Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  testis ağrısı neden olur

  1 ziyaretçi

  testis ağrısı neden olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Testis ağrısı

  Testis ağrısı

  Testis ve skrotumu etkileyen durumlar acil müdahalenin gerektiği akut durumlar ya da sadece hastanın ciddi bir durum olmadığı konusunda rahatlatılmasının gerektiği tesadüfen saptanan durumlar olabilir. Testis hastalıkları testis ağrısı ya da testiste ele gelen kitle şikayetleriyle hastaların doktora başvurmasına yol açabilir.

  Akut testis ağrısı, dakikalar ya da günler içinde gelişen hafiften şiddetli düzeye kadar olabilen testis ağrısı olması halidir.  Testis ağrısıyla beraber ateş, bulantı, kusma kendini kötü hissetme gibi ek belirtiler varlığı ya da birdenbire başlayan şiddetli testis ağrısı hemen müdahale edilmesinin gerekli olduğu durumlardır.

   Testis ( yumurtalık ) nedir?

  Testis erkeklerde penisin altında yer alan, oval yapıda, yumurtaya benzeyen, 3-5 cm uzunlukta olan, düzgün yüzeye sahip üreme sistemi organıdır. Skrotum içerisinde sağ ve sol olmak üzere 2 adet testis bulunur. Bir taraftaki testis diğerinden daha büyük, yine bir taraftaki testis (sıklıkla soldaki) daha aşağı yerleşimli olabilir.

  Testisin görevi nedir?

  Skrotum nedir?

  Penis ve makat arasında yer alan, testislerin içerisinde oldukları kese benzeri yapıya skrotum adı verilir.

  Testis hastalıkları nelerdir?

  Testis (yumurtalık) ağrısı neden olur?

  testis agri sebepleri

  Testis ağrısında tanı yöntemleri

  Testis ağrısına tanı koyulmasındaki en önemli husus, testis torsiyonu, akut epididimit ve fournier gangreni gibi acil tedavi gerektiren durumların hemen tanınmasıdır.

  Testis ağrısı olan hastalarda tanı konulması için sırasıyla

  Testis ağrısı nasıl tedavi edilir?

  Eğer testis ağrısı acil tibbı müdahale gerektirmeyen bir nedene bağlı ise, aşağıdaki öneriler uygulanabilir

  Ancak şiddetli ağrı olması durumunda, beraberinde başka şikayetler de varsa mutlaka üroloji uzmanına muayene olmak gereklidir. Testis ağrısına neden olan durumun tanısı koyulduktan sonra tedavi planlanmalıdır.

  Antibiyotik tedavisi, ağrı kesiciler ile tedavi ya da ameliyat ile tedavi seçenekleri testis ağrısı sebebine bağlı olarak uygulanabilir.

  Hangi durumlarda doktora veya hastaneye gitmeli?

  Ağrıya ek olarak şişme varsa?

  Ağrının sağ yada sol yumurtalıkta veya her ikisinde olması

  Testis ağrısı sıklıkla tek taraflı olarak, sol testisin daha aşağı yerleşimli olması nedeniyle sol testiste, sağ testisten daha sık olarak görülür. Sol testiste varikosel, spermatosel, orşit, testis torsiyonu, hidrosel daha sık olarak görülür. Orşit, hidrosel gibi durumlarda her iki testiste ağrı olabilir.

  Varikosel hastalığı nedir?

  Testis venlerinin ( kanın kalbe taşınmasını sağlayan damarlar, toplardamar) genişlemesine varikosel adı verilir. Erkeklerin yaklaşık %15’inde görülür. Varikosel, daha sık sol testiste görülür. %33 vakada her iki testiste görülebilir. Sadece sağ testiste varikosel olma durumu nadir olarak görülür.

  Hidrosel hastalığı nedir?

  Skrotum içerisinde testisi saran ince bir doku vardır. Bu kılıf ile testis arasında sıvı birikmesi durumuna hidrosel adı verilir. Skrotumda şişlik sıklıkla olur, hastalarda bazen ağrı olurken bazen olmayabilir. Hidrosel tek ya da çift taraflı olabilir.

  Spermatosel hastalığı nedir?

  Spermin testisin üst kısmına taşınmasını sağlayan kanalda kist ya da sıvı içerikli kese oluşmasına spermatosel adı verilir. Her iki testiste de görülebilir. Eğer kist küçük ise herhangi bir şikayet olmaz ancak kistin büyümesi durumunda testis ağrısı olabilir.

  Orşit hastalığı nedir?

  Sıklıkla viral ya da bakteriyel enfeksiyon nedeniyle olan testislerin iltihabına orşit adı verilir. Ağrı sağ ya da sol testisten başlayıp tüm sktoruma yayılım gösterebilir. Testis ağrısına ek olarak skrotumda ısı artışı, kızarıklık ve hassasiyet olabilir.

  Kabakulak dışında sadece orşit nadir olarak görülür. Orşit olan hastalarda beraberinde sıklıkla epididimit de vardır. Orşit olan hastalarda esasen tanı aslında epididimo-orşittir.

  Epididimit hastalığı nedir?

  Epididimisin enfekte olma durumuna epididimit denir. Epididimis testislerin üzerinde yer alan, spermin depolandığı ve taşınmasının sağlandığı organdır. Testiste ağrı ile birlikte epididimis bölgesinde hassasiyet ve şişlik olur. Epididimit en sık enfeksiyonlar nedeniyle görülür. Ancak travma ya da otoimmün hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir.

  Testis torsiyon hastalığı nedir?

  Testis etrafında bulunan spermatik kordun, kendi etrafında dönmesi sonucu testisi giden kan akımının kesilmesi ile gelişen acil bir durumdur. Saatler içinde müdahale edilememesi testis kaybına sebep olabilir. Testis torsiyonu genelde tek taraflı, daha sık olarak da sol testiste görülür. Ani gelişen testis ağrısı ve skrotumda şişlik olur.

  Testis kanseri nedir?

  18-40 yaş arası erkeklerde en sık görülen tümördür. Sıklıkla ağrısız kitle olarak bulgu verse de, bir kısım hastada skrotal ağrıya sebep olabilir. Sert, ağrısız nodüler lezyondır. Tanı için skrotal ultrason ve MR görüntüleme kullanılır.

  Prostatit nedir?

  Prostat bezinin iltihabına prostatit adı verilir. Hastaların ağrılı işeme, idrar yaparken zorlanma, kasık ve skrotal bölgede ağrı şikayetleri olur. Her yaş hasta görülse de 50 yaş üzerinde daha sık olarak görülür. Şikayetlerin süresine göre akut ya da kronik prostatit olarak sınıflandırılır.

  Skrotal ultrason nedir?

  Skrotal bölgenin ultrason ile görüntülenmesi işlemidir.

  Kasık tam olarak neresidir?

  Kasık bölgesi karın ile bacakların birleştiği bölgelere verilen isimdir. Sağ ve sol olmak üzere iki kasık bölgesi vardır (inguinal bölge)

  Kasık ağrısı ile testis ağrısı karışabilir mi?

  Kasık ağrısı ile testis ağrısı bazı durumlarda karışabilir. Kasık bölgesiyle ilgili hastalıklar ya da böbrek taşları yansıyan ağrı olarak testis ağrısı hissi verebilir ya da kasıktan testise kadar uzanan ağrı yapabilir.

  Yumurtalık ağrısında hangi bölüme hangi doktora gitmeli?

  Yumurtalık ağrısı olması durumunda Üroloji Bölümünden randevu alıp, üroloji uzmanına gitmek gerekir.

  Kendi kendine testis ağrısından teşhis koyulabilir mi?

  Testis ağrısı varlığında doğru tanının konulması için üroloji uzmanı tarafından değerlendirilme gereklidir.

  Referanslar:

  Yazı kaynağı : omerfarukkaratas.com

  Ensık Görülen testis ağrısı nedenleri

  Ensık Görülen testis ağrısı nedenleri

  Testis torsiyonu ( Testis Dönmesi)

  Testis torsiyonu , testis spermatik kord etrafında döndüğünde ortaya çıkan ciddi  tıbbi acil bir durumdur. 

  Spermatik kordonun kendi etrafında dönmesiyle   testise kan gitmesi engel olunur

  ve testis kansız kalarak kangrene olur spermetik kordon spermi testislerden üretraya taşır.

  Tipik olarak testis torsiyonu, genellikle 25 yaşın altındaki genç erkeklerde daha sık görülen

  bir durumdur .

  Doktorların testis torsiyonu ile ilişkilendirdiği şikayetler şunları içerir:

  Testis torsiyonundan kaynaklanan ağrı nadiren  ani değildir.

  Bu rahatsızlığı olan bazı kişiler, birkaç gün içinde yavaş yavaş kötüleşen ağrı  da yaşayabilirler

  Tedavi, testis dönmesini düzeltmek için ameliyatı içerir. Nadir durumlarda, bir cerrah torsiyon

   onaramazsa, testisi çıkarabilir.

  Genellikle testis torsiyonu yalnızca bir testisi etkiler, bu nedenle testis torsiyonunun

  çıkarılması kişinin doğurganlığını etkilemez.

  Yazı kaynağı : www.omurerdemakkaya.com

  Testis ağrısı neden olur ve nasıl tedavi edilir?

  Testis ağrısı neden olur ve nasıl tedavi edilir?

  En sık rastlanan testis ağrısı nedenleri şunlardır:

  Diyabetik nöropati (şeker hastalığına bağlı sinir hasarı): Uzun süreli kan şekeri yüksek seyreden hastalarda görülür. Şeker hastalığının yaygın bir komplikasyonudur. Ellerde, ayaklarda uyuşma, karıncalanma, ayaklarda yanma, ağrı ve güçsüzlük vardır. Diyabetik nöropati daha ziyade kol ve bacaklarda olsa da üreme organlarında ki sinirleri de tutabilir. Erektil disfonksiyon ve testis ağrısı yapabilir.

  Epididimit (epididim iltihabı): Spermin vücuttan çıkmadan önce olgunlaştığı organ olan epididimin enfeksiyonudur. Bu durumda yavaş yavaş artan bir ağrı söz konusudur. Skrotum şişer ve dokunulduğunda sıcaktır. Klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar epididimite neden olabilir. Tedavisi antibiyotiklerle yapılır.

  Hidrosel (skrotum içinde sıvı birikmesi): Skrotum ve testisleri ilgilendiren lenf damarlarında tıkanıklığa bağlı olarak gelişir. Tedavisi çoğu zaman cerrahi olarak oluşan sıvının boşaltılması şeklindedir.

  Kasık fıtığı: Kasık fıtığının belirtisi öksürük ve ıkınma ile kasık bölgesinde meydana gelen şişliklerdir. Kasık fıtıkları testislere baskı uygulayarak ağrıya neden olabilirler. Tedavisi cerrahi olarak yapılır.

  Karın kasları tendinitleri: Karın kaslarının uç kısımları tendon adı verilen yapılar ile leğen kemiğine yapışır. Yapıştıkları bu noktalarda bazen iltihabi süreç gelişir ve buna bağlı olarak kasık ağrısı oluşabilir. Tedavisinde ilaçlar çoğu zaman sonuç alınmasını sağlar.

  Böbrek taşı (özellikle idrar kanalına düşen taşlar): Taş düşürüyorsanız diğer belirtiler yanında testis ağrısı çekebilirsiniz. Böbrek taşı belirtileri; sırt ve yan ağrısı, kanlı işeme, idrar yaparken yanma, mide bulantısı, peniste ağrı, sık idrara çıkma şeklindedir.

  Kabakulak: Kabakulak hastalığı testislerde orşit adı verilen iltihaplanmaya neden olarak ağrı yapar. Kabakulak hastalığında öncelikle tükrük bezleri şişer. Genellikle çocukluk hastalığı olmakla birlikte aşısız ergen ve yetişkin erkeklerde görülebilir. Kabakulak orşiti tükrük bezlerindeki şişlikle aynı zamanda veya 2-4 hafta sonra ortaya çıkar. Testisler şiş ve ağrılıdır. Kısırlığa neden olabilir.

  Orşit: Testislerin iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmeyen epididimit orşite neden olabilir. Görülen genel belirtiler yorgunluk, ateş, mide bulantısı, testis ağrısı, testislerde şişme, kusma şeklindedir.

  Prostatit (prostatın iltihaplanması): Akut ya da kronik olmak üzere iki formu bulunur. Her iki şekilde de kasık ağrısı oluşabilir. Tedavisinde ilaçlar kullanılmaktadır. Ağrılı durumun prostat iltihabı kökenli olduğu kanaati oluştuktan sonra ilaçlar yanına bazı tamamlayıcı tıp tedavi teknikleri de kimi zaman eklenmektedir.

  Skrotum içinde bulunan kitleler: Skrotumda ağrısız ele gelen sert kitleler çoğu zaman kanser lehinedir. Bu durumlarda da kitlenin bası etkisi nedeniyle kasık ağrısı görülebilmektedir.

  Spermatosel (testis içinde sıvı birikmesi): Testis yakınlarında ortaya çıkan iyi huylu bir kisttir. Spermatik veya epididimal kist olarak da bilinir. Skrotum içinde yumru şeklinde hissedilirler. Nadiren testis ağrısına neden olabilirler. Tedavisi cerrahidir.

  Testis yaralanması ve testise alınan darbeler: Testisler vücudun dışında yerleştikleri için kolayca darbe alabilirler. Kavgalar, bisiklet ve motorsiklet kazaları ve ata binme esnasında oluşan darbeler en sık görülenlerdir.

  Testis torsiyonu: Testis torsiyonu, testis spermatik kord etrafında döndüğünde ortaya çıkan ciddi ve acil bir tıbbi durumdur. Spermatik kordon, testislerde üretilen spermleri üretraya taşır. Genellikle 25 yaş altındaki genç erkeklerde görülür. Testis torsiyonunda şiddetli testis ağrısı yanında mide bulantısı, skrotumda kızarma, morarma, skrotumda şişme gözlenebilir. Testis torsiyonu acil bir durumdur ve derhal müdahale edilmesi gerekir. Bu müdahale çoğu zaman cerrahi yolla mümkün olmaktadır.

  İdrar yolu enfeksiyonu: Özellikle idrar kesesi iltihaplarında testislere vuran ağrı gözlenir.

  Varikosel (skrotumda genişlemiş damarlar): Çoğunlukla belirti vermezler. Ancak ileri boyutta olanlar testis ağrısına neden olabilirler.

  Testis tümörü: Testis tümöründe testislerde tek ya da iki taraflı ağrısız şişlik vardır. Kasık bölgesinde ağrı sıktır.

  Testis ağrısı nasıl tedavi edilir?

  Yukarıda sıraladığımız nedenler arasında bazıları çok acildir ve hemen müdahale gerektirir. Eğer testis ağrınız varsa vakit kaybetmeden bir üroloji hekimine gitmelisiniz. Hekiminiz ağrının nedenini tespit edecek ve uygun tedaviyi uygulayacaktır. Evde ağrıyı azaltmak için ılık duş yapmak, ağrıyan bölgeye buz uygulamak, skrotumu yukarıya kaldırmak, ağrı kesici kullanmak faydalı olabilir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap