Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  toki orta gelir grubu başvuru şartları 2022

  1 ziyaretçi

  toki orta gelir grubu başvuru şartları 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2+1 ve 3+1 Alt Orta Gelir Grubu! 2022 TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Başvuruları Ne Zaman?

  2+1 ve 3+1 Alt Orta Gelir Grubu! 2022 TOKİ 100 Bin Sosyal Konut Başvuruları Ne Zaman?

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın 2021 yılında alamadığı sosyal konut proje başvurularının 2022 yılında alınması bekleniyor. 

  Alt gelir grubunda yer alan aileler için 2+1 daireler, orta gelir grubunda yer alan aileler için ise 3+1 daireler sosyal konut satış listesinde yer alacak. Peki daha önceki dönemde büyük ilgi gören sosyal konutlar için 2022'de süreç nasıl işleyecek?

  TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURULARI 2022

  TOKİ Başkanlığı'nın sosyal konut projeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile başlatılmıştı. 100 bin kişilik kontenjanla başlatılan projeler Türkiye'nin 81 iline dağıldı. Konut ihtiyacı fazla olan şehirlerde, kalabalık ilçelerde ek projeler sunuldu. 

  Alt gelir grubu ve orta gelir grubu kapsamında satışı yapılan sosyal konutlarda konut tipine göre başvuru alındı. 

  Asgari ücretle çalışan, alt gelir grubunda bulunan vatandaşlar için konutlar özel başvuru şartları ile satıldı. Bu ailelerin aylık hane gelirleri, bir aileden tek başvuru yapılması, daha önce TOKİ'den ev alınmamış olması, 25 yaş şartı gibi TOKİ'nin ilan ettiği özel koşulların sağlanıp sağlanmadığı bakıldı. Alt gelir grubunda en önemli şart ise ikamet şartı oldu. Vatandaşlar yaşadıkları şehirlere göre başvuruda bulundular.  

  2022 yılında orta gelir grubu için başvuruda bulunacak olan vatandaşların ise herhangi bir özel şart sağlamaları gerekmiyor. İkamet şartı, gelir şartı, 25 yaş şartı orta gelir grubu konutları için geçerli olmayacak. Standart belli durumların haiz olması halinde başvurular kabul edilecek. 

  TOKİ Başkanlığı'nın 2022 yılı güncel başvuru şartlarını, yayımlayacağı bir kılavuz ile bildirmesi bekleniyor. Özellikle gelir şartının kaç TL uygulanacağı ve diğer ikamet koşulları bu kılavuzda yer alacak. 

  Sosyal konut satışları kuralı konut satış işlemleri kapsamında oluyor. Vatandaşlar e-Devlet'ten başvuruda bulunuyorlar. Başvuruların ardından illere göre kura çekilişi yapılıyor. Kurada ismi çıkanlar konutları almaya hak kazanıyor. Talebin az olduğu yerlerde ise doğrudan satış uygulanıyor. 

  2022 yılı sosyal konut başvuruları için henüz net tarih belli değil. Ancak TOKİ'nin 2022 Ocak ortası gibi duyuru yayımlaması Şubat ayı gibi de süreci başlatması öngörülüyor. Kurumdan yapılacak son dakika açıklaması olduğunda ise emlak365.com olarak sizlerle paylaşacağız. 

  Yazı kaynağı : www.emlak365.com

  toki Dar ve orta gelir grubu başvuru şartları

  toki Dar ve orta gelir grubu başvuru şartları

  Dar ve orta gelir grubu TOKİ rehberi!

  TOKİ Dar ve orta gelir grubu başvuru şartları, kimlerin başvurabileceği; kimlerin başvuramayacağına ilişkin esaslar TOKİ tarafından yayımlanan rehberde açıklanıyor. Dar ve orta gelir grubu konutları ile ilgili sorular ve yanıtları şu şekilde sıralanıyor:


  Dar ve orta gelir grubu için üretilen konutlara başvuru koşulları nelerdir? 


  1) Dar ve orta gelir grubu için üretilen konutlara başvuru koşulları nelerdir? 

  Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olmak, Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız bir konutu bulunmamak, 


  Talebin çok yüksek olduğu bölgelerde, projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde belli bir süredir ikamet ediyor olmak koşulu aranmaktadır. (Gerekli hallerde başvuru duyurusunda belirtilmektedir.) 

  Yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan; 

  1. Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimlerin, 

  2. İstiklal...

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  TOKİ başvuruları ne zaman başlıyor? 2022 İstanbul TOKİ başvuruları nasıl yapılır? - Yeni Şafak

  2022 TOKİ Alt Gelir Grubu Başvuru Şartları Neler?

  2022 TOKİ Alt Gelir Grubu Başvuru Şartları Neler?

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın 2022 yılı konut satış duyuruları gelmeye devam ediyor. Kuralı konut satışları ile birçok daireyi satışa çıkan kurum, çoğunlukla orta gelir grubu kapsamında konut satışı yapıyor. Ancak duyurular arasında hatırı sayılı seviyede alt gelir grubu konut satış ilanları bulunuyor. Alt gelir grubunda olan dairelerin satışları ise özel şarta tabi. 

  Vatandaşların aylık gelir şartından, ikamet, yaş ve gayrimenkul sahibi olmama gibi tüm özel koşulları sağlamaları isteniyor. Birçok aile için en kritik koşul ise alt gelir grubu aylık hane gelir şartı. 2021'nın çıkmasının ardından zamlanan gelir şartına dair TOKİ'nin ilan ettiği yeni standart tutarı belli oldu. 

  2022 TOKİ ALT GELİR GRUBU AYLIK HANE GELİR ŞARTI BELLİ OLDU

  TOKİ Başkanlığı 2022 yılı konut satışlarına başvuruda bulunacak olan ailelere orta gelir grubu ve alt gelir grubu seçenekleri sunuluyor. Orta gelir grubundan satışı yapılacak olan konutlarda çok fazla özel şartlar aranmaz. Başvuru yapan kişinin Türk vatandaşı olması, 20 yaşından büyük olması konut satışları için yeterlidir. Orta gelir grubu için gelir şartı aranmaz. 

  Genel Şartlar: Vatandaşlık, Tek Başvuru ve Yaş Koşulu

  Ancak alt gelir grubunda yer alan konutlardan almak isteyenler için şartlar daha kısıtlayıcıdır. TOKİ Başkanlığı alt gelir grubu konut satışı başvurusunda bulunacak olan ailelerden ilk olarak Türk vatandaşı olunması ve aynı aileden (aynı hane içinde yaşayan) bir kişinin başvuruda bulunmasını ister. Alt gelir grubu konut satışlarına 25 yaşa altında olanlar başvuru yapamazlar.

  İkamet Şartı

  Alt gelir grubunda ikamet şartı da bulunur. Aileler sadece kendi illerinde yer alan projelere başvuru yapabilirler. Bu şart kapsamında başvuru yapılan dairenin n bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olmak yada il nüfusuna kayıtlı olmak gerekiyor. 

  Gayrimenkul Sahibi Olmama Şartı

  Başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması gerekiyor. Bunun dışında ailelerin tarla, bağ, bahçe, köyevi ve işyeri hariç, tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya müstakil konutunun bulunmaması isteniyor. 

  Gelir Şartı

  TOKİ alt gelir grubu 2022 başvurularında 6.500 TL Hane Gelir Şartı aranır. Bu şart kapsamında hanedeki gelir düzeyi 6500 TL'nin üzerindeyse alt gelir grubu konutlarına başvuru yapılamaz. Ancak ailelerin duyuruları dikkatle incelemesinde fayda var bu şart önümüdeki dönemde esnetilebilir.

  Yazı kaynağı : www.insaatderyasi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap