Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  temmuz merkez bankası toplantısı

  1 ziyaretçi

  temmuz merkez bankası toplantısı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Temmuz ayı Merkez Bankası faiz kararı toplantısı ne zaman? 2022 Temmuz Merkez Bankası faiz kararı toplantı tarihi

  Temmuz ayı Merkez Bankası faiz kararı toplantısı ne zaman? 2022 Temmuz Merkez Bankası faiz kararı toplantı tarihi

  Merkez Bankası uzun zamandır faizleri yüzde 14'te sabit tutarken bu ayki karar merak ediliyor. Birçok ülkede faiz artışına gidilirken yurt içinde faiz artışı olup olmayacağı araştırılıyor. Bu nedenle de "Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, hangi tarihte açıklanacak?" sorusu sık sık geliyor.

  MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Temmuz ayı Merkez Bankası PPK toplantısı 21 Temmuz 2022 Perşembe günü yapılacak. Aynı gün saat 14.00'te faiz kararı duyurulacak.

  HAZİRAN AYINDA NE OLMUŞTU?

  Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararında değişikliğe gitmemişti. Faizler yüzde 14'te sabit kalmıştı.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Merkez Bankası faiz kararı 2022: Piyasaların gözü Merkez Bankası Temmuz ayı faiz kararı açıklamasında... (Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, ayın kaçında açıklanacak?) - Ekonomi Haberleri

  Merkez Bankası faiz kararı 2022: Piyasaların gözü Merkez Bankası Temmuz ayı faiz kararı açıklamasında... (Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, ayın kaçında açıklanacak?) - Ekonomi Haberleri

  MERKEZ BANKASI PPK TOPLANTI TARİHLERİ 2022

  21 Temmuz 2022

  18 Ağustos 2022

  22 Eylül 2022

  20 Ekim 2022

  24 Kasım 2022

  22 Aralık 2022

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Türkiye Ekonomisi | Makroekonomik Analizler | Ziraat Bankası

  Türkiye Ekonomisi | Makroekonomik Analizler | Ziraat Bankası


  Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini 425 baz puan düşürerek %19,75 seviyesine çekti. Beklentiler ağırlıklı olarak 250-300 baz puan indirimde yoğunlaşıyordu. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen faiz indirimi ardından kur ilk tepki olarak 5,77 seviyesine yükselse de şimdilerde 5,67'lerde seyretmekte.

  TCMB faiz kararı ardından dikkatler ayın 31'indeki TCMB Enflasyon Raporu'nda olacak. Yeni TCMB Başkanı'nın ilk basın toplantısı da olacağı için piyasa tarafından yakından izlenecektir. PPK karar metninden de gözlediğimiz üzere TCMB'nin yıl sonu enflasyon tahmini olan %14,6'nın aşağı yönlü revize edileceğini görüyoruz.

  Merkez Bankası'nın temmuz ayı itibarıyla faiz indirim döngüsüne başlamasının öncesinde piyasa katılımcılarının bu sene genelindeki faiz indirim beklentilerini 400 ve 900 baz puan arasında şekillendirdiğini görüyoruz. Ağırlıklı olarak da yıl sonuna kadar beklenen faiz indirim miktarı 500-600 baz puan civarında yoğunlaşmıştı. Bugünkü beklentilerin üzerindeki faiz indirimi ardından bazı piyasa katılımcıları enflasyonun seyrine bağlı olarak faiz indirim tahminlerini yukarı yönlü revize etmeyi tercih edebilir.

         Tablo 1. Yıl sonuna kadar toplam beklenen faiz indirim miktarları

  Bugünkü toplantıdan sonra bu yılın geri kalanında 3 adet PPK toplantısı kalıyor.

  TL'deki değerlenme eğilimi ve petrol fiyatlarındaki ılımlı seyri de dikkate aldığımızda eylül-ekim ayında tek haneli seviyeleri beklemeyi sürdürüyoruz, bu durumun da Merkez Bankası'na faiz indiriminde alan tanımasını beklemekteyiz. Kasım ayında tersine baz etkisinin etkili olmasıyla yıl sonu enflasyonu da %13,5-14 bandına doğru hareket edebilir. Ancak bu seviyelerinde makul bir reel getiri sağlayacağını düşünmekteyiz.

   

  Küresel önde gelen gelişmiş ülke Merkez Bankalarının genişleyici tutumundan cesaret alan GOÜ Merkez Bankalarının da sırasıyla faiz indirimlerine yöneldiği bir dönemde bulunuyoruz. Temmuz ayında faiz indirime giden GOÜ'lerden bazıları ise Güney Afrika, Endonezya, Ukrayna ve Güney Kore oldu.

  TCMB'nin faiz indirimi ardından bazı gelişmekte olan ülkelerle reel faizleri karşılaştırmalı olarak inceledik. Türkiye 4 puanla Ukrayna, Meksika ve Arjantin sonrasında en yüksek reel faiz veren ülkelerden biri konumda bulunuyor. Risk primi göstergemiz 5 yıllık CDS'i incelediğimizde ise seçilmiş ülkeler arasında üçüncü yüksek sıradayız. Bizden önce risk primi en yüksek olan ülkeler Arjantin ve Ukrayna. 


  Yeni TCMB Başkanı ile birlikte karar metninin daha kapsamlı olduğunu görmekteyiz.

  Karar metninde dikkat çeken noktalar

  Kırmızı renkliler faiz bileşenlerinde değişiklik yapılan toplantılar.​

  Bir önceki PPK toplantısı olan 12 Haziran'dan bu yana iktisadi faaliyete yönelik açıklanan veriler ise değerlenme eğilimi gösteren TL ile haziran ayında toparlanma işaretleri gösterse de üçüncü çeyreğin ilk verileri karışık bir görünüm sergiliyor. 


  Yazı kaynağı : www.ziraatbank.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap