Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tevekkül namazı ne zaman kılınır

  1 ziyaretçi

  tevekkül namazı ne zaman kılınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Uyumadan önce Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır, madde madde? Gece Namazı Ne Zaman Kaçta Kılınır? Kaç Rekattır?

  Uyumadan önce Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır, madde madde? Gece Namazı Ne Zaman Kaçta Kılınır? Kaç Rekattır?

  Uyumadan önce Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır, madde madde? Gece Namazı Ne Zaman Kaçta Kılınır? Kaç Rekattır?

  Teheccüd namazı dinimize göre önemli bir namaz olup fazileti çok yüksektir. Teheccüd kelime anlamı itibari ile uyurken güçlük ile uyanmak anlamına gelmektedir. Ayrıca Teheccüd namazı gece kılınan bir namaz olmaktadır.

  Teheccüd (Gece) Namazına Nasıl Niyet Edilir?

  Teheccüd (gece) namazına başlamadan öncesinde niyet ederken pek çok sayıda kişi tereddüte düşmektedir. Teheccüd namazlarına niyet şu şekilde edilmektedir. Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya şeklinde niyet edilmektedir.

  Teheccüd (Gece) Namazı Kaç Rekat Kılınır?

  Teheccüd namazı dinimize göre 2 rekattan başlayıp 12 rekata kadar kılınabilmektedir.

  Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır?

  Teheccüd namazının kılınışı için öncelikle "Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için Teheccüd namazını kılmaya" şeklinde niyet edilir ve de Tekbir getirilip "Allahu Ekber" diyerek namaza başlanmaktadır.

  Teheccüd namazının 1. rekatında, "Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası adına Teheccüd Namazı kılmaya" şeklinde niyet edilir. "Allahu Ekber" diyip İftitah Tekbiri alır ve de namaza başlanır. Subhaneke'yi okunur ve Euzü-besmele çekilir. Fatiha okunur, Kur'an'dan en az üç ayet kısa olacak şekilde ya da üç ayet miktarı kadar uzun bir âyet okunur ve Rüku'ya gidilir, Secde'ye gidilir. Doğrulup, tekrar Secde'ye gidilir.

  Teheccüd namazının 2. rekatında, ayağa kalkarak kıyama durulur, besmele çekilir ve Fatiha okunur. Kur'an'dan en az üç ayet kısa olacak şekilde ve ya üç ayet miktarının uzunluğunda bir âyet okunur ve Rüku'ya gidilir. Ardından Secde'ye gidilir, doğrulur, tekrar Secde'ye gidilir. Oturarak Ettahiyyatu, Allahumme salli, Allahumme Barik ve de Rabbena duaları okunur.

  "Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah" diyerek sağa ve de sola selam verilip namaz tamamlanır.

  Teheccüd (Gece) Namazı Ne Zaman Kılınır?

  Dinimize göre Teheccüd namazı yatsı namazından sonra ve de geceleyin kılınmaktadır. Bir süre uyuduktan sonrasında kişi gece boyunca yani sabah namazı vaktinin gelmesine kadar bu namazı kılınabilir.

  Ayrıca dinimizde Teheccüd namazının vakti ile ilgili olarak Peygamberimizden (SAV) gelen rivayetlere göre, gecenin ortası ya da son kısmında namaz, dua ve de istiğfar ile ihya edilmesi önemle tavsiye edilmektedir. Konu ile ilgili olarak fiili sünneti anlatan pek çok sayıdaki rivayetler, Peygamberimizin (SAV) uyuduktan sonra, gecenin ortasına doğru ve ya ortasından sonra uyandığı, sonrasında ibadete başladığı ve bir süre namaz kılıp sonra vitir namazını kıldığı ifade edilmektedir. Sonrasında da sabah namazının sünnetini kılmış olduğu ifade edilmektedir.

   Sünnet olarak dinimizde bilinmekte olan bu sıralama aşağıdaki gibi şu şekilde özetlenebilir.

   Yatsı namazı kılmak

   Bir süre uyuyup uyanmak

   Teheccüd namazı kılmak

   Vitir namazı kılmak

   Sabah namazı kılmak şeklinde olmaktadır.

  Teheccüd (Gece) Namazının Faziletleri Nelerdir?

  Teheccüd namazı yani gece uyur iken uykudan uyanıp kılınmakta olan bu namaz Peygamber Efendimize farz olup ümmetine ise nafile kılınan bu namazın pek çok sayıda fazileti bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

  Her kim olursa olsun gecenin bir vakti kalkarak bu namazı kılar ise, Allah’ın rahmetine uğrayarak, hayırlı olan rızık ile şereflendirilirler.

  Teheccüd (gece) namazını kılan erkek ya da kadın, Allah'ın mağfiret ve de mükâfatına nail olurlar.

  Teheccüd yani gece namazını sürekli düzenli bir şekilde kılan Müslüman, her daim iyi bir kişi olarak anılmaktadır.

  Gece namazı kılan kişinin Allah’a olan itaatin göstergesi olarak bilinmektedir. Teheccüd namazı kötülükleri örter ve de insanları genel olarak günah işlemekten alıkoymaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı da Teheccüd namazını kılmak oldukça önemli bir durum olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekat? Teheccüd (Gece) Namazı Rekat Rekat Kılınışı, Fazileti, Okunan Dualar ve Sureler

  Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekat? Teheccüd (Gece) Namazı Rekat Rekat Kılınışı, Fazileti, Okunan Dualar ve Sureler

  Nafile namazlardan bir tanesi olan teheccüd namazı yatsı namazından sonra kılınır Uykudan uyanarak kılınması tavsiye dilen teheccüd namazının fazileti oldukça fazladır. 

  Teheccüd Namazı Nedir?

  Teheccüd namazı, yatsı namazı kılındıktan sonra kılınır. Ancak yatsı namazından sonra bir müddet uyumak gerekir. Teheccüd namazı, yatsı namazından sonra gelen uykudan kalkılıp kılınan bir namazdır. Teheccüd namazının faziletleri ise oldukça geniştir. Peygamber efendimize göre farz namazların ardından gelen en faziletli namaz teheccüd namazıdır. 

  Teheccüd Namazı Kaç Rekat?

  Teheccüd namazı 2 rekattan başlayıp 12 rekata kadar çıkabilmektedir. Teheccüd namazının iki-sekiz rekât arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir.

  Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

  Teheccüd Namazı Ne Zaman Kılınır?

  Bazı rivayetlerde, Peygamberin (s.a.s.), yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan uyuduğu, gece yarısından sonra uyanıp bir müddet gece namazı kıldıktan sonra vitir namazını ve daha sonra da sabah namazı vakti girince sabah namazını kıldığı belirtilmektedir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 182).

  Teheccüd Namazının Faziletleri Nelerdir?

  Sahih hadislere göre farz namazlardan sonra en faziletli namaz teheccüt namazıdır. Gece namazı da denilen bu namazın faziletlerini anlatan birçok hadis vardır. Bir hadiste gece namaz için kalkan ve ailesini de kaldırıp birlikte teheccüt namazı kılanların isimlerinin Allah'ı çok zikreden kadınlar ve Allah'ı çok zikreden erkekler arasına yazılacağı bildirilmiştir.

  Başka hadislerde de teheccüd namazı için gece kalkmak tavsiye edilmiş, bu namazı kılanların Allah-u Teala'ya yakınlaşacağı, salih kullardan sayılacağı, günahlarının Allah'ın izniyle örtüleceği, günahlardan korunacağı müjdelenmiştir.

  Teheccüd namazını sürekli kılanların kötülük ve günahlarının Allah tarafından örtüldüğü ve bu namazın insanları kötülüklerden alıkoyduğu da bildirilmiştir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Tehecc�d namaz� ne zaman nas�l k�l�n�r

  Teheccüd namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Nedir, kaç rekat ve farz mıdır? Gece namazının faziletleri (Diyanet)

  Teheccüd namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Nedir, kaç rekat ve farz mıdır? Gece namazının faziletleri (Diyanet)

  Teheccüd namazı nasıl kılınır? Teheccüd namazında hangi dualar okunur? soruların cevaplarını namaz için hazırladığımız içeriğimizde bulabilirsiniz. Teheccüd namazı, yatsı namazını kılıp bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp gece kılınan nafile namazdır. İşte Diyanet anlatımına göre teheccüd namazı kılınışı...

  Teheccüd namazı nasıl kılınır?

  Akşam namazının sünneti gibi kılınır. Dört rekât olarak kılındığında, ikinci rekât sonunda teşehhüd için oturulduğunda “tahiyyat”tan sonra “Allahümme salli” ve “Allahümme barik” okunur. Üçüncü rekât için ayağa kalkıldığında önce “Sübhaneke duası” okunur, sonra “Eûzü besmele” çekilir ve Fatiha suresi okunur.

  Teheccüd namazı (gece namazı) nedir?

  Teheccüd namazı, yatsı namazını kılıp bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp gece kılınan nafile bir namazdır.

  Teheccüd namazının faziletleri nelerdir?

  Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Her kim geceleyin uyanır, ailesini de uyandırır ve iki rekât namaz kılarsa, Allah’ı çok zikreden erkekler ile kadınlardan yazılır.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 18)

  Başka bir hadiste de, “Farz namazlardan sonra en faziletli namaz gece namazıdır” (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Sıyâm, 55) buyrulmuş olması, gece kılınan nafile namazların gündüz kılınanlardan faziletli olduğuna işaret etmektedir.

  Teheccüd namazı farz mıdır?

  Yukarıda yer alan sözlü teşvikleri yanında fiilen de Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu namazı devamlı kılmaya çalışması, teheccüd namazının bizim için sünnet olduğunu göstermektedir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 467-468). Teheccüd namazı farz değildir.

  Teheccüd namazı ne zaman kılınır?

  Bazı rivayetlerde, Peygamberin (s.a.s.), yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan uyuduğu, gece yarısından sonra uyanıp bir müddet gece namazı kıldıktan sonra vitir namazını ve daha sonra da sabah namazı vakti girince sabah namazını kıldığı belirtilmektedir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 182).

  Teheccüd namazı niyeti nasıl edilir?

  Teheccüd namazı kılacak kişi, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet edebilir.

  Teheccüd namazı kaç rekat kılınır?

  Teheccüd namazının iki-sekiz rekât arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte, dileyen kimse daha fazla da kılabilir. Bu durumda iki rekâtta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekâtta da selam verilebilir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 468-469).

  İki rekâttan fazla kılındığında arada konuşma, yeme içme gibi namaza aykırı davranışlarda bulunulmamışsa, tekrar niyet etmek gerekmez.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap