığınızda kaybedersiniz.

  Trafik Sigortası Poliçesi Basamak Hesaplaması Nasıl Yapılır?

  Sigorta sektöründe aslında serbest piyasa koşulları geçerlidir ve sigorta şirketleri sigorta primlerini rekabet şartları altında istedikleri gibi belirlerler. Fakat trafik sigortasında devlet, araç sahiplerini korumak adına sigorta şirketlerine istedikleri gibi prim fiyatı belirlemelerine izin vermez. Bundan dolayı, 2017 yılından itibaren tavan fiyatı uygulamasına geçilmiştir. Trafik sigortasında serbest piyasa koşulları uygulandığı yıllarda primler astronomik olarak artmıştı. Trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir sigorta olduğu için devlet bu yüksek primlere izin veremezdi ve bundan dolayı bu uygulamaya geçilmiştir.

  Tavan fiyat, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sigortası (Trafik Sigortası) Tarife Uygulamaları Yönetmeliği’ne göre belirlenir. Bu yönetmeliğe göre trafik sigortası basamak hesaplaması şu şekilde yapılır.

  Şimdi bu yönetmelik ile genel hatları verilen trafik sigortası basamak hesaplamasını biraz daha açalım.

  Trafik Sigortası Basamak Değişimi Sigorta Prim Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

  Bunu bir örnek ile açıklayalım. Aşağıdaki tabloda 2020 yılı Ocak ayındaki bazı illerin 1,3,7. basamaktaki tavan fiyatları vardır. Bu farklılığı buradan görebilirsiniz. Örneğin, İstanbul için 1.ve 4. basamak arasında 2159 TL ve 1.basamak ve 7. basamak arasında 2806 TL bir fark oluşmaktadır.

  Trafik Sigortası Basamak Uygulamasının Amacı Nedir?

  Trafik sigortasını her yıl yaptıran, primlerini düzenli ödeyen ve trafik hasarı oluşturmayıp sigortadan tazminat talep etmeyen araç sahiplerini ödüllendirmektedir.

  https://www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama

  Yukarıdaki sayfaya e-devlet şifrenizi kullanarak girin. Üzerinize kayıtlı olan aracın plakasını ilgili ekrana girerek basamak bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

  Trafik sigortası poliçesi basamak hesaplama konusunda yeteri kadar bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Size kazasız günler dileriz.

  Yazı kaynağı : www.sigortagross.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap