Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  teknolojik ürünlerin kullanım alanları

  1 ziyaretçi

  teknolojik ürünlerin kullanım alanları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Hayatımızda Teknoloji konu anlatımı

  4. Sınıf Sosyal Bilgiler Hayatımızda Teknoloji konu anlatımı

  Her geçen zaman daha da ilerleyen teknoloji, yaşantımızı büyük kolaylıklar getirmiş durumda. Evimizde ya da okulumuzda ve günün birçok farklı zamanında teknolojiyi kullanırız. Kullanım alanlarına göre sınıflandırılmış olan teknoloji, eğitimden sağlığa iletişimden ulaşıma kadar birçok farklı yerde değerlendirilir.

   Hayatımızda Teknoloji

   Önce teknoloji ne demek buna bakalım ve ne olduğu konusunda bilgi alalım.

   Teknoloji: İnsan ihtiyaçlarına uygun biçimde, insanlar tarafından geliştirilmiş araç gereç ve bu araç gereçlerin geliştirilmesinde kullanılan bilgiye teknoloji denir.

   Hem günlük hayatımızda kullandığımız hem de toplum için yararlı olan birçok değişik teknoloji bulunmaktadır. Kullanım alanlarına ve üretim ile özelliklerine göre birçok değişik teknoloji bulunmaktadır. En önemlisi teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylıklar ve avantajlardır.

   - Yaşantımızın her alanında kullanırız.

   - Günlük işlerimizi kolaylaştırır.

   - İnsan gücü ile yapılan işlerin çok daha kolay ve kısa sürede tamamlanmasını sağlar.

   - Teknoloji insan elinde zaman içerisinde gelişmiştir. O yüzden insanlığın gelişimi diğer yandan teknolojinin gelişimi anlamına gelmektedir.

   - Zamandan kazanç sağlar.

   Bu gibi daha birçok farklı özelliği sebebiyle teknoloji hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiş durumda.

   Not: Teknoloji doğru ve gerekli zamanlarda kullanıldığı vakit hayatımızı kolaylaştırmakta önemlidir. Ancak özellikle vaktimizin çoğunu harcayarak eğlence amaçlı teknolojiyi fazla kullanırsak, o zaman hayatımızı olumsuz şekilde etkilemeye başlar. Buna en güzel örnekler içerisinde bilgisayar ve televizyon gelmektedir. Bu teknolojik ürünlere çok fazla zaman ayırdığımız vakit, gün içerisinde yapmamız gereken başka işlerimizi aksatabiliriz. Aynı zamanda sağlığımızı bozabiliriz.

   Teknolojik Ürünlerin Kullanım Alanlarına Göre Sınıflandırılması

   Teknolojik ürünler kullanım alanlarına göre farklı şekillerde sınıflandırılır. Bu sınıflandırma insanların hayatını kolaylaştıracak şekilde ayrılmıştır. Gelin şimdi bunları sırasıyla inceleyelim ve neler olduklarını öğrenelim.

   Eğitim alanında teknolojiler: Eğitim alanında bize bilgi iyi daha etkin şekilde sunabilecek birçok önemli teknolojik ürün bulunmaktadır.

   - Bilgisayar

   - Tablet

   - Mikroskop

   - Projeksiyon

   - Hesap makinesi

   - Pusula

   - Kalem

   Sağlık alanında teknolojiler: Yaşamış olduğumuz hastalıklara karşı çözüm bulabilmek için sağlık çalışanlarının kullandığı birçok farklı teknolojik ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler insan gözüyle ya da incelemesi ile bulunamayan pek çok hastalığı ortaya çıkarma şansı vermektedir.

   - Emar cihazı

   - Röntgen

   - İğne

   - Tansiyon aleti

   - Steteskop

   Bu şekilde sağlık alanında kullanılan daha birçok değişik teknolojik ürün olduğunu dile getirmek mümkün.

   Haber ve iletişim alanında teknolojiler: Dünya çapında bize pek çok haberi ve bilgiyi sunmak için kullanılan birbirinden değişik haber ve iletişim teknolojileri bulunmaktadır.

   - Televizyon

   - Radyo

   - Uydu

   - Cep telefonları

   - Bilgisayar

   Ulaşım alanında teknolojiler: Bir yerden başka bir yere çok daha hızlı ve kısa süre içerisinde ulaşmamızı sağlayan önemli ulaşım teknolojileri bulunmaktadır.

   - Karayolu taşıtları

   - Uçaklar

   - Trenler

   - Gemiler

   Ev aletleri alanında teknolojiler: Özellikle evimizde kullandığımız pek çok teknoloji hayatımızı en fazla kolaylaştıran aletler içerisinde yer almaktadır.

   - Buzdolabı

   - Çamaşır makinesi

   - Bulaşık makinesi

   - Ütü

   - Fırın

   - Derin dondurucu

   - Elektrik süpürgesi

   - Mikser

   Eğlence amaçlı kullanılan teknolojiler: Fazla abartmadığımız sürece boş zamanlarımızı değerlendirmemiz için kullanabileceğimiz birçok değişik teknolojik ürün bulunmaktadır.

   - Bilgisayar oyunları

   - Televizyona bağlanan oyun çeşitleri

   - Müzik çalar çeşitleri

   - Televizyon

   - Cep telefonu

   Bütün bu teknolojiler hayatımızı kolaylaştırmak ve aynı zamanda güzel bir zaman geçirmek için yaşantımız içerisinde yer alır. Teknolojik ürünler hayatımızın vazgeçilmez parçalarıdır. Ancak bu teknolojileri her zaman doğru ve uygun şekilde kullanmamız gerekir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  teknolojik ürünlerin kullanım alanına göre sınıflandırılması by Emine Özkal

  Çevresindeki teknolojik ürünleri, kullanım alanlarına göre sınıflandırır. (4. Sınıf) - etkinlikhane

  4.Sınıf Sosyal Bilgiler: Teknolojik ürünler

  (c) 2011 - 2022  | İlkokul etkinlikleri. Her hakkı saklıdır

  Telif Hakları |Gizlilik |KVKK | Kullanım Sözleşmesi | Çerez Politikası | Hakkımızda | İletişim

  Çarpım Tablosu | Test Çöz | İlkokul Dokümanları | Odev Hazırla | Ela Lale(1.sınıf)

  1.sınıf etkinlikleri : Okuma yazma süreci dökümanları, okuma metinleri, Türkçe, matematik, hayat bilgisi, görsel sanatlar, müzik dersi etkinlikleri

  2.Sınıf dersleri: Türkçe, matematik, hayat bilgisi, ingilizce, görsel sanatlar ve müzik

  2.Sınıf dersleri: Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri ingilizce, görsel sanatlar ve müzik

  4.Sınıf Dersleri : Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri, ingilizce, insan hakları yurttaşlık ve demokrasi, din kültürü ve ahlak bilgisi

  Instagram |Facebook Grup |Youtube | Twitter | Telegram | 2.Sınıf Telegram | 3.Sınıf Telegram  | 4.Sınıf Telegram | Sosyal Medya Adreslerimiz

  Yazı kaynağı : ilk-okul.com

  4. Sınıf 4. Ünite: Bilim, Teknoloji ve Toplum - Tarih Dersi Etkinlikleri

  4. Sınıf 4. Ünite: Bilim, Teknoloji ve Toplum - Tarih Dersi Etkinlikleri

  Kazanılacak Değerler: Bilimsellik ve Doğal Çevreye Duyarlılık

  Kazanılacak Beceriler: Değişim ve Yenilikçilik

  Kavramlar: Sosyal Medya, Küresel Isınma, Teknoloji Kullanım Alanları, Teknolojik Ürünler

  Ders 1

  Kazanım 4.4.1: Teknolojik ürünleri kullanım alanlarına göre sınıflandırır.

  Değerler: Bilimsellik ve Doğal Çevreye Duyarlılık

  Beceriler: Değişim ve Yenilikçilik

  Kanıt 1

  Günlük hayatta kullandığımız teknolojik ürünler bizim hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Teknolojik ürünler kullanım amaçlarına göre farklı şekillerde sınıflandırılabilir. Örneğin telefon, internet, faks gibi çeşitli teknolojik araçlar bugün daha çok iletişim alanında kullanılmaktadır. Bilgisayar ve yine bilgisayarın donanımı olan klavye, maus, monitör gibi çeşitli teknolojik araçlar ise elektronik aletler arasına girmektedir ve bunlar daha çok teknolojinin araştırma-eğlence alanına hitap eder. Bununla beraber yine elektronik alanda usb bellek gibi tablet gibi veyahut kulaklık gibi çeşitli teknolojik aletler de bulmak mümkündür. Ancak teknolojik ürünler bugün yalnızca iletişim ve elektronik alanda olmayıp ulaşım ve sağlık alanında da vardır. Bugün otobüs, uçak veyahut otomobiller de teknolojinin bir parçasıdırlar. Yahut da hastanelerdeki çeşitli görebileceğiniz elektronik ürünler de teknolojinin sağlık tarafına hitap eder.

  Kanır Sorgulama

  ETKİNLİK A – TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİ SINIFLANDIRMA

  TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİ SINIFLANDIRMA ETKİNLİĞİ

  Değerlendirilen Öğrencinin Adı Soyadı:

  Numarası:

  Not: Değerlendirmenizi 1 ile 5 puan arasında yapınız.

  RUBRİK

  ETKİNLİK B – GEZİP ÖĞRENELİM

  Gezi

  Değerler: Bilimsellik ve Doğal Çevreye Duyarlılık

  Beceriler: Değişim ve Yenilikçilik

  Oyuncu Sayısı: 24 (Etkinlik için temsili seçilmiştir.)

  Oyunun Yeri: Teknolojik alet satış mağazası

  Oyunun Süresi: 3 ders saati

  Bir sonraki hafta olan dersimizi, sınıfın dışarısında bir teknolojik markette işleyeceğiz. Bu teknolojik market gezisi esnasında sizlerden bazı şeyler istiyorum. Bu yapacaklarınızı aşağıya yazdım.

  Gezi Öncesi:

  Gezi Esnasında Yapılacaklar:

  Gezi Sonrası:

  GEZİP ÖĞRENELİM ETKİNLİĞİ DEĞERLENDİRMESİ

  Değerlendirilecek Öğrencinin Adı Soyadı:

  Numarası:

  Not: Değerlendirmenizi 1 ile 5 puan arasında yapınız.

  ÖZ VE AKRAN DEĞERLENDİRME FORMU

  Ders 2

  Kazanım 4.4.3:  Kullandığı teknolojik ürünlerin mucitlerini ve bu ürünlerin zaman içerisindeki gelişimini araştırır.

  Kazanım 4.4.2: Teknolojik ürünlerin geçmişteki ve bugünkü kullanımlarını karşılaştırır.

  Değerler: Bilimsellik ve Doğal Çevreye Duyarlılık

  Beceriler: Değişim ve Yenilikçilik


  Teknolojik ürünler geçmişten günümüze bir birikim içerisinde ilerlemektedir. Dünya’da her geçen gün eski teknolojik aletlere yeni bir özellik eklenmekte veya yepyeni bir teknolojik ürün oluşturulmaktadır. Geçmişten bugüne baktığımızda bu bilgi doğrulanmaktadır. Örneğin bundan otuz yıl önce telefonlarımız tuşlu ve hatta uzun bir telden oluşuyordu. Bu telefonların internete girmek veya fotoğraf çekebilmek gibi özellikleri yoktu. Sadece arama yapabiliyor veya mesaj atılabiliyordu. Bugün ise karşımızda içerisinde oyunlar oynanan, fotoğraf çekilebilen ve internete erişebilen dokunmatik telefonlar vardır. Bu bize eski telefonlar ile yeni telefonların arasındaki kullanım farklılığını ortaya koymaktadır. Bu misaller çoğaltılabilir. Örneğin eskiden kolumuza taktığımız saatler yalnızca zaman bilmek amacı ile kullanılıyordu. Günümüzde ise artık akıllı saatler üretiliyor ve bu saatler sadece zamanı tayin etmenin dışında günlük hareket sayınızı, kalp atışlarınızı hatta tansiyonunuzu ölçebiliyor. Bazı akıllı saatlerde arama dahi yapılabiliyor. Bu durum saat teknolojisindeki ilerlemeyi gösterdiği gibi aynı zamanda değişimi de göstermektedir.

  Daktilo, bir klavye aracılığıyla harekete getirilen harfleri mürekkepli bir sistem yardımıyla kağıda basarak yazı yazan makinedir. Daktilolar ilk kez 1800’lü yıllarda üretilmiştir. Mucidi [icat eden] Pellegrino Turri isimli bir İtalyandır. Bu daktilo günümüz klavyelerinin ilk şeklini oluşturmaktadır. Bu daktilolar ilk başlarda giderek ufaltılmış ve 1907-1910 yılları arasında Amerikan makine mühendisi Charles Krum,  Howard Krumve elektrikmühendisi Frank Pearne tarafından yapılan katkılarla geliştirilmiştir. 1950’de ilk bilgisayarın yapılması ile beraber ise bu daktilolar günümüz klavyelerine benzer hale getirilmeye başlanmış ve ufaltılmıştır.

  Bugün sık kullandığımız teknolojik ürünlerden biri olan şarj aletlerinin de hemen keşfedilmediğini söylemek zorundayız.  Eskiden insanların, bu tarz modern şarj üniteleri yoktu. Daha çok güneş ve su gibi doğada var olan kaynaklar enerjinin kaynağını oluşturuyordu. Ancak 19.yüzyıldan itibaren ortaya çıkan piller, ilk yapay enerji kaynağını oluşturdular. Bunu hızlı bir şekilde daha büyük yapılan piller takip etti. Ardından 2000’li yılların başında mucitliğini Wen Chin Yang’ın yaptığı ilk şarj cihazları icat edildi. Bu şarj cihazları, enerjiyi yenilenebilir hale getirdi. Eskiden piller kullanılıp atılırken, artık piller şarj edilmeye başlandı.

  Sıra Sizde

  Tuşlu Telefon

  Dokunmatik Telefon

  Sıra Sizde

  Eski Televizyon

  Yeni Plazma TV

  Sıra Sizde

  ETKİNLİK – PROJE TEMELLİ ÖĞRENME

  Değerler: Bilimsellik ve Doğal Çevreye Duyarlılık

  Beceriler: Değişim ve Yenilikçilik

  Etkinliğe Katılan Öğrenci Sayısı: 20 (Etkinlik için temsili seçilmiştir.)

  Etkinlik Yeri: Sınıf ve Sınıf Dışı

  Etkinlik Süresi: 3 Ders Saati

  Proje Temelli Öğrenme

  Teknolojik ürünler, tarihsel süreç içerisinde gelişmekte ve değişmektedir. Bu teknolojik ürünlerin temeli her ne kadar eskiye dayansa da her teknolojik ürün, birikimli olarak ilerlemiş her bilim insanı bu teknolojik ürünlere farklı bir katkı sağlamıştır. Bu bilim insanları ve onların yaptıkları keşifleri öğrenmek ve bilmek bizim için oldukça önemlidir. Bu yüzden sizden bu derste bu teknolojik ürünlerin kullanımı, mucitleri ve geçmişten günümüze yönelik kullanımı ile alakalı bir çalışma defteri hazırlamanızı istiyorum. Bu çalışma defterini arkadaşlarınıza sunacaksınız.

  Proje Hazırlanırken Dikkat Edilecek Hususlar

  4.4.2 ve Kazanım 4.4.3: PROJE TEMELLİ ÖĞRENME DEĞERLENDİRMESİ

  Değerlendirilecek Öğrencinin veya Öğrencilerin Adı Soyadı:

  Öğrencilerin Numaraları:

  Not: 1 ile 5 puan arasında bir değerlendirme yapınız.

  ÖZ VE AKRAN DEĞERLENDİRME FORMU

  Not: Diğer dersler/kazanımlar (4 ve 5) ünitenin tamamındadır!

  Yazı kaynağı : www.tarihdersietkinlikleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap