Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  teknik resimde kullanılan araç ve gereçler

  1 ziyaretçi

  teknik resimde kullanılan araç ve gereçler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  TEKNİK RESİM ALETLERİ Teknik Resim Araç Gereçleri

  TEKNİK RESİM ALETLERİ Teknik Resim Araç Gereçleri

  Makine ,inşaat ,mimari vb Teknik resim çiziminde kullanılacak teknik resim aletleri ve teknik resim malzemeleri seçiminde kaliteye önem verilmesi tavsiye edilir.

  Teknik resimde kullanılan araç ve gereçler Teknik çizimlerde kullanılacak alet ve malzemeler ne kadar kaliteli olursa teknik ressamın yetenekleri ve becerisi de o kadar kendini gösterecektir. Kullanılan teknik resim aletleri kalitesiz olursa çıkacak aksaklıklar işlerin uzamasına,fazladan maliyetlere  ve önceden hesap edilemeyen  vakit kaybına sebep olur.

  Teknik resim aletleri

  Teknik resim masaları

  Teknik resim masaları kavak ,ıhlamur gibi ağaçlardan veya suntadan yapılır.Yüzeylerinin düzgün olması önemlidir.üzerine genelde beyaz muşamba kaplanır.Zaman zaman muşamba sabunlu bezlerle silinerek   temiz çalışma ortamı sağlanır . Teknik resim çizim ortamının temiz olması önemlidir .

  Teknik resim masası ölçüleri : (Tavsiye edilen Genişlik x uzunluk)

  A4 kağıdı için 250×350        A3 kağıdı için 350×500 ;A2 kağıdı için 500×700

  A1 kağıdı için 700×1000 A0 kağıdı için 1750×2000

  Bazı teknik resim masalarının bazılarında çizim aparatı bulunur .Aparatsız olan teknik resim masalarının sol kenarlarına T cetveli ile çalışma için düzgün bir tahta çıta monte edilir .

  T cetveli

  T cetveli son yıllarda bilgisayar ortamındaki (autocad,solidworks,catia,3dmax vb)  teknik resim yazılımlarının yaygınlaşması ile kullanımı azalsa da Bilgisayarsız çizim ortamında çalışan teknik ressamları, mühendislik öğrencileri için vazgeçilmez bir alettir. Eğilmeyen kayın, armut, maun ağaçlarından ya da şeffaf plastik malzemeden yapılırlar. Görünüşleri “ T “ biçiminde olduğun dan T Cetveli denilmiştir .Üzerinde milimetrik ölçü bölüntülü , başlık kısmı sabit veya hareketli, derece bölüntülü yapılarak çok yönlü çalışma kaabiliyetine sahiptir.

  T cetveli ,üzerine 30 ya da 45 derecelik gönyeler oturtularak taramalarda ve dikey çizgi çizme işlerinde kullanılabilir

  Yassı ( düz) cetveller

  Genellikle 30 cm boylarında ağaç, plastik ya da  çelik malzemelerden yapılırlar. Kağıt ,ozalit,aydınger üzerine ölçü aktarmaya, bir yerden bir yere ölçü taşımaya yararlar.

  Ağaçtan yapılanları çabuk yıprandığı ve ölçü hassasiyeti az olduğu için teknik resimde pek kullanılmaz.

  Ölçekli cetveller

  Küçültme ve büyültme yapılacak çizimlerde kullanılır. Kesiti üçgen biçiminde olup ,her  kenarında ölçekler vardır. Bu ölçekler:1:20 , 1:200 , 1:75 , 1:750 … gibi ölçeklerdir. Bu ölçekleri birbirleri arasında pratik olarak çevirmeye de yararlar.


  teknik resimde kullanılan araç ve gereçler / ölçekli cetvel

  Yay cetveli

  Üzerinde milimetrik bölüntüler bulunan, çeşitli eğrilikte çizgilerin çizilmesi için kullanılan cetvellerdir. Düz cetvellerle ölçüsü alınamayan yerlerin ölçüleri alınması için kullanılır.

  Kıvrılıp bükülebilir. Ortasında kurşun metali bulunduğu için , büküldüğü gibi kalabilir. Dış kısmı plastikle kaplanmıştır.

  Tarama cetveli

  Tarama cetvelleri , eşit aralıklı taramalar yapmak için kullanılan aparatlardır.

  Üzerinde cetvel ve pistole bağlanarak taramalar ve çeşitli desenler oluşturulur. Üniversal masa başlığı gibi kullanılır.

  1. Ayar kilitleme düğmesi   2. Ölçü ayar düğmesi   3. İlerletme baskı parçası   4. Tutamak

  Gönyeler

  şeffaf plastikten yapılmış ve T – Cetveli üzerinde kaydırarak çizgiler çizmeye yarayan teknik resim aletidir. Kenarları milimetrik ölçü bölüntülü olduğundan bir yerden bir yere ölçü taşıma işinde de kullanılırlar.

  30° ve 45° derece olarak iki tiptedirler.

  30° lik gönyenin açıları 30°, 60° ve 90° dir. 45° lik gönyenin açıları 45° , 45°ve 90° dir.

  Açı Ölçer

  Açı ölçer nedir? : 0o- 180° ve 0 – 360° derece arasındaki açıların ölçülmesinde kullanılır. Teknik resim çizimlerinde kullanılanları şeffaf plastikten yapılırlar. Tahtadan yapılmış olanları matematik ve geometri derslerinde kullanılır.

  Açıölçerin diğer adı nedir ? : Küçük olanlarına iletki veya minkale de denir.

  Açı ölçerlerin merkezi , ölçülecek açının tepe noktasına gelecek şekilde yerleştirilir ve ölçülen açı bölüntülerin üzerinden işaretlenir.


  açıölçer ile açı ölçme

  Pistole cetveli – Pistole şablonu

  Pergel ve cetvel ile çizilemeyen , düzgün olmayan eğri yayların ( oval , elips , parabol, hiperbol, sikloit ..gibi) çizmek için kullanılan alettir.

  Şablonlar

  Teknik resimde kullanılan araç ve gereçler değişik amaçlar için tasarlanmışlardır.Birtakım rutinleşmiş ufak çaplı çember çizimlerinde kullanılmak üzere daire şablonları mevcuttur.şeffaf plastikten veya yarı şeffaf malzemelerden yapılırlar. Daire şablonlarının üzerinde genellikle 1 mm den , 36 mm çapa kadar çember ölçüleri bulunur. Değişik ölçülerde ve çeşitli tiplerde yapılanları vardır.

  yazı şablonları ise makine imalat resimlerinin antet kısımlarında rapido takımları ile norm yazı yazmak için kullanılan ve norm yazıda hatayı e aza indirme amaçlı şablonlardır.

  teknik resim aletleri / mimari çizim şablonu

  Pergeller

  Çember ve yayların çizilmesinde kullanılırlar. teknik resim çizimi yapan herkesin yanında bulunması gere ken önemli bir çizim aletidir.Pergellerin oynar kısmının sağlam ve sert olması, gevşek olmaması ,kolayca gevşememesi gerekir.Oynar kısmı gevşek olan pergel, çizim esnasında çemberi çift çizer, bu sebeple pergel seçiminde dikkatli olunması ve kaliteli pergel kullanılması önemlidir.

  Teknik resim araç gereçleri

  Kalemler

  Kalemlerdeki HB ne demektir .Kalemlerdeki B 2B ne demektir :

  Teknik resim çiziminde kullanılan kalemler, H ve B serisi olarak yapılmışlardır.

  H serileri sert kalemler, B serileri ise yumuşak kalemlerdir. Seri numarası büyüdükçe sertlik veya yumuşaklıkları artar. HB ve F numaralı kalemler ise orta yumuşaklıktadır.

  Teknik resim çiziminde genelde HB ve F kalemleri kullanılır. Biraz daha yumuşak çizim yapılması istenirse B kalemi kullanılır.

  Aydınger kağıtlara çizimlerde ise H ve 2H kalemleri kullanılması önerilir.

  Esasen yumuşak kalemler serbest elle yapılan çizimlerde , gölgelendirme çalışmalarında ve silindiğinde iz bırakmayacak yerlerde kullanılır.

  Piyasada rapido kalemi olarak da bilinen mürekkepli çizim kalemleri de vardır.Çini mürekkebi kullanırlar.Çini mürekkebi kullanılmasının nedeni akıcılığının normal mürekkebe göre daha az olmasıdır.

  aydınger kağıtlara , çizim folyolarına ve değişik kağıtlara aynı koyuluk ve kalınlıkta kesintisiz çizgi çizebilmek için kullanılır.

  Teknik Resim Kağıtları

  Resim kağıdı çeşitleri :
  1. Düz beyaz resim kağıtları
  2. Eskiz kağıtlar
  3. Aydınger kağıtlar
  4. Ozalit kağıtlar
  5. Yağlı kağıtlar
  6. Muşamba kağıtlar
  7. Milimetrik kağıtlar
  8. Çizim folyoları (Selofanlar)

  Teknik resim kağıtları ile ilgili ayrıntılı bilgiye bir başka yazıda değinilecektir.

  Yazı kaynağı : www.makinaegitimi.com

  Teknik Resimde Kullanılan Çizim Araç Gereçleri

  Teknik Resimde Kullanılan Çizim Araç Gereçleri

  Teknik Resimde Kullanılan Çizim Araç Gereçleri

  Yazı kaynağı : teknikressamm.blogspot.com

  teknik resim çiziminde kullanılan araç ve gereçler

  2. ÜNİTE TEKNİK RESİM ARAÇ VE GEREÇLERİ

  2. ÜNİTE TEKNİK RESİM ARAÇ VE GEREÇLERİ

  Transkript

  1 2. ÜNİTE TEKNİK RESİM ARAÇ VE GEREÇLERİ KONULAR 1. Teknik Resim Araç ve Gereçleri 2. Resim Kağıtları ve Standart Ölçüleri

  2 BU ÜNİTEYE NEDEN ÇALIŞMALIYIZ? Teknik Resmin çizim kurallarını çalışmalarında uygulamayı, Teknik Resim çiziminde araç ve gereç kullanımına özen gösterilmesi gerektiğini, Çizimlerin temiz ve düzenli olması gerektiğini, Teknik Resim çiziminde kullanılan araç ve gereçlerin, isim ve standartlarını kavrayacaksınız.

  3 BU ÜNİTEYE NASIL ÇALIŞMALIYIZ? Ünite içerisinde yer alan tanım ve kavramları iyi öğreniniz. Ünite içerisinde yer alan konulara ait açıklamaları dikkatlice okuyunuz. Üniteye ait konuların içerisindeki bir bölümü öğrenmeden başka bir bölüme geçmeyiniz. Ünite sonunda yer alan özet kısmını mutlaka okuyarak değerlendirme sorularını yanıtlarına bakmadan dikkatlice çözmeye çalışınız. Çözümünü yaptığınız değerlendirme sorularını kitabınızın sonunda yer alan yanıt anahtarı ile karşılaştırınız. Yanlış cevaplarınızın nedenini bulup bu konudaki eksikliğinizi mutlaka tamamlayınız.

  4 2.1. Teknik Resim araç ve gereçleri Teknik resimlerin oluşumunda gerekli olan araç ve gereçler, oldukça çok değişik tür ve kalitede piyasada bulunmaktadır. Bu ünitede sizlere Teknik Resimde kullanılacak olan resim araç ve gereçleri hakkında temel bilgiler verilecektir Resim Masaları Düzgün yüzeyli ve düzgün kenarlı yumuşak ağaçlardan yapılmış masalardır. Sabit veya ayarlı olanları vardır. Bazı masalara üzerine gönye ve T cetvelinin yerini tutabilen aparatlar takılabilir. Bunlara çizim aparatlı masalar denir t Cetveli Resim 2.1 : Resim Masaları Genellikle yatay ve paralel çizgilerin çiziminde kullanılan gerektiğinde gönyelere klavuzluk eden bir çizim aracıdır. Resim 2.2 : T cetveli 27

  5 T cetvelleri sert ağaçtan plastikten veya plastik malzemeden yapılmıştır. Piyasada, çeşitli boyutlan bulunur. Yapılan işin özelliğine uygun boyuta sahip olan T cetveli seçilmelidir Gönye Teknik resimde, çok kullanılan çizim araçlarından birisidir. Gönyeler ağaç, mika veya plastik malzemeden 45 x 45 ve 30 x60 lik açılarda yapılırlar. İhtiyaca göre uygun büyüklükteki gönyeler seçilmelidir. Gönyeler genellikle T cetveli ile birlikte düşey veya değişik açılarda çizgi çizme işleminde kullanılır Cetvel Resim 2.3 : Gönyeler Teknik Resimlerde milimetrik bölüntülü cetveller kullanılır. Değişik malzemelerden 20, 30, 40 ve 50 cm lik boyutlarda yapılırlar. Cetveller ölçü işlerinde kullanılır. (Resim 2.4) Resim 2.4 : Cetvel 28

  6 Eğri Cetvel (Pistole) Elips, parabol, hiperbol, helis, evolvent, sinüs vb.eğrilerin birleştirilmesinden oluşturulan bir cetvel türüdür. Çeşitli eğrilerin çiziminde kullanılır. Yay (eğri) cetvelini kullanmadan önce çizilecek eğrinin belirli noktaları tespit edilir. Bu noktaların arası serbest elle kurşun kalemle göze hoş gelecek şekilde ince çizgi ile birleştirilir. Bu ince çizgilerin üzerinde yay cetveli ile çizgiyi çizerken; cetvelin kavisleri kısım kısım uydurulur ve her çizilen eğri parçası bir önce çizilen eğriye teğet olarak ve eğride köşe meydana gelmeyecek şekilde kurşun kalem veya mürekkepli kalemle koyulaştırılır. Resim 2.5 : Eğri Cetvel (Pistole) Paralel Cetvel (Gerçiz) Genellikle resim masalarının bir aparatı olarak kullanılan ve iki ucundaki makaralardan geçirilen iplerle masa üzerine bağlanan bir cetvel türüdür. Resim 2.6: Paralel Cetvel (Gerçiz) 29

  7 Ölçek Cetveli Bilindiği gibi cisimler, yatay izdüşümleri ile uygun bir oranda küçültülerek kağıda geçirilir. Bu orana ölçek denir. Umumiyetle, üçgen kesitli bir prizma şeklindedir. Her üç yüzeyinde bir ölçek taksimatı olmak üzere, toplam 6 ayrı ölçek bulunur. Genelde, ölçekler. 1/500, 1/ /250. 1/ / /2500 olarak yer alır.harita ve planın ölçeğine uygun olarak seçilen ölçek cetveli, uzunluğu bulunacak iki nokta arasına konulduğunda okunan değer doğrudan doğruya bu iki nokta arasındaki gerçek mesafeyi vermiş olur Pergel Resim 2.7: Ölçek cetveli Teknik Resimlerde çok kullanılan, hassas sayılan çizim araçlarından birisidir. Az veya çoklu parçalardan meydana gelir. Kurşun kalem veya mürekkep ayağı takılarak daire çizimlerinde kullanılır iletki (Açı Ölçer) Resim 2.8 : Pergel Açıların tespitinde, taşınmasında veya çiziminde kullanılır. İletkiler genellikle 30

  8 180 olacak biçimde yapılırlar. Madeni veya plastikten yapılan türleri vardır. Bunlardan şeffaf plastik olan türleri daha çok tercih edilir kurşun kalem Resim 2.9 : iletki Teknik resimde kullanılan kurşun kalemler, resim kağıtlarının cinsine ve çizgilerin özelliğine göre değişen sertliklerde yapılırlar. Derslerde kullanılan kurşun kalemler genellikle...3b, 2B, B, HB, F, H, 2H, 3H sembolleri ile anılır. B serisindeki sayıların büyümesi kalemin gittikçe yumuşadığını, H serisindeki sayıların büyümesi ise kalemin sertleştiğini gösterir. HB, F ve H kalemleri ise orta yumuşaklıkta olan kurşun kalem çeşitidir. Resim 2.10 : Kurşun kalem Kurşun kalemlerin elden kaymasını önlemek için ağaç gövdeleri altıgen biçi- 31

  9 minde yapılır. Günümüzde kalem uçları otomatik olarak takılabilen kurşun kalemler de kullanılmaktadır Takma uçlu (versatil) kalem Aynı kalınlıkta çizgi çizilebildiği için genellikle tercih edilir. 0,3-0,5-0,7-0,9 mm. kalınlığındaki grafit uçların bir boru içinden geçirilmesiyle oluşturulan kalemlerdir. Resim 2.11 : Takma uçlu(versatil) kalmeler Teknik çizim kalemleri (rapido) Çini mürekkebi ile yapılan çizimlerde kullanılan ve belli kalınlıklardaki çizgileri çizen madeni uçlu kalemlerdir. İlk olarak 1928 yılında Rotring firması tarafından Rapido ismiyle çıkarılmıştır. Bu nedenle genellikle rapido kalemi olarak isimlendirilir. Resim 2.12: Rapido kalemler Piyasada 0,1-0,2-0,3-0,4-0,5-0,6-0,7-0,8-0,9-1-1,2 mm kalınlıklarda çizgi çizen rapido kalemleri mevcuttur. Rapido takımı içinde sapsız olan kalem türleri de vardır. Bunlar pergelle dairesel çizgi çizmek için gerektiğinde adaptör adı verilen parçayla birlikte kullanılır. Rapido takımı kullanımı tecrübe ve sabır isteyen bir çizim aracıdır. Rapido takımı kullanmak isteyen bireyler için 0,1 mm - 0,2mm - 0,3mm - 0,4mm - 0,5mm lik 32

  10 rapido uçlarım kullanmaları tavsiye edilir. Kullanımı bitmiş olan rapidonun deposu çıkartıldıktan sonra mutlaka temizliği yapılmalıdır yazı şablonları Standart yazıların yazılmasında kullanılır. Bu nedenle standart yazı yüksekliklerine göre adlandırılırlar. Yazı şablonları piyasada dik ve eğik olmak üzere iki farklı biçimde satılır şekil şablonları Resim 2.13: Yazı şablonu Günümüzde çeşitli meslek gruplarında kullanılmak üzere yapılan ve üzerinde o meslekle ilgili sembol şekil, işaret ve eğrilerin bulunduğu pek çok türde şekil şablonları vardır. Bunlar şeffaf plastikten yapılırlar. Çizimin konusu ve amacına uygun olacak biçimde daire, elips, parabol, hiperbol, cıvata, somun, elektrik, inşaat vb. şablon türleri imal edilmektedir silgi Resim 2.14 : Şekil şablonu Kurşun kalem çizgilerini silmek için yumuşak silgiler kullanılır. Kendi özelliğinden dolayı leke bırakan silgiler kullanılmamalıdır. Çini mürekkebi ile çizilmiş çizgi- 33

  11 lerin silinmesinde kumlu sert silgiler veya cam pamuğundan yapılmış özel silgiler kullanılmalıdır. Resim 2.15: Silgiler 2.2 resim kağıtları ve standart ölçüleri resim kağıtları Kurşun kalemle yapılan çizimlerde silinmeye elverişli ve kalınca kağıtlar kullanılır. Bunlar beyaz veya hafif sarımtrak renge sahiptir. Bu tür kâğıtların sert olanlarına çini mürekkebi ile resimler çizilebilir. Piyasada rulo top olarak veya standart büyüklüklerde kesilmiş tabakalar halinde satılırlar. Çini mürekkebi ile çizimlerde genellikle aydınger kâğıtlar kullanılır. Şeffaf olduklarından resimler ozalit kâğıtlarına da basılarak çoğaltılabilir. Rulo top halinde olan aydınger kâğıtlar piyasada değişik kalitede ve gram/metrekare olarak satılırlar. Bu değere de aydıngerin gramajı denir. 80 gr kağıt denildiğinde metre karesi 80gr olan kağıt anlaşılır. Teknik Resimler belli biçim ve boyutlardaki resim yapraklarına çizilir. Bu yapraklar A serisi formalar olarak adlandırılan, önceden saptanmış biçim ve boyutlara uygun şekilde hazırlanırlar. Kullanılmaları, kesilmeleri, katlanmaları ve dosyalanmaları yine belli bir sistem ve düzene göre yapılan yapraklara standart resim yaprakları denir A serisi formaları A serisi formaları teknik resimler için kullanılır. Alanı İm2 ve kenarlar oranı : a = 1 {2 olan bir dikdörtgen birim forma olarak kabul edilmiş ve buna AO (A sıfır) denilmiştir. 34

  12 Şekil 2.1: A serisi formalar A Serisi formaları (Kesilmiş boyutlarda) A A A 2 (dik) A2 (yatık) A AO A serisi formalara uygun resim yapraklarının belirli yerlerine çizilerek resme ait gerekli bilgilerin çizelgeli olarak gösterildiği alana başlık veya antet denir. Resim veya proje alanında, gösterilemeyen bazı bilgiler resim yaprağının alt kısmına çizilen antetlerde gösterilir. Resim antetlerinin iç düzenlemeleri her kuruluşun, amacına uygun biçim ve boyutlarda düzenlenebilir. Boyut bakımından bir antetin genişliği 190 mm yi geçmemeli, yükseklik değeri de mümkün olduğu kadar az olmalıdır. 35

  13 Antetlerde genellikle aşağıda belirtilen ortak bilgiler yer alır; şletmenin adı veya sembolü İş veya projenin adı Parça resim ise parçanın yapıldığı malzeme Ölçek Resimden sorumlu olanların isim, tarih ve imzaları resim yapraklarının katlanması A serisi formalarına uygun bitirilmiş ve kesilmiş resim yaprakları A4 ten büyük olması halinde standart olarak katlanırlar. Bu katlama işlemi A4 formasına uygun olarak yapılır. Bu nedenle A4 ( 210x297mm ) formasına katlama forması da denir. Katlama işlemi büyük boyutlardaki resim yapraklannın dosyalanmaları amacıyla yapılır. Bu işlem yapılırken resme ait başlık daima üst yüzeyde kalır. Bu sayede antetler her zaman için kolaylıkla okunabilir. ÖRNEK: Yatık kullanılmış ve bitirilmiş bir A2 resim yaprağının katlanması: Şekil 2.2: Yatık kullanılmış bir A2 resim yaprağı 420x594mm ebadında kesildikten sonra sol üst köşesi Şekil 2.2-a da görüldüğü gibi 115 mm ölçüsüne göre 36

  14 ön tarafa katlanır. Yükseklik değeri 297 mm boyutunda işaretlenerek arkaya doğru yatay katlanır. Genişlik kenarı Şekil 2.2-b de görüldüğü gibi mm boyutlarında işaretlenir. Başlığın bulunduğu kısım Şekil 2.2-c de görüldüğü gibi 192 mm işaretinden arkaya düşey katlanır. 4-Kalan kısım 210 mm işaretinden düşey olarak katlanır. Böylece katlama işlemi tamamlanır. A2 resim yaprağı A4 katlama formasına uygun hale getirilmiş olur. 37

  15 ÖZET Teknik resimlerin oluşumunda gerekli olan araç ve gereçler, oldukça çok değişik tür ve kalitede piyasada bulunur. RESİM MASALARI; Düzgün yüzeyli ve düzgün kenarlı yumuşak ağaçlardan yapılmış masalardır. Sabit veya ayarlı olanları vardır. Bazı masalara üzerine gönye ve T cetvelinin yerini tutabilen aparatlar takılabilir. Bunlara çizim aparatlı masalar denir. T CETVELİ; Genellikle yatay ve paralel çizgilerin çiziminde kullanılan gerektiğinde gönyelere klavuzluk eden bir çizim aracıdır. T cetvelleri sert ağaçtan plastikten veya plastik malzemeden yapılmıştır. Piyasada, çeşitli boyuüan bulunur. Yapılan işin özelliğine uygun boyuta sahip olan T cetveli seçilmelidir. GÖNYELER; Teknik resimde, çok kullanılan çizim araçlarından birisidir. Gönyeler ağaç, mika veya plastik malzemeden 45 x 45 ve 30 x60 lik açılarda yapılırlar. İhtiyaca göre uygun büyüklükteki gönyeler seçilmelidir. Gönyeler genellikle T cetveli ile birlikte düşey veya değişik açılarda çizgi çizme işleminde kullanılır. CETVEL; Teknik Resimlerde milimetrik bölüntülü cetveller kullanılır. Değişik malzemelerden 20, 30, 40 ve 50 cm lik boyutlarda yapılırlar. Cetveller ölçü işlerinde kullanılır. PERGEL; Teknik Resimlerde çok kullanılan, hassas sayılan çizim araçlarından birisidir. Az veya çoklu parçalardan meydana gelir. Kurşun kalem veya mürekkep ayağı takılarak daire çizimlerinde kullanılır. İLETKİ; Açıların tespitinde, taşınmasında veya çiziminde kullanılır. İletkiler genellikle 180 olacak biçimde yapılırlar. Madeni veya plastikten yapılan türleri vardır. Bunlardan şeffaf plastik olan türleri daha çok tercih edilir. KURŞUN KALEMLER; Teknik resimde kullanılan kurşun kalemler, resim kağıtlarının cinsine ve çizgilerin özelliğine göre değişen sertliklerde yapılırlar. Kurşun kalemlerin elden kaymasını önlemek için ağaç gövdeleri altıgen biçiminde yapılır. Günümüzde kalem uçları otomatik olarak takılabilen kurşun kalemler de kullanılmaktadır. 38

  16 RAPİDO KALEMLERİ; Çini mürekkebi ile yapılan çizimlerde kullanılan ve belli kalınlıklardaki çizgileri çizen madeni uçlu kalemlerdir. YAZI ŞABLONLARI; Standart yazıların yazılmasında kullanılır. Bu nedenle standart yazı yüksekliklerine göre adlandırılırlar. Yazı şablonları piyasada dik ve eğik olmak üzere iki farklı biçimde satılır. ŞEKİL ŞABLONLARI; Günümüzde çeşitli meslek gruplarında kullanılmak üzere yapılan ve üzerinde o meslekle ilgili sembol şekil, işaret ve eğrilerin bulunuğu pek çok türde şekil şablonları vardır. Bunlar şeffaf plastikten yapılırlar. SİLGİLER; Kurşun kalem çizgilerini silmek için yumuşak silgiler kullanılır. Kendi özelliğinden dolayı leke bırakan silgiler kullanılmamalıdır. Çini mürekkebi ile çizilmiş çizgilerin silinmesinde kumlu sert silgiler veya cam pamuğundan yapılmış özel silgiler kullanılmalıdır. RESİM KAĞITLARI; Kurşun kalemle yapılan çizimlerde silinmeye elverişli ve kalınca kağıtlar kullanılır. Bunlar beyaz veya hafif sanmtrak renge sahiptir. Bu tür kâğıtların sert olanlarına çini mürekkebi ile resimler çizilebilir. Piyasada rulo top olarak veya standart büyüklüklerde kesilmiş tabakalar halinde satılırlar. Çini mürekkebi ile çizimlerde genellikle aydınger kâğıtlar kullanılır. Şeffaf olduklarından resimler ozalit kâğıtlarına da basılarak çoğaltılabilir. Rulo top halinde olan aydınger kâğıtlar piyasada değişik kalitede ve gram/metrekare olarak satılırlar. Bu değere de aydıngerin gramajı denir. 39

  17 DEĞERLENDİRME SORULARI Aşağıdaki soruları dikkatlice okuyunuz ve doğru seçeneği işaretleyiniz. 1. Teknik ve Meslek Resim çizimlerinde kullanılan T cetveli genellikle hangi çizgilerin çiziminde kullanılır? a) Yatay çizgilerin çiziminde b) Yatay ile 45 lik açı yapan çizgilerin çiziminde c) Yatay ile 90 lik açı yapan çizgilerin çiziminde d) T cetveli sadece gönyelere klavuzluk yapar, çizgi çizilmez 2. Teknik ve Meslek Resim çizimlerinde kullanılan gönyeler genel olarak kaç derecelik açılı olarak imal edilirler? a)45 x 45 x 45 lik ve 30 x 60 x 90 lik açılı b) 45 x 60 lik açılı c) 45 x 30 lik açılı d) 90 x 90 lik açılı 3. Aşağıdaki çizim malzemelerinden hangisi Teknik ve Meslek Resim çiziminde kullanılmaz? a) 45 x 45 x 90 lik ve 30 x 60 x 90 lik açılı gönyeler b) Şablonlar c) Pergel d) Pilot kalem 4. Aşağıdaki lerden hangisi, Teknik ve Meslek Resim çiziminde kullanılan standart kâğıtlardan A4 diye anılan kâğıt ölçüsüdür. a) 210x297 b) 297x420 c) 420x596 d) 596x Bilindiği gibi, Teknik ve Meslek resimlerin antet bölümünde bulunması gereken bazı bilgiler vardır. Aşağıdakilerden hangisi antette bulunması gereken bilgilerden değildir? a) İşletmenin adı b) Projenin adı c) Adres d) Ölçek 40

  Yazı kaynağı : docplayer.biz.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap