Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  toki engelli başvuru şartları 2022

  1 ziyaretçi

  toki engelli başvuru şartları 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  TOKİ Engelli Başvuru 2022 Şartları Açıklandı | Emlak Yaşam | Hepsiemlak

  TOKİ Engelli Başvuru 2022 Şartları Açıklandı | Emlak Yaşam | Hepsiemlak

  Nisan ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda, engellilere özel olarak satılan konut projelerinin olduğu söylendi. Yalnızca engelli vatandaşlara satılacak olan bu TOKİ konutları, aylık çok düşük taksitlerle ev sahibi olma fırsatı sunuyor. TOKİ engelli başvuru şartları arasında şunlar yer alır:

  Bu şartlara sahip olan kişilerin başvuru sayısı, satıştaki konut sayısından fazla olursa, hak sahiplerini belirlemek için kura çekilir. Bu yıl TOKİ projelerinin %7’si engelli vatandaşlara ayrılıyor. Böylece engelli vatandaşlar da yaşamlarını güvenle sürdürebilecekleri evlere kolayca sahip olma imkanı elde edebiliyor.

  Engelli TOKİ başvuru sistemi her yıl olduğu gibi 2022 yılında da resmi internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir. Bul yıl Türkiye’nin 35 farklı ilinde gerçekleştirilecek olan TOKİ ucuz konut projelerinden engelli statüsündeki vatandaşlar da yararlanabilecek. Ev sahibi olmak isteyen düşük gelirli ve engelli vatandaşlar oldukça kolay bir şekilde bu projeye başvuruda bulunabilir. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

  Bu adımları uyguladığınızda 2022 yılı için TOKİ’nin hangi şehirlerde ucuz konut projesi yaptığını görebilirsiniz. Aynı zamanda bu projelerden engellilere özel kontenjan olup olmadığını ve ne kadarlık bir kontenjan olduğunu da kolayca öğrenebilirsiniz. Sorgulama yaptıktan sonra TOKİ engelli başvuru 2022 yılı için hangi projelerden yararlanılabildiğini de tek bir sayfa üzerinden görebilirsiniz.

  Genel olarak tüm iller ve İstanbul TOKİ engelli kontenjanı, vatandaşların merak ettiği konulardan biri. Yalnızca büyük şehirlerde değil, Anadolu’da da ucuz konut projeleri yapan TOKİ, bu yıl 35 ilde proje yapmaktadır. Her toplu konut projesinde olduğu gibi bu projeler içinde de engelli vatandaşlara da özel kontenjanlar vardır. Her projede farklı sayıda engelli grubu için kontenjan ayrılmaktadır. 2022 yılı için engelli vatandaşlara ayrılacak kontenjan konusunda tahmin edilen rakam %7’dir. 

  Daha önce de pek çok şehirde yapılan TOKİ projesinde engelliler yaklaşık %5 oranında kontenjan ayrılmaktaydı. Yani projede yer alan 2+1 ve 3+1 ev sayısı 1000 ise bunun 50 tanesi engelli vatandaşlara özel satışa sunulmaktaydı. İkamet ettiğiniz şehirde TOKİ’nin inşa ettiği bir proje varsa ve engelli başvuru koşullarına uygunsanız, siz de başvuruda bulunabilirsiniz. TOKİ engelli ev başvurusu için internet sitesine girerek adımları kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  2022 yılı için TOKİ engelli konut projelerine başvuru ücreti henüz açıklanmadı; ancak yakın zamanda kurumun resmi web sitesi üzerinden bu tutarı ilan etmesi bekleniyor. Bu yıl toplam 35 ilde ucuz konut projesi hayata geçiren TOKİ, engelli vatandaşlardan başvuru esnasında ücret talep edecek. Bu ücret yalnızca bu yıla mahsus değil, her yıl başvurularda alınan ücrettir. Geçmiş yıllarda engelli TOKİ başvuru ücreti olarak talep edilen tutarlar şu şekildedir:

  Yani TOKİ konut projelerine başvuru esnasında ödenecek ücret, satışa sunulan dairelerin oda sayısına göre değişiklik göstermektedir. Engelli vatandaşların da bu projeye başvuru yapabilmeleri için diğer vatandaşlar gibi öncelikle ücret ödemesi ve kaydını onaylatması gerekir. TOKİ ucuz konut projesine başvuruda bulunan ancak kurada ismi çıkmayan vatandaşlar, kura tarihinden 2 gün sonra Ziraat Bankası şubesine başvuruda bulunarak, yatırmış oldukları ücretleri geri alabilir. İsmi çıkmayan vatandaşlara TOKİ kendiliğinden ödeme yapmaz. Bu nedenle başvuru ücretini geri almak için talepte bulunmayan vatandaşlara ödeme yapılmaz.

  TOKİ’nin konut projelerinde engellilere sunduğu bazı haklar ve indirimler vardır. Bunlar TOKİ’nin resmi web sitesi üzerinden duyurulmuştur. Kura çekildikten sonra hak sahibi olan vatandaşlar, TOKİ’nin belirlediği tarih aralığında Ziraat Bankası’na giderek, TOKİ Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve TOKİ kredisi sözleşmesi imzalamalıdır. TOKİ engelli ev başvurusu sonucu hak sahibi olan engelli vatandaşlara yapılan indirimler, her durum için geçerli değildir. Yani her engelli vatandaş bu indirimlerden yararlanamaz.

  Eğer TOKİ Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nde yer almıyorsa, TOKİ konut projesinden yararlanma hakkı bulunan engelli vatandaşlar, erken ödemede %20’ye kadar indirim alabilir. Normal şartlarda ise ödemeler %10 peşin ve 240 aya varan vadeler ile taksit yapılır. Örneğin; evin değeri 300 bin TL ise ödenmesi gereken peşin tutar 30 bin TL’dir. Geriye kalan tutar ise TOKİ engelli konut projeleri kredi sözleşmesinde yer alan esaslara ve koşullara göre taksite bölünür. 

  Yazı kaynağı : www.hepsiemlak.com

  TOKİ Engelli Sosyal Konut Projesi Başvuru Şartları Nedir? Hangi İllerde Yapılacak?

  Engelli TOKİ başvurusu e devlet: 2022 TOKİ engelli başvuru şartları neler, başvuru ücreti ne kadar? - Yeni Şafak

  Engelli TOKİ başvurusu e devlet: 2022 TOKİ engelli başvuru şartları neler, başvuru ücreti ne kadar? - Yeni Şafak

  Milyonlarca vatandaşın beklediği cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim ayı sonuna kadar devam edeceğini açıkladı. TOKİ başvuruları 14 Eylül -31 Ekim tarihleri arasında yapılacak. TOKİ başvuruları e-Devlet ve bankalar üzerinden yapılacak. Başvurular; 5 kategoride kabul edilecek. Şehit Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri, engelli vatandaşlar, emekliler ve yaşı 18-30 arasında olan gençler TOKİ konutlarında kontenjan ayrılan gruplar oldu. TOKİ sosyal konut projesine başvuruda bulunacak engelli vatandaşlar başvuru şartlarını, başvuru ücretlerini ile TOKİ konut başvuru için istenen belgeleri merak ediyor. İşte TOKİ engelli konut başvuru işlemlerine ilişinkin detaylar.

  TOKİ engelli başvuruları ne zaman?

  TOKİ Sosyal Konut Projesi ile vatandaşa kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sağlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin detaylarını açıkladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan başvuruların yarın (14 Eylül 2022) itibari ile başlayacağını ve Ekim ayı sonuna kadar süreceğini ifade etti. Ayrıca projenin temeli de yılbaşına kadar atılacak.

  Engelli TOKİ başvuru şartları neler?

  Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış en az yüzde 40 engelli olduğuna dair geçerli sağlık heyet raporuna ait belge ile başvurabilecek. e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecek.

  Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

  TOKİ başvuruları bankadan nasıl yapacak?

  Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.'nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)

  Başvuru sahipleri;

  • Nüfus Cüzdanı ile birlikte; Projenin bulunduğu ildeki yetkili Banka Şubelerinde "Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi" imzalayacaktır.

  • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden "Hak Sahipliği" onaylananlar, sadece yetkili banka şubelerinden başvuru yapabilecektir.

  Engelliler TOKİ başvurularını bankadan nasıl yapacak?

  E-devlet girişi ile TOKİ başvurusu nasıl yapılacak?

  Başvuru sahibi;

  • E-devlet üzerinden, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.

  • Başvuru ekranında ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.

  • E-Devlet üzerinden projeyi seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

  • Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.

  • E-Devlet başvuruları 28/10/2022 tarihinde sona erecektir.

  • E-devlet kanalıyla başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde eft, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekmektedir. Aksi halde mevcut başvuru iptal edilecektir.

  • Başvuru işlemlerini E-Devlet üzerinden yapan vatandaşların başvuru işlemleri yukarıda belirtilen şekilde tamamlanacak olup, ayrıca Banka şubelerinden başvuru için işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

  • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri başvuruları sadece Banka Şubelerinden alınacaktır.


  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  TOKİ Engelli Sosyal Konut Projesi Başvuru Şartları

  TOKİ Engelli Sosyal Konut Projesi Başvuru Şartları

  TOKİ engelli sosyal konut projeleri ve başvuru şartları kurum tarafından şekillendirilerek halka duyurulur. Dar gelirli vatandaşların ucuza ev sahibi olabilmesi için TOKİ yani Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, farklı şehirlerde farklı projeler yürütür. Farklı şehirlerde yapılan yeni evlere ön başvurular alınarak daha sonra kura çekimi ile hak sahipleri belirlenir. TOKİ engelli projeleri ve başvuru şartlarında 2022 yılında daha önce yapılmayan yapılarak tüm Türkiye genelinde sosyal konut hamlesi başlatılmıştır.

  TOKİ, 250 bin sosyal konutun yanı sıra 100 bin konut arsası ve 10 bin iş yeri yaparak uygun fiyat ve kolay ödeme seçenekleri ile mülk sahibi olma fırsatı sunar. Bu hamle bugüne kadar yapılan projeler arasında bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Proje kapsamında engelliler, emekliler ve gençler için de ayrı kontenjan ayrılmıştır.

  TOKİ Güncel Engelli Projeleri Nelerdir?

  TOKİ güncel engelli projeleri kapsamında %40’ın üzerinde engelli vatandaşlar ikinci kategoride yer alır.

  Diğer kategoriler ise şu şekildedir:

  En az %40 engeli bulunan vatandaşlar, güncel engelli projelerini öğrenmek için toki.gov.tr adresine girmelidir. Sosyal Konut Hamlesi dışında il bazında olan projeleri öğrenmek için ilk önce “Satış-Duyurular” kısmına tıklamalısınız.

  Satış&Duyurular bölümüne tıkladıktan sonra sol kısımda bulunan “Satışlar” seçeneğine girmelisiniz.

  Ardından yapmanız gereken “Satış Kategorisi” kısmından “Engelli” seçeneğini işaretlemektir.

  Yukarıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi “Engelli” seçeneğini işaretledikten sonra alt kısımda bulunan “FİLTRELE” butonuna basmalısınız. Bu sayede karşınıza o dönem içerisinde engellilere özel olarak yapılan projeler gelir. Sosyal Konut Hamlesi kapsamındaki projeler herkes için ortaktır ama çekilişlerde belirli bir pay engellilere ayrılmıştır. Sosyal Konut Hamlesi kapsamındaki projeleri öğrenmek içinse toki.gov.tr adresine girdikten sonra “İlk Evim Nasıl Başvururum?” seçeneğine tıklamalısınız.

  İlk Evim Nasıl Başvururum?” seçeneğine tıkladığınızda açılan kısımda, alta doğru indiğinizde hangi şehirde kaç adet konut yapılacağını öğrenebilirsiniz.

  Sosyal Konut Hamlesi kapsamında her il ve ilçede yapılacak konut sayısı kutucukların içerisinde gösterilir. Listeyi aşağı doğru indirdikçe diğer il ve ilçelerde toplam yapılacak konut sayısını da görebilirsiniz.

  TOKİ ENGELLİ PROJELERİNE NASIL BAŞVURULUR?

  TOKİ engelli projelerine başvurmak için ilk önce e-Devlet üzerinden başvurunuzu yapmanız gerekir. Ardından başvurunuz onaylanınca belirlenen başvuru ücretini yatırarak kura sürecini beklemelisiniz. Kuralar asil ve yedek liste olacak şekilde oluşturulur. Bunun yanı sıra Ziraat ya da Halk Bankası üzerinden de başvurularınızı yapabilirsiniz.

  E-Devlet Üzerinden TOKİ Engelli Projelerine Başvuru

  E-Devlet üzerinden TOKİ engelli projeleri başvurusu yapılabilir. Başvuru için ilk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Bu adrese girdikten sonra T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme erişebilirsiniz.

  E-Devlet’e yani turkiye.gov.tr adresine girdiğinizde sağ üst kısımda “Giriş Yap” seçeneği yer alır. Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza şifre giriş ekranı gelir.

  Bu kısımda e-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi ve kimlik numaranızı girdikten sonra “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız.

  Gelen ekranda bulunan arama kısmına “TOKİ” yazdığınızda karşınıza “Konut Başvurusu” seçeneği çıkar. Bu seçeneğe tıklayarak başvuru aşamasına geçebilirsiniz. Açılan ekranda karşınıza Genel Bilgi Formu çıkar. Bu formun anlamı verdiğiniz tüm bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğinizdir.

  Formun altında yer alan “Devam Et” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza daha önce yaptığınız başvurular ve “Yeni Başvuru” sekmesi çıkar. Değerlendirme ve tahsilat aşamasında olan başvurunuz varsa yeni başvuru yapma şansınız yoktur.

  Yeni bir başvuru yapmak için sağ üst kısımda bulunan “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklamanız gerekir. Burada sizden kimlik, adres ve telefon bilgileriniz istenir. Bu formu doldurduktan sonra değerlendirme aşamasının tamamlanmasını beklemelisiniz.

  Form yukarıda gösterildiği şekildedir. Formdaki bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Değerlendirme aşaması tamamlandığında size SMS ile hangi hesaba başvuru ücretini yatırmanız gerektiği belirtilir. Buna göre belirlenen ücreti size verilen hesap numarasına yatırmalısınız.

  Yukarıda ekran görüntüsü alınan mesajda banka tarafından size iletilecek bilgiler yer almaktadır. Bu mesajda parayı yatıracağınız IBAN bilgisi yer alır. Bunun yanı sıra ne zamana kadar parayı yatırmanız gerektiği de mesajda yazılıdır. Bu verilen tarih ve saate kadar parayı yatırmazsanız başvurunuz geçersiz sayılır.

  Bankalar Aracılığıyla TOKİ Engelli Projelerine Başvuru

  Bankalar aracılığıyla TOKİ engelli projelerine başvuru yapabilirsiniz. Bu iş için her şehirde belirli banka şubeleri yetkilendirilmiştir. Başvuru işlemleri uzun kuyrukların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle daha kısa sürede başvuru için e-Devlet’i tercih edebilirsiniz.

  TOKİ Engelli Projelerine Başvuru Şartları Nelerdir?

  TOKİ engelli projelerine başvuru şartları şu şekilde sıralanabilir:

  TOKİ engelli projeleri ve başvuru şartlarına göre bankalar üzerinden yapılacak işlemlerde ise şu prosedür izlenmelidir:

  TOKİ Ödemelerinde Engellilere İndirim Uygulanır mı?

  TOKİ ödemelerinde engellilere indirim uygulaması söz konusu olabilir. İndirim erken ödeme durumunda söz konusudur. Erken ödeme halinde %20’lik bir indirim öngörülür. Aksi takdirde ödemeler %10 peşin ve 240 aylık vadeler halinde yapılır.

  Yukarıdaki tabloda Adıyaman ilindeki mevcut bir proje için fiyat tablosu verilmiştir. Bu proje özelinde peşinat tutarı %25’tir. Vadeler ise 180 ay olacak şekilde belirlenmiştir.

  Engelli Çocuğu Olan TOKİ Engelli Projelerine Başvurabilir mi?

  Engelli çocuğu olanlar TOKİ engelli projelerine başvuru yapabilir. Bunun için engelli çocuğun 18 yaşından küçük olması gereklidir. 18 yaşından büyükse kendi adına başvurusunu yapabilir. Engelli çocuk sahiplerine sunulan bu olanak sayesinde aileler daha refah seviyesi yüksek şekilde yaşayabilir.

  TOKİ Engelli Proje Kontenjanları Ne Kadardır?

  TOKİ engelli proje kontenjanları Sosyal Konut Hamlesi kapsamında %5’tir. Bu sayede 250 bin konut arasından %5’i engellilere ayrılır. Engelli çekilişi sadece engelli kişiler arasında yapılır. İl bazlı projelerde engelli kontenjanları değişiklik gösterebilir.

  TOKİ Engelli Projeleri Kura Çekimi Ne Zaman Yapılır?

  TOKİ engelli projeleri kura çekimi tarihleri TOKİ internet sitesi üzerinde ilan edilir. Aynı zamanda size konuyla ilgili mesaj da gönderilir. Kura çekimleri internet üzerinden canlı olarak yayınlanır. Torbalara atılan numaralar içerisinden çekilen toplara göre hak sahipleri belirlenir. Çekilişleri ilgili tarih geldiğinde TOKİ Facebook sayfasından izleyebilirsiniz.

  TOKİ Engelli Projelerine Başvuru İçin Hangi Evraklar Gerekir?

  TOKİ engelli projelerine başvuru için gereken evraklar, engelli kimlik kartı fotokopisi ve engel durumunu gösteren belge şeklindedir. Belgeleri ön başvuru ya da sözleşme imzalama aşamasında teslim etmeniz gerekir. Evraklarda herhangi bir eksiklik olması halinde başvurunuz iptal edilir.

  TOKİ Engelli Projeleri İçin Engelli Raporu Nasıl Alınır?

  TOKİ engelli projeleri için engelli raporu almak gerekir. Bunun için engel durumu en az %40 olmalıdır. Bunu belgeleyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Kamu hastanelerinden engel durumunuza ilişkin heyet raporu almalısınız. Bunun anlamı aynı anda birden fazla hekimin sizin engel durumunuzu onaylamasıdır. Engelli raporları belirli aralıklarla yenilenmelidir.

  TOKİ Engelli Projeleri İçin Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

  TOKİ engelli projeleri için başvuru sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılabilir. Başvuru adımlarını takip ederek ilgili ekranda başvuru sürecinizin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

  Yukarıdaki ekranda başvuru durumlarına ilişkin örnekler yer alır. İlk başvurunuzu yaptığınızda ücreti yatırana kadar ekranda “Değerlendiriliyor” yazısı çıkar. Ücret ödemesine geçildiğinde ise “Tahsilat Bekleniyor” yazar. Son aşamada ise başvurunuzun onaylandığı belirtilir. Kura sonucunda herhangi bir hak sahipliği elde edemediyseniz ve başvuru ücretini geri aldıysanız “Başvuru tutarı iade edildi” yazısı çıkar.

  TOKİ Engelli Projeleri İçin Başvuru Ücreti Nasıl İade Edilir?

  TOKİ engelli projeleri için başvuru ücreti iadesi çekiliş sonuçları belli olduktan sonra beş gün içerisinde ilgili hesaba yapılır. Yani ücreti hangi hesaba yatırdıysanız oradan geri alabilirsiniz. Ücret iadesini internet bankacılığı aracılığıyla ya da şubelerden alabilirsiniz. Bunun yanı sıra parayı ATM üzerinden de çekebilirsiniz.

  TOKİ Engelli Projelerinde Konut Hakkı Kazananlar Ne Yapmalıdır?

  TOKİ engelli projelerinde konut hakkı kazananlar için ilk önce konutların fiyatları belirlenir. Ardından hangi konutta oturacağınıza dair tekrar bir çekiliş yapılır. Kurada hak sahibi olmanız durumunda sözleşme imzalama tarihinde bankaya gelerek sözleşmelerinizi onaylamanız gerekir. Sözleşme aşamasında engellilik durumunuza ilişkin belgeleri ibraz etmelisiniz. Anahtar teslim aşamasına gelindiğinde ise KDV ödemesi yapmanız gerekir. KDV tutarı sizden anahtar teslim aşamasında peşin olarak alınmaktadır.

  TOKİ Engelli Projelerinde Ödemeler Nasıl Yapılır?

  TOKİ engelli projelerinde ödemeler %10 peşin ve 240 ay vadeli olacak şekilde yapılır. Taksitler her yıl ocak ve temmuz ayında memur maaş artış tutarına bağlı olarak yükseltilir. Taksit ödemeleri sözleşme tarihinden sonraki ay başlar.

  Aynı Anda Hem Arsa Hem de Konut Başvurusu Yapabilir miyim?

  Aynı anda hem arsa hem de konut başvurusu yapma şansınız yoktur. İş yeri, konut ve arsa seçenekleri arasından sadece birini tercih etmelisiniz. Hali hazırda arsası olanların da arsa başvurusu yapma şansı yoktur.

  TOKİ Engelli Projelerinde Ev Seçenekleri Nasıldır?

  TOKİ engelli projelerinde ev seçenekleri 2+1 ve 3+1 şeklindedir. 2+1 evlerin genişliği daha azdır. Bunun yanı sıra ön ödemeleri ve taksitleri daha düşüktür. Sosyal Konut Hamlesi kapsamında inşa edilecek yapılar çok yüksek katlı olmayacaktır. Aynı zamanda çevrede oyun alanları ve sosyal tesisler gibi insanları keyifle vakit geçireceği yerler de olacağı için sitede keyifle vakit geçirebilirsiniz.

  TOKİ Evleri Kiraya Verilir mi?

  TOKİ evleri kiraya verme yoluyla başkasının kullanımına sunulabilir. TOKİ konutlarında amaç ev sahibi olmayan kişilerin kendi yaşam alanlarına sahip olmasıdır. Bu nedenle zorunlu bir durum olmadığı sürece evlerin kiraya verilmesi uygun değildir. Ancak tayin çıkması ya da başka bir şehre taşınma gibi durumlarda evin kiraya verilmesinde bir sakınca yoktur.

  Kurada Çıkan TOKİ Evleri Satılabilir mi?

  Kurada çıkan TOKİ evlerinin satılması, Sosyal Konut Hamlesi kapsamında kısıtlanmıştır. Buna göre en az 3-4 yıl boyunca evlerin satılması yasaktır. Sonraki yıllarda ise sadece borcun kapatılması durumunda satış mümkündür. TOKİ engelli projeleri ve başvuru şartlarına göre yapılan evler, sadece ihtiyaç sahipleri tarafından kullanılmalıdır. Evinizi satabilme ve başka bir evde oturma şansınız varsa önceliği hiç evi olmayanlara vermeniz daha mantıklı olur. TOKİ, evi olduğu halde haksız yere başkasının üzerinden mülk sahibi olanların ve devleti kandırmaya çalışanların haklarını iptal etme yetkisine sahiptir.

  Yazı kaynağı : www.ssk.biz.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap