Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  the banshees of inisherin ne demek

  1 ziyaretçi

  the banshees of inisherin ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  the banshees of inisherin

  the banshees of inisherin

  The Banshees of Inisherin

  The Banshees of Inisherin (Türkçe: Inisherin'in Ölüm Perileri), İrlandalı yönetmen Martin McDonagh tarafından yazılan ve yönetilen, 2022 yapımı bir kara-trajikomedi filmidir.[1] Arkadaşlıkları aniden sona erdiğinde kendilerini bir çıkmazda bulan iki kişiyi (Colin Farrell ve Brendan Gleeson) konu alan film, McDonagh'ın ilk yönetmenlik denemesi olan In Bruges'de birlikte çalışmış olan Farrell ve Gleeson'u yeniden bir araya getirmiştir.

  The Banshees of Inisherin dünya prömiyerini 5 Eylül 2022'de 79. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde yaptı ve burada Farrell, En İyi Erkek Oyuncu Dalında Volpi Ödülü'nü, McDonagh ise En İyi Senaryo dalında Altın Osella'yı kazandı. 21 Ekim 2022'de Searchlight Pictures tarafından İrlanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sinemalarda gösterime girdi. Film, McDonagh'ın senaryosunu ve yönetmenliğini, Burwell'in müziklerini ve oyuncu kadrosunun performanslarını öven eleştirmenlerden büyük beğeni topladı. Ayrıca National Board of Review tarafından 2022'nin en iyi filmlerinden biri seçildi.[2] Film, 80. Altın Küre Ödülleri'nde En İyi Film (Müzikal veya Komedi) ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere sekiz adaylık aldı.

  Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

  İrlanda İç Savaşı'nın sonlarına yaklaşılan 1923 yılında, kurgusal Inisherin adasında yaşayan müzisyen Colm Doherty, eski arkadaşı Pádraic Súilleabháin'ı birdenbire görmezden gelmeye başlar. Hayatının geri kalanını müzik besteleyerek ve hatırlanacak şeyler yaparak geçirmek isteyen Colm, adalılar tarafından sevilen, iyi niyetli Pádraic'i sıkıcı bulmaktadır. Pádraic'in hayatı, en iyi arkadaşını kaybetmesiyle istikrarsız hale gelir; Pádraic reddedilmekten giderek daha fazla rahatsız olurken, Colm eski arkadaşının onunla konuşma girişimlerine karşı daha dirençli hale gelir. Colm sonunda Pádraic'e bir ültimatom verir: Ne zaman onu rahatsız etse veya onunla konuşmaya çalışsa, sol elinin parmaklarından birini kesecektir.

  Pádraic'in şefkatli kız kardeşi Siobhán ve saf bir genç olan Dominic, ikilinin tırmanan savaşını yatıştırmaya çalışsalar da çabaları sonuçsuz kalır. Pádraic bir akşam sarhoş olup Colm'la yüzleşir, ertesi gün ise özür dilemeye çalışır. Bunun üzerine Colm parmaklarından birini keser ve Pádraic'in evinin kapısına fırlatır. Gerginlik artarken, yaşlı bir ada sakini olan Bayan McCormick, Pádraic'i yakında adaya ölüm geleceği konusunda uyarır. Bu sırada Siobhán, Dominic'in romantik adımlarını nazikçe reddeder, sonra da adadaki hayattan bıktığı için, bir kütüphanede çalışmak üzere anakaraya taşınır. Colm, "The Banshees of Inisherin" adını verdiği bestesini tamamlar. Pádraic ile olan arkadaşlığını yeniden canlandırmaya olumlu yaklaşacakken, Pádraic'in Colm'un müzisyen arkadaşlarından birini adayı terk etmesi için nasıl kandırdığını itiraf etmesi üzerine fikir değiştirir; sol elinin kalan dört parmağını da keser ve Pádraic'in evinin kapısına fırlatır. Pádraic'in evcil eşeği Jenny, yemeye çalıştığı parmaklardan biri boğazına takılınca ölür.

  Aynı gün içinde hem kardeşini hem de eşeğini kaybeden Pádraic, Jenny'nin ölümünden Colm'u sorumlu tutar. Colm'la yüzleşir ve misilleme olarak ertesi gün evini yakacağını söyler. Pádraic, Colm'un köpeğini güvenli bir yere alarak evi ateşe verir; ayrıca ayrılırken Colm'un yanan binanın içinde oturduğunu görür. Dominic'in istismarcı babası ve yerel polis memuru Peadar, bunun üzerine Pádraic'in evine gider. İçeri girecekken Bayan McCormick, Peadar'ı çağırır ve göl kıyısına, suda boğulan Dominic'in cesedinin yanına götürür. Ertesi sabah köpekle birlikte yürüyüşe çıkan Pádraic, Colm'u sahilde dururken bulur. Colm, Jenny'nin ölümü için özür diler ve evini yakmasının aralarındaki düşmanlığı sona erdirdiğini söyler. Ancak Pádraic, düşmanlığın bitmediği cevabını verir. Pádraic ayrılırken Colm, köpeğine baktığı için ona teşekkür eder. Pádraic, "Her zaman" diye yanıt verir.

  Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Inisherin Banshees Başlığının Anlamı Nedir?

  Inisherin Banshees Başlığının Anlamı Nedir?

  Inisherin Banshees Başlığının Anlamı Nedir?

  Martin McDonagh'ın 'Inisherin'in Banshees'i ' Pádraic ve Colm'un hikayesini takip ediyor. Colm, Pádraic'in sohbetlerine kattığı sıkıcılıktan bıktığına karar verdiğinde arkadaşlıkları aniden durur. Colm, dünyevi şeyler hakkında sohbet ederek zamanını boşa harcamak yerine, dünyada kalan tüm zamanını müzik yapmak için kullanmak istiyor, bu unutulmuş olsa bile geride kalacak ve hatırlanacak bir şey. Jenerik akmaya başladığında, film, izleyiciyi filmi izledikten çok sonra düşündüren alegoriler ve temalarla dolu birçok katmanını ortaya koyuyor. Başlığı bu şeylerden biri olur. İşte film bağlamında ne anlama geldiği. ÖNCEKİ SPOİLER

  Inisherin Anlamının Banshees'i

  On beş yılı aşkın bir süre önce, Martin McDonagh 'The Banshees of Inisheer' adlı bir oyun yazdı. Hiç gün ışığı görmedi, ancak başlık yönetmende kaldı ve yıllar sonra farklı bir hikaye ile yeniden ziyaret etti. Bu sefer Inisheer'ı Inishiren'e çevirdi. Bunun arkasındaki sebep teknik olduğu kadar yaratıcı bir seçimdi. Sürefilm Inishmore'da çekildi , süreçte birkaç başka yakın konum kullanıldı. yönetmen yapmadıistemek Seyirci, özellikle yerel ayara aşina olacak İrlandalı seyirci, tek bir yere bağlanmak için. Inisherin halkının anakarada devam eden iç savaştan kopması gibi, daha bağımsız bir şey istiyordu.

  Hikayede 'banshee' kelimesinin geçmesi, ölümün önemini ifade eder. Banshees, İrlanda folklorundaki efsanevi figürlerdir. Feryatları, kapı eşiğindeki kesin ölümün kehanetleridir. Colm, Pádraic'e aralarındaki ilişkiyi kopardığından beri üzerinde çalıştığı melodiyi anlattığında, filmde bu gerçeğe doğrudan atıfta bulunulur. Ayrıca banshee'lerin muhtemelen artık gelişlerini duyurmadıklarını da ekliyor. Arkalarına yaslanıp olayları olduğu gibi gözlemlerler.

  Bunu Bayan McCormick'in karakterinde kişileştirilmiş olarak buluyoruz. Yaşlı kadının tüm kişiliği o kadar ürkütücü ki, Pádraic ve Siobhan onun geldiğini görünce saklanıyorlar. Yine de ondan kaçış yok. Sonunda Siobhan, onunla bir akşam geçirmek zorunda kalırken, Pádraic, yalnızca Inisherin'de bir veya iki ölüm tahminini duymak için onunla yüz yüze gelmek zorunda kalır. Filme kattığı ürkütücülüğe rağmen, Bayan McCormick nihayetinde filmin ima ettiği ölüm perisi değil. Filmde banshee görevi gören, filmin adıyla adını uygun bir şekilde paylaşan Colm'un melodisidir. Colm'un Pádraic ile arkadaşlığının sonunu getiren ve her ikisinin de hayatında daha fazla kargaşaya ve kan dökülmesine yol açan bu melodiyi yapma arzusudur.

  İlginç bir şekilde, filmdeki melodinin tamamını asla gerçekten duymuyoruz, ancak Colm filmi bestelemeyi bitirdikten sonra bir dizi ölüm meydana geliyor. Melodinin yaratılmasını, Colm'un parmaklarının geri kalanını kesmesi takip eder ve hayatının geri kalanında müzik yapma yeteneğinin ölümüne işaret eder. Bu, Colm ve Pádraic'in dostluğunun tabutuna son çiviyi çakan Jenny'nin ölümüne yol açar. Sonunda, Bayan McCormick'in tahmin ettiği gibi, Dominic öldüğünde ölüm Inisherin'e gelir. Colm da ölebilirdi (bu yüzden yaşlı kadın belki ikinci ölümden önce ekledi), ama yanan evden tam zamanında çıkmayı başardı.

  Tüm Inisherin adasına hitap eden başlık, iki başrol dışında diğer insanların hayatlarına da bakmamızı sağlıyor. Siobhan'ı hayatının anlamsız hissettiği bir durumda buluyoruz ve adadaki herkes gibi ölümün gelmesini bekliyor gibi görünüyor. Kardeşi ve en yakın arkadaşı arasındaki çekişmenin ardından Siobhan, kendisini bekleyen geleceği görür ve adadan kaçarak bundan kaçınmaya karar verir. Ancak geri kalanı için kader mühürlendi. Siobhan, kendisini anakaraya götüren tekneden kardeşine veda ederken, uzakta Bayan McCormick'e çok benzeyen bir figür görür.

  Siobhan'ın ifadesindeki değişiklik uğursuz, özellikle ölüm perisi benzeri figürü ağabeyine bu kadar yakın görünce. Daha önce, gölün karşısındaki yaşlı kadına el sallarken, o da benzer bir ürperti hissetmişti. Bayan McCormick ona karşılık vermek yerine Siobhan'ı yanına çağırdı. Sanki ölümün kendisi onu suya dalmaya davet ediyordu. Ayrıca Bayan McCormick'in hareketi, kısa süre sonra ölen Dominic'e yönelik olabileceği için özellikle ilginç.

  Son sırasında Bayan McCormick'in başgösteren varlığı, filmin son karesinde Inisherin'in üzerinde beliren bulutları yansıtıyor. Sanki tüm kasaba aynı yalnızlığın, öfkenin, çaresizliğin ve Colm'unki gibi unutulacak hayatların pençesi altında. Siobhan'ın aksine, adadan zamanında kaçmayanlar için yaşamların ve hayallerin ölümüne işaret eden budur. Belki de tüm bunların ortak anlamı nedeniyle, kelimenin çoğul hali başlıkta görünür. Her şeyin sonunu haber veren tek bir banshee değil. Inisherin'de dolaşan birkaç kişi var, ancak hepsi bedensel veya kişinin zihninin dışında bir şey olmayabilir.

  Yazı kaynağı : tr.cm-ob.pt

  The Banshees Of İnisherin

  The Banshees Of İnisherin

  THE BANSHEES OF İNİSHERİN

  Yılın en iyileri arasında gösterilen yapım, Dünya prömiyerini son Venedik Film Festivalinde yaptı. En İyi Senaryo (Martin McDonagh) ve En İyi Oyuncu ( Colin Farrell) kategorilerinde 2 ödül almayı başaran ”The Banshees Of İnisherin” muhtemelen Oscar yarışında da adını duyuracaktır. İrlanda İç Savaşı sırasında, 1923’te ıssız ve fakir bir adada geçen konusuyla film, 2 arkadaştan birinin arkadaşlıklarını aniden bitirmek istemesiyle yaşananları anlatıyor. Bu duygu yüklü, tedirgin edici filmi hınzır ve mizahi bir dille anlatan Martin McDonagh ilk kez ülkesi İrlanda hakkında film yapıyor.

  ARTIK SENDEN HOŞLANMIYORUM

  Martin McDonagh’ın kariyerinin ilk üç filminin konularının ikisi ABD’de, diğeri Belçika’da geçmişti. İrlandalı yönetmen ilk kez ülkesinin yakın tarihinden, İç Savaş sırasında ıssız ve fakir bir adada geçen bir öykü anlatıyor. Aynı anda hem komik, hem sert, hem trajik, hem de dokunaklı olabilen film, erkekler arası dostluğun ve arkadaş kavgalarının benzersiz bir portresini çiziyor.

  Martin Mc Donagh sinemaya tiyatrodan geçiş yapan bir yönetmen. 1970 yılında, İrlandalı bir ailenin oğlu olarak Londra’da doğdu. Tony ödüllü bir tiyatro yazarı iken, kamera arkasına geçtiği ilk filmi “Altıpatlar / Six Shooter” ile 2004’te En İyi Kısa Metraj Oscar Ödülünü kazandı. İlk uzun metrajlı filmi “İn Bruges”de (2008) 2 kiralık katilin patronları tarafından tatile yollandıkları Bruges’deki serüvenlerini anlattı.

  Bir yazarın ve fidye için köpek kaçıran bir çeteyi merkezine alan “7 Psikopat / Seven Psychopats”da (2012) yine Colin Farrell’e rol verdi. Başyapıtı “3 Billboard Ebbing Çıkışı / Three Billboars Outside Ebbing, Missouri” 2017’de 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. 2 oyuncusu Frances Mc Dormand (En İyi Kadın Oyuncu), Sam Rockwell (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) ödüle ulaştı. Film kızının cinayetini aydınlatmak isteyen kararlı bir anneyi temel alıyor.

  1923’te geçen konusuyla filmde, İrlanda İç Savaşı sırasında 2 arkadaştan birinin arkadaşlıklarını aniden bitirmek istemesi, ikisi için de endişe verici sonuçlar doğuran bir çatışma ortamı yaratır. Yaşlı olanı Colm (Brendan Gleeson) genci Padraic’e (Colin Farrell) “Artık seni sevmiyorum. Kemanımı huzur içinde çalmak istiyorum” der. Fedakar ve bekar kızkardeşi Siobhan (Kerry Condon) ile küçük bir evi paylaşan Padraic, ineklerinden sağdığı sütü satarak geçinmektedir.

  ÖZGÜN BİR KARA MİZAH ÖRNEĞİ

  Padriac’ın barışmaya ikna edemediği Colm’un dışında tek arkadaşı, kendisinden nefret eden polis memuru Peader’in (Gary Lydon) aylak oğlu Dominic’tir (Barry Keoghan). Colm’un eski can dostu Padraic’e durup dururken “Artık senden hoşlanmıyorum” demesiyle, basit görünen bu durum ikilinin yaşladığı kasabayı en derinliklerine kadar sarsar. Zira Colm israrcı eski arkadaşına “Bana her konuştuğunda bahçe makasımla bir parmağımı kesip sana atacağım” diyerek kararlılığını göstermiştir. Kasaba halkı sözünün eri Colm için endişelenmektedir.

  Colm saplantı haline getirdiği radikal kararının arkasında durmakta gösterdiği direnciyle tutarlı bir tavır sergilediğini düşünür. Ancak iki tarafın da inatçılığı trajik bir hal alınca kasabadaki dengeler bozulur. Issız ve sakin ada halkı 1920’lerde alevlenen İrlanda İç Savaşındaki top atışlarını uzaktan kayıtsız izler. Martin McDonagh senaryosunda İnisherin adası sakinlerine sevecen bir göz ile bakar. Ancak özgün bir kara mizah örneği olan filmine derinlikli ve sarsıcı bir ton kazandırmada son derece başarılı olur. Senaryosu müthiş karakter tahlilleri barındırıyor.

  Çoğu mutsuz olan ada sakinlerinden, müzisyenlik hobisiyle boş vaktini değerlendiren Colm, görmüş geçirmiş, yalnız yaşayan olgun bir insandır. Az tahsilli, basit bir insan olan eski arkadaşı Padraic, ona bakmak için evlenmemiş kızkardeşi Siobhan, otoriter polis memuru Peader, her fırsatta dövdüğü aylak oğlu Dominic, hep yalnızlık acısı çeken yaralı karakterler. Kitap kurdu, entellektüel birikimli, şehirde bir iş bulup İnisherin’den kurtulma hayalleri kuran Siobhan, filmde sağduyunun temsilcisi.

  Film 2 arkadaşın arkadaşlıklarını bitirmelerinin öyküsünü, duygu yüklü, hınzır ve mizahi bir dille anlatıyor. ”İnisherin’in Ölüm Perileri” olarak tercüme edilebilecek film, tedirgin edici, yürek burkan öyküsüyle, izleyiciyi hem hüzünlendiriyor, hem güldürüyor. Anakaradan dışlarıdan acımasız ve ürkütücü gözüken İnisherin halkına içeriden bakıldığında sıcak insan ilişkileri görüyoruz.

  YALNIZLIK ACISI ÇEKEN KARAKTERLER

  Kara komedi ustası Martin McDonagh teknik kadrosuna sadakatini bu filmde sürdürüyor. Kariyerinin tüm filmlerinin müzik partisyonlarını hazırlayan Amerikalı bestekar Carter Burwell (68), “The Banshees Of İnisherin” için Burwell yönetmenin mahalli rengi yansıtması için bir partisyon hazırlamış. Carter Burwell’in biri Martin McDonagh başyapıtı “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”den olmak üzere 2 Oscar adaylığı var. Diğeri Tod Haynes’in “Carol”undan.

  McDonagh’ın yine “Three Billboards…” ve “Seven Psychopaths”daki görüntü yönetmeni İngiliz kameraman Ben Davis (61) bu filmde İrlanda kırsalından pastoral tadlar içeren fotograflarıyla öne çıkıyor. “Sound Of Metal” ile 2021 En İyi Kurgu Oscar Ödülünü kazanan Danimarkalı Mikkel E. G. Nielsen (49) ise “The Banshees Of İnisherin”de McDonagh ile ilk kez çalışıyor.

  İrlandalı yönetmen vatandaşı olan 4 başrol oyuncusundan mükemmel verim almayı başarıyor. Brendan Gleeson (Dublin 1955), Colin Farrell (Dublin 1976), Kerry Condon (Tipperary 1983) ve Barry Keoghan (Dublin 1992) görkemli performansları ve usta oyunculuklarıyla bir görsel şölen sunuyorlar. Son Venedik Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Volpi Kupası Ödülünü kazanan İrlanda’nın uluslararası şöhreti Colin Farrell, az tahsilli, uzağı göremediği için bir felakete sebep olan Padraic rolünde çok başarılı. Aynı yönetmen ile “Seven Psychopats”ta yer alan ve “İn Bruges”de En İyi Erkek Oyuncu Altın Küre Ödülünü kazanan Colin Farrell, 12 Mart 2023’te dağıtılacak Oscar Ödülleri için adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

  Performansı Farrell’in altında kalmayan eski tüfeklerden Brendan Gleeson, sözünün eri, ince ruhlu Colm rolünde inandırıcı bir performans sergiliyor. Gleesonİn Bruges”deki rol arkadaşı Farrell’den rövanşını Oscar yarışında alabilir. Ünlü bir tiyatro oyuncusu olan, TV dizilerinden tanınan Kerry Condon yönetmen McDonagh’ın “Three Billboars..” başyapıtında da yer almıştı. Barry Keoghan Mark O’Connor’un “Stalker”i (2012) ile başlıyan kariyerinde, “Dunkirk”te (2017) Christopher Nolan, “Eternals”ta (2021) Chloé Zhao gibi 1. sınıf yönetmenlerle çalıştı. Barry Keoghan’ın sinemadaki en unutulmaz performansını, Yorgos Lanthimos’un “Kutsal Geyiğin Ölümü / The Killing Of Sacret Dear”deki, babasının ölümünün intikamını alan genç rolünde çıkarmıştı.

  Yönetmen / Senaryo : Martin Mc Donagh

  Görüntü Yönetmeni : Ben Davis

  Müzik : Carter Burwell 

  Kurgu : Mikkel Nielsen

  Oynayanlar : Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon, Barry Keoghan, Gary Lydon, David Pearse

  İrlanda-ABD / Dram / 114 Dk.

  Yazı kaynağı : ortakoltuk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap