Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  telefonun zaman içindeki gelişimi

  1 ziyaretçi

  telefonun zaman içindeki gelişimi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünden bugüne telefonun gelişimi

  Dünden bugüne telefonun gelişimi

  Günümüzde neredeyse herkesin hayatında önemli bir paya sahip, olmazsa olmazlarımız arasında yer alan telefonun tarihsel gelişimini mercek altına aldık.

  Graham Bell ve telefonun icadı

  İşitme engelli annesinden etkilenen Graham, hayatı boyunca işitme engelliler için çalışmalarda bulundu. Bu çalışmalarının en önemli meyvesi ise telefondur.

  Elektrik mühendisi arkadaşı Thomas Watson ile Amerika’da ilk telefonu icat eden Graham, bu aygıta Radyofon ismini verdi. İkili, 10 Mart 1876 yılında tarihteki ilk telefon görüşmesini gerçekleştirerek dünyaya yayılacak bir iletişim devrimi başlattı.

  Memuresiz Telefon Devri

  Telefonun icadından sonra, iletişim doğrudan değil santraller aracılığıyla sağlanıyordu. Yani iletişim kurmak için bir aracıya ihtiyaç duyuluyordu. Las Chicas del Cable isimli İspanyol dizisinde aynı dönemde santrallerde çalışan memurelerin hikâyesini izleyebilirsiniz.

  Aracı santral kullanma dönemi, Stowger adında bir cenaze levazımatçısının isyanına kadar sürdü. Söylentiye göre rakip cenaze levazımatçının eşi, telefon santralinde çalışıyordu ve insanları kendi kocasına yönlendirerek mesleğini kötüye kullanıyordu. Duruma öfkelenen Stowger, otomatik bir aracı icat etti ve santral memurelerine gerek duyulmayan  “Memuresiz Telefon” devri başladı.

  Türkiye’de telefonun gelişimi

  Anadolu’ya İlk telefon 1908 yılında, Osmanlı döneminde geldi. Kadıköy ve Beyoğlu ilk açılan santrallerdir. İlk otomatik santral ise Atatürk’ün emriyle 1926 yılında hizmete açıldı.

  Telefon ülkemize her ne kadar 1900’lerin başında gelmiş olsa da yaygınlaşma süreci 1970’lerde başladı.

  Radyofon’dan, yeni nesil akıllı telefonlara geldiğimiz süre zarfında; telefon sadece ses iletim cihazı değil; bilgisayar, televizyon, müzik çalar, fotoğraf makinesi olmayı başardı. Gelecek teknolojiler, neleri değiştirecek hep birlikte göreceğiz.

  Yazı kaynağı : blog.sepas.com.tr

  Halkbank Kültür ve Yaşam

  Telefon İcadı ve Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi

  Telefon İcadı ve Geçmişten Günümüze Telefonun Gelişimi

  Telefon, insanların haberleşme kaynaklarından sadece biri olduğu gibi hiç kuşkusuz geçmişten günümüze kadar en önemli haberleşme kaynağımızdır. Buna rağmen insan oğlunun ilk haberleşme tekniği değildir. Posta kuşları Asya da, duman ise Amerika’da bilinen haberleşme yöntemleridir. Mektup ise tüm dünyada evrensel bir haberleşme yöntemi olmuştur. Avrupa’da meydana gelen sanayi devrimi ise haberleşme yöntemlerini baştan sona değiştiren gelişmelerin başlangıcıdır. 18. yüzyılın hemen sonlarında Fransa’da kullanılmaya başlanan telgraf ilk kablolu iletişimin örneği olmuş bunu ise 1876’da Graham Bell adlı bir mucidin telefon icadı takip etmiştir.

  Eski haberleşme yöntemleri üzerine nostalji yaptık artık asıl konumuz olan geçmişten günümüze telefon ve telefonun gelişim süreci hakkında bilgiler sunmaya başlayabilirim.

  Graham Bell ve İlk Telefon

  Annesi işitme engelli olan Graham yıllarca ömrünü işitme engellilere adayan dede ve babasının yolundan gitmeye karar verdi. Bu kararından sonra hayatı boyunca işitme engelliler için çalışmalarda bulundu. Bunlardan en önemlisi ise telefondur. Graham, işitme engellilerin sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışırken elektrik mühendisi olan arkadaşı Thomas Watson ile birlikte Amerika’da ilk telefonu icat etmiştir. Bu aygıta Radyofon ismini vermiştir. Telgraf, kablo ile bilgileri yazılı olarak bir yerden bir yere iletebilirken telefonun, kablo ile direk sesi iletebiliyor olması insanları oldukça etkiler ve Amerika sokaklarını telefon direkleri ve kabloları sarmaya başlar. Fakat ilk telefon ile ortaya çıkan santral sorunu görevli memurlar ile giderilmeye başlanır. Merkez santrala bağlanan insanlar santral memurları ile konuşur ve memurlar iki hattı kablo ile birbirine bağlayarak haberleşme gerçekleşirdi. Santrallerde kadın memur çalıştırılması geleneği de bu yıllarda başlamış ve günümüze kadar gelmiştir. Bilindiği üzere şirketlerde birden çok telefon olmasından dolayı şirket içi santraller kullanılmaktadır.

  Santralsiz telefon dönemine ise Stowger adında bir cenaze malzemesi satışı yapan bir tüccar başlattı. Bir başka cenaze malzemesi satan bir adamın eşi santral şirketinde çalıştığından dolayı Stowger müşterilerini kaptırmaya başlar ve çözümü santralsiz telefon icat etmekte bulur. Bu telefon insanlar arasında kızsız telefon olarak adlandırılır.

  Geçmişten Günümüze Telefon Modelleri

  Yazının bu kısmında ise ilk çıkan telefon dan günümüze kadar gelişerek gelen telefon modelleri üzerine olacaktır. Bu telefon modelleri, ahizeli telefon, radyo dalgalı telefon, tuşlu telefon, cep telefonu, akıllı telefon isimleri ile adlandırdım. Bu başlıklar ile konuya devam edeceğim.

  Ahizeli Telefonlar

  İlk telefon icadı gerçekleştikten sonra telefonun gelişim süreci başlamıştır. Bell’in geliştirdiği telefonun hemen ardından ilk ahizeli telefonda piyasaya sürülür. Ahizeli telefonun en büyük özelliği ise dinleme ve konuşma için iki ayrı mekanizmanın bulunmasaydı. Ahizeli telefon yukarıdaki resimde gelişmiş telefon ismiyle etiketlenmiş olan fotoğraftır. Ahizeli telefonun gelişmesinde en büyük etken ise mikrofonun geliştirilmesi olmuştur.

  Radyo Dalgalı Telefon

  Marconi adlı İtalyan asıllı bir mucidin radyoyu bulması ile başlayan bu süreç kısa sürede tüm dünyayı kapsamıştır. Radyo frekansı ile tüm kara ve denizde haberleşme imkanı sağlanmıştır. Ayrıca bu buluş ile tek bir kablo üzerinden bir çok konuşma verileri gönderilmeye başlanmıştır. Bu özelliğin gelişmesinin öncüsü ise sadece 20 yaşında olan Marconi olmuştur.

  Radyo dalgaları kullanılarak iletişim sağlayan cihazın adı ise telsiz olmuştur. Daha sonra telsiz sistemi kullanılarak ilk telsiz telefon üretilerek satışa sunulmuştur. Tüm bu gelişmeler sırasında ise Amerika ve İngiltere arasında ilk telefon hattı döşenmiş ve ilk okyanus ötesi telefon görüşmesi yapılmıştır.

  Tuşlu Telefon

  Santral sisteminin her geçen gün otonom hale gelmeye başladığı dönemlerde çevirmeli telefon ağlarının da sonu gelmeye başlamıştır. İşte bu dönemler tamda 1960 dönemlerini göstermekteydi. İlk tuşlu telefon dönemi de 60’lı yıllara dayanır. Elektronik teknolojisinin büyük patlaması sonucu ilk tuşlu telefon üretilir ve hemen ardından piyasaya sürülür. Bu süreç evlerde kullanmaya başladığımız ilk elektronik telefonun da başlangıcını oluşturur.

  Elektronik sistem ile donatılmış telefonlar hem hafif hem de ergonomik yapıya kavuşmuş oldu. Tuşlu telefonların sonrasında ilk ekranlı ev telefonları üretilmiştir. Ben evimizde ekransız telefonun bulunduğunu hatırlamaktayım. Radyo ve uydu frekanslarının gelişmeye başladığı bu dönemde telefonu bir de arabalara eklendiği dönem vardır. Telefonlu arabalar, cep telefonların piyasaya sürülmesi ile kısa sürede ortadan kalkmıştır.

  İki satıra sığdırdığım bu adımların gerçekleşmesi ise 20 yıldan fazla sürmüş ve 1983 yılında Motorola firması ilk cep telefonu piyasaya sürene kadar devam etmiştir.

  Cep Telefonu

  İlk Cep Telefonu

  1983 yılında Motorola firmasının tanıttığı DynaTAC 8000X ilk cep telefonu olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca bu cihaz cep telefonu icadı olmuştur. cep telefonunun mucidi ise Martin Cooper olmuştur. Cep telefonu icadı ve sonrasında piyasaya sürülmesi işleminde göze çarpan en önemli ayrıntıları aşağıda söyle sıralayabiliriz.

  Bu cihaz yaklaşık 850 gram ve bir ekrana sahip değildi. Batarya yardımı ile 35 dakikalık kesintisiz görüşme yapılabilir ve şarj olması 10 saat sürmekteydi. Bu cihazın en önemli özelliği ise tuşlu olmasıydı. Fiyatı ise 3000 doların üzerindeydi.

  Motorola, 1989 yılında daha hafif ve küçük yapıda olan ikinci telefon modelini çıkarmış ve bunun ismini MicroTAC 9800X olarak tanıtmıştır. MicroTAC 9800X sadece 350 gram ağırlığındaydı. Bu telefon ayrıca ilk kapaklı ve ekranlı cep telefonu olarak bilinmektedir.

  Cep Telefonu Gelişim Süreci

  Doğum tarihiniz en azından 1990’lı yıllarda ise cep telefonunun gelişim sürecini hatırlıyor olmalısınız. Bu tarih Türkiye’de genel anlamda telefonun yaygınlaşmaya başladığı bir dönem olarak gösterilebilir. Hatta ben evde telefon yüzünden annemin babamla tartıştığını hatırlıyorum.

  İşte tamda bu dönemde Avrupa kıtasından başlayarak tüm dünyayı saran GSM sistemi başlamıştır. 1994 yılında ise Turkcell kurulur. Turkcell, Türkiye’de ilk GSM operatörü olarak tarihe geçer. Telsim ise Turkcell’in hemen arkasından kurulur. Bu dönemde dünya genelinde yaklaşık 1. 500.000 kayıtlı GSM abonmanı bulunmaktaydı.

  Yeni Rakipler Doğuyor

  Nokia

  1980’li yıllarda cep telefonu sektöründe rakipsiz geçiren Motorola 1991 yılında ilk rakibi ile karşılaşır. 1011 serisi ile Nokia cep telefonu üreticiliğine başlar. Nokia 1011, günümüze kadar gelen cep telefonu modellerinin öncüsü olmuştur.

  İlk antensiz cep telefonunu üreten firmada Nokia olmuştur. 8810 serisi olarak piyasaya sürülen telefon antensiz olması ve batarya sorununa bulduğu çözümler ile beğeni kazanmıştır.

  Tüm yukarıda anlatılan olaylar 1999 yıllarına dayanmaktadır. Bu dönemden sonra Nokia, tüm dünya genelinde tutulmuş ve sürekli daha gelişmiş telefon modelleri ile piyasanın en büyük hakimi olmayı başarmıştır.

  Siemens

  1997 yılında Alman teknoloji şirketi Siemens ilk renkli ekrana sahip cep telefonu S10’u sunarak bir anda ilgileri üzerine topladı. Fakat o dönemde batarya sorunu ve kaba tasarımı ile beklenilen düzeyde bir cep telefonu değildi.

  Ericson

  2001 yılında ilk bluetooth özelliğine sahip telefonu T39 ile dikkatler Ericson üzerine toplandı. Bu firmanın ilk cep telefonu olmasa da bluetooth özelliği ile ilk defa SMS yada MMS kullanılmadan veri aktarımı gerçekleştire bilen telefonu icat etmişlerdir. Ayrıca T68 modelli cep telefonu renkli ekran ve GPS özelliği ile ilgi görmüştür.

  3G Teknolojisine Sahip Cep Telefonları

  İlk görüntülü görüşme yapılabilen telefon 2004 yılında piyasaya sürülen Motorola RAZR olmuştur. Kullanıcıları tarafından bu özelliği çok fazla rağbet görmemiştir. Cep telefonlarında görüntülü arama ve cepten hızlı internet kullanımını başlatan olay 3G teknolojisi olmuştur.

  3G, hücresel veri transferinin en hızlı modelidir. İlk olarak 1998 yılında Japonya’da duyurularak kullanılmaya başlanmıştır. 2002 yılında Amerika’da bundan 1 yıl sonra ise Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de ise 2009 yılında 3G bağlantısı yapılmıştır. 3G teknolojisinin en büyük özelliği iletinin ses değil veri olarak iletilmesidir.

  Akıllı Telefon

  Akıllı olarak adlandırılabilecek en eski telefon Motorola Simon modeli gösterilebilir. 1994 de piyasaya sürüldüğünde diğer telefonlara göre çok iyi özellikleri olsa da günümüz akıllı telefonlarına göre kesinlikle kıyaslanamaz. Simon, ilk dokunmatik telefon ve kısmi şekilde ajanda görevindeydi.

  IPhone

  Akıllı telefon olarak tarihe geçen ilk cihaz IPhone 1 oldu. Iphone 1, 2007 yılında Apple CEO’su Steve Jobs tarafından Amerika’da tanıtıldı. IPhone 1 ‘i akıllı telefon yapan özellikleri ise tuş takımı olmadan sadece dokunmatik ekrana sahip olması, multimedya özellikleri, kablosuz internet özelliği ve 3. parti bir yazılım ile çalışması olarak sıralayabiliriz. 3. parti yazılımı ise Apple tarafından geliştirilen İOS işletim sistemdir.

  Tüm bu özellikleri ile bir bilgisayardan hiçbir farkı olmayan telefon olmuştur. 2007 yılında tanıtılan bu müthiş telefon kısa sürede dünyada çok fazla satış yapmış ve aralarında Nokia gibi çok ciddi rakiplerini kısa sürede geçmiştir. Apple, IPhone 1 ile dünyadaki telefon algısını değiştirmiş ve Cep telefonlarının sonunu getirerek akıllı telefon modellerinin başlangıç temelini atmıştır. Iphone 1 özellikleri bakımından kusursuz bir yapıda üretilmiştir. Apple 6 sene gibi kısa bir sürede altı farklı model üreterek ciddi bir satış elde etmiştir.

   Samsung Galaxy S Serisi ile İlk Android Telefon Piyasada

  Cep telefonu modeli olarak sunulan Galaxy serisi telefonlar, IPhone akıllı telefonu sonrasında akıllı telefon modelleri olarak üretilmeye başlanmıştır. 2010 yılında Galaxy serisinde ilk akıllı telefon İ9000 olmuştur. benimde kullandığım ilk akıllı telefondur. 3. parti yazılım olarak Android sistemi kullanılmıştır. Akıllı telefon İ9000 ilk Android işletim sistemine sahip telefondur

  Sonrasında ise Galaxy S serileri insanlar tarafından çok fazla ilgi görmüştür. Ayrıca Samsung, Galaxy S serisi ile IPhone nun 2 yıllık hakimiyetinin önünü kesmiş ve pazar payına ortak olmuştur.

  LG Optimus

  Güney Kore menşeyli teknoloji tedarikçisi LG, Optimus One ile  2011 yılında Android işletim sistemi ile akıllı telefon pazarına dahil olmuş ve Akıllı telefon alanında en büyük paya sahip 3. firma olmayı başarmıştır.

  Windows 8 ile Nokia Lumia

  1994 yılında şirket içinde dokunmatik telefon tasarlansa da piyasaya sürülmemiş olması ve 2007 yılında ilk IPhone ile piyasaya ayak uyduramadığından Nokia sektördeki hakimiyetini kaybetti. Bu sırada yazılım şirketi Microsoft’un akıllı telefon yazılımı Windows Mobile da yetersiz kalması ile piyasada tutunamadı.Tüm bu olaylar Nokia ile Microsoft şirketlerini birlikte hareket etmek zorunda bıraktı. Fakat iki devin ittifakı ilk akıllı telefondan 5 yıl sonra 2012 yılında olmuştu. Akıllı telefon sektörüne Nokia, Lumia serisi telefonları ile girdi. 3. parti yazılım olarak ise Windows 8 Phone kullanıldı.

  Nokia Lumia, piyasada çok çeşitli modelleri ile göz doldurdu ve Nokia hayranları tarafından da sevildi. Özellikle Lumia 1020 modeli ve 41 megapiksel kamerası oldukça göz kamaştırıcıydı.

  Graham Bell’in sesi ileten bir buluş yapması ile başlayan telefon serüvenini ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. İlk telefondan başlayan bu yazı cep telefonu ve akıllı telefon gibi teknolojileri kapsayarak anlatılmıştır. Birde Akıllı Gözlük ve Saat gibi kavramlar var ki ben bu teknolojileri bilgisayar olarak mı telefon olarak mı paylaşmam gerektiğini bilemediğimden burada bu cihazlara değinmedim.

  Yazı kaynağı : www.yenihaberden.com

  TELEFONUN HİKAYESİ 1876'DA BİR 'ALO' İLE BAŞLADI - Son Dakika Haberleri

  TELEFONUN HİKAYESİ 1876'DA BİR 'ALO' İLE BAŞLADI - Son Dakika Haberleri

  1870’lerde tanınmış iki mucit, elektrik kabloları boyunca ses iletebilen bağımsız tasarlanmış bir cihaz hazırladı. Bu mucitler Alexander Graham Bell ve Elisha Grey'di. Her iki mucitin cihazı da birkaç saat içerisinde patent ofisindeydi. Yarışın kazananı Bell oldu.

  Telgraf ve telefon kavramları o dönem birbirine çok benziyordu ve Bell'in telefonla yakaladığı başarısı aslında telgrafı geliştirme girişimiydi.

  Telgraf, Bell telefonu keşfetmeden 30 yıl önce başarılı bir iletişim sistemiydi. Telgrafın sorunu Mors kodunu kullanması, bir seferde tek bir mesaj göndermesi ve almasıydı. 

  Telefonun hikayesi 1876'da elektrik kablolarıyla başladı

  Graham Bell, sesin ve müziğin doğası hakkında iyi bir anlayışa sahipti. Bu özelliği sayesinde, bir kerede tel boyunca birden fazla mesaj iletme olasılığını düşündü. Bell’in bu fikri aslında yeni bir fikir değildi. Ondan önceki mucitler birden fazla telgraf tasarladı.

  Bell bu fikri üzerine "Harmonik Telgraf"ı tasarlamaya başladı. Bu sistem, müzik notalarının aynı tele aynı anda gönderilebileceği prensibine dayanıyordu. 1874’e gelindiğinde Bell’in denemesi çoklu bir telgrafla ilgili bilgilendirme yapacak kadar ilerledi.

  Telefonun hikayesi 1876'da elektrik kablolarıyla başladı

  Western Union'dan mali destek

  Bell'in gelecekteki babası, avukat Gardiner Green Hubbard, Western Union Telegraph Company'nin Bell'e, çok yönlü telgraf çalışmalarını sürdürmesi için gereken mali desteği vermesini sağladı.

  Bell, beraberindeki bir başka parlak genç elektrikçi Thomas Watson ile yaz boyunca bir fikir geliştirdi. Bu fikir, insan sesini elektriksel olarak iletebilecek bir cihaz yaratmaktı.

  Telefonun hikayesi 1876'da elektrik kablolarıyla başladı

  Hubbard ve diğer birkaç finansal destekçinin ısrarı sonucu, Bell ve Watson harmonik bir telgraf üzerinde çalışmaya başladı.

  Mart 1875’te Bell, Smithsonian Enstitüsü’nün yöneticisi Joseph Henry ile tanıştı. Henry, Bell’i dinledi ve konuşmasıyla onu cesaretlendirdi. Bell ve Watson, Henry’nin fikirleri sayesinde daha çok heveslendi ve kararlılıkla çalışmalarına devam etti. 

  Yeni hedef: Konuşmayı iletebilecek bir cihaz 

  Bell ve Watson, Haziran 1875’te elektriksel olarak kısa sürede gerçekleşecek konuşmayı iletebilecek bir cihaz oluşturmayı hedefledi. İkilinin deneyleri sonucu farklı tonların bir teldeki elektrik akımının gücünü değiştirdiği kanıtlandı. 

  Geriye yapmaları gereken tek bir şey kaldı: Bu tonları değişen elektronik akımlara dönüştüren uygun bir sistem oluşturmak ve bunu duyulabilir bir formata çevirmeye yarayan bir alıcı yapmak.

  Haziran ayının başlarında Graham Bell harmonik telgraf üzerinde çalışırken, telden bir ses duyabildiğini keşfetti. 

  Telefonun hikayesi 1876'da elektrik kablolarıyla başladı

  Üzerinden 1 yıl geçmeden Mart 1876’da Bell, yandaki odada bulunan asistanı Watson'la konuştu ve “Bay Watson, buraya gel, seninle konuşmak istiyorum” dedi.

  Bell yeni cihazının başarısını ve iletişim potansiyelini sonunda ortaya koyduğunu gösterdi. Bell'in defterine göre, en başarılı deneyi, yeni ekipmanı olan telefondu. 

  Telefonun hikayesi 1876'da elektrik kablolarıyla başladı

  Telefon açıldığında neden "Alo" deniyor?

  Telefonda hemen hemen her gün "Alo" sözcüğü kullanılıyor. "Alo" ise gerçekte Graham Bell'in sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo'nun adının kısaltılmışı.

  Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekti. Bell'in telefonu her çaldığında arayan Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olmuyordu. Zamanla sevgilisinin adını kısaltarak kullanan Bell, telefonu ilk başlarda "Ale Lolos" diye açıyordu. Daha sonra bu kısaltmayı daha da kısaltılarak "Alo" halini getirdi.

  Telefonun hikayesi 1876'da elektrik kablolarıyla başladı

  İlerleyen yıllarda yaşanan gelişmeler

  1877 yılında ilk kalıcı dış mekan telefon teli hazırlandı. Bu tel sadece 3 millik bir mesafeye uzanabiliyordu.

  Hammond V. Hayes geliştirdiği ortak batarya sistemi ile 1888 yılında, tek bir bataryanın tüm telefonları çalıştırmasını sağladı.

  Telefonun hikayesi 1876'da elektrik kablolarıyla başladı

  1900'lü yılların başında ilk jetonlu telefon yapıldı. 1927'de New York'tan Londra'ya yapılan ilk transatlantik hizmet faaliyete geçti. Sinyal radyo dalgalarıyla iletildi.

  Dünyanın ilk ticari cep telefonu servisi 1946 yılında faaliyete geçti. Hareketli araçlar radyo dalgalarıyla bir telefon ağına bağlanabildi. Bir yıl sonra, uzun mesafe telefon görüşmeleri için ilk kez mikrodalga radyo teknolojisi kullanıldı.

  1962'de dünyanın ilk uluslararası iletişim uydusu olan Telstar başlatıldı. Daha sonra 10 yıl boyunca fiber optik kabloların geliştirilmesi üzerine çalışıldı. Bu da uydu veya mikrodalgalardan çok daha fazla çağrı yapma potansiyeli sundu.

  Telefonun hikayesi 1876'da elektrik kablolarıyla başladı

  1990'larda telefon açısından büyük ilerlemeler yaşandı. Hücresel (mobil) telefonların gelişiminin gerçekten şaşırtıcı bir hızda ilerlemesine olanak sağlandı.

  Olumlu ve olumsuz görüşler belirtilse de telefonlar insanların yaşama şeklini büyük ölçüde etkiliyor.

  Kaynak: TRT Haber, Associated Press

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap