Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  toplumsal yaşayışın düzenlenmesi alanında yapılan inkılaplar

  1 ziyaretçi

  toplumsal yaşayışın düzenlenmesi alanında yapılan inkılaplar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  8. Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumsal Alanda Yapılan İnkılaplar konu anlatımı

  8. Sınıf Sosyal Bilgiler Toplumsal Alanda Yapılan İnkılaplar konu anlatımı

  Hem sosyal hem de toplumsal olarak gerçekleştirilen inkılaplar sayesinde ülkemiz her yıl daha fazla gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Aynı zamanda yapılan bu inkılaplar kadın erkek eşitliğinin sağlanmasına fırsat verdi.

  Toplumsal Alanda Yapılan İnkılaplar

  Cumhuriyetin kuruluşunun ardından farklı yıllarda sosyal ve toplumsal alanda inkılaplar gerçekleşti. Bu inkılaplar ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün her zaman aklındaydı. Ancak bu inkılaplar için cumhuriyetin önce kurulması gerekiyordu. Daha sonra devrim yaratacak ve ülkemizde ileri taşıyacak en önemli değil inkılaplar gerçekleşti.

   Şapka ve Kılık - Kıyafet Kanunu’nun Kabulü

   25 Kasım 1925 yılında şapka ve kılık kıyafet kanunu kabul edildi. Atatürk ilk defa şapkayı Erzurum'u ziyaret ettiği zaman giydi. Giyim ve kuşamda yavaş yavaş modernleşme başladı. Ayrıca kıyafet karmaşası son buldu ve birlik oluştu. Böylece insanlar daha medeni ve eşit şekilde yaşayarak, özgürce giyinmeye başladı.

   Tekke-Zaviye ve Türbelerin Kapatılması

   30 Kasım 1925 tarihinde tekke zaviye ve türbeler kapatıldı. Bu konuda Mustafa Kemal Atatürk'ün çok önemli bir sözü bulunmaktadır.

   ‘’Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar memleketi olamaz.’’ Mustafa Kemal Atatürk.

   İnsanların dini duygularını sömüren ve artık gerçek amacını bütünüyle unutmuş olan bu kurumlar tamamen kapatıldı. Aynı zamanda dervişlik ve şeyhlik ile dedelik gibi unvanlar kaldırıldı. Bu durumda laiklik ve halkçılık ilkesi ile ilgilidir.

   Takvim, Saat ve Ölçülerde Değişiklik

   Osmanlı Devleti'nde kullanılan Hicri ve Rumi takvim kaldırıldı. Bunun yerine Miladi takvim ve uluslararası saat sistemi 26 Aralık 1925 tarihinde getirildi. Aynı zamanda 20 Mayıs 1928 tarihinde Arap rakamları kaldırıldı ve yerine uluslararası rakamlar getirildi. 26 Mart 1931 tarihinde ise eski ölçü birimleri kaldırıldı. Bunun yerine uluslararası çapta kilogram, metre ve litre gibi ölçüler getirildi. Bu durum İnkılapçılık ilkesi ile ilgilidir.

   Soyadı Kanunu'nun Kabulü

   Osmanlı Devleti'nde insanlar anne ve baba, yer ve lakapları üzerinden tanınırdı. Bu durum devlet üzerinden yapılan resmi işlemlerde çok önemli sorunlar yaratıyordu. Buna son vermek için ise soyadı kanunu çıkarıldı. Böylece insanlar artık toplumda kolayca tanınmaya başladı. Böylece, bey, paşa ve hacı gibi birçok unvanın kullanılması yasaklandı. Uluslar ilişkiler istenilen düzeye getirildi. Bu dönemde TBMM tarafından Mustafa Kemal'e Atatürk soyadı verildi.

   Kadınlara Siyasi Haklarının Verilmesi

   En önemli toplumsal olaylardan biri olarak kadınlara siyasi hakların verilmesi gelir.

   30 Nisan 1930 tarihinde kadınlara belediye seçimlerine katılma hakkı verildi. Bu hak kadınlar için ilk siyasi haktır.

   26 Ekim 1933 tarihinde ise Muhtar seçme ve seçilme hakkı verildi.

   5 Aralık 1934 tarihinde kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkı verildi.

   Not: Türk kadını birçok Avrupa ülkesinden önce siyasi haklarını elde etti.

   1935 tarihinde gerçekleşen seçim ile beraber TBMM'ye tam 18 tane kadın milletvekili girdi.

   Bu durum Cumhuriyet ilkesi ve halkçılık ilkesi ile ilgilidir.

   Tüm bu gelişmeler ile beraber cumhuriyetin kuruluşundan sonra toplumsal açıdan ülkemiz çok daha modern ve üst seviyeye ulaştı. Her açıdan çok daha rahat çalışmalar gerçekleşirken, toplumsal olarak gelişmeye devam ettik. Bunun dışında ayrıca bilimsel pek çok ilerleme de bu dönemde gerçekleşti.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Toplumsal Alanda Yapılan İnkılaplar Kısa Bilgi

  Toplumsal Alanda Yapılan İnkılaplar Kısa Bilgi

  TOPLUMSAL YAŞAYIŞIN DÜZENLENMESİ

  30 Kasım 1925’te çıkarılan bir kanun ile Tekke ve Zaviyeler kapatıldı. Aynı kanunla; şeyhlik, dervişlik, seyitlik, çelebilik, emirlik, naiplik, büyücülük, muskacılık, türbedarlık gibi unvanların kullanılması yasaklandı.

  Şapka, Kılık-Kıyafet İnkılabı : Osmanlı Devletinde kıyafet birliği yoktu. Devlet görevlileri rütbelerini gösteren cübbe, kürkler ve sarıklar giyerdi. Müslüman din adamları sarıklı olarak, öteki dinlere mensup din adamları da kendi dinsel kıyafetleriyle dolaşırdı. Halk ise istediği kıyafetle günlük hayatını yaşardı.

  II. Mahmut döneminde kılık-kıyafette düzenleme çabası gösterilmiştir. Bu dönemde özellikle erkekler, Tunus’ta ve Balkanlı Yunanlılarda kullanılan fes giymeye başlamışlardı.

  toplumsal alanda yapılan inkılaplar

  Mustafa Kemal, 1925 yılı Ağustos ayında Kastamonu’da bir gezide başında şapka ile halka hitap etti. Bu olaydan sonra “Şapka Giyilmesi Hakkında Kanun” kabul edildi. Aynı yıl, hangi dinden olursa olsun din adamlarının dini kıyafetlerini yalnızca ibadet yerlerinde giyebilecekleri kararlaştırıldı. Her dinin en rütbeli kişisi bu kuralın dışında bırakıldı.

  Soyadı Kanunu’nun Kabulü( 21 Haziran 1934 ) : 1934 yılında kabul edilen bir kanun ile herkese gülünç ve ahlaka aykırı olmamak kaydıyla soyadı alma zorunluluğu getirildi. Mustafa Kemal’e de özel bir kanun ile ATATÜRK soyadı verilmiştir.

  Takvim, Saat Ve Ölçülerde Değişiklik: Osmanlı Devletinde Hicri ve Rumi Takvim kullanılmaktaydı. 1925 yılında çıkarılan bir kanun ile Miladi Takvimin kullanılmasına başlandı. Güneşin doğuşu ve batışına göre ayarlanan alaturka saat yerine de modern saat ölçüsünün kullanılmasına geçildi.

  1931 yılında da arşın ve endaze yerine metre; okka yerine kilo gibi ölçüler kullanılmaya başlandı. Hafta tatili de ticaret hayatının gereği olarak Cuma gününden Pazar gününe alındı.

  Kaynak:egitimhane

  Yazı kaynağı : www.sosyalbilgiler.org

  Toplumsal Yaşayışın Düzenlenmesi (Toplumsal Alandaki İnkılaplar) Ders Notu

  Toplumsal Yaşayışın Düzenlenmesi (Toplumsal Alandaki İnkılaplar) Ders Notu

  TOPLUMSAL YAŞAYIŞIN DÜZENLENMESİ

  Tekke, Zaviye ve Türbelerin Kapatılması (30 Kasım 1925):

  Önemi:

  Açıklamalar:

  Kılık Kıyafetin Düzenlenmesi (25 Kasım 1925):

  Sebepleri:

  Açıklamalar:

  Soyadı Kanununun Kabulü (21 Haziran 1934):

  Sebepleri:

  Açıklamalar:

  Miladi Takvimin Kabulü (26 Aralık 1925):

  Sebepleri:

  Açıklama:

  Yazı kaynağı : www.tarihsinifi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap