Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  temizlik ürünlerinde kullanılan maden nedir

  1 ziyaretçi

  temizlik ürünlerinde kullanılan maden nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Türkiye'nin Büyük Değeri 'Bor Madeni' Temizlik Sektöründe

  Türkiye'nin Büyük Değeri 'Bor Madeni' Temizlik Sektöründe

  Yüzyılın madeni olarak bilinen ve yüzde 73'ü ülkemizde bulunan bor madeni kullanım alanına bir yenisini daha ekleyerek, temizlikte de iddialı olduğunu gösterdi.

  İnşaat sektöründen savunma sanayine, sağlık alanından seramik sanayine varana kadar yaklaşık 500 farklı alanda kullanılan bor madeni, Eti Maden İşletmeleri bünyesindeki mühendisler tarafından yapılan çalışmalar neticesinde bu defa da evlere temizlik deterjanı olarak girdi.

  Yapılan deneyler sonucunda bor madeninin temizlik deterjanı olarak kullanılmasından olumlu sonuçlar alan mühendisler, firmaları da harekete geçirdi. Türkiye'nin dünyadaki bor maden rezervlerinin yaklaşık yüzde 73'lük kısmında sahip olmasının verdiği avantajı değerlendirmek isteyen firmalar, içerisinde 'petrol ürünü, fosfat ve zararlı kimyasal madde bulunmayan doğal ürün' Etimatik'i, çamaşır makinelerinde elbise yıkamak için kullanılan bir temizlik ürünü olarak geliştirdi.

  "Tamamen yerli ve doğal bir üründür"

  Eti Maden İşlemeleri bünyesinde bor madeninin temizlik deterjanı olarak üretimini yapan Yeni Çatı Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Esin, Etimatik bor temizlik ürününün dünyada ilk ve tek olduğunu öne sürdü. Şu anda hem ulusal pazarda hem de Türk dünyasında ürünün pazarlandığını dile getiren M. Akif Esin, "Tamamen yerli ve doğal bir üründür. Yerli ve doğal olması da tüm halkımızı cezbediyor. Bundan dolayı da halkımız büyük bir ilgi gösteriyor" diye konuştu.

  "Ülkemize katkı sağlamak için ithalatını engelliyoruz"

  Borun birçok alanda kullanılması gerektiğini ifade eden M. Akif Esin, Türkiye'nin dünya bor rezervlerini yüzde 73'lük kısmında sahip olduğu vurgulayarak, "Bor bizim için çok değerli bir madendir" dedi. Esin, bor madeni çok az ölçüde kullanıldığında verim alınamadığına işaret ederek şunları söyledi:

  "Tabi ki de bizim bu konu a çalışmalar yapmamız gerekiyor. Sadece devlet kanalıyla değil, özel sektörün de el atması gerekiyor. Bor madenini çok kısmi, az ölçüde kullanıyoruz. Az miktarda kullanıldığı için pek bir destek sağlamıyor. Etimatik ürünü de bu yüzden devre sokuldu. Bor madenini fazla şekilde kullanarak, ülkemize katkı sağlamak için bunun ithalatını engelliyoruz ve artı ihracat yaparak da ülkemize ciddi bir şekilde maddi gelir oluşturuyoruz."

  Birçok alanda bor kullanılıyor

  Bor mineralleri, özellikle nükleer alanda, savunma sanayisinde, jet ve roket yakıtı, sabun, deterjan, lehim, fotoğrafçılık, tekstil boyaları, cam elyafı ve genellikle kağıt sanayinde kullanılmaktadır. Dünyanın en zengin boraks yatakları Türkiye'nin orta ve batı bölgelerinde yer almaktadır. Balıkesir'de Sultançayırı ve Bigadiç, Eskişehir'de Seyitgazi (Kırka) ve Kütahya çevresi önemli çıkarım alanları bulunmaktadır. - ANKARA

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  MTA Genel Müdürlüğü

  PERLİT

  Perlit en yaygın olarak kullanıldığı alan inşaat sektörüdür. Perlitin tüketim alanları başlıklar halinde aşağıda verilmektedir.

  1. Inşaat Sektörü.

  3. Sanayi Sektörü:

  I. Gıda, ilaç ve diğer kimyasal maddeler üretiminde süzme yardımcı maddesi olarak perlit kullanımı

  a. Gıda Sanayinde;

  II. Sanayide ısı yalıtımında perlit kullanımı;

  a.Sıvılaştırılmış gaz tanklarının ısı yalıtımında;

  b. Soğuk depoların yalıtımında.     

  c. 1000 oC kadar sıcaklıktaki reaktörlerin, potanların vb. yalıtımında.

  III. Metalurjide perlit kullanımı

  a. Dökümcülükte metalurjik flaks olarak    

  b. Döküm kumuna katkı maddesi olarak     

  c. Potadaki ergimiş metalin korunmasında     

  d. Dövmede veya haddeye giden sıcak metal ingotların ısı kayıplarını önlemede    

  e. Demir-çelik sanayinde ergimiş metalin cüruf kontrolünde     

  f. Perlitli yalıtıcı refrakterlerin üretiminde;

  IV. Seramik ve cam sanayinde katkı maddesi olarak perlit kullanımı

  V. İlaç ve kimya sanayinde dolgu maddesi olarak perlit kullanımı  

  a. Ilaçlarda (insan sağlığı ilaçları-veteriner ilaçları)    

  b. Haşere ilaçlarında (bitki koruma vb.)     

  c. Temizleyici tozlarda     

  d. Gübrelerde     

  e. Dinamit üretiminde     

  f. Testüre (yüzeyi grenli) örtücülğü yüksek boyaların üretiminde

  4. Diğer Uygulamalar:     

  a. Sondajlarda, çimentolama işlemini kolaylaştırıcı katkı maddesi olarak,    

  b. Gemi dipleri kaplama ve yalıtımında,     

  c. Petrol artıklarından veya diğer yağlı atıklardan gelen su kirliliğini gidermede,     

  d. Baraj göllerinde, kentlerde, açık su rezervuarlarında buharlaşmayla su kaybını önleyici olarak,    

  e. Ambalajlama için dolgu maddesi.    

  f. Plastik köpüklere ve plakalara katkı dolgu maddesi,     

  g. Ucuz ve hafif plastik mobilya yapımında dolgu maddesi,     

  h. Titreşimli tespitte    

  ı. Yangına karşı özellikle çelik kontrüksiyonlarda yalıtım katı olarak.

  Perlitin genleşmiş olarak kullanımının yanısıra ham olarak da bitmiş kullanım alanları vardır. Ham perlit kimyasal bileşimi bakımından silisli ve alüminyumlu bileşikler içermesi nedeni ile kalsiyum esaslı bağlayıcılar ile kimyasal reaksiyona girerek hidrolik aktivite gösterdikleri için inşaat sektöründe geniş çapta kullanılmaktadır. Bu kullanımları, çimentodan ekonomi sağladığı gibi dayanıklılık da kazandırmaktadır. Bunun için ham perlit kayası kırılıp öğütüldüğü gibi, doğal olarak agrega halinde bulunan perlit kaynakları da kullanılmaktadır.

  Ham perlitin, kırılmış, öğütülmüş ve tane boyutlarına ayrılmış olarak kullanım alanları şöyledir;

  1. Asit ve bazlara karşı, dayanıklı olduğu için özellikle kanalizasyon borularının üretiminde kullanılır,

  2. İç ve dış inşaat sıvalarında;

  a. Dona karşı dayanıklı olduğu için su alan inşaatlarda,

  b. Çatı ve teras su izolasyonlarında,

  c. Yüzme havuzu yapımında,     

  d. Hafif yapı malzemesi karakterinde olduğu için ısı izolasyonunda sıva olarak veya briket gibi izolasyonlu hafif yapı elemanları üretiminde kullanılır,

  3.  Demiryollarında patinaj kumu olarak,

  4. Abrasif sanayinde aşındırıcı olarak,

  5. Filtre kumu ve çakıllı olarak su arıtma tesislerinde TS 4081'e uygun olarak kullanılır,

  6. Karayolu yapımında asfalt dolgu malzemesi olarak kullanılır.

  Yazı kaynağı : www.mta.gov.tr

  Türkiye'nin yerli ve milli temizlik ürünü BORON piyasada

  Türkiye'nin yerli ve milli temizlik ürünü BORON piyasada

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bor madeninden üretilen doğal mineralli temizlik ürünü BORON'un tanıtım toplantısında, ürünün, Ar-Ge çalışmaları ve müşteri geri bildirimleri sonucunda son halini aldığını söyledi. 

  Bor madeninden birçok ürün üretildiğini ama BORON'un günlük hayata dokunan bir ürün olduğunu dile getiren Dönmez, temizlik sektöründeki birçok ürünün, farklı zararlı kimyasallar barındırması sebebiyle birçok hastalığın temel sebepleri arasında yer aldığını ifade etti.

  Dönmez, artık tüm dünyada kaynağını doğadan alan çevre ve insan dostu, organik ürünlere yönelişin söz konusunu olduğunu ve BORON'un da diğer temizlik ürünlerinden bu noktada ayrıldığını anlattı.

  Doğal olmayan ürünlerin insan vücudunda yarattığı tahribatın sıklıkla görüldüğüne dikkati çeken Dönmez, "Toplumun bütün fertleri bu durumdan doğrudan veya dolaylı olarak etkileniyor. BORON'un içeriğinde insan ve çevre sağlığını tehdit eden petrol türevi kimyasallar ve fosfat bileşimi yer almamaktadır. İçeriğinin yüzde 50'den fazlası doğal mineral ve borakstan oluşuyor. Böylelikle, kullanımdan sonra açığa çıkan su ile çevremizi de korumaya alıyoruz." diye konuştu.

  Dönmez, bordan temizlik ürünü çalışmalarının 2012'ye kadar gittiğini anımsatarak, o dönemde piyasaya sürülen Eti Matik ürününün de herkesin takdirini kazandığını kaydetti.

  Bu dönemden sonra ürünü ve teknolojiyi yenileyerek BORON markasıyla tüketicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "BORON'un lansmanıyla artık çok daha güçlü bir pazarlama ve satış faaliyetine de girmiş oluyoruz. Burada bir hedef belirledik ve pazar payımızı artırarak devam edeceğiz. BORON, yerli ve milli bir ürün. Ar-Ge faaliyetlerinden pazarlama ve satış ağına kadar her şey yerli ve milli imkanlarla, kendi insan kaynağımızla yapıldı. Halkımızın BORON'a teveccühünün bu anlamda oldukça yoğun olacağını düşünüyorum. Temizlik ürünleri pazarı oldukça rekabete açık bir alan. BORON bu pazarda diğer markalardan yüzde 100 doğal mineralli ve yerli ürün özellikleriyle ayrılacak. Çevre ve insan dostu, doğal mineralli temizlik ürünü BORON'un 4 kilogramlık paketi yıl boyunca aynı fiyattan satılacak. BORON'un pazar payının artmasıyla ithal ettiğimiz temizlik ürünleri azalacak ve bunun için dışarıya ayırdığımız kaynak da ülkemizde kalacak."

  110 ülkeye bor ihracı

  Dönmez, Türkiye'nin borda ham madde ve ürün olarak öncü ülke konumunda yer aldığını ve dünya bor rezervlerinin yüzde 73'ünden fazlasının Türkiye'de bulunduğunu söyledi.

  Türkiye'nin dünya bor pazarındaki payının yüzde 59 olduğunu dile getiren Dönmez, "2018'de bor ihracatında 1 milyar dolar ile rekor kırdık. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu rakamı artırarak devam edeceğiz. 110 ülkeye bor ihracı gerçekleştiriyoruz. Bu ülkelerin arasında en büyük rakibimiz Amerika ile en büyük müşterileri olan Çin ve Hindistan da yer alıyor." dedi.

  Dönmez, Türkiye'nin borda dünyanın en güvenilir tedarikçisi konumunda bulunduğuna dikkati çekerek, aynı zamanda borun büyümeye ve gelişmeye açık bir alan olduğunu anlattı.

  Yeni bor stratejisinin geçen yıl açıklandığını hatırlatan Dönmez, bu strateji kapsamında bordan "uç ürün" elde edilerek ihracat gerçekleştirileceğini ve yatırımcı dostu bu modelin, istihdamı da artıracağını vurguladı.

  Dönmez, nihai ürüne bağlı olarak bire beş yüz ve bire iki bin değer katacak uç ürün üretileceğini ifade ederek, "Burada en önemli çıktı ise yüksek teknolojinin Türkiye'de üretilmesi ve kullanılması. Bor madeninde geleneksel ürünlerden ileri teknoloji kullanılan ürünlerin üretimine geçerek, pazar payımızı artıracağız." değerlendirmesinde bulundu.

  Bakan Dönmez, BORON'u ilk satın alanlardan oldu

  Türkiye'nin yerli ve milli temizlik ürünü BORON piyasada

  Bakan Dönmez eşi Zeynep Dönmez ile market alışverişi yaptı. Dönmez yaptığı market alışverişinde deterjan olarak BORON temizlik ürününü aldı.

  Zeynep Dönmez, ürün piyasaya sürülmeden önce evde denediğini ve fiyat olarak diğer deterjanlardan daha ucuz olan BORON'dan çok memnun kaldığını dile getirdi.

  Türkiye'nin yerli ve milli temizlik ürünü BORON piyasada

  Bakan Dönmez de BORON'un 4 kilogramının yıl boyunca 24,90 liradan satışta olacağını ve böylece Enflasyonla Topyekün Mücadeleye de destek verileceğini dile getirdi. BORON'u, yerli ve milli olduğu için tercih ettiklerini vurgulayan Dönmez, bu akşam misafirliğe giderken de hediye olarak bir paket götüreceklerini söyledi.

  Türkiye'nin yerli ve milli temizlik ürünü BORON piyasada

  Dönmez, bugün tanıtım toplantısı yapılan ve Türkiye'nin ilk ve tek doğal mineralli temizlik ürünü BORON'un piyasada önemli bir rekabet içinde olacağını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "Aslında buradan bir çağrı yapmakta fayda var ki bor mamulünü diğer temizlik ürünü üreticilerinin de kullanması gerekiyor, bunu tavsiye ediyoruz. Aslında Eti Maden bir öncülük yapmış oldu. Borun, demir çelik ürünlerinden cama kadar birçok alanda kullanım alanı var. Temizlik ürünü olarak da geçmişte bazı kullanan markalar olmuştu ama kimyasal ürünler çıktıkça o tarafa doğru bir eğilim oldu. Şimdi doğal ürünlere geçiş açısından Eti Maden ile bir çıkış yapmış olduk. Diğer temizlik firmaları da böylece bor kullanabilirler. Eti Maden normalde bu ham maddeyi üretiyor ve dolayısıyla borun diğer markalar tarafından kullanılmasında da bir problem yok. Diğer firmalar da geliştirebilirler, farklı ürünler de ortaya çıkabilir. Burada çamaşır yıkandıktan sonra bir atık söz konusu ve kanal sistemiyle bunlar atılıyor. Onların arıtılması da ciddi bir maliyet. BORON'un atığı çevre açısından da olumlu. BORON'u çevre açısından da değerlendirdiğimizde, 10 numara bir ürün."

  Şu anda BORON ile ilgili iç pazara dönük çalışıldığını söyleyen Dönmez, Eti Maden'in 100'ün üzerinde ülkeye bor ihracatı gerçekleştirdiğini ve bu ülkelerde de distribütörleri olduğunu aktardı.

  Dönmez, distribütörlere BORON'dan da bahsedildiğini ve onların da heyecanla karşıladıklarını dile getirerek, "Öncelikle iç pazarda belli bir müşteri memnuniyetini sağladıktan sonra, dışarıya da bu ürünü ihraç etmek suretiyle pazarlanabilir veya oralarda üretimi düşünülebilir. Bunları da hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz." diye konuştu.

  Poşet kampanyasına destek

  Market alışverişi sonrasında bez torba kullanan Dönmez, alışverişlerde poşet kullanımının azaltılması yönünde alınan kararın çok olumlu olduğunu anlattı.

  Dönmez, petrol türevi ürünlerin yüzyıllar geçse bile geri dönüşünün mümkün olmadığına dikkati çekerek, "Bu yüzden geri dönüşümlü ambalaj malzemelerini kullanmak vatandaş olarak, insan olarak herkesin sorumluluğu. Dolayısıyla bu kampanyayı da destekliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız önemli bir adım atmış oldu." ifadesini kullandı.

  Dönmez, alışveriş sonrasında çalışanlarla sohbet edip fotoğraf çektirdikten sonra marketten ayrıldı. 

  Kaynak: AA

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap