Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  telefon çok ısınıyor ne yapmalıyım

  1 ziyaretçi

  telefon çok ısınıyor ne yapmalıyım bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Telefon neden ısınır? Telefon ısınınca yapılması gerekenler

  Telefon neden ısınır? Telefon ısınınca yapılması gerekenler


  Nil Ticaret Merkezi – Giriş Katı
  Yeşilce Mah. Yunus Emre Cd. No:8
  34418 – Kâğıthane/İstanbul

  [email protected]

  Yazı kaynağı : shiftdelete.net

  Telefon çok ısınıyor - Telefonun ısınması nasıl önlenir?

  Telefon çok ısınıyor - Telefonun ısınması nasıl önlenir?

  Aslında telefonların belli bir kullanımın ardından bir miktar ısınması hiç de anormal bir durum değildir. Sonuçta elektronik bir cihazdır ve elektronik cihazlar ısıyla basit fizik oluşturan elektrik hareketi ile çalışır. Ancak, telefonunuz düzenli olarak ısısını aşırı yüksek bir noktaya yükseltiyorsa, telefonunuzun yaşlanma sürecini hızlandıracak daha ciddi bir sorun olabilir.

  Telefon sıcaklığı arttığında, en olası sorumlu aksalar bataryası, işlemcisi veya ekranıdır. Bu bileşenlerin her biri ısı üretebilir; Telefonunuzun pilinin içindeki kimyasal maddeler elektrik üretir, işlemci bilgileri yüksek hızlarda (bilgisayar gibi) aktarır ve telefonunuzun ekranı ışık verir. Peki soruna neyin neden olduğunu nasıl tespit edebilirsiniz? Kesin bir bilim olmasa da, neden iPhone veya Android telefonunuzun ısının nereden geldiğine bağlı olarak ısındığı hakkında bilinçli bir tahminde bulunabilirsiniz.

  Telefonun arkası
  Telefonunuzun arkası ısınırsa, sorun aşırı ısınan bir batarya olabilir. Modern cep telefonlarının çoğu, boyutlarına rağmen güçlü bir yumruk sağlayan Li-Ion (lityum-iyon) pilleri kullanır. Li-Ion piller genellikle güvenlidir, ancak Samsung Galaxy Note 7 pil patlamalarında görüldüğü gibi, bazen hatalı işlevler ortaya çıkar. Fazla ısınan bataryanın da çözümü bataryayı değiştirmektir.

  Telefonun alt kısmı
  Telefonun alt kısmının şarj olurken ısındığını kontrol edin - öyleyse, sorun şarj cihazında olabilir. Bir iPhone veya Android kullanıyorsanız, en güvenilir şarj cihazı telefonunuzun üreticisinden olacaktır. Ancak, genel inanca aykırı olarak, üçüncü taraf şarj cihazları da saygın bir kaynaktan oldukları sürece iyidir.

  Pilin üstünde, hoparlör veya ekranda
  Telefonunuzun bataryanın veya şarj cihazına bağlandığı altlığın yanında bir yerde ısındığını fark ederseniz, ya telefonun kendisiyle ya da harici faktörlerle ilgili olabilecek diğer olası nedenleri araştırın.

  TELEFON ISINMASINA ÇÖZÜM

  Genelde telefonu korumak adına alınan kılıflar da zararlıdır. Kalitesiz ve çok kapalı olunca hava ile temas olmadığından telefonlarda çabuk ısınma yapar.

  Telefonlarınızın senkronizasyonun sürekli açık olması ve wifi nin kapsama alanı dışında açık olması telefonu yoracağından telefonunuz yine ısınmaktadır.

  Güç tasarruf modu kapalı tutulduğu takdirde de ısınmayı bir nebze azaltmış olacaksınız.

  Telefonunuzdaki uygulamaların güncellenmesi de şarj konusunda azaltıcı etki yapmaktadır.

  Cep telefonunuz şarjdayken de cihazınızı kullanmamanız gerekmektedir.

  Telefonun ısınmasına ve bataryanın şişmesine sebep olabilmektedir bu durum.Bataryanın şişmesi ve telefonun aşırı ısınması size bir işarettir. Hemen bataryayı çıkarın çünkü patlama olasılığı çok yüksektir. Bir daha telefona o bataryayı takmayınız.

  Mobil veri ve internet kullanımının da telefonu aşırı ısıttığı bir gerçektir. Çünkü aynı anda birçok uygulama ve bu uygulamaların teknik donanımları da çalıştığından telefonunuzun ısınması çok normal bir durum.Sizlerin telefonlarınızda kalıcı çözümler uygulaması elbette ki pek mümkün olmayacaktır. Bahsettiğimiz detayları uygulayarak biraz da olsa telefonunuzun ısınma sorununun önüne geçebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Telefonun aşırı ısınmasını engelleme yolları

  Telefonun aşırı ısınmasını engelleme yolları

  Telefonun aşırı ısınmasının çözümü için nedeni tespit etmek gerekiyor. Akıllı telefonlar, yazılım tarafında çok fazla uygulamanın aynı anda çalışması, telefonun yoğun kullanımı, widget’ların (hava durumu vs.) sürekli açık olması ve bir uygulamanın açık kalmış olması gibi nedenlerle aşırı ısınabiliyor. Donanım tarafında ise batarya, şark aleti ve cihazın kendisinden kaynaklanan sorunlar ısınmaya neden oluyor. Telefonların 15-20 dakikalık yoğun kullanımından sonra ısınması normal olsa da devam eden ısınma sorununda birtakım önlemler almalısınız.

  Uygulamaları kontrol edin

  Telefonunuz özellikle bir uygulamayı kullandıktan sonra aşırı ısınma sorunu oluşuyorsa uygulamayı kaldırın. Uygulamaların arka planda çalışmasına izin vermeyin. Güncelleme yapmayı da ihmal etmeyin. Bu sayede bataryayı koruyabilir ve aşırı ısınma sorunu oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Mobil veri ve internet kullanımının telefonun aşırı ısınmasına neden olduğunu göz önünde bulundurun ve uygulamaların konum özelliğini kapatın.

  Telefonu serin yerde tutun

  Telefonu direkt güneş alan yerlerde bırakmayın. Elbette ısınma durumunda buzdolabına koymak da telefona zarar verecektir. Telefonun çok kapalı olması, hava ile temasının kesilmesi ısınmasına neden olacağından kılıf kullanmayın. Özellikle sıcaklığın yoğun olduğu ortamlarda kılıf kullanmayın. Kılıf kullanmayı tercih ediyorsanız da deri kılıf kullanmayın.

  Batarya kullanımında dikkat

  Telefon ısınmasının nedeni genellikle bataryalar oluyor. Yan sanayi ürünü sahte şarj aletleri bataryanın hızla şişip genleşmesi ve devamında da cihazın patlaması gibi önemli sorunlara yol açabiliyor. Telefonu yan sanayi şarj aleti ile şarj etmek durumundaysanız şarjdayken kullanmayın. Telefon, herhangi bir şarj cihazı ile şarj olduğu esnada bir miktar ısınacağından kasanın üzerinde şarj etmeyin ve telefonun üstünü kapatmayın. Li-Ion piller genellikle güvenli olsa da hatalı işlevlerin ortaya çıkması da mümkün olduğundan ısınan bataryayı yeni ve orijinal bir batarya ile değiştirin.

  ERDAL KAPLANSEREN / Twitter: https://twitter.com/Kaplanseren

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap