Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  thy kabin memuru ingilizce mülakat soruları

  1 ziyaretçi

  thy kabin memuru ingilizce mülakat soruları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  THY, İngilizce Mülakat için 20 Örnek Soru

  THY, İngilizce Mülakat için 20 Örnek Soru

  Türk Hava Yolları, yeni kabin memuru alımı ilanı yayınladı. İlan sonrası birçok kişi Türk Hava Yolları mülakatlarında sorulacak soruları merak ediyor.  Türk Hava Yolları, havacılık sektöründe çalışmayı düşünenlerin ilk tercih ettiği adreslerden. Ancak THY’de işe girmek için, şirketin belirlediği kurumsal standartlara sahip olmak en önemli koşul. 5 binin üzerinde kabin memurunun çalıştığı Türk Hava Yolları’nda çalışmak için iyi bir İngilizce bilgisi gerekmekte.


  Yazılı ve sözlü olarak İngilizce testine tüm başvuranlar tabiidir. Peki İngilizce sözlü mülakat soruları hakkında ne biliyoruz? Bu mülakata nasıl hazırlanılır? Türk Hava Yolları İngilizce sözlü mülakat soruları ile ilgili daha önce bu sınava girmiş kişilerin tavsiyeleri ve görüşleri ile, ulaşılabilen bilgileri derledik.

  Havacılığın dili İngilizce

  Eğer THY ya da diğer havacılık firmalarında, hizmet departmanlarında yer almak istiyorsanız İngilizce olmazsa olmaz. Zira havacılığın dili İngilizce. Her kabin memuru, yolculara gerektiğinde İngilizce de hizmet vermeli.

  Türk Hava Yolları’nın kabin memuru alım sınavında, İngilizce noktasında iki sınav karşımıza çıkıyor. Yazılı ve sözlü mülakat.

  İlk sınav bilgisayar üzerinden yazılı mülakat

  Yazılı mülakat, İngilizce sınavının ilk aşaması. Bilgisayarda yapılan bu sınavda bilmeniz gerekenler, kelime ve gramer, yani dilbilgisi düzeyinizin ölçüleceği. Bu sınavda sorulan soru tiplerinde aşağıdaki modelleri görebilirsiniz:

  -Cevapları sürükleyerek boşluk doldurma
  -Ses dosyasını dinleyip cevabı bulma
  -Görsel olarak yanıtlanabilecek soruların olduğu testler.

  Bu aşamada pre intermediate İngilizce seviyesinin yeterli olduğu söylenebilir, yani orta seviyeye yakın İngilizceniz bu aşama için yeterli olabilir. Ancak yazılı mülakat sınavında verilen şıkların değiştirilemediği söylenmektedir, bundan ötürü cevabınızı verirken dikkatli olmalı, stresten uzak şekilde cevabı vermelisiniz.

  KABİN MEMURU SÜRECİ NASIL İŞİLİYOR? İŞTE 7 ADIMLIK SÜREÇ

  İngilizce sözlü mülakat aşamasında nelere dikkat edilmeli?

  Yazılı mülakatın ardından sıra geldi sözlü mülakata. Gün olarak yazılı mülakattan farklı bir zamanda olan bu aşama için bugüne kadar adayları inceleyen uzmanların bazı önerileri var! Sözlü mülakatta, Türk Hava Yolları’nda karşınıza çıkacak olan jüri üç konuya dikkat ediyor:

  -Akıcı şekilde konuşma,
  -Konuşma esnasında gramer, yani İngilizce dilbilgisi kurallarına dikkat etme.
  -Uzmanlar, gramer ve kelime konusunda çok iyi olan adayların dahi, sözlü mülakat aşamasında iyi konuşamadığını, bu iki durumun tamamen farklı olduğunu söylüyorlar.

  THY, İngilizce Mülakat için 20 Örnek Soru

  Kaynak: (Konuşarak Öğren)

  Yazı kaynağı : havahaber.com

  THY İngilizce Sınavı ve İngilizce Mülakat Soruları

  THY İngilizce Sınavı ve İngilizce Mülakat Soruları

  Türkiye’nin en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları, personel alımı sürecinde adaylar oldukça titiz bir eleme sürecinden geçiriliyor. Bu süreçte adaylar iki yazılı sınava ve bir de mülakata tabi tutularak üç sınavdan geçmek zorundadır. THY İngilizce sınavında iyi bir sonuç elde etmek adaylar için oldukça önemlidir.

  Yazılı sınavlar genel yetenek sınavı ve İngilizce sınavı olarak ikiye ayrılıyor. Genel yetenek sınavında adayların temel matematik, şekil yeteneği, mantık, grafik yorumlama ve Türkçe becerileri ölçülüyor. İngilizce yazılı sınavda ise adayların İngilizce bilgisi ölçülüyor. THY’de kabin memuru olarak çalışabilmek için ilk olarak DynED sistemi olarak tabir edilen bir sistemle bilgisayar üzerinden yapılan İngilizce yeterlilik sınavında boşluk doldurma, şekilli sorular, diyalog soruları ve cisim tanımlama gibi sorular yer alıyor. Bu sınav sisteminde dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise şu: Siz sorulara doğru cevap verdikçe sorular biraz daha zorlaşmaya başlıyor. Karşınıza çıkacak bir sonraki soru önceki soruya verdiğiniz yanıta göre belirleniyor. Yani İngilizce yazılı sınav sırasında telaşa kapılmadan soruları doğru cevaplamaya odaklanmak önemli. Bu aşamada İngilizce sınavının yanında kişilik envanteri olarak adlandırılan ve yine bilgisayar üzerinden gireceğiniz bir sınav daha olacak. İlk aşama olan yazılı İngilizce sınavından 1.0 ve üzeri puan aldığınız takdirde sözlü mülakata davet edileceksiniz.

  THY İngilizce mülakatta ilk olarak kendiniz hakkında basit bilgiler vermeniz istenecek. Nerede çalışıyorsunuz, geçmiş deneyimleriniz, bu pozisyonu neden seçtiğiniz, gelecek için planlarınız gibi sorular sorulacak. Bu aşamda rahat ve kendine güvenli şekilde yanıtlar vermek ve İngilizce becerilerinizi doğru şekilde sergileyebilmek oldukça önemli. Bu yazımızda THY İngilizce mülakat soruları örneklerini sizler için bir araya topladık. THY İngilizce mülakat soruları ve cevaplarını inceleyerek sınavda karşınıza çıkabilecek soru ve durumlara karşı hazırlıklı olabilir, eleme süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  THY İngilizce Mülakat Soruları Örnekleri ve Cevapları

  My name is Ayşe Yılmaz. I am 25 years old. I am currently doing a masters degree on English Language and Literature.

  Benim adım Ayşe Yılmaz. 25 yaşındayım. Şu anda İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine yüksek lisans yapmaktayım.

  I worked as an English Teacher in a private language school for two years after I graduated. After that I decided to do a masters degree and left this job to focus on higher education.

  Mezun olduktan sonra iki yıl boyunca özel bir dil okulunda İngilizce öğretmeni olarak çalıştım. Daha sonra yüksek lisans yapmaya karar verdim ve yüksek eğitime odaklanabilmek için işimden ayrıldım.

  I have always been interested in learning about new cultures. Also, I have always wanted to work in a field that would allow me to interact with people and experience teamwork. I enjoy helping and assisting people and this position offers all that I look for in a job. I intend to pursue it as a career path.

  Ben her zaman yeni kültürler tanımayı ilginç bulmuşumdur. Aynı zamanda farklı insanlarla iletişime geçebileceğim ve iş arkadaşlarımla takım çalışması yapabileceğim bir alanda çalışmak istemişimdir. İnsanlara yardımcı olmaktan ve onları yönlendirmekten keyif alıyorum ve bu pozisyon işte arayabileceğim her şeyi bana sunuyor. Bu sebeple kariyerime bu yönde devam etmek istiyorum.

  I have been playing tennis since I was 8. Last year I hurt my ankle and thought I would never be able to join a tournament ever again and that I would have to stop playing tennis. However, I really enjoyed playing it, so I strived to get better and put myself to the İstanbul International Tennis Tournament and I succeeded. In the end I came the 3rd in the tournament. This ranking was better than any of my previous years in playing tennis despite having hurt my ankle earlier that same year. I consider this to be one of my biggest achievements.

  8 yaşımdan beri tenis oynuyorum. Geçen sene bileğimi incittim ve bir daha asla bir tenis turnuvasına katılamayacağımı ve tenisi bırakmak zorunda kalacağımı düşündüm. Ancak tenis oynamaktan gerçekten çok keyif alıyordum bu sebeple daha iyi olmak için çok çabaladım ve kendimi İstanbul Uluslararası Tenis Turnuvasına sokmayı başardım. Sonunda turnuvanın üçüncüsü oldum. Bu sıralama aynı sene içindeki sakatlanmama rağmen daha önceki yıllardaki derecelerimden bile çok daha iyi bir başarıydı. Bu deneyimi önemli başarılarımdan biri olarak görüyorum.

  I try my best to stay calm. I keep my face straight and calm because I believe my expression affects my attitude. I try to think of the easiest and most practical way to ease the pressure. I try my best to keep everyone around me calm as well. I move quickly but calmly. I focus only on the next task I am obligated to do. I do not think too far into the future and focus on the moment.

  Sakin kalmak için elimden geleni yaparım. Yüz ifademi düz ve sakin şekle getiririm çünkü ifademin tüm tavrımı etkilediğini düşünürüm. Baskıyı azaltmak için yapabileceğim en kolay ve pratik yolu düşünürüm. Etrafımdaki insanların da sakin kalması için uğraşırım. Hızlı ancak soğukkanlı hareket ederim. Yalnızca yapmam gereken bir sonraki göreve odaklanırım. Gereksiz ileri aşamaları düşünmem ve o ana odaklanırım.

  I usually try to understand the opinion that contrasts with mine. I consider whether there is anything I can fix in my point of view. If I decide that I hold a more logical idea of how to deal with a problem, I calmly express it. I am not afraid to compromise when it’s necessary. Last year when I was working at the language school as a teacher for instance, we had a blind student in class. However, we did not have the appropriate material for him written in Braille alphabet when we were doing the yearly exam.

  My coworker suggested that we sent him home and gave him an exam later when we had the appropriate material. But I thought it would be unfair for all the other students and inconvenient for the disabled student himself and suggested that we take him to a different class and read him the questions out loud. My coworker refused and said that he had other things to do and could not read to the student and I had to stay in the same class to wait on all the other students who were taking the exam. In the end, I made the disabled student wait until the others were finished and after other students left I stayed with him and read to him all of the questions. This way, the student didn’t have to go home and come back again for another extra day, we didn’t need to wait for the appropriate material which would take ages to arrive and I compromised my time in order to not be a burden on my coworker.

  Genellikle benimkiyle çelişen fikirleri anlamaya çalışırım. Kendi bakış açımda düzeltebileceğim bir şeyler olup olmadığını kontrol ederim. Eğer kendi fikrimin daha mantıklı olduğuna karar verirsem bunu sakin bir şekilde ifade ederim. Taviz vermekten korkmam. Örneğin, geçen sene dil okulunda çalıştığım sırada sınıfımızda görme engelli bir öğrenci vardı. Sınav olunacaktı ancak görme engelli öğrencilere uygun Braille alfabesi ile yazılmış materyal elimizde yoktu.

  İş arkadaşım öğrenciyi eve göndermeyi ve kendisini gerekli materyal geldiğinde tekrar sınava sokmayı teklif etti. Ancak ben bunun diğer öğrencilere haksızlık olabileceğini ve ayrıca engelli öğrencinin kendisi için de daha zahmetli olacağını düşündüm ve öğrenciyi başka bir sınıfa alarak sınav sorularını kendisine yüksek sesle okumayı önerdim. İş arkadaşım kendisinin yapması gereken başka işler olduğunu ve benim de sınava giren diğer öğrencileri kontrol etmek üzere sınıfta beklemem gerektiğini söyleyerek önerimi reddetti. Sonuçta, ben diğer öğrencilerin sınavlarını bitirmesini bekledim ve engelli öğrenciyi de diğerleri gidene kadar beklettim. Diğer öğrenciler gittikten sonra ona soruları yüksek sesli olarak okudum. Bu sayede öğrenci eve gidip daha sonra tekrar gelmek zorunda kalmadı, gerekli materyal için ise uzun zaman beklemedik ve zamandan fedakarlık ederek iş arkadaşımın sırtına yük olmaktan kaçınmış oldum.

  Yazı kaynağı : www.wse.com.tr

  THY İngilizce Sınavı Örnek Soruları ve Mülakatı

  THY İngilizce Sınavı Örnek Soruları ve Mülakatı

  Türk Hava Yolları, Türkiye’nin en büyük hava yolu şirketlerinden biridir ve işe alım sürecinde aday seçmek için çok ciddi ve detaylı bir çalışma ortaya koymaktadır. Bu işe alım sürecinde, adayların iki yazılı sınav ve bir mülakattan geçip toplamda üç sınavı başarı ile tamamlaması gerekir. Adayların THY İngilizce sınavında iyi sonuçlar alması son derece önemlidir. Yazının devamında sizler için, Türk Hava Yolları’nın işe alım sürecinin nasıl işlediğini ve bu süreçte girilmesi gereken sınavlar ile ilgili bilgileri özetledik. Hazırsanız hemen başlayalım. 

  Türk Hava Yollarına Nasıl Girilir?

  THY çalışanı olmak istiyorsanız, sizi nelerin beklediğini bilmeniz gerekiyor. Türk Hava Yolları, “Avrupa’nın En Büyük Havayolları” ödülüne layık görüldü. Sektörde en iyisi olmak için misyon, vizyon ve hizmetlerle çalışır. Bu nedenle işe alım süreci de o kadar basit değildir. Türk Hava Yolları’nda çalışmak isteyenler belli başlı unvanlarda görev alabilmektedir. Bunların başında uzman, uzman adayı, uzman yardımcısı, kabin memuru veya yer hizmetleri personeli gelmektedir. THY, zaman zaman ihtiyaç duyduğu personel açığını gidermek için ilan açmaktadır.

  İlanlara başvurduktan sonra, çeşitli sınavlara ve mülakatlara girmeniz ve buralarda başarılı sonuçlar elde etmeniz gerekmektedir. Türk Hava Yolları, yaptığı duyurularda, açtığı ilanlardaki kriterleri karşılayan adayların tümünün bu sınavlarda şansını deneyebileceğini bildirmiştir. Yazının devamında, bu kriterleri ve söz konusu sınavlar ile ilgili detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz.

  THY’de İşe Girmenin Sorumlulukları Nedir?

  Türk Hava Yolları’nda herhangi bir pozisyonda işe girmek için sahip olmanız gereken bazı özellikler olması gerekiyor. Farklı iş alanlarında farklı sorumluluklar üstlenecek adayların sahip olması beklenen bazı özellikler şu şekildedir;

  Bu özelliklere sahip adaylar, Türk Hava Yolları’nda çeşitli pozisyonlarda başarılı kariyerler oluşturmak adına önemli bir adım atabilirler.

  THY Genel Yetenek Sınavı Bölümleri Nedir?

  Gireceğiniz ilk sınava Genel Yetenek Sınavı denir. Genel yetenek testi yaklaşık kırk beş – altmış sorudan oluşan bir değerlendirmedir ve yirmi dakika sürer. Bu sınav bilgisayar ortamında yapılır. Bilgisayar üzerinden yapılan sınav sonucunda, bir sonraki aşamaya geçebilmeniz için soruların yüzde seksesine doğru cevap vermeniz gerekmektedir.
  Sınav konuları başlıca şu şekildedir;

  Bu konulardaki becerilerinizi değerlendirmeyi amaçlayan bu sınav, DynED Sistemi adı verilen bir sistem üzerinde yapılmaktadır. Bu sınav sisteminde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta: Soruları doğru cevapladığınızda sorular daha da zorlaşır. Bir sonraki soru, bir önceki soruya verdiğiniz yanıtla belirlenir. Temel yetkinliklerinizi değerlendirmeyi amaçladığından, zamanınızı akıllıca kullanırsanız sınavı zorlanmadan geçmeniz mümkündür.

  THY İngilizce Sınavı İçeriği Nedir?

  Adaylar için belki de en düşündürücü sınavlardan biri İngilizce Dil Sınavıdır. İngilizce dil testi, altmış soru için elli dakika süren bir değerlendirme sınavıdır. Sınav, online olarak yapılmaktadır. Genel olarak, B1 – B2 seviyesinde İngilizce yeterliliği hedeflenmektedir. Sınav konularını sıralayacak olursak;

  İngilizce yazılı sınav, genel yetenek testi gibi, DynED Sistemi üzerinden yapılır.Sınavdaki sorular kolaydan zora doğru gider. Soruları doğru cevapladığınızda soruların zorluk derecesi artar. Yanlış cevap verirseniz veya soruyu boş bırakırsanız, cevabınızdan sonra daha kolay bir soru gelir ve puan duruma göre değişir. Bu nedenle, İngilizce yazılı sınav için endişelenmeden soruları doğru cevaplamaya odaklanmak önemlidir.

  Bu aşamada İngilizce sınavına ek olarak bilgisayar başında gireceğiniz kimlik envanteri adı verilen başka bir sınav olacaktır. Yazılı İngilizce sınavının ilk aşamasında 1.0 veya daha yüksek puan alırsanız, sözlü bir toplantıya davet edileceksiniz.

  THY İngilizce Sözlü Mülakat İçeriği Nedir?

  Genel yetenek sınavı ve İngilizce sınavından başarı ile geçen adaylar, bir sonraki adım için İngilizce sözlü mülakata girerler. Bu sözlü mülakatı, adayın çalışmak istediği alanda yetkili olan bir kişi ve insan kaynakları bölümünden bir kişi gerçekleştirmektedir. Mülakat, birebir görüşme olarak gerçekleştirilir. Mülakatta adaylar, kendilerini İngilizce tanıtarak, başvurdukları pozisyon için uygun olup olmadıklarını göstermeye çalışırlar. Görüşme, sohbet şeklinde, yani soru-cevap şeklinde devam eder. Görüşmede sorulabilecek sorular aşağıdaki konulara odaklanmıştır;

  İngilizce Sözlü Mülakat Soru Örnekleri Nelerdir?

  THY İngilizce sözlü mülakatında asıl amaç, adayı tanımaktır. Bu sebeple, konular ve sorulan sorular, mülakata girecek olan memura bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor olsa da, genellikle kendinizle ilgili bilgileri ifade etmeniz gerekecek içerikte sorular sorulmaktadır. Kendinizi bu anlamda, rahat bir şekilde ifade edebilmeniz adına, aşağıda listelemiş olduğumuz sorulara ve bunlara verebileceğiniz cevaplara çalışmanız, mülakatı daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Soru örneklerini beraberce inceleyelim;

  THY İngilizce Sınavı İçin Gramer Geliştirme Tavsiyeleri

  Sınavlara ve mülakata hazırlanırken ihtiyacınız olan noktalara daha fazla dikkat ederseniz çalışmalarınız sizin için daha verimli olacaktır. Bu nedenle THY mülakatlarının tarzını bilmeniz ve bu doğrultuda kendinize bir çalışma planı oluşturmanız gerekiyor. Üzerinde durmanız gereken gramer konularını beraber inceleyelim.

  Her dilde olduğu gibi, İngilizcede de öğrenilmesi gereken ilk şey, isim cümlelerinin kullanım şeklidir. İsim cümleleri “be” fiilinin kullanıldığı cümlelerdir. Burada fiiller -am, -is ve -are’dir ve tek bir eylemi değil, yalnızca bir koşulu ifade eder. Bu ifadeler bir kişi, nesne veya hayvan hakkındaki bilgileri iletmek için kullanılır.

  İşaret zamirleri genellikle günlük İngilizce konuşmada kullanılır, bu yüzden öğrenmek önemlidir. İşaret zamirleri: This (these) ve that (Those) olarak sıralanabilir. These ve those, this ve that işaret zamirlerinin çoğullarıdır.

  Koşullu cümleler iki cümle veya cümleden oluşur. Bunlardan biri “if” kelimesiyle başlayan bir cümledir ve bu cümlelere “if clause” denir. Diğeri, if ifadesinden kaynaklanan “main clause” dir. İngilizcede üç tür koşullu cümle vardır.

  – Past Simple Tense

  was / were + 1st form of Verb + ing

  – Past Perfect Tense

  subject + had + past participle = past perfect tense.

  – Past Perfect Continuous Tense

  – Present Simple Tense

  1st form of Verb + s (es)

  – Present Continuous Tense

  am / is /are + 1st form of Verb + ing

  – Present Perfect Tense

  has / have + 3rd form of Verb

  – Present Perfect Continuous Tense

  has / have + been + 1st form of Verb + ing

  – Future Simple Tense

  shall / will + 1st form of Verb

  – Future Continuous Tense

  shall / will + 1st form of Verb + ing

  – Future Perfect Tense

  shall / will have + 3rd of Verb

  – Future Perfect Continuous Tense

  shall / will have been + 1st form of Verb + ing

  İngilizce gramer yani dil bilgisi için ağırlık vermeniz belli başlı konu başlıkları bunlardır. Bunlar üzerine detaylı bir çalışma yaparak THY İngilizce sınavında başarılı olmanız mümkün olacaktır.

  THY İngilizce Sınavı İçin Speaking Geliştirme Tavsiyeleri

  Aslında, İngilizcenizi geliştirmenin en kolay yolu dinlemeye yoğunlaşmak ve ardından pratik yapmaktır. İşte İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek için bazı ipuçları. Bu önerileri değerlendirirken, dinlemenin sohbetin temeli olduğunu unutmayın lütfen!

  Dilbilginiz ne kadar iyi olursa olsun, o dilbilgisini kullanacak kelimelere sahip değilseniz, dil becerilerinizi asla geliştiremezsiniz. Yabancı dil öğrenmenin ilk adımı, her gün öğrendiğiniz kelimeleri kaydetmektir. Çünkü insan beyni yazarak daha rahat ezberlemektedir. Böylece hem yabancı dilde yazma becerinizi geliştirecek hem de yeni bir kelime öğreneceksiniz. Yeni kelimeler yazmayı alışkanlık haline getirmek için yanınızda güzel bir defter taşıyabilir veya cep telefonunuza yazabilirsiniz. Kelimeleri tam olarak hatırlayana kadar ve düzgün bir telaffuz ile söyleyene kadar provasını yapmaya devam edin. Ezberlemek ya da öğrenmek için yazdığınız bu kelimelere sık sık bakmanız ve bunları tekrarlamanız çok önemlidir. Yalnızaca birkaç dakikanızı alacak olan bu tekrarların, keline bilginize olan katkısını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

  Tabii kelimeleri öğrendikten sonra önünüze çıkmazlarsa onları kısa sürede unutursunuz. Bir dili geçici olarak öğrenmenin mümkün olmadığını unutmayın. Bu nedenle İngilizce öğrenmek için bu çalışmaları günlük hayatınızın bir parçası yapmanız gerekir. Yani her gün İngilizcenizi geliştirmeniz gerekiyor. Okumak, bir dil öğrenmek için yapabileceğiniz en önemli aktivitedir. Bunu yapmak için, İngilizce hikaye kitapları satın almak, İngilizce herhangi bir ilginç makaleyi okumak yabancı dilinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Günde iki sayfa okusanız bile faydalarını göreceksiniz. Gazeteler, bir dilin temellerini öğrenmenin iyi bir yoludur çünkü genellikle çok iyi bir dilbilgisine sahiptirler ve anlaşılması kolay bir dilde yazılırlar.

  İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak binlerce kaynak var. Dinleme becerileri, İngilizce öğrenirken geliştirmeniz gereken temel ve en önemli becerilerden biridir. İngilizce bir filmi altyazılı veya altyazısız dikkatlice dinleyerek izlemek dinleme becerilerinizin gelişmesine yardımcı olacaktır. Dinleme becerilerinizi geliştirmek için gerçek, günlük İngilizce konuşmaları dinleyin. İzleyeceğiniz filmlere, başlangıç seviyesinde İngilizce ile başlamanızı tavsiye ederiz. Daha sonra seviyeyi yavaş yavaş artırabilirsiniz. Ayrıca dinleme becerilerinizi geliştirmek için doğru ve gerekli kaynaklarla pratik yaparsanız, telaffuzunuzu geliştirirsiniz. Film izlemek ayrıca kelimelerin kulağa nasıl geldiğini duymanıza ve yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede kelime bilginizi de zenginleştirmiş olursunuz. Dinlemeyi, anlamayı ve konuşmayı teşvik eden çevrimiçi eğitimlerle yabancı dilleri kolayca öğrenebilirsiniz. Altyazı ekleyerek yabancı dizi ve filmleri izleyin. Filmi izlemek gramerinizi güçlendirecek, kelime dağarcığınızı genişletecek, telaffuzunuzu geliştirecek ve aynı zamanda size keyifli bir çalışma deneyimi sunacaktır.

  Elbette yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu onu konuşmaktır. Birçok insan İngilizce konuşmaktan utanıyor. Ya da hata yaptığı için İngilizce bilmiyor. Ancak, İngilizce öğrenmenin temel amacının insanlara dili bildiğinizi kanıtlamak olmadığını anlamak önemlidir. Bu sebeple, çekinmeden düzgün bir biçimde kendinizi ifade etmeye çalışın. Bir kez konuşmaya çalışırsanız, tüm ifadeler birbirini takip edecek ve düşünceleriniz açılacaktır. Öğrenmek istediğiniz dili konuşan ve beraber pratik yapabileceğiniz bir arkadaş bulmaya çalışmanız da dil öğreniminizi hızlandıracaktır.

  THY İngilizce Sınavı İçin Kelime Bilgisi Tavsiyeleri

  Kelime bilgisi zayıf olan bir öğrenci sınavda okuduğunu anlayamamakla büyük sorunlar yaşarken, kelime bilgisi iyi olan bir öğrenci dilbilgisi zayıf olsa bile birçok soruyu kolayca çözebilir. Kelime bilginizi geliştirmek için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

  Yeni bir dil öğrenmenin en önemli yollarından biri sözlük kullanmaktır. Öğrenmek istediğiniz dilin gramer yapısını bilseniz bile, kelime bilginiz azaldığında kendinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz. Sözlük okuma çalışmaları yaparak yeni kelimeler öğrenecek ve bunların kullanımlarını ve telaffuzlarını göreceksiniz. Her zaman yanınızda bir sözlük bulundurmak, kelimeyi kolayca bulmanıza yardımcı olacaktır.

  Teknolojiyi kullanarak İngilizce öğrenmek mümkün. 7’den 70’e herkesin günlük yaşamında vazgeçilmez olan birkaç program var. Kullandığınız programın dilini değiştirmek size zamanla bazı kelimeleri düşünmeden kavrama yeteneği kazandıracaktır. Yabancı dil öğrenmenin en kolay yollarından biri, telefonunuzun dilini öğrenmek istediğiniz dile çevirmektir. Günlük olarak kullandığınız mobil uygulamaların (örn. İnstagram) veya oyunların dilini İngilizceye çevirirseniz, kelime bilginizi büyük ölçüde artıracaksınız. Bu sayede öğrenmeye çalıştığınız dilde sık kullanılan terimleri öğrenmeye başlıyorsunuz. Bir yabancı dil öğrenmek için ne kadar zaman harcarsanız, öğrenmek o kadar kolay ve hızlı olacaktır.

  Olabildiğince tenha yerlerde İngilizce hikayeler dinleyin. İnternetin her yerde olduğu bir dönemdeyiz. Dağ veya tepeden bağımsız olarak yalnız ve sessiz yerler seçin. Bırakın duyduğunuz sesler sadece açtığınız İngilizce hikayeler olsun. Bunun dinleme yeteneğiniz üzerinde çok olumlu bir etkisi olacaktır. Ancak tüm bunlarda kararlı ve hevesli olun. Sonucu kısa sürede hissetmeseniz bile bir süre sonra fark edeceksiniz.

  Konu ile ilgili olarak, İngilizce kelime ezberleme yöntemlerini özetlediğimiz yazımızı da inceleyebilirsiniz

  THY İngilizce Sınavına Benzer Diğer İngilizce Sınavlar Nelerdir?

  THY İngilizce sınavı formuna ve içeriğine benzer başka İngilizce yeterlilik sınavları da bulunmaktadır. Belli başlı üç diğer sınav örneğini beraber inceleyelim;

  Test of English as a Foreign Language (TOEFL), başlangıçta sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelere giriş için arzu edilen bir sınavdı. Dünyadaki birçok kurum tarafından benimsenen TOEFL sınavı, bir yabancı dil yeterlilik belgesidir. Yurtdışında eğitim almayı seçenler İngilizce seviyelerini kanıtlamak için bir sınava girerler. Kapsamlı bir sınav olan TOEFL, dört bölümden oluşur. Bunlar; reading yani okuma, writing yani yazma, listening yani dinleme ve speaking yani konuşmadır.

  Sınava daha önce girmediyseniz, soru stillerini öğrenmek ve deneyim kazanmak için çevrimiçi olarak pratik yapabilirsiniz. ETS tarafından hazırlanan eğitim kitaplarını alarak evde denemeler yapabilirsiniz. Dinleme bölümü için ETS çevrimiçi testine girerek farklı aksanları ayırt etmeyi ve anlamayı kolaylaştırabilirsiniz. Dinleme bölümünü bir kez dinleme şansınız olduğu için bu bölümde anahtar sözcüklerle notlar almanız soruları yanıtlamanızı kolaylaştıracaktır. Konuşma bölümünde, net ve sakin bir şekilde konuşmalısınız. Günlük yaşamı düşünmek ve İngilizce konuşmaya odaklanmak, kendinizi İngilizce ifade etmenizi kolaylaştıracaktır.

  2014 yılından bu yana uygulanan tıp dili sınavı Ankara Üniversitesi TÖMER (Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi) tarafından yapılmaktadır.Sınava katılan adaylar, sınav sırasında sadece bir dil seçiminde sınava girebilirler. Yılda iki kez yapılacak olan TIP DİL sınavı sadece İstanbul ve Ankara’da yapılmaktadır.

  Tıp Dili Sınav Kılavuzunda yer alan TUS ve DUS sınavlarına girecek veya giremeyecek tüm adaylar TÖMER TIPDİL Sınavına başvurabilir. Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri fakültelerinde mesleki eğitimine devam eden öğrenci veya mezun kişiler bu sınava girebilirler. Çevrimiçi tıp dili kursu, TUS ve DUS adaylarının TIPDIL sınavlarına hazırlanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve kurslar çevrimiçi sistem üzerinden görsel ve sesli olarak yürütülür. Tıp eğitimi sınavına girmek istiyor ancak dersin hızlı temposuna ayak uyduramıyorsanız, canlı derslerde uzman eğitmenlerden özel dersler alabilir ve canlı yayınların videolarını istediğiniz tekrarda ve zamanda izleyerek bilgilerinizi güncel tutabilirsiniz.

  Sınavın temel amacı, TUS veya DUS sınav puanları ile birlikte gerekli dil becerilerini belgelemektir. TIPDİL sınavına girecek adayların sınavları sadece TUS ve DUS sınav puanları ile birlikte değerlendirildiği için TUS ve DUS sınavlarına girmeleri gerekmektedir.

  IELTS, Birleşik Krallık, Kanada ve Yeni Zelanda hükümetleri tarafından göçmenlik başvuruları ile birlikte benimsenen bir dil sınavıdır. IELTS ayrıca öğrencilerin özellikle akademik dünyada dil becerilerini doğrulamak için girdikleri bir sınavdır. IELTS sınavı genellikle yurtdışındaki okula başvurmak veya İngilizce hazırlık sınıfı almak için kullanılır. IELTS, okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşan yaklaşık 3 saatlik kapsamlı bir sınavdır. IELTS sınavındaki en yüksek puan 9’dur. Değerlendirme 0-9 bantlarında yapılır. Birçok üniversite, İngilizce dil yeterliliğini onaylamak için 6 veya 6.5 IELTS puanına ihtiyaç duyar.

  İki tür IELTS sınavı vardır, IELTS Academic ve IELTS General Education. Dinleme ve Konuşma bölümleri her iki sınavda da aynıdır, ancak Okuma ve Yazma bölümleri farklıdır. Dinleme, Okuma ve Yazma oturumları aynı gün kesintisiz olarak yapılmaktadır. Dinleme bölümü, her iki IELTS sınavı türü için aynıdır.

  Yazı kaynağı : www.getwordly.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap