Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tetanoz aşısı nereden yapılır

  1 ziyaretçi

  tetanoz aşısı nereden yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tetanoz Aşısı Ne Zaman ve Nerede Yapılır? Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur, Olası Yan Etkileri Nelerdir?

  Tetanoz Aşısı Ne Zaman ve Nerede Yapılır? Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur, Olası Yan Etkileri Nelerdir?

  Tetanoz aşısı çok önemlidir. Bu aşı tetanoz olma riskini ortadan kaldırır. Tetanoz olma riskini artıran pek çok faktör vardır. Hayvan ısırması, böcek sokması, enfeksiyon geçiren ayak ülseri, diş enfeksiyonları, dövme ve enjeksiyon ilaçları dahil olmak üzere delinmeden kaynaklanan yaralar, vücut piercingi, enjektör ile uyuşturucu kullanımı, kurşun yaraları, kemiklerde çoklu kırık, yanık, cerrahi yaralar ve aşıları yetersiz olan annelerin bebeklerinin göbek bağında gelişebilecek enfeksiyonlar da tetanoza yol açar. Bu yüzden her insana tetanoz aşısı yapılmaktadır. Peki tetanoz aşısı ne zaman yapılır? İşte tetanoz aşısı ile alakalı her şey...

  Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

  Tetanoz aşısı ile alakalı merak edilen çok fazla şey vardır. Bunların başında da tetanoz aşısıın ne zaman yapılması gerektiği gelir. Doktorlar, muayene ve bazı belirtilere bakarak hastanın tanısını koyar. Tetanozu doğrulayacak laboratuvar testleri bulunmamaktadır. Tetanoz tanı konur konmaz acil tıbbi müdahale gerektiren bir hastalıktır. Hasta hemen hastaneye yatırılmaktadır, insan tetanoz immünglobülini veya attan elde edilmiş antitoksin derhal başlanması gerekir. Ardından tetanoz aşısı yapılır. Kasılmaları kontrol altına alacak ilaçlar, agresif yara bakımı ve antibiyotiklerle tedavi sürdürülmeye devam eder. Solunum sıkıntısı gelişmişse solunum cihazıyla hastayı desteklemek gereklidir. Hastalığı geçirmiş birey bağışıklık kazanmaz. Bağışık kazanmanın tek yolu tetanoz aşısı ile aşılanmadır.

  Tetanoz Aşısı Nerede Yapılır?

  İnsan vücuduna çeşitli şekillerle tetanoz bulaşabilir. Bu hastalığın bulaşmaması için en kesin çözüm yolu ise tetanoz aşısı yaptırmaktır. Tetanoz aşısı yaptıran bireylere tetanoz bulaşamaz. Bu yüzden çocuk ya da yetişkin her bireye tetanoz aşısı yapılır. Hatta hamle kişilere de tetanoz aşısı yapılmaktadır. Tetanoz aşısı yaptıracak kişiler bu aşının nerede yapıldığını merak etmektedirler. Tetanoz aşısı sağlık ocaklarında ya da aşı merkezlerinde yapılmaktadır.

  Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

  Her aşı gibi tetanoz aşısının da bazı yan etkileri görülmektedir. Ancak bu yan etkiler genellikle korkulacak şeyler değillerdir. Ancak yine de insanlar bu yan etkileri bilerek tetanoz aşısı olmak isterler. Tetanoz aşısının yan etkileri aşağıda sıralanmıştır;

  Tetanoz Aşısı Süresi

  Tetanoz aşısı diğer aşılar gibi belirli bir süre koruma sağlar. Doz doz yapılan bu aşının her dozunun koruma süresi farklıdır. Tetanoz aşısı koruma süresi aşağıda bahsedildiği gibidir:

  Tetanoz Aşısı Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

  Tetanoz aşısı sonrasında aşı bölgesinde ağrı oluşur. Bu ağrı birkaç gün içinde geçen ve endişe duyulmasına gerek olmayan ağrılardandır. Tetanoz aşısı sonrası ağrı olan bölgeye buz koyulabilir.

  Hamilelikte Tetanoz Aşısı

  Anne ve bebeği koruma amacıyla hamilelikte de tetanoz aşısı yapılır. Gebeliğin ilk üç ayı (12 haftası) tamamlandıktan sonra tetanoz aşısı yaptırılması tavsiye edilir. İlk doz yapıldıktan sonra gerekli görülürse 4 hafta sonra ikinci doz, 6 ay sonra üçüncü doz ve 1 yıl sonra da dördüncü doz yapılır.

  Tetanoz Aşısı Vurulmazsa Ne Olur?

  Tetanoz aşısı yaptırmayanlar, herhangi bir yaralanma sonucu tetanoz enfeksiyonuna maruz kalırlarsa, ölümle sonuçlanabilen tetanoz hastalığına yakalanma riski ile karşılaşacaklar. En sık ölüm sebebi solunum kaslarının istemsiz kasılmasına bağlı gelişen solunum yetmezliğidir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Tetanoz Aşısı

  Tetanoz Aşısı

  Tetanoz, üzerinde Clostridium tetani bakterisini barındıran cam, metal, diken vb. kaynaklı yaralanmalar aracılığıyla ve doğum sırasında uygun olmayan koşullar nedeniyle insana bulaşan bir hastalıktır. Bu bakteri cinsi toprak, gübre gibi alanlarda doğal olarak bulunur. Doğada 'spor' olarak adlandırılan bir formda bulunduğu için herkoşula dirençli olup yıllarca yaşayabilir. Dokuya ulaştığında 'vejetatif' adı verilen forma dönüşerek hastalandırıcı özellik kazanır. Toksinleriyle hastalık yapan Clostridium tetani, tetanozpazmin isimli güçlü bir nörotoksin üreterek şiddetli çene ve boyun spazmları, konvülzyonlar ile seyreden nöbetler şeklinde seyreder ve ölümcül olabilir. Hastalık, insandan insana bulaşmaz. Hastalık tetanoz toksini ile geliştiği için korunmada esas toksine karşı kotuyuculuğun gelişmesidir bu nedenle hastalığı atlatan kişi, tetanoza karşı bağışıklık kazanmaz ve bu kişinin tekrardan tetanoz hastalığına yakalanma ihtimali vardır. Tetanoz hastalığının ölümle sonuçlandığı vakaların yaklaşık yarısını 5 yaş altı çocukların oluşturduğu söylenebilir. Hastalık, tetanoz-toksoid içeren aşılar sayesinde önlenebilen bir hastalıktır. Ancak, yalnızca düzenli olarak aşı yaptıran kişilerin tetanoza karşı bağışıklık kazanacağı unutulmamalıdır. Bebeklik ve erken ergenlikte uygulanan dozlarla başlayan aşılama, her 10 yılda bir tekrarlanmalıdır.

  Tetanoz Aşısı Nedir?

  Aşılar, genel anlamda vücudun doğal bağışıklık sistemine yardımcı olarak ya da bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlayarak belli bir hastalığa yakalanma riskini en aza indirmeyi hedefler. Aşılama yapıldıktan sonra, vücut, dışarıdan gelen virüsü ya da bakteriyi tanıyabilir ve böylece bu sistemlere karşı antikor üretebilir hale gelir. Üretilen bu antikorlar da hastalıkla savaşmak için vücutta bulunan doğal proteinler kullanılarak oluşturulur. Aynı zamanda, aşılama sayesinde vücudun daha önce karşılaştığı hastalıklar açısından gelecekteki tehditlere karşı da koruma sağlanır. Uygulanan aşı belli bir süreliğine etkisini koruyabileceği gibi, bazı aşılar ömür boyu kişiye bağışıklık sağlar. Hem hastalık ortaya çıkmadan müdahale edilebilmesi hem de aşılama sayesinde tedavi sürecindeki ilaçlara gerek kalmaması nedeniyle aşılar, hastalıklara karşı günümüzde en çok tercih edilen korunma yöntemlerinden biridir.

  Tetanoza karşı korunmada ise uzun yıllardır güvenle kullanılan aşıların olduğu söylenebilir. 1940’lardan itibaren uygulanmaya başlanan aşılama ile birlikte tetanoz hastalığının dünya genelinde ölüme sebep olduğu vakalar ilk aşılanma dönemlerine kıyasla 21. yüzyılın başı itibariyle yaklaşık 5 kat azalmıştır. Ülkemizde ise 1960’ların ortasında ilk kez uygulanmaya başlanan tetanoz aşısı, 1985 yılında başlatılan bir kampanya ile ülke çapında kullanılmaya başlanmıştır. Bu süreçten sonraki dönemde kaydedilen hemen hemen her vakada hastalığın ya hiç aşılanmamış ya da daha sonraki aşı dozlarını yaptırmamış kişilerde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

  Toksoid bir aşı olan tetanoz aşısı inaktif aşı grubunda yer alır. Bu aşı içerisinde bulunan mikroorganizmaların toksin yapısı değiştirilerek toksik özellikleri ortadan kaldırılır. Mikroorganizmaların zararlı özellikleri ortadan kaldırıldığından, aşının bağışıklık kazandırma amaçlı olduğu ve hastalığa sebep olmayacağı söylenebilir.

  Temel olarak tetanoza karşı geliştirilmiş 2 farklı aşı çeşidi bulunur. Bu aşılar farklı hastalıklara karşı da koruma sağlayan aşılardır:

  •Tdap aşısı; difteri, tetanoz ve boğmacaya karşı,

  •Td aşısı ise difteri ve tetanoza karşı bağışıklık sağlar.

  Tetanoz Aşısı Dozları ve Seri Aşılama

  Tetanoz aşısında, standart aşılama şeması bebeklik döneminde 2, 4, 6, 15 ve 18. aylarda seri aşılama şeklindedir. Devamında bebek 48 aylık olduğunda pekiştirme dozu uygulanır. Çocuk, 13 yaşına geldiğinde erişkin tip aşılama pekiştirme dozunun yapılmasıyla birlikte temel tetanoz aşısı uygulaması tamamlanır.

  Tamamlanmış aşılama serisinin klinik başarısı %100’e yakındır. Ancak, vücuda verilen antitoksin seviyesi zamanla azalır. Minimum antitoksin seviyesini koruyabilmek için 10 yılda bir Td aşılamasının tekrarlanması gerekebilir.

  Ülkemizde 2008 yılından itibaren çocuklarda aşılama açısından DaBT-IPA-Hib beşli karma aşısı (difteri, aselüler boğmaca, tetanoz, inaktif polio/çocuk felci, hemophilus influenzae tip B aşısı) uygulamasına geçilmiştir. Bu aşı, 2, 4, ve 6. aylarda birer doz şeklinde uygulanır ve 18-24. aylar arasında 4. doz yapılır. Daha sonrasında, 1. ve 8. sınıfa giden çocuklara Td aşısı uygulanır. Bunun yanı sıra, kadınlara hamilelik süresince 2 doz, erkeklere ise askerlik sırasında 1 doz tetanoz aşılaması yapılır. Dozlar arasında kesinti ya da uzama olması, aşılama serisi tamamlandığı sürece aşının etkinliği ve bağışıklık kazandırma özelliğini azaltmaz. Dozlar arasında kesinti olması durumunda yeniden seri aşılamaya ihtiyaç duyulmaz.

  Tetanoz Aşısının Uygulanması

  Bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan tetanoz aşısı, bacak dış yüzeyinden kas içerisine uygulanırken, ergen ve erişkinlerde tetanoz aşısı koldan kas içine doğru yapılır. Doz eksiği bulunanlar, aşı olup olmadığını bilmeyenler ve bazı özel meslek gruplarının da (gübreyle teması olan tarım işçileri, itfaiye çalışanları, inşaat işçileri, orman çalışanları vs) aşılanması gerekir.

  Riskli sayılabilecek yaralanmalarda kişinin yaptırdığı son dozun üzerinden 5 yılın geçmediği durumlarda, sadece yaranın iyileştirilmesine yönelik tedavi uygulanır. Bunun sebebi ise son yapılan aşılamanın hâlen hastalığa karşı yeteri kadar bağışıklık sağlamasıdır. Bu durum dışında, risk taşıyan, üzerinden 6 saat geçmiş 1 cm’den derin yara; yıldız şeklinde yara; mermi, yanık ve donmaya bağlı yara ve özellikle toprak, kir, pas, tükürük kaplı yara durumlarında hemen aşılama yapılması büyük önem taşır.


  Kişi eğer daha önce hiç tetanoz aşısı olmadıysa, ilk doz olarak Td aşısı uygulanır, 4 hafta sonra 2. doz, 6-12 ay sonra 3. doz yapılır ve devamında bu aşı 10 yılda bir tekrarlanarak kişinin tetanoz hastalığına karşı kazandığı bağışıklık sürdürülmüş olur.


  Aşıya bağlı herhangi bir reaksiyon gelişmesi durumunda, aşı içerisindeki maddelere karşı bilinen bir alerji durumu veya o sırada şiddetli olarak seyreden akut hastalık olması halinde, o kişiye aşı yapılmamalıdır. Bu durumlara ek olarak, kişi daha önce tetanoz içeren bir aşıdan sonra 6 hafta içerisinde Guillain Barré sendromu geçirmişse, devam dozlarının uygulanıp uygulanmamasına karar verilmesi için mutlaka uzman görüşüne başvurulmalıdır. Aşılamadan sonra kişinin brakial nörit geçirdiği durumlarda, aşının devam dozları uygulanmamalıdır.

  Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

  Her aşılamada olduğu gibi tetanoz aşısının da birtakım yan etkileri bulunur. Ancak, bu yan etkilerin genellikle çok hafif atlatıldığı ve çoğu durumda tedaviye ihtiyaç duyulmadığı söylenebilir. Aşılama sonrası görülen yan etkiler arasında yüksek ateş, aşılanan bölgede kızarıklık, şişlik, ağrı, iştah kaybı ve halsizlik yer alır. Bu komplikasyonların bebeklik ve çocukluk döneminde yapılan tetanoz aşısından çok yetişkinlere yapılan aşı uygulamalarında ortaya çıktığı söylenebilir. Ayrıca, bu kişilere rapel dozu (her 10 yılda bir aşının tekrarlanması) uygulanmamalıdır.

  Belirli sistemik bir hastalığa yol açmadığı bilinen aşılama sonrasında, nadiren de olsa anafilaksi, perferal nöropati, Guillain-Barré sendromu ve brakial nörit gibi hastalıkların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

  Maternal ve Yenidoğan Tetanozu

  Maternal ve yenidoğan tetanozu, anne ve bebek sağlığı için ciddi sonuçlar doğurabilecek tetanoz çeşitleridir. Hastalık, aşılama ile tamamen önlenebilir. Ancak, Dünya Sağlık Örğütü’nün (DSÖ) Nisan 2018 verilerine göre dünyada hâlen 14 ülkede maternal ve yenidoğan tetanozu ortadan kaldırılamamıştır.

  Yenidoğan tetanozu, bebekte doğumdan sonraki ilk 28 günde görülen ve yetersiz hijyen koşullarına bağlı olarak gelişen ölümcül bir tetanoz çeşididir. Maternal tetanoz ise hamilelik sürecinde ya da doğumun sonraki ilk 6 hafta içerisinde annelerde ortaya çıkan ve yenidoğan tetanozu ile aynı risk ve korunma önlemlerine sahip bir tetanoz çeşididir. Her iki tetanoz türü de kirli ya da hijyenik olmayan şartlarda gerçekleştirilen doğum, düşük ya da kürtaj gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkar.

  Hastalığı önlemek amacıyla dünya çapında DSÖ, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından başlatılan aşılama programlarıyla maternal ve yenidoğan tetanozu ortadan kaldırılabilir. Uygulanan bu programlarla birlikte yenidoğan tetanozu vakalarının 1000 canlı doğumdan sadece birden daha azında görülmesi ve maternal tetanozun tamamen ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Ülkemizde, konuyla ilgili 1989 yılında başlatılan kampanyanın ardından 2010 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün de durumu onaylamasıyla maternal ve yenidoğan tetanozunun tamamen ortadan kaldırıldığı söylenebilir.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Tetanoz Aşısı Hangi Durumlarda, Nerede Yapılır? Tetanoz Aşısı Vücutta Nereye Vurulur?

  Tetanoz nedir? Tetanoz aşısı ne zaman yapılmalıdır?

  Tetanoz nedir? Tetanoz aşısı ne zaman yapılmalıdır?

  Halk arasında kazıklı humma olarak isimlendirilen tetanoz, tedavi edilmeyen kirli yaralarda Clostridium tetani bakterilerinin çoğalarak ürettiği toksinlerden kaynaklanıyor. Tarihte bilinen en eski hastalıkların başında gelen tetanoz, hastanın sinir sistemini etkileyerek kaslarda şiddetli kasılmalara neden oluyor. Çene ve boyun kaslarında ağrılı kas kasılmaları oluşturan tetanoz, hastanın solunum sistemini de etkileyerek kişide hayati riske neden olabiliyor. Tetanoz hastalığından korunmak için tetanoz aşısı yaptırılması gerekiyor. Günümüzde dünyanın gelişmiş bölgelerinde düzenli olarak tetanoz aşıları yapılıyor. Tetanoz aşısının yaygın bir şekilde uygulandığı ülkelerde tetanoz seyrek olarak görülürken, aşı yapılmayan bölgelerde tetanoz hastalığı hala ciddi tehdit oluşturabiliyor. Tetanoz hastalığını önlemenin tek etkili yolu olan tetanoz aşısını anne adayları, bebekler, çocuklar, bağışıklığı baskılanmış kişiler de olmak üzere her yaştan kişiler yaptırabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. M. Servet Alan, tetanoz hastalığının bulaşma yolları, belirtileri, tedavi yöntemleri ve tetanoz ile ilgili sık sorulan sorulara yanıt verdi.

  Tetanoz nedir?

  Tetanoz, Clostridium tetani bakterilerinin özellikle kirli yaralarda çoğalması ve ürettiği toksinleri nedeniyle kaslarda şiddetli kasılmaya neden olan bir hastalıktır. Halk arasında kazıklı humma ismi ile bilinen ve antik çağlardaki kaynaklarda da görülebilen, tarihte bilinen en eski hastalıkların başında gelen tetanoz, hastanın sinir sistemini etkileyerek kaslarda şiddetli kasılmalara neden olmaktadır. Çene ve boyun kaslarında ağrılı kas kasılmaları oluşturan tetanoz, hastanın solunum sistemini de etkileyerek hayati riske neden olabilmektedir.

  Tetanoz türleri nelerdir?

  Tetanoz klinik bulgulara göre dört ana sınıfta tanımlanır.

  Tetanozun belirtileri nelerdir?

  Tetanoz hastalığı, hastanın sinir sistemlerini etkileyerek kaslarda şiddetli kasılmalara neden olmaktadır. Bazı hastalarda kasılmalar çok kuvvetli olup hastanın tüm vücudunu yay gibi gergin bir hale getirmektedir. Tetanoz hastalığının diğer belirtileri şunlardır;

  Tetanoz hastalığı nasıl tedavi edilir?

  Tetanoz hastaları mutlaka bir hastanede tedavi edilmelidir. Hastalara hemen insan tetanoz immünglobulini ve tetanus aşısı uygulanır. Tetanus immunglobulini ve aşısı ayrı yerlerden ve farklı injektörlerle uygulanır.  Detaylı yara temizliği ve bakımı yapılır. Kas kasılmalarını kontrol eden ilaçlar kullanılır. Hastanın yoğun bakım koşullarında takibi gerekebilir. Yara enfeksiyonunun iyileşmesi ve Clostridium tetani bakterilerinin öldürülmesi için antibiyotikler kullanılır. Tetanoz bağışıklık bırakmaz. Tetanoz hastalığını geçiren hastalara da tam tetanoz aşısı bağışıklama şeması uygulanır.

  Tetanoz hakkında sık sorulan sorular 

  Jeneralize (yaygın) tetanoz nedir?

  Jeneralize tetanoz hastalığı tetanozun en yaygın görülen formudur. Hastalık en sık olarak çene kaslarındaki kasılmayla başlamaktadır. Daha sonra kasılmalar boyun, gövde, kol ve bacak kaslarına yayılmaktadır. Çok şiddetli, tekrarlayan kasılmalar görülebilmektedir. Jeneralize tetanoz hastalığına yakalanan kişinin uzun süre hastanede yatarak tedavi edilmesi gerekebilir. Uygun tedavi ve yoğun bakım desteğine rağmen hastaların en az %10-30’unun kaybedildiği bildirilmektedir.

  Serebral veya sefalik tetanoz nedir?

  Serebral tetanoz hastalığı tutulumu kafa kas ve sinirleri ile sınırlıdır. En sık olarak kafa yaralanmaları, göz yaralanmaları, dişe yönelik girişimler, orta kulak iltihabı gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

  Maternal ve yenidoğan tetanozu nedir?

  Doğum sonrasında annede gelişen tetanoz hastalığı maternal tetanoz, bebekte gelişen tetanoz hastalığı ise yenidoğan tetanozu olarak adlandırılmaktadır. Annenin gebelik sırasında tetanoz aşısı yaptırması anneyi maternal tetanoz bebeği ise yenidoğan tetanozundan korunmaktadır.  

  Lokalize tetanoz nedir?

  Tetanoz hastalığının en az görülen türü lokalize tetanozdur. Hastalık tek kas grubunda görülmektedir.

  Kimler tetanoz riski taşıyor?

  Tetanoz aşısı olmayan herkes için küçük bir yaralanma sonrası bile tetanoz hastalığına yakalanma riski vardır. Tetanoz hastalığı risk faktörleri şunlardır;

  Tetanoz yaralanmadan ne kadar sonra ortaya çıkar?

  Tetanoz hastalığı genellikle yaralanmalardan 3-21 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Bu süre ortalama 10 gündür. Fakat yaranın cinsine bağlı olarak bu süre bir günden birkaç aya kadar değişiklik gösterebilmektedir. Ciddi doku hasarı olan ve kirli yaralarda hastalığın ortaya çıkması için geçen süre daha kısa olabilmektedir. Bu tür yaralanmalarda daha ciddi bir tetanoz hastalığı görülmekte ve hastalığın sonucu da daha olumsuz olabilmektedir.

  Tetanozdan korunmak için neler yapılmalı?

  Tetanozu önlemenin tek etkili yolu aşı olmaktır. Tetanoz toksoidi güvenli, etkili ve ucuz bir aşıdır. Tetanoz aşısı bebekler ve çocuklar dahil tüm yaşlara, gebelere, bağışıklığı baskılanmış kişilere uygulanabilir. Tetanoz primer aşı şeması tamamlandıktan sonra da 10 yılda bir aşı tekrarlanmalıdır. Bir yaralanma durumunda doktora başvurmak, yaranın temizlenmesi ve gerektiğinde antibiyotik kullanımı da hem tetanoz hastalığı hem de yara infeksiyonlarının önlenmesinde önemlidir.

  Tetanoz aşısı nedir?

  Tetanoz aşısı tetanoz toksoidi yani Clostridium tetani bakterisinin hastalığa neden olan toksininin hastalığa yol açmayan fakat bağışıklık oluşturan bir benzerini içerir. Tetanoz aşısı en güçlü bağışıklık oluşturan aşılardan biridir.

  Tetanoz aşısı dozları nedir?

  Tetanoz aşısı çocuklarda 2, 4, 6, 18, 48 aylar ve 13 yaşında uygulanır. Erişkinde 10 yılda bir tekrarlanır.

  Tetanoz aşısı nasıl uygulanır?

  Tetanoz aşısı erişkinde ve büyük çocuklarda sol kol üst dış yanında deltoid kasına uygulanır. Bebekler ve küçük çocuklarda ise uyluktan uygulanabilir.

  Tetanoz aşısı ne zaman yapılmalı?

  Tetanoz aşısı çocuklarda 2, 4, 6, 18, 48 aylar ve 13 yaşında uygulanır. Erişkinlerde 10 yılda bir tetanoz aşısı tekrarlanır. Daha önce tetanoz aşısı olmamış erişkinlere 3 doz aşı ile primer aşı şeması tamamlanır ve sonrasında 10 yılda bir aşı tekrarlanır. Tetanoz antikorları zamanla azalır, bu nedenle aşı tekrar dozları yapılmazsa ileri yaşlarda tetanoz gelişebilir.

  Tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir?

  Tetanoz aşısının uygulandığı kişilerin büyük çoğunluğunda hiçbir ciddi problem yaşanmaz. Genellikle aşının uygulandığı yerde ağrı, şişlik, ateş, baş ağrısı, halsizlik gibi günlük aktiviteyi etkilemeyen hafif yan etkiler görülebilir.

  Tetanoz aşısı ne işe yarar?

  Tetanoz aşısı Clostridium tetani bakterisinin yaralara yerleşip salgıladığı, tetanoz hastalığına neden olan tetanoz toksinine karşı bağışıklık oluşturur. Aşı tetanoz hastalığının ortaya çıkmasını önler.

  Tetanoz aşısı yapılmazsa ne olur?

  Tetanoz aşısı uygulanmazsa özellikle kirli yaralanmalar sonucunda ortaya çıkan tetanoz hastalığı ölümle sonuçlanabilir. Yaygın tetanoz hastalığında hastaların %10-30’u uygulanan tedavilere rağmen kaybedilebilir. Tetanoz hastalığından korunabilmek için herkese tetanoz aşısı uygulanmalı ve erişkinlerde 10 yılda bir aşı tekrarlanmalıdır.

  Tetanoz aşısı sonrasında gelişen ağrı için ne yapılabilir?

  Tetanoz aşısı sonrasında ortaya çıkan ağrı, ateş gibi yan etkiler için parasetamol ve ibuprofen kullanılabilir. Aşının uygulandığı bölgede ortaya çıkan ağrı ve şişlik için soğuk uygulama yapılabilir. Buz torbasını günde birkaç kez 20 dakika süreyle uygulayabilirsiniz. Buz veya buz torbasını cildinize direkt olarak uygulamamalısınız. Bir havlu veya ince bir kumaşa sararak kullanabilirsiniz.

  Çocuğum ne zaman tetanoz aşısı olmalı?

  Tetanoz aşısı çocukların rutin aşı takviminde mevcuttur. Çocuklara 2, 4, 6, 18, 48 aylar ve 13 yaşında tetanoz aşısı uygulanır. Daha sonra 10 yılda bir aşı tekrarlanır.

  Çocuklar neden tetanoz aşısı olmalı?

  Tetanoz ölümle sonuçlanabilen çok ciddi bir hastalıktır. Tetanoz aşısı ise hem çok güvenilir hem de çok etkilidir. Tetanoz aşısı hastalığın ortaya çıkmasını önler. Bu nedenle, tüm çocuklara zamanında ve aşı şemasına uygun şekilde tetanoz aşısı uygulanmalıdır.

  Hamileler ne zaman tetanoz aşısı olmalı?

  Gebeler tetanoza karşı aşılandığında, annede oluşan antikorlar bebeğe geçer. Böylece, gebelikte tetanoz aşısı uygulaması hem anneyi hem de bebeği tetanoz hastalığından korur. Sağlık Bakanlığı önerisi çocukluk çağında aşılanmamış, aşılanma durumu bilinmeyen, eksik aşılanmış veya tam aşılanmış ancak son 10 yıl içerisinde pekiştirme dozu almamış olan tüm gebelere Td (tetanoz-difteri) aşısı uygulanmasıdır. Hiç aşılanmamış gebelerin 4 hafta arayla en az iki doz Td aşısı olmaları sağlanmalıdır. İkinci doz doğumdan en az iki hafta önce tamamlanmalıdır.  Erişkinde tetanoz bağışıklamasının düşük olduğu ülkelerde gebelerin aşılanması yenidoğan tetanozunun önlenmesi için büyük önem taşımaktadır.

  Hangi aşılar tetanoza karşı korur?

  Yalnız tetanoz aşısı tetanoza karşı korur. Tetanoz aşısı farklı kombinasyonlar halinde sunulmaktadır. Örneğin, erişkinler için tetanoz-difteri, çocuklar için tetanoz, difteri, boğmaca, çocuk felci ve Haemophilus influenza tip B’ye karşı korunma sağlayan aşılar mevcuttur.

  Tetanoz aşıları güvenli midir?

  Tetanoz aşıları son derece güvenilirdir. Genellikle aşının uygulandığı yerde ortaya çıkan ağrı, şişlik, bazen ateş, baş ağrısı, halsizlik gibi günlük aktiviteyi etkilemeyen hafif yan etkiler görülür.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap