Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  topkapı sarayı harem giriş ücreti

  1 ziyaretçi

  topkapı sarayı harem giriş ücreti bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Topkapı Sarayı Müzesi Nerede, Giriş Ücreti, Özellikleri - Yolcu360 Blog

  Topkapı Sarayı Müzesi Nerede, Giriş Ücreti, Özellikleri - Yolcu360 Blog

  Topkapı Sarayı Müzesi ve çevresinde gezebileceğiniz yerleri derinlemesine araştırdık. Topkapı Sarayı’na nasıl gidersiniz? Ayrıca giriş ücreti ne kadar? Detaylar için okumaya devam edin…

  Topkapı Sarayı Müzesi iç görünüm

  Ülkemiz hepimizin malumu çok fazla tarihi yapıya sahip. Özellikle Osmanlı ve Selçuklu döneminde pek çok tarihi yapılar inşâ edilmiştir. Bunların en başında ise Osmanlı döneminde yapılan Topkapı Sarayı Müzesi geliyor. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan yapının tamamlanması 13 yıl kadar sürüyor. Ayrıca müze olarak ziyaretçilerine kapılarını ise Osmanlı padişahı Abdülmecit döneminde açıyor.

  Günümüzde de müze olarak kabul ediliyor. Yıl içerisinde yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan Saray, ayrıca stanbul’un önemli simgelerinden. Topkapı Sarayı nerede, nasıl gidilir? Bunun yanı sıra tarihi ve özellikleri hakkında bilgiler neler? Topkapı Sarayı Müzesi Bilet Fiyatları 2022 gibi tüm bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar diliyoruz.

  Topkapı Sarayı Müzesi Nerede?

  Topkapı Sarayı, İstanbul’un Fatih İlçesinde Cankurtaran Mahallesi’nde bulunuyor. Tarihi yapıya özel aracınızla ya da toplu taşıma vasıtalarıyla ulaşabilirsiniz. İstanbul’un her noktasından tek araçla ya da aktarmalı vasıtalarla bölgeye ulaşmanı mümkün. Bunun yanı sıra müze, özellikle hafta sonları tatil olması sebebiyle yoğun oluyor. Yani hafta içi giderek daha rahat bir gezi yapabilirsiniz.

  Topkapı Sarayı’na Nasıl Gidilir?

  Topkapı Sarayı’na toplu taşıma araçlarıyla gidebilirsiniz. Öncelikle metrobüse biniyorsunuz. Cevizlibağ durağına geldiğinizde inip, yürüme mesafesinde olan tramvay durağına geçiyorsunuz. Buradan Kabaş tarafına giden tramvaya binebilirsiniz. Sultanahmet durağına geldiğinizde iniş yapıyorsunuz. Bu noktadan sonra Saray’a yürüme mesafesiyle kısa sürede ulaşıyorsunuz.

  Topkapı Sarayı’na ayrıca aracınızla gidebilirsiniz. İstanbul kiralık araç ihtiyaçlarınız için Yolcu360 internet sitesini ve mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

  İstanbul araç kiralama ihtiyaçlarınız için şimdi Yolcu360’a göz atın. En iyi fiyatları karşılaştırın, 1 dakikadan kısa sürede dilediğiniz aracı rezerve edin. Ayrıca mobil uygulamamız indirmek için aşağıdaki bağlantılardan yararlanabilirsiniz.

  topkapı sarayı müzesi giriş ücreti ne kadar

  Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgi

  Topkapı Sarayı, Osmanlı döneminde yaptırılmıştır. Devlet’i Aliyye’nin ana merkezi konumunda bulunuyordu. Günümüze bakıldığında ise yapı, müze olarak yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Ayrıca İstanbul’da yer alan en eski tarihi yapıların başında geliyor. Mimar Sinan, yapımında bizzat görev almıştır. Saray, bunun yanı sıra UNESCO Dünya Miraslar Listesine de girmiş bulunuyor. İstanbul’un önemli simgelerinden olan yapı, 600 yıllık tarihi bir geçmişe sahip.

  Topkapı Sarayı hakkında kısa bilgi

  Topkapı Sarayı Müzesi Hakkında Bilgi

  Topkapı Sarayı, Osmanlı imparatorluğu döneminde inşâ edilmiş eşsiz bir tarihi yapıdır. Yapımına 1465 yılında başlanmış olan Topkapı Sarayı’nın tamamlanması 13 yıl sürmüştür. Bunun yanı sıra mimari olarak Osmanlı tarzı uygulanmıştır. Ayrıca yapı, Osmanlı padişahlarının yaşamış olduğu büyük bir saraydır. Osmanlı Devleti’nin idarî devlet devlet merkezi olarak kullanılması gayesiyle inşâ edilmiştir. Saray, Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılmıştır. Müze olarak kapıları, ilk kez Osmanlı padişahı Abdülmecit döneminde açılmıştır.

  1920’li yıllarda ziyarete açılan bölümler; Mustafa Paşa Köşkü, Bağdat Köşkü, Mecidiye Köşkü ve kubbettir. Bu bölümler ayrıca o dönemde de onarılmıştır. Saray, yapıldığından bu yana büyük bir değişikliğe uğramamıştır.

  topkapı sarayı müzesi eski çizim

  Topkapı Sarayının Tarihçesi

  Saray-ı Cedid-i Amire olarak adlandırılan saray 1465 yılından sonra başlayıp 1478’de bitmiştir.  Fatih Sultan Mehmed, Topkapı’nın inşası için çeşitli ülkelerden ustalar getirtmiştir. Sarayda görev alan mimarlar hakkında çok bilgi olmasa da Atik Sinan diye bir mimarın adı sıkça anılmaktadır. Bunun yanı sıra Topkapı Sarayı bugünkü haline hemen ulaşmamıştır. Topkapı Sarayı avlular sistemini benimseyen bir düzendedir. Halka açık bölümleri, sultana açık bölümleri gibi hiyerarşik bir düzen mevcuttur. Ayrıca Topkapı Sarayı’nda en kapsamlı yenileştirme ve genişletme 1. Süleyman döneminde yapılmıştır.

  Topkapı sarayı müzesi, mermer köşk

  Topkapı Sarayı Bölümleri

  Topkapı Sarayı’nda 5 (beş) bölüm bulunmaktadır. Bunlar; Sofa-i Hümayun, Enderun Avlusu, Bab-ı Hümayun, Divan Meydanı ve Harem’dir.

  Saray, yapı olarak farklı kapılarla korunan avlu merkezli bir labirent şeklinde yapılmıştır. Yapılan ilk bölümü Çinli Köşk’tür. Bu kısım Sultanahmet Meydanı’na ve Ayasofya’ya bakan ana kapısıdır. Sonra ise Bab-üs Selam Kapısı yapılmıştır. Üçüncü kapı olarak da Saadet Kapısı inşâ edilmiştir. Bu kısım Saray’ın temel ve en önemli bölümlerini diğer alanlardan ayırmaktadır.

  Harem bölümü, ilk zamanlarda eski sarayda kalmıştır. Sonrasında 3. Murat tarafından Topkapı Sarayı’na taşınmıştır. Harem kelimesi mana olarak ‘herkesin girmesi yasak’ anlamına gelmektedir. Harem, eşyaların, cariyelerin, sultanların ve çocuklarının korunduğu bir yapıdan oluşuyordu. Haremin içinde padişah annesinin odası, padişah eşlerinin odası, cariyelerin odası ve padişah odaları olmak üzere 400 oda bulunduruyor.

  Topkapı sarayı müzesi avlu

  Birinci avlu (Alay Meydanı)

  Birun denilen dış hizmet yapılarının bulunduğu bölümdür. Sarayın aynı zamanda en geniş avludur. Bu avlu çeşitli törenler için kullanılırdı. Elçi kabullerinde, yeniçeriler, hizmetliler ve onların bekleme alanıydı. Aynı zamanda “alay meydanı” da denilmektedir. Bu avlunun girişinde, Bab-ı Hümayun adı verilen bir kapı bulunur.

  topkapı sarayı bab-ı humayun

  İkinci Avlu

  Babüsselam ile Babüssade arasında uzanan alandır. Babüsselam orta kapıdır. Babı Hümayun’dan sonra ikinci girişidir.

  topkapı sarayı enderun kütüphanesi

  Üçüncü Avlu

  Babüssade’den itibaren sarayın Enderun Avlusu yani 3. Avlu başlar. Saray içi hizmet teşkilatının görev yaptığı bir avlu olmasıyla Enderun avlusu da denir. Enderun, padişahın ve onun hizmetinde görev almak üzere devlet adamı olmak için yetiştirilen kişilerin eğitim aldıkları yerdir.

  Dördüncü Avlu

  Sarayın en arkada bulunan köşklerin yer aldığı dördüncü avlu “sofa” adıyla da anılır. Bu avluda çevresi mermer bir korkulukla çevrili olan ve beyaz mermer döşemeli yüksek set üzerinde Revan Köşkü ve Hırka-i Saadet Dairesi karşı karşıya bulunmaktadır.

  topkapı sarayı müzesi harem

  Harem

  Harim kelimesinden türeyen harem kelimesi, bir konutun hem tüm kadınlarının hem de içinde yaşadıkları ayrı bir bölümü ifade eder. Yüksek duvarlarla sarayın diğer bölümlerinden tecrit edilmiş çok katlı ve kademeli bir yapıdır.

  Topkapı Sarayı içinde ne var?

  Topkapı Sarayı Müzesi Eserleri Hakkında Bilgi | Topkapı Sarayı’nın Özellikleri

  Topkapı Sarayı Merkez Kütüphanesi

  Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi

  Topkapı Sarayı Müzesi Yazma Eser Kütüphanesi, 2007 yılında restorasyon çalışmaları kapsamında Hazine Koğuşu’na nakledilmiştir. Çalışmaların neticelenmesiyle birlikte 2013 yılında eski yeri olan Ağalar Cami’ne taşınmıştır.

  Restorasyon çalışmalarında, deprem dolayısıyla zamanla hasar gören alanlar onarılmıştır. Bu süre zarfında Ağalar Cami, gerek depo özelliği gereke depolama sistemi açılarından çağdaş normlara getirilmiştir.

  Ayrıca camlı bölmeler, kırılmaz camlarla değiştirilmiştir. Raflı zeminler ise sabitlenmiş ve paslanmaz çelik tercih edilmiştir. Raflı bölmeler olası depremlere karşın kafes sistemiyle kurulmuştur.

  Yeni sistemle birlikte depo, iki katlı hale getirilmiş ve kullanım kapasitesi artırılmıştır. Güvenlik açısından da kamera sistemleri modern teknolojiye uygun biçimde yenilenmiştir. Bunun yanı sıra yeni depolara iklimlendirme cihazları yerleştirilmiştir. Yangın algılama ve söndürme sistemleri kurulmuştur.

  Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesinin kitap koleksiyonu oldukça zengin içeriğe sahiptir. 7. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar farklı dönemlere ait eserler bulunmaktadır. Bu dönemlere ait koleksiyonlar kağıt, deri, tekstil ve parşömen gibi organik malzemelerden oluşmaktadır. Kütüphanede toplamda 10 bini aşkın bir minyatür koleksiyonu bulunuyor. Ayrıca 2009 yılından bu yana sürekli olarak el yazması kitapların restorasyon çalışmaları gerçekleştiriliyor.

  Topkapı sarayı girişi

  Topkapı Sarayı Müzesi Kutsal Emanetler

  Topkapı Sarayı, dünya genelinde oldukça ilgi gören müzelerin başında geliyor. Müzenin en dikkat çeken bölümüyse kutsal emanetler bölümü. İslam’da kutsal sayılan eşyalara kutsal emanet adı verilmektedir. Bunun yanı sıra Topkapı Sarayı’ndan kutsal emanetler Has Oda’da bulunuyor ve burada sergileniyor.

  Topkapı Sarayı’ndan sergilenen kutsal emanetler listesi şu şekilde:

  Kutsal emanetler, Yavuz Sultan Selim tarafından Mısır’dan İstanbul’a getirilmiştir. Yaklaşık olarak 500 yıldır Topkapı Sarayı’ndan korunarak sergilenmektedir. Sergilendiği bölüm ise Has Oda’dır. Kutsal emanetler arasındaki en önemli emanetler, Hz. Muhammed (SAV)’in hırkası, ayak izleri, sakalı, kılıcı ve okudur.

  Topkapı Sarayı Müzesi iç avlu

  Topkapı Sarayı’nın Mimarı Kimdir?

  mimar sinan

  Topkapı Sarayı, birden fazla mimar tarafından geliştirilmiştir. Yapı, dönemin ünlü mimarı olan Alaüddin’in baş mimarlığından inşâ edilmiş. Zaman içerisinde Davud Ağa, Mimar Sinan, Sarkis Balyan ve ayrıca Acem Ali gibi isimler de önemli katkılar sunmuştur.

  Bunun yanı sıra Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini bu yapıda bir araya getirmiştir.

  Topkapı sarayı çinileri, hat sanatı, osmanlı mimarisi

  Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Kimdir?

  Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü, Ayşe Erdoğdu’dur.

  Erdoğdu, lisans ve yüksek lisans öğrenimini Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. 1986-1996 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Tekirdağ Müzesi ve Diyarbakır Müzesi’nde farklı görevler ifa etmiştir. Bunun yanı sıra 1996 yılından itibaren görev aldığı Topkapı Sarayı Müzesi’nde Çin ve Japon porselenleri konusunda uzmanlık kazanmıştır. Ayrıca u alanda yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. Erdoğdu, müzecilik çalışmalarının yanı sıra, Topkapı Sarayı’nda ve yurt dışında gösterime sunulan pek çok serginin düzenlenmesi ve yürütülmesinde görev almıştır. Halen Müze Müdürü olarak görev almaktadır.

  topkapı sarayı müzesi'nde bir oda

  Topkapı Sarayı Müzesi Bilet Fiyatları 2022

  Topkapı Sarayı’na giriş ücreti için 60 TL ödemeniz gerekiyor. Harem bölümü için 40 TL, Aya İrini Müzesi için de 30 TL karşılığında bilet alabilirsiniz.

  İndirimli bilet ve detaylı bilgi ise şu şekilde:

  Topkapı Sarayı’na tam bilet fiyatı 60 TL, indirimli fiyatı ise 10 TL’dir

  Topkapı Sarayı ile birlikte Harem bölümünü ve Aya İrini Müzesini görmek isterseniz tam bilet fiyatı olarak 110 TL ödemeniz gerekiyor. İndirimli olarak girmek isterseniz 30 TL.

  Topkapı Sarayı ve Aya İrini Müzesini ziyaret etmek isterseniz tam bilet fiyatı 80 TL, indirimli 20 TL.

  Sadece Harem bölümüne girmek isterseniz tam bilet fiyatı için 40 TL, indirimli olarak 20 ödemeniz gerekiyor.

  Aya İrini Müzesi için de 30 TL, indirimli olarak da 10 TL’ye bilet alabilirsiniz. 0-18 arası ücretsizdir.

  İndirimli bilet almak için 18-25 yaş arasında öğrenci olmanız gerekiyor. 18 yaş altı tüm vatandaşlar için giriş ücretsiz.

  topkapı sarayı müzesi'nde bir oda

  Topkapı Sarayı Müzesi Ziyaret Günleri – Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri 2022

  Topkapı Sarayı’nı ziyaret etmek isterseniz, hafta içi sabah 10.00’da açılıyor, akşam da kapanış 17.30’da.

  Sarayı, hafta sonu da sabah 10.30 ila akşam 17.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

  Bilet satışları saat 16.00 itibarıyla son buluyor. Müzeye son giriş saati de 16.30.

  Topkapı Sarayı Müzesi Video – Topkapı Sarayı Müzesi Gez

  İstanbul’un tarihi simgelerinden olan Topkapı Sarayı Müzesini sanal olarak gezmek ve videolarını izlemek için tıklayınız.

  Sultanahmet’te Konaklama

  Sultanahmet gezilecek yerlerin yanı sıra konaklama açısından da oldukça zengin. Çünkü bölgede 850 civarı otel bulunuyor. Üstelik her bütçeye göre otel bulabilirsiniz.

  ishak paşa oteli, sultanahmet otelleri

  Topkapı Sarayı Yakınında Nerede Kalınır? Topkapı Sarayı’na Yakın Oteller

  sultanahmet boğaz manzarası

  Sultanahmet’te Gezilecek Yerler

  Topkapı Sarayı Müzesine gelmişken Sultanahmet’te gezilecek yerleri ziyaret etmeden olmaz. İstanbul’u genel manada tanımak istiyorsanız Sultanahmet’ten başlamanız gerekiyor.

  Sultanahmet, ismini Sultanahmet Cami’ni yaptıran Birinci Ahmet’ten gelmektedir. Yedi tepeli şehir olarak tanınan İstanbul’un ilk tepesi Sultanahmet… Kuruluşundan bu güne dek eşsiz dokusunu koruyan Sultanahmet, yerli ve ayrıca yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görüyor.

  Gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Bunun yanı sıra sizler için Sultanahmet’te gelmişken gezilecekler listesini de paylaşıyoruz.

  Sultanahmet’te Gezilecek Diğer Yerler

  Yazı kaynağı : yolcu360.com

  Topkapı Sarayı Giriş Ücreti Ne Kadar 2022? Topkapı Sarayı Öğrenci Ve Tam Giriş Ücreti Ne Kadar?

  Topkapı Sarayı giriş ücreti 2022 öğrenci/öğretmen kaç para?

  Topkapı Sarayı giriş ücreti 2022 öğrenci/öğretmen kaç para?

  Yaz tatilinin başlaması ile çocukları ile birlikte İstanbul'u gezmek, tarihi yerleri görmek isteyen vatandaşlar Topkapı Sarayı'nın giriş ücretini araştırıyor. 2022 yılında Topkapı Sarayı giriş ücreti tam 60 lira. 18-25 yaş arası öğrenci giriş ücreti 15 TL, kombine tam giriş ücreti ise 130 TL, Aya İrini Kilisesi tam giriş ücreti 40 lira olarak güncellendi.

  Topkapı Sarayı giriş ücretleri vatandaşlar tarafından araştırıyor. 2022 yılında Topkapı Sarayı giriş ücretleri güncellendi. Buna göre öğrenci ve tam tarifesi olarak geçerli olan fiyatlar; 18-25 yaş arası öğrenci giriş ücreti 15 TL, 18-15 yaş arası öğrenciler için kombine giriş ücreti 40 lira, kombine tam giriş ücreti ise 130 lira olarak güncellendi.

  Topkapı Sarayı oldukça büyük ve birkaç mekanın bir arada olduğu bir müze olduğu için giriş ücretlerinde değişiklik mevcuttur. Öğrenci ve tam tarifesi olarak geçerli olan fiyat listesindeki ücretler aynı zamanda sarayın gezilecek bölümüne göre değişmektedir. 2022 yılında geçerli olan Topkapı Sarayı giriş ücretlerini şöyle sıralayabiliriz;

  Topkapı Sarayı tam giriş ücreti 60 TL
  Topkapı Sarayı 18-25 yaş arası öğrenci giriş ücreti 15 TL
  Topkapı Sarayı harem bölümüne tam giriş ücreti 50 TL
  Harem bölümüne öğrenci giriş ücreti ise 15 TL ( 18-25 yaş arası öğrenciler için)
  Kombine tam giriş ücreti ise 130 TL
  18-15 yaş arası öğrenciler için kombine giriş ücreti 40 TL'dir.
  Türkiye genelindeki müzelerde geçerli olan 'müze kart' Topkapı Sarayı'nda geçerli değildir. Eğer Topkapı Sarayı avlusunda bulunan Aya İrini Kilisesi'ni de gezmek isterseniz bu gezi içinde belirlenen ücret tarifesi şöyledir;

  Aya İrini Kilisesi tam giriş ücreti 40 TL
  Aya İrini Kilisesi öğrenci giriş ücreti ise 15 TL ( 18-25 yaş arası öğrenciler için geçerlidir.
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 18 yaş altı öğrenciler için ücretsizdir.
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 65 yaş üstü vatandaşlara ücretsizdir.
  Gaziler ve ona refakat eden ailelerine ücretsizdir.
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı engelliler ve refakatçılarına ücretsizdir.
  TSK'da görevli er ve erbaşlara ücretsizdir.
  Topkapı Sarayı Girişi Kimlere Ücretsiz?
  Topkapı Sarayı'na ücretsiz giriş yapma hakkına sahip olan kişileri şöyle sıralayabiliriz;

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 18 yaş altı olanlar
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 65 yaş üstü olanlar
  Gaziler ve ona refakat eden ailesi
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı engelliler ve refakatçısı
  TSK'da görevli er ve erbaşlar
  Kokartlı tur rehberleri ve seyahat acentesi sahipleri.

  Yazı kaynağı : www.internethaber.com

  Topkapı Sarayı giriş ücreti 2022

  Topkapı Sarayı bayramda ücretsiz mi? Topkapı Sarayı giriş ücreti 2022

  Topkapı Sarayı bayramda ücretsiz mi? Topkapı Sarayı giriş ücreti 2022

  Topkapı Sarayı'nın bayramda ücretli olup olmadığı araştırılıyor. Bayramı İstanbulda karşılayanlar bayram genelinde Topkapı Sarayı ücretlerini merak ediyor. Peki Topkapı Sarayı bayramda ücretsiz mi? İşte konu hakkında detaylar...

  TOPKAPI SARAYI BAYRAMDA ÜCRETSİZ Mİ?

  Topkapı Sarayı bayram günleri de ücretlidir. Ayrıca Topkapı Sarayı Harem Bölümü ve Aya İrini'de Müze Kart geçmemektedir.

  TOPKAPI SARAYI GİRİŞ ÜCRETİ 2022

  Topkapı Sarayı ve Aya İrini kombine bileti 100 TL. Harem bölümü ayrıca ziyaret edilmek istenirse 50 TL. Ayrıca Topkapı Sarayı, Aya İrini ve Harem kombine bileti ise 130 TL'dir. Aya İrini'de ayrıca ziyaret edilmek istenirse 40 TL.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap