Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  terzi kendi söküğünü dikemez atasözü anlamı

  1 ziyaretçi

  terzi kendi söküğünü dikemez atasözü anlamı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Terzi Kendi Söküğünü Dikemez

  Terzi Kendi Söküğünü Dikemez

   İnsanlar bazen bir başkası için çareler bulur, yardım eder ve hayatlarını kolaylaştırır. Fakat söz konusu kendileri olduğu zaman, işler o kadar da kolay yürümez. Başka değişkenler ve kendine karşı tarafsız olamama gibi değişkenler devreye girince, kişilerin kendi işlerini başkalarınınki kadar kolay halletmesi zorlaşır. 

   Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Atasözünün Anlamı Ne Demek?

   Bir söküğün dikilmesinde usta olabilecek ve bunu en iyi yapabilecek kişiler terzilerdir. Fakat kendi söküklerini onarmakta başkalarının işlerinde olduğu kadar başarılı olamazlar. Bu sözün soyutlaması ise, bir işte başarılı olmanın kedine de o işin pratiklerini mükemmelen uygulayabileceği anlamına gelmediğidir. 

   Kısaca Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Atasözü Açıklaması

   Bir işin erbabı, o işi başkaları için yapabiliyor olsa da, kendi işini görmekte aynı derecede başarılı olamayabilir. 

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Terzi Kendi Söküğünü Dikemez atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Terzi Kendi Söküğünü Dikemez atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Akıl Akıldan Üstündür sözü Terzi Kendi Söküğünü Dikemez atasözüyle yakın anlamlıdır. Kendi aklına çok güvenen kişiler, er ya da geç birinden akıl almak zorunda kalır.

   Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   Birinci Anlamı: İnsan, her zaman için başkalarının sorunlarına rahatlıkla çözüm üretebilir. Bazen nasihat verir bazen yol yordam gösterir. Ama aynı sorunları kendisi yaşayınca bocalar ve yardım isteyecek duruma gelir. İnsan kendi meseleleriyle uğraşırken başkalarının sorunlarında olduğu gibi soğukkanlı davranamaz.

   İkinci Anlamı: Bazı konularda başkalarına akıl veren kişilerin başına kötü şeyler gelebilir. Böyle durumlarda o kişilerin de birilerine akıl danışması gerekebilir.

   Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

   1- Terzi Kendi Söküğünü Dikemez sözüyle ilgili iki sayfalık kompozisyon yazdım.

   2- İnsan kendi derdine çare bulamaz çünkü terzi kendi söküğünü dikemezmiş.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Terzi Kendi Söküğünü Dikemez Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  İnsan ömrü her konuda tecrübe kazanmaya yetecek kadar uzun değildir. Bu nedenle bir kişinin ya da topluluğun yaşadığı acı ya da tatlı tecrübeler başkalarına da yol gösterir. Atasözleri yardımıyla nesiller ve milletler arası tecrübe aktarımı kolaylaşır. Bu atasözleri arasında, "Terzi kendi söküğünü dikemez" vecizesi de insanların hayat yolunda daha sağlam adımlar atmasını sağlamaktadır. Bu atasözü "Terzi kendi söküğünü dikemez atasözünün anlamı nedir?" sorusuyla inceleniyor. İşte bu atasözünün TDK açıklaması, uzun ve kısa anlamı, örneklerle cümle içinde kullanımı.

  TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMEZ TDK SÖZLÜK ANLAMI

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "Terzi kendi söküğünü dikemez" atasözü; "bir kimse uzmanlığını kullanarak başkalarına yararlı olur da bu uzmanlığı kendi yararına kullanmaya olanak bulamaz ya da kendini ihmal eder" anlamında söylenir. Bu hem meslek anlamında hem de başkalarına akıl ve nasihat vermek anlamında kullanılır. Kişi mesleğinde sergilediği hüneri kendi hayatında uygulamaz. Örneğin mesleğinde başarılı bir terzi, kendi evinde kıyafet onarımıyla ilgilenmez. Bu atasözü bazen de başkalarına kolayca nasihat veren kişilerin bu nasihati kendi hayatında uygulamadığı durumlarda kullanılır.

  TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMEZ NE DEMEK?

  Kişi, uzmanlık alanında başkalarına fayda sağladığı kadar kendine faydasızdır. Bütün gün dikiş nakışla uğraşan bir terzi, evindeki dikiş işlerini aksatır, ihmal eder. Hemen her meslekte aynı durum geçerli olsa da bu durum "terzi kendi söküğünü dikemez" atasözüyle dile getirilmektedir. Gerçek anlamının haricinde bu atasözü bir de soyut anlam kazanmıştır. Şöyle ki, bir kişi başkalarına faydalı olduğu bir konuda kendisi için çaba göstermez, başkalarına akıl vermek kolay olsa da verdiği aklı kendisi uygulamaz.

  TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMEZ ÖRNEKLERİ

  Doktor komşumuz çok hastaymış. Terzi kendi söküğünü dikemez dedikleri bu olsa gerek.

  TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMEZ BENZERİ ATASÖZLERİ

  Kasap ekmeği yavan yer.

  Kürkçünün kürkü olmaz, börkçünün börkü.

  Nacarın (marangozun) kapısı sırımla bağlı olur.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap