Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  teleskop ile ilgili şemayı uygun bir şekilde doldurunuz

  1 ziyaretçi

  teleskop ile ilgili şemayı uygun bir şekilde doldurunuz bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Teleskop ile ilgili şemayı uygun bir şekilde doldurunuz. Cevabı

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 11

  7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayıncılık Sayfa 11 Soruları ve Cevapları

  7. Sınıf Fen Bilimleri Aydın Yayıncılık Sayfa 11 Soruları ve Cevapları

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Aydın Yayıncılık 1. Ünite Güneş Sistemi ve Ötesi Sayfa 11, 1. Bölüm Uzay Araştırmaları Öğrendiklerimi Uygulayalım Etkinlik Soruları ve Cevapları

  7. Sınıf Aydın Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

  1. Aşağıda bazı, kavramların harfleri karışık olarak verilmiştir. Bu kavramları doğru bir şekilde kutu içlerine yazınız.

  2. Rasathane kurulma yerlerinin nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması gereken şartları aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.

  Astronomların, gökyüzü ile ilgili araştırma ve çalışmalarını yürüttükleri yerlere rasathane (gözlemevi) denir. Gözlemevleri, içinde bir ve daha fazla teleskobun, atölyelerin ve çalışma odalarının bulunduğu büyük binalardan oluşur. Optik gözlemevleri şehir ışıklarından uzakta, yüksek, az bulutlu ve havanın açık olduğu yerlerde kurulmalıdır. Teleskop kullanıldığı için ışık kirliliğinin ve hava kirliliğinin olmadığı yerler tercih edilir

  3. Türkiye’nin uzaya gönderdiği uydulardan hâlâ aktif görevde olan uyduların isimlerini aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.

  Türksat 2A 2001 yılından beri haberleşme amaçlı görevine aktif olarak devam etmektedir.Türksat 3A 2008 yılından beri haberleşme amaçlı görevine aktif olarak devam etmektedir.

  Göktürk-2 2012 yılından beri keşif uydusu olarak görevine devam etmektedir.
  Türksat 4A 2014 yılından beri haberleşme amaçlı görevine aktif olarak devam etmektedir.
  Türksat 4B 2015 yılından beri haberleşme amaçlı görevine devam etmektedir.
  Göktürk-1 2016 yılından beri askerî istihbarat amaçlı görevine devam etmektedir.

  4. Teleskop ile ilgili şemayı uygun bir şekilde doldurunuz.

  Teleskop uzaydaki gezegenleri incelememizi sağlar.

  Çeşitleri:

  7. Sınıf Aydın Fen Bilimleri Sayfa 17 Cevapları

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 2-3-6-8-11. Sayfa Cevapları Aydın Yayınları

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 2-3-6-8-11. Sayfa Cevapları Aydın Yayınları

  7.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 2-3-6-8-11. Sayfa Cevapları Aydın Yayınları 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 7. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Uzak Araştırmaları konusunun bulunduğu 7. sınıf fen bilimleri ders kitabı sayfa 2-3-6-8-11 cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 2-3-6-8-11. Sayfa Cevapları Aydın Yayınları

  7.Sınıf  Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 2-3-4-5-6-7-8-9-10-11. Sayfa Cevapları Uzay Araştırmaları

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 2 Cevapları Aydın Yayınları

  Neler Hatırlıyoruz?

  1. Aşağıdaki şekilde, Dünya’nın katmanları gösterilmiştir. Bu katmanların isimlerini, kutucukta veri len kelimelerden uygun olanları ile doldurunuz.
  Cevap:

  a. Hava Küre
  b. Taş Küre
  c. Su Küre
  d. Ateş Küre
  e. Ağır Küre

  2. Dünya’nın uydusu olan Ay’ın şekilde gösterilen evrelerinin isimlerini kutucuklara yazınız.
  Cevap: 

  a. Yeni Ay
  b. Hilal
  c. İlk Dördün
  d. Şişkin Ay
  e. Dolunay
  f. Şişkin Ay
  g. Son Dördün
  h. Hilal

  3. Dünya ve Ay arasındaki hareket ilişkisini, bu ilişkinin yol açtığı sonuçları ve bunların günlük hayata etkisini aşağıdaki noktalı yerlere kendi cümlelerinizle yazınız.
  Cevap:Dünya ve Ay arasındaki hareket yılın çeşitli zamanlarında ay tutulmalarına sebebiyet verir. Bunun yanı sıra ay güneşten aldığı ışığı geceleri dünyaya yansıtarak dünyayı gece vaktinde aydınlatır.

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 3 Cevapları Aydın Yayınları

  Dişler arasındaki boşluğu gidermek, birbirini iten veya birbirinin üzerinde olan dişleri düzeltmek amacıyla diş teli kullanılır. Peki, diş teli neyin ürünüdür?
  Cevap: Diş teli titanyum ve nikel alışımlarından oluşan çelik bir maddedir.

  Gıdaların korunmasında, bazı yiyeceklerin pişirilmesinde yüksek ısıya dayanıklı ve yanmama özelliğinden dolayı alüminyum folyo kullanılır. Peki, alüminyum folyo neyin ürünüdür?
  Cevap: Alüminyum folyo, metal bir levha olarak 0.2 milimetre veya daha ince alüminyumlardan yapılmaktadır.

  Uzay Araçlarını Tanıyalım Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçları araştıralım. Bu araçların uzay araştırmalarına katkısını çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırmamızı bir poster haline getir dikten sonra herkese eşit olarak verilen süre içerisinde sınıfımızdaki arkadaşlarımıza sunalım.

  ¬ Uzay teknolojisi sayesinde geliştirilen araçlar nelerdir?
  Cevap: 

  ¬ Bu araçların uzay araştırmalarına katkıları nedir?
  Cevap: Bu araçlar yer çekimsiz bir ortam olan uzayda astronotların ihtiyaçlarını karşılamak adına geliştirilmiş araçlardır. Astronotlar temel ihtiyaçlarını ve görevlerini sürdürebilmelerine bu araçlar yardımcı olur.

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 6 Cevapları Aydın Yayınları

  Yukarıdaki görüntü zaman içinde dünya yörüngesindeki uzay kirliliğini göstermektedir. Dünya çevresinin bu denli çöp olarak kullanılması daha sonraki yıllar için ne gibi tehlikeler doğurabilir?
  Cevap: Gelecek yıllarda uzay araştırmalarının zorlaşmasına, uzaya araç yollamanın oldukça tehlikeli bir hale gelmesine ve dünyaya gelen güneş ışınlarının yetersiz kalıp bizi aydınlatamaması gibi tehlikeler doğurmaya başlayabilir.

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 8 Cevapları Aydın Yayınları

  Teleskop icat edilmeseydi ne olurdu? Bugün bildiğimiz bilgilere ulaşabilir miydik? Sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.
  Cevap: Teleskop icat edilmeseydi uzayla ilgili araştırmalar günümüzdeki kadar ileriye gitmezdi. Başka galaksilerden bir haber olurduk. Gözle görebildiğimiz kadar gezegenleri inceler ve yeterli bilgiye sahip olamazdık. Gözle gördüğümüz ay ve güneş dışında bilgimiz olmazdı.

  Optik gözlemevlerinde teleskop, radyo gözlemevlerinde ise uzaydaki radyo sinyallerini toplayan büyük çanaklar bulunur. Peki, bu gözlemevleri nasıl yerlerde kurulur?
  Cevap: Gözlemevleri genellikle şehirden uzak, yapay aydınlatmadan uzak ve yüksek yerlere inşa edilir.

  7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 11 Cevapları Aydın Yayınları

  1. Aşağıda bazı kavramların harfleri karışık olarak verilmiştir. Bu kavramları doğru bir şekilde kutu içlerine yazınız.
  Cevap:

  2. Rasathane kurulma yerlerinin nasıl seçildiğini ve bu yerlerin taşıması gereken şartları aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.
  Cevap: Rasathaneler şehir ışıklarından uzakta, yılın çoğu zamanında havanın açık olduğu, hava kirliliğinin çok az olduğu ve yüksek tepelerde inşa edilir. 

  3. Türkiye’nin uzaya gönderdiği uydulardan hâlâ aktif görevde olan uyduların isimlerini aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.
  Cevap:

  4. Teleskop ile ilgili şemayı uygun bir şekilde doldurunuz.

  Tanımı: Uzaklık sınırı belli olmayan bir nesnenin gerçek görüntüsünü, bir çeşit mercekle odak düzelminde gösteren optik aygıttır.

  Çeşitleri:

  Yazı kaynağı : www.forumsinif.com

  Teleskop

  Teleskop

  Teleskop, uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı, bir rasathane cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır. Uzaydaki cisimlerden yansıyarak veya doğrudan doğruya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi her türlü elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgi toplamak için çok lüzumlu delillerdir. Bu deliller ya klâsik mânâda optik teleskoplarla ya da çok daha modern radyo teleskoplarla incelenir.

  Teleskop yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe yansıtıcı teleskop denir. Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe de kırıcı teleskop adı verilir.[1]

  Teknik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Teleskobun gücü, topladığı ışık miktarıyla orantılıdır. Teleskobun objektif çapı büyüdükçe ışık toplama kabiliyeti artar. Mesela, 50 mm çaplı bir teleskop 5 mm çaplı gözbebeğine oranla (50/5)² veya 100 kat daha çok ışık toplar. Teleskoplarda yansıma kayıpları olabileceği için bu miktar yüzde on kadar azalır. Astronomlar parlaklık farklarını logaritmik artan değerler şeklinde tarif etmişlerdir. Parlaklıktaki 100 kat fark, teleskop skalasında 5 değeriyle görülür. Karanlık gecede insan gözü ışık şiddeti 5 değerli yıldızı görebilir. Kaliforniya'daki Palomar Dağı'nda bulunan Hale Teleskobu'nun objektif çapı 5,1 metredir. Bu teleskop göze nazaran bir milyon kat ışık toplar.[kaynak belirtilmeli]

  Teleskopta teşekkül eden görüntünün netliği atmosferin menfî yönde etkisine bağlı olarak değişir. Teleskoptaki kararlılık iki yay saniyesi için geçerlidir. Atmosfer şartları, bazen bu açıyı 0,25 yay saniyeye kadar düşürür. Bu durumda inceleme yapılan yıldız değil de yakınındaki yıldıza ait görüntüler kaydedilebilir.

  Teleskopta görülebilecek bir cisim, aşağıdaki formülle ifade edilir:

  λ, radyasyonun dalga boyu ve a teleskop objektif açıklığıdır.

  Teleskopun görevleri: radyasyon toplama, çözümleme ve büyültmedir. En önemli görevi ise radyasyon toplamadır. Teleskopta apertür adı verilen mercek ya da objektif aynasının ışık toplama yüzeyi arttıkça ışık toplama gücü de artar.[1]

  Gök cismini inceleyen teleskobun Dünya dönüşünü takip edecek yukarı aşağı ve yana hareket etmesi için takip düzenleri vardır. Hareketlerin çok hassas olması gerekir. Atmosfer etkilerinin de hesaba katılarak teleskop konumuna hareket verilir. Teleskop hareketleri modern teleskoplarda elektronik devreler ve bilgisayar yardımıyla yürütülür.

  Yapısına göre optik teleskop çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Büyük teleskoplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dünyadaki en büyük yansıtıcı teleskop, Hawai'deki W. M. Keck Rasathanesi'nde bulunan Manua Kea teleskobudur. Burada çapları 10 m olan, her biri 36 adet altıgen şeklinde bilgisayar kontrollü aynaya sahip ve büyük bir yansıtıcı yüzey oluşturmak amacıyla birlikte çalışan iki tane teleskop vardır. Dünya'daki en büyük kırıcı teleskop ise Wisconsin'deki Yerkes Rasathanesi'nde bulunan yalnızca 1 m'lik bir çapa sahip Williams Bay'dir. Dünya'mızda insanlar tarafından en çok bilinen teleskop ise Hubble Uzay Teleskobu'dur[1]

  Radyo teleskopları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Radyo teleskopları, yapı itibarıyla optik teleskoplara benzer. Uzaydan gelen elektromanyetik yayınları alabilmek için 100 metre çapında antenler kullanılır. Anten, ışığın ayna vasıtasıyla odaklanması biçiminde elektromanyetik yayını, odakları ve çok hassas radyo alıcılarında yükseltilerek incelenmesine imkân tanır.

  Uzay teleskopları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1983 sonlarında uzay bilim insanları, uzun mesafeleri daha hassas görebilmek gayesiyle çok maksatlı uzay teleskobunu Dünya etrafındaki yörüngesine oturttular. Uzay teleskopu, ışığı toparlayan 2,4 metre boyunda Cassegrain reflektörü yardımıyla ultraviole astronomisinde çığır açmıştır. Bu proje, NASA ile ESA'nın ortak yapımıdır.[kaynak belirtilmeli]

  Uzay teleskobunun faaliyete geçmesiyle:

  Uzay teleskobu dört ana sistemden meydana gelir:

  Uzay mekiği aracılığıyla yörüngeye yerleştirilen uzay teleskobunun çalışma süresi 15 senedir.[kaynak belirtilmeli] Her 2½ senede bir astronomlar tarafından ara bakımlarının yapılması gerekmektedir. Büyük onarımlar için uzay mekiği aracılığıyla Dünya'ya geri getirmek de mümkündür.

  Uzay teleskobunun cihazlar bölümü ilmî araştırmaların yapılmasına yarayan beş cins cihazdan meydana gelmiştir:[kaynak belirtilmeli]

  Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap