Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tip 2 kolajen ne işe yarar

  1 ziyaretçi

  tip 2 kolajen ne işe yarar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kolajen Nedir Ne İşe Yarar

  Kolajen Nedir Ne İşe Yarar

  Değerli Hastalarımız:

  COVID-19 Nedeniyle Kliniğimizde Aldığımız Önlemler Salgını Nedeniyle Aldığımız Önlemler COVID-19 (Koronavirüs) Salgını nedeniyle korunma amaçlı önlemler alarak hastalarımızı tedavi etmeye devam etmekteyiz. Çünkü siz değerli hastalarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir.

  Kliniğimizde aşağıdaki önlemleri almaktayız. Randevu aşamasında hastalar öncelikle ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi solunum yolu enfeksiyonu şikayetleri açısından sorgulanmakta, şikâyeti olan hastalar salgın döneminde kliniğimize kabul edilmemektedir. Aynı anda birden fazla hastanın karşılaşmasını önlemek için randevu saatleri her hasta için 30 dakika olarak ayarlanmıştır. Hastalarımızın yanında refakatçi olarak en fazla 2 kişi kabul edilmektedir.

  Bütün hasta ve hasta yakınlarının maske takması gerekmektedir. Bekleme alanlarında sosyal mesafeye dikkat edilerek oturulması sağlanmaktadır.

  Muayenehanede her gün günlük olarak yüzeyler ve bütün kapı kolları antiseptik temizleyiciler ile temizlenmektedir.

  Aldığımız önlemler sizlerin sağlığı içindir. Salgının kontrol altına alınması ve daha fazla yayılmaması için herkes tarafından bu dönemde kurallara uyulması son derece önemlidir. Sağlığınız ve sağlığımız için kurallara uyalım.

  Sağlık dolu günlerde buluşmak üzere…

  Yazı kaynağı : habibbostan.com

  Tip 2 Kolajen Nedir?

  Tip 2 Kolajen Nedir?

  Tip 2 kolajen, eklem ya da kıkırdak sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan cilt problemleri, saç ve tırnak sorunları gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olan bir takviyedir. Kolajen nedir? sorusunu merak edenler için; kolajenler genel olarak vücudumuzda hareketi sağlayan kemik, iskelet ve kıkırdak sistemlerinde yer alan proteinlerdir. Kemik, kas ve iskelet sistemine bağlı rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olan Tip 2 kolajen bir uzman kontrolünde alınmalıdır.

  Kıkırdak dokusunda en yoğun olarak bulunan kolajen tip 2’dir. Kıkırdaklardaki toplam proteinin %90 kadarı tip 2 kolajendir. Eklem rahatsızlıklarının, kıkırdak rahatsızlıklarının ve bazı cilt sorunlarının çözümünde en etkili yöntemler arasındadır. Tip 2 kolajeni doktor kontrolünde almanız gerekiyor. Şimdi 20 kadar kolajen tipi arasında tip 2’nin ne işe yaradığına bir bakalım;

  Tip 2 Kolajen Ne İşe Yarar?

  Vücudumuz için en önemli protein türlerinden biri tip 2 kolajendir. Bu protein türünün birçok faydası vardır;

  Vücudumuzda belirli bölgelerde yoğun olarak bulunan tip 2 kolajenler besinlerle alınabileceği gibi takviye ilaçlarıyla da bir uzman kontrolünde alınabilir.

  kolajen ürünleri

  Tip 2 Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

  Tip 2 kolajen cilt için birçok fayda barındırıyor. Kıkırdak doku, tırnak, saç, cilt gibi sorunları ortadan kaldırmakta etkilidir. Yapılan araştırmalar ve kullanan kişilerin yaptığı dönüşlerden yola çıkarak bu kolajen türünün çok sayıda faydası olduğu ortaya çıkıyor. Tip 2 olarak bilinen kolajen genel olarak et ve soya barındıran besinlerde yoğun olarak bulunuyor.

  Tip 2 kolajen tavuk, dana, sığır, hindi, öküz gibi hayvanlarda kemik ve sakatat bölümlerinde yoğun olarak bulunuyor. Bu hayvanlara ait etleri düzenli olarak tüketenlerde kolajen tip 2 miktarı iyi seviyededir.

  Et ürünlerini yeterli tüketmeyen ya da et yemek istemeyen kişiler birçok meyveden de yoğun olarak tip 2 kolajen alabilir. Ananas, portakal, limon, mandalina gibi yoğun olarak C vitamini barındıran meyvelerde yüksek oranda tip 2 kolajen yer alıyor. Ayrıca çilek, vişne, kiraz, elma gibi bileşenleri arasında likopen bulunan meyveler de yüksek miktarda tip 2 kolajeni barındırıyor. Sebzelerden bu protein ihtiyacını gidermek isteyenler için en yoğun olarak kırmızı biber daha sonra zeytin, soğan, sarımsak, havuç, turuncu sebzeler, ıspanak, domates, lahana, pancar gibi sebzeleri tüketebilirler. Ayrıca paça ve kemik çorbalarında da tip 2 kolajen yoğun olarak bulunmaktadır.

  Tip 2 Kolajen Nasıl Kullanılır?

  Tip 2 kolajen cilt ve eklem sağlığı için vücuda alınması gereken bir protein türüdür. Belirttiğimiz besinlerde yoğun olarak bulunan bu protein türünü bu besinleri tüketerek alabilirsiniz. Bunun yanında takviye edici ürünlerden de tip 2 kolajen ihtiyacını giderebilirsiniz. Takviye edici ürünleri tercih edecekseniz mutlaka profesyonel bir kişiden destek almanız gerekiyor. Tip 2 kolajen her yaşta düzenli olarak tüketilmesi gereken bir protein türüdür.

  Yazı kaynağı : www.renevalife.com

  Tip 2 Kolajen Nedir?

  Tip 2 Kolajen Nedir?

  TİP 2 kolajen hakkında her şey ve merak ettiğiniz tüm sorular için bilimsel araştırmalardan referanslarla hazırladığımız rehber niteliğindeki yazımızla karşınızdayız

  Kolajen takviyesi seçerken önerilen ve en çok öne çıkan versiyonlarından olan hidrolize tip 2 kolajen hakkında herkes bir şeyler söylüyor ve birçok soru ortada duruyor. Mesela;

  ·      Tip 2 kolajen; bir başka deyişle TİP II Collagen tam olarak nedir? 

  ·      Nereden geliyor ve vücutta hangi bölgelerde bulunuyor? 

  ·      Hangi amaçla ve nasıl kullanılabilir? 

  ·      TİP 2 kolajen takviyesi seçerken nelere dikkat edilmelidir? 

  Tüm bu sorular ve daha fazlası için okumaya devam edin.

  Bonus: Bu yazımız içerisinde TİP 2 kolajen içerikli ürünümüzde geçerli sürpriz bir indirim kodu da saklı. Hadi başlayalım!

  Tip 2 Kolajen Nedir? Vücutta nerelerde bulunur? 

  TİP 2 kolajen-diğer adıyla Collagen Type II- kıkırdaklardaki temel kolajen formudur.[1] Üç uzun amino asit zincirinden oluşan fibriler bir proteindir.[2]

  TİP 2 kolajenin vücudumuzda bulunduğu başlıca bölgeler kıkırdak doku ve eklemlerdir. Kıkırdak glikozaminoglikanlar (GAG'ler) da içeren doğal bir matristen (ekstraselüler-matriks) oluşan bir dokudur. Kolajen ise bu matrisin kuru maddede %60’ını oluşturan temel yapısal moleküldür. Bu bölgedeki kolajenin ise %90-95’i Tip 2 formdadır.[3][4][5]

  Özetle eklemlere esneklik, hareket kabiliyeti ve sağlamlık kazandıran kıkırdak yapısının önemli bir kısmı TİP 2 kolajenden oluşuyor.[6]

  Tip 2 Kolajen Nereden Elde Edilir?

  Kolajen, yalnızca hayvansal kaynaklardan üretilen bir proteindir; bitkilerde bulunmaz. Bu nedenle TİP 2 kolajen de yalnızca hayvanların kolajen yönünden zengin dokularından elde edilir.[7]

  Tip 2 kolajen takviyesi büyük oranda tavuk ve sığırların kemik, kıkırdak, deri vb. kolajen yönünden zengin dokularından elde edilir. Balık kaynaklı olarak üretimi yok denecek kadar azdır.[8]

  En pratik ve sürdürülebilir formda tip 2 kolajen nereden elde edilir sorusuna bakanlık onaylı ve sertifikalı hayvanlardan üretilen helal sertifikalı kolajen takviyeleri şeklinde yanıt verilebilir. Detaylar ve ürün önerileri yazının devamında.

  Tip 2 Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

  Collagen Tip 2 yönünden zengin besinler neler, tip 2 kolajen hangi besinlerde bulunur diye soracak olursak kemikli etler, tavuk suyu çorbası, ilikli kemik suyu, kelle paça çorbası diyebiliriz.[9]Bunları tüketmek zor gelirse saflaştırılmış takviye olarak almayı deneyebilirsiniz. 

  Önemli not: Kolajen yalnızca hayvansal kaynaklarda bulunur dolayısıyla meyve ve sebzeler, tahıllar vb. bitkisel ürünlerde bulunmaz.

  En İyi TİP 2 Kolajen Takviyesi

  Supra Protein Multi Collagen Complex tavuk ve sığır kaynaklı iki ayrı TİP 2 kolajen içermesiyle Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğiyle öne çıkıyor. 

  Birçok tip 2 kolajen takviyesi tavuk veya sığır kaynaklı kolajen içerirken, Supra Protein’de her ikisi bir arada kullanıldı çünkü tavuk ve sığır her ikisi de tip 2 kolajen içerse de farklı amino asit dizilimleri ve içerikleriyle birbirinden farklı yapılara sahiptir.[10] Bu amaçla her ikisinin sinerjik etkisi tek üründe bir araya getirildi. 

  Supra Protein Multi Collagen içerisinde ayrıca balık ve sığır kolajeni, yumurta kabuğu zarı, c vitamini ve hyaluronik asit de bulunuyor. 

  Yumurta Kabuğu Zarı, kıkırdakların yapısında da bulunan TİP 5 ve TİP 10 formda kolajen içerir.[11][12]

  Bağ doku ve kemiklerin yapısını oluşturan TİP 1 kolajen[13][14][15] de balık ve sığır kaynaklı olarak her serviste 1.200 mg olarak yer alıyor.

  Supra Protein Multi Collagen Complex’de her serviste 100 mg hyaluronik asit, 100 mg da C vitamini bulunuyor.

  *C Vitamini kıkırdağın ve kemiklerin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kolajen oluşumuna katkıda bulunur.

  Sürpriz İndirim Kodu: Supra Protein Multi Collagen Complex ürününde geçerli %15 indirimkodu: TİP2BLOG

  Supra Protein Ürünlerimiz

  Tip 2 Kolajen Ne İşe Yarar?

  Bilimsel araştırmalar kolajen tip 2 faydaları denildiğinde kolajen peptidlerin kıkırdak ve eklemler üzerinde olumlu etkilerini bize göstermektedir.[16][17]

  Tip 2 Kolajen Ne Kadar Kullanılmalı?

  Tip 2 kolajen kullananlar üzrinde yapılan klinik araştırmalardadüzenli olarak ara vermeden (3-6 ay) kullanım sonucunda eklemlerde pozitif sonuçların gözlemlendiği bildirilmektedir.[18][19]

  Tip 2 Kolajen Nasıl Kullanılır?

  En çok merak edilen tip 2 kolajen günlük doz ise kişiden kişiye değişebilir. Supra Protein Multi Collagen Complex içerisinde önerimiz ve dozaj günde 300 mg tip 2 kolajen kullanımı şeklindedir (üründe her serviste 1.800 mg kolajen bulunur).

  Ekstra destek için TİP 2 kolajenin yanında Beef Collagen gibi günlük 5.000- 10.000 mg TİP 1 & 3kolajen peptidleri takviyesi de birlikte kullanılabilir.

  Supra Protein Multi Collagen Complex günde 2 tablet olacak şekilde (ikisini aynı anda veya farklı saatlerde birer tane) günün herhangi bir saatinde, aç ya da tok karına fark etmeksizin kullanılabilir. 

  *Kullanım kolaylığı için tabletler ortadan ikiye bölünüp su ile karıştırılarak tüketilebilir.

  * 3- 6 aylık düzenli kullanım öneriyoruz.

  Tip 2 kolajen ne kadar kullanılmalı sorusuna örnek bir günlük doz önerisi:

  ·      Günde 2 tablet Multi Collagen Complex

  ·      Günde yarım veya bir ölçek toz Beef Collagen

  *Uyarı: Burada yapılan öneriler genel bilgilendirme amaçlıdır. Sağlık önerisi yerine geçmez. Düzenli ilaç kullanımı, kronik hastalık, emzirme/hamilelik vb. durumlarında doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

  Tip 2 kolajenin önemi

  Yukarıda belirttiğimiz gibi, tip 2 kolajen, kıkırdak dokusunun önemli parçasıdır. Bu yüzden oynadığı rolü gerçekten anlamak için, vücuttaki kıkırdağın işlevine bakmak gerekir. 

  Eklemlerde bulunan kıkırdağın çeşitli işlevleri vardır:

  Kıkırdak, proteoglikan, elastin lifleri ve tip II kolajen lifleri içeren 'hücre dışı matris' olarak bilinen şeyi oluşturan özel hücreler olan kondrositlerden oluşur.[23]

  Tip 2 kolajen lifleri, kıkırdakta bulunan ana kolajen maddedir. Son derece önemli bir rol oynarlar. Proteoglikan ve elastin liflerini sert ama esnek bir dokuya bağlamaya yardımcı olan bir fibril ağı oluştururlar.[24]

  Kıkırdak aşınma ve yıpranmaya yatkındır ama kendini yenileme yeteneği sınırlıdır. Bunun nedeni kısmen 'avasküler' olması, yani besinlerin doğrudan verilmesi için damar/kan kaynağına sahip olmamasıdır. Vücut, 'difüzyon' olarak bilinen bir işlemle kıkırdağa bazı besinleri verebilse de (yani besinler çevredeki bağ dokusuna yayılır), bu avaskülarite, kıkırdak yaralanmalarının daha yavaş iyileştiği anlamına gelir.[25][26]

  Hidrolize tip 2 kolajen nedir?

  Belirttiğimiz gibi hidrolize tip 2 kolajen, basitçe sindirilebilir ve biyolojik olarak kullanılabilir proteinler olan peptidlere (enzimatik hidroliz yoluyla) parçalanan doğal kolajendir.

  Hidrolize tip II kolajen, güvenli ve doğal bir kaynak olan hayvan (sığır, tavuk, balık) kıkırdağından veya diğer kolajen dokularından üretilir. Kıkırdaktan geldiği durumda doğal olarak tip II kolajen ve glikozaminoglikan (GAG) matrisi içerir.

  TİP 2 Kolajen Takviyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kısa bir araştırma yaptığınızda bile karşınıza onlarca tip 2 kolajen kaynaklı gıda takviyesi çıkacaktır. Seçiminizi yaparken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

  Umarız bu yazımız faydalı olmuş ve aklınızdaki tüm sorulara yanıt vermiştir. Merak ettiğiniz tüm sorularınız ve talepleriniz için bize canlı destek veya @supraprotein sosyal medya hesaplarımızdan, 0216 740 0162 no’lu destek hattımızdan ulaşabilirsiniz.

  Referanslar

  Yazı kaynağı : www.supraprotein.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap