Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tek taraflı burun tıkanıklığı nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  tek taraflı burun tıkanıklığı nasıl geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tek taraflı burun tıkanıklığı evde doğal ve bitkisel yöntemler ile nasıl geçer? Tek taraflı burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

  Tek taraflı burun tıkanıklığı evde doğal ve bitkisel yöntemler ile nasıl geçer? Tek taraflı burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

  Burnumuz sadece soluk alıp vermeye yaramaz, aynı zamanda solunum sistemimiz ve sağlıklı bir metabolizma için de oldukça önemlidir. Özellikle kulak, burun ve boğaz hastalıklarında, mevsim geçişlerinde sıkça görülen burun tıkanıklıkları çocuk büyük dinlemeden herkesi etkiler ve hayat kalitesini önemli ölçüde düşürür.

  TEK TARAFLI BURUN TIKANIKLIĞI NEDENLERİ

  Burun tıkanıklığının birçok nedeni bulunabilir. Yatar pozisyonda burun tıkanması, sabah uyanınca burun tıkanıklığı ve farklı zamanlarda, farklı biçimlerde ortaya çıkan burun tıkanıklıklarının belli başlı sebepleri vardır. Burun tıkanıklığına sebep olan etkenler şunlardır;

  TEK TARAFLI BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

  Burun tıkanıklığından kurtulmak için öncelikle tek taraflı burun tıkanıklığına neden olan etkeni bulmak gerekmektedir. Burun tıkanıklığının sebebi bulunduktan sonra tek taraflı burun tıkanıklığına ne iyi gelir ve tıkanıklık nasıl geçer sorularına kolaylıkla yanıt verilebilecektir.

  Tek taraflı burun tıkanıklığının sebebi eğer alerjik ise tıkanıklıktan kurtulmak için alerjenden uzak durmayı denemeli, böyle bir şans yoksa doktor kontrolünde doğru antihistaminik kullanımı ile alerji kontrol altına alınmalıdır.

  Eğer burun tıkanıklığı, burunda ortaya çıkan bir deviasyondan sebep yaşanıyorsa; bir kulak burun boğaz uzmanına görünerek burun içerisindeki bozukluğun giderilmesi için müdahale uygulanması gerekmektedir.

  Enfeksiyon kaynaklı bir burun tıkanması yaşanıyor ise, gerekli ilaçların kullanılması ve enfeksiyonun vücudu terk etmesi sonrasında burun tıkanıklığı da ortadan kaybolacaktır.

  Eğer bir anda ortaya çıkan tek taraflı burun tıkanıklığı yaşanıyorsa bunun sebebi çok daha büyük sorunlar olabilir. Böyle bir durumda bir KBB uzmanına başvurmanız oldukça önemlidir.

  BURUN TIKANIKLIĞINI AÇAN ŞEYLER

  Burun tıkanıklığı herkesin zaman zaman yaşadığı bir durumdur. Tıkanıklık yaşayan kişinin uyku kalitesini ve hayatını etkileyen bu durum akıllarda tıkalı burnu ne açar sorusunun oluşmasına sebep olur. Tıkalı burnu açmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler vardır;

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

  Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

  Burun tıkanıklığı, çok farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilen bir tıbbi belirtidir. Bu etkenler burnun anatomik yapısındaki bozukluklar ve bunlara ait iltihaplanmalar şeklinde iki ana grupta ele alınabilir.

  Burunda bulunan yapısal elemanlardan nazal septum deviasyonu, burun eti ve geniz etinde şişme en sık karşılaşılan anatomik burun tıkanması nedenlerindendir. Burundaki iltihaplanma süreçlerine bağlı tıkanıklık sebepleri ise soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, sinüzit ve saman nezlesi gibi tıbbi durumlardan oluşur.

  Burun tıkanıklığı nedir?

  Burnun en önemli görevlerinden birisi olan solunumun, sözü edilen faktörlere dayalı olarak yerine getirilememesi durumuna burun tıkanıklığı denir.

  Nazal konjesyon olarak da ifade edilen burun tıkanıklığı genellikle yüz bölgesinde iç kısımlarda bulunan sinüs yapılarının iltihaplanması sonrasında meydana gelen belirtidir.

  Burun tıkanıklığı neden olur?

  Burun tıkanıklığı en çok grip ve nezle gibi basit enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak meydana gelir. Bu tarz hastalıklara bağlı oluşan burun tıkanıklığı şikayeti genellikle 1 hafta içerisinde gerileme gösterir.

  Bu sürenin uzaması altta yatan başka bir sağlık problemine işaret edebilir. Uzun süreli burun tıkanıklığına sebep olabilecek birçok farklı durum mevcuttur:

  Burnu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten oluşan ortadaki duvar benzeri yapıya tıp literatüründe nazal septum adı verilir. Bu nazal septumda eğrilik olması durumu ise nazal septum deviasyonu olarak adlandırılır. Nazal septum deviasyonu, burun tıkanıklığı etkenleri arasında sık karşılaşılanlardan biri olarak göze çarpar. Tedavisi ise cerrahi olarak burun septumunun düzeltilmesini içerir.

  Septum deviasyonu konjenital (doğumdan itibaren) olarak ya da burun bölgesine alınan travmalar sonucu edinsel olarak meydana gelebilen bir problemdir. Septum deviasyonu yaşlanma ile birlikte ilerleme gösterebilen bir sağlık sorunudur. Hafif derecede deviasyonu olan bireylerde bu durum herhangi bir belirtiye yol açmayabilir ancak daha ciddi derecedeki eğriliklerde çeşitli şikayetler meydana gelir. Burundan nefes almada zorlanma, burun tıkanıklğı, burun kanaması, sinüs enfeksiyonları, tek taraflı burun içi kuruluk ve horlama, septum deviasyonu belirtileri arasında yer alır.

  Her iki burun boşluğunda üçer adet bulunan ve burun eti olarak bilinen konka ismindeki yapılarda şişme olması, burun tıkanıklığının yanında sinüslerin açıldığı deliklerde de tıkanıklığa neden olur. Sinüsler orta konkaya açıldığı için ortada bulunanlarda şişlik olduğunda sinüs havalanması bozulur ve dolayısıyla sinüsler iltihaplanarak sinüziti ortaya çıkarır. Sinüzit de baş ağrısına neden olarak yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olur. Yani basit gibi gördüğümüz burun tıkanıklığı, domino etkisiyle pek çok olumsuz duruma kapı aralayabilir.

  Burnun anotomik yapısını oluşturan septumdaki eğrilik ya da konkalarda şişme, yüzde bulunan trigeminal sinire bası yaparak sinir boyunca yayılan burun kökenli bir baş ağrısı etkeni olarak karşımıza çıkar. Migrenle karışabildiğinden ikisini ayırt edebilmek adına hastadan detaylı bir öykü alınması önem taşır.

  Nazal polipler burnun iç yüzeyinde (mukozada) yer alan dokuların iyi huylu büyümesi olarak tanımlanabilir. Mukozal tabaka burnun ıslak tabakasıdır ve solunan havanın nemlendirilmesi ile hem burun içi yapıları hem de sinüsleri koruyucu etki gösterir. Kısa süreli enfeksiyon ya da alerji ilişkili irritasyonlarda (tahrişlerde) mukoza ödemlenir, kırmızı renk alır ve genellikle burun akıntısı şeklinde kendisini gösterir. Uzamış iritasyonlarda ise küçük kistik polip yapıları meydana gelerek burunda yer alan hava pasajlarının tıkanmasına neden olabilir.

  Polip gelişimini tetikleyebilecek birçok farklı sağlık problemi mevcuttur. Kronik sinüzit, astım, kistik fibrozis, churg-strauss sendrom ve saman nezlesi (alerjik rinit), polip oluşumunu tetikleyebilecek hastalıklar arasında yer alır.

  Kronik sinüzit, sinüs olarak ifade edilen hava boşluklarının iltihaplanmasıdır. Uzun süre boyunca devam eden bu durum sonucunda sinüs içi yapılarda ödem ve mukus birikimi meydana gelebilir. Kronik sinüzit gelişen bireylerde belirtiler 12 haftadan daha uzun bir süre boyunca devam eder. Tat ve koku alma sorunları, biriken mukus nedeniyle burun tıkanıklığı, göz çevresi, alın ve elmacık kemiği bölgesinde rahatsızlık hissi oluşması, kronik sinüzitin belirtileri arasında yer alır.

  Alerjik rinit, uzun süreli burun tıkanıklığının önemli inflamatuar nedenleri arasında başı çeker. Normal şartlarda zararsız olarak kabul edilen bitki poleni ve ev tozu akarlarının vücudun aşırı tepki vermesine yol açması nedeniyle meydana gelen alerjik rinit özellikle ilkbaharda bitki polenlerinin artışına bağlı olarak burun tıkanıklığı ile birlikte burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, öksürük ve boğaz ağrısı gibi belirtiler oluşturabilir.

  Sabahları olan, bahar ve yaz mevsiminde artış gösteren burun tıkanıklığı belirtileri, saman nezlesinin bir sonucu olarak karşımıza çıkar. Saman nezlesi bir alerjik rinit halidir. Alerjene maruziyet sonrası direkt olarak belirtiler başlar ve bu belirtiler alerjene maruziyet devam ettiği sürece gerileme göstermez. Genel olarak birkaç hafta boyunca burun tıkanıklığına sulu burun akıntısı eşlik eder.

  Burnun tıkalı olması, nefes alıp vermeyi zorlaştırarak yaşam ve uyku kalitesinin bozulmasına neden olur. Geceleri burunda tıkanıklık olması sebebiyle horlama, uyku apnesi gibi uyku bozuklukları ve kronik yorgunluk gibi sağlık sorunlarına sebebiyet verir.

  Burun tıkanıklığı gebelik döneminde de sık ortaya çıkan problemlerden biridir ve genellikle hamileliğin ilk 3 ayında (birinci trimester) olan anne adaylarında ortaya çıkar. Gebelerdeki burun tıkanıklığı, hormon düzeylerindeki dalgalanmalar nedeniyle burun kan dolaşımında meydana gelen değişiklikler sonucu oluşur. Bu değişiklikler aynı zamanda burun içi yapıların iltihaplanmasına, kurumasına ya da kanamasına yol açabilir.

  Coronavirus kaynaklı burun tıkanıklığı

  Yeni tip coronavirus (SARS-CoV-2) nedeniyle başlamış ve kısa süre içerisinde bir salgın halini almış covid-19 hastalığının belirtileri arasında da burun tıkanıklığı yer alabilir. Bu virüs ile enfekte olan kişilerde burun tıkanıklığına ek olarak ateş, kuru öksürük, nefes darlığı ve halsizlik gibi diğer belirtiler de ortaya çıkabilir. Daha kötü bir seyir izleyen covid-19 vakalarına enfeksiyon bir zatürre durumuna sebep olabilir. Zatürre gelişiminin sonucu ise yaşamı tehdit edici bir problem olan akut respiratuar distres sendromu adı verilen hastalık tablosu meydana gelebileceği için dikkatli olunmalıdır.

  Burun akıntısı etkenleri nelerdir?

  Burun içerisinde, soluduğumuz havayı nemlendirmek için mukus adı verilen bir sıvı üreten bezler bulunur. Eğer çeşitli tıbbi durumlar nedeniyle bezlerin çalışması etkilenirse, normalden fazla sıvı salgılanması olur ve bunun sonucunda da burun ya da geniz akıntısı meydana gelir.

  Kışın geçirilen grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle burun ve geniz akıntısı sıkça karşımıza çıkar. Yazın ise enfeksiyondan ziyade alerjik etkenler nedeniyle burun akıntısı olur.

  Burun akıntısı, alerjiye bağlı olarak bütün sene görülebilir ve son derece rahatsızlık veren bir belirti olduğundan kişilerin hayat kalitesini bozar.

  Burun tıkanıklığı için doktorlar ağızdan tablet ya da burun spreyi reçete ederler. Fakat bu ilaçların da başka yan etkileri nedeniyle sürekli kullanılması zorlaşır. Alerji belirtilerinden kurtulmanın en iyi yolu, sebeplerin ortadan kaldırılması olarak ifade edilir. Bahar aylarında polenlerin yoğun olduğu sabah saatlerinde mümkünse dışarı çıkmamak ve camları açmamak alerjik reaksiyonları azaltır. Alerjinin en önemli tetikleyicisi olan ev tozunun temizlenerek uzaklaştırılması büyük önem taşır.

  Burun tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

  Burun tıkanıklığında ağızdan nefes alıp verme durumu ortaya çıkar. Geceleri ağzı açık uyuma, horlama ve sürekli devam eden yorgunluk burun tıkanıklığının belirtileri arasında bulunur. Ağızdan solunması, dudaklarda kuruluğa ve ağız kokusuna yol açabilir. Ağız kuruluğu ve boğaz enfeksiyonu sıklığında artış ağızdan nefes alıp verme sonucunda görülebilen ikincil belirtiler arasında yer alır. Burun tıkanıklığına burun akıntısı, burunda kuruluk ve kaşıntı, hapşırma gibi başka belirtiler de eşlik eder.

  Bebeklerde burun tıkanıklığı, emme ve beslenme bozukluklarına neden olur. Ağızdan nefes almayı henüz bilmeyen bebeğinizin burnu tıkanırsa solunum güçlüğü ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda acilen doktorunuzdan yardım istemelisiniz.

  Bebeklerde orta düzeydeki burun tıkanıklığı sık olarak karşılaşılan bir problemdir. Bazen bebekler ve küçük çocuklarda burun tıkanıklığının giderilmesi amacıyla çeşitli müdahaleler yapılabilir. Akciğer gelişimi devam eden ve henüz hava yollarının oldukça küçük olduğu bu yaş grubunda soluk alıp vermenin normale göre daha hızlı gerçekleştiği tespit edilebilir. Soluk alıp verme sayısı dakikada 60’ın üzerine çıktığı ya da nefes darlığına benzer belirtilerin meydana geldiği bebek ve küçük çocuklarda acil tıbbi müdahale gerekli olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

  Bebeklerde burun tıkanıklığına mukus yoğunluğunun artması, burundan gelen mukozal sıvıda renk değişikliği, burnunu çekme, öksürük ve özellikle emme ile ilgili beslenme problemleri eşlik edebilir. Genel olarak bebeklerde burun tıkanıklığının sebebi alerji, grip gibi viral hastalıklar, hava kuruluğu veya kirliliği gibi durumlardır.

  Bebeklerde burun tıkanıklığında meydana gelen mukus artışı hava yollarınının devamında da meydana gelmesi halinde belirtilere göğüste dolgunluk oluşması eşlik edebilir ve bu durumun birçok sebebi mevcuttur. Astım, prematüre doğum, pnömoni (zatürre), doğum sonrası geçici takipne (solunum sıklığının artması), bronşiolit, RSV virüsü, nezle ve kistik fibrozis bebeklerde burun tıkanıklığına göğüste dolgunluğa neden olabilecek rahatsızlıklar arasında yer alır.

  Genel olarak bebek ve küçük çocuklardaki burun tıkanıklığı kısa süreli olarak meydana gelen bir şikayettir. 1-2 gün içerisinde çocuğunuzun burun tıkanıklığının kendiliğinden gerilememesi halinde sağlık kuruluşlarına başvurmanız önerilir.

  Bebeklerde yeterli sıvı alımını gösteren en önemli bulgulardan biri bezini en fazla 6 saatte 1 ıslatmasıdır. 3 aylıktan küçük çocuklarda bezin kuru kalması dehidrasyona işaret edebilir ve tıbbi yardım gerekli olacağı için dikkatli olunmalıdır.

  Burun tıkanıklığına çözüm önerileri nedir?

  Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve eşlik eden kaşıntı, kuruluk ve hapşırma gibi rahatsız edici belirtilerin hafife alınmaması ve uygun ilaçlarla ve doğal yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir.

  Burun tıkanıklığına çözüm bulunabilmesi için, öncelikle burun tıkanıklığına yol açan sebebin saptanması gerekir. Etken saptandıktan sonra, buna yönelik çok yönlü ve kapsamlı bir tedavi planı hazırlanır. Eğer tıkanıklık burun septumundaki eğrilikten kaynaklanıyorsa, ameliyatla eğrilik düzeltilebilir.

  Burun eti büyümesi nedeniyle olan tıkanıklıklar, ilaçlar ve burun spreyi kullanılarak tedavi edilir. Bazen bu yapıların cerrahi işlemle alınması gerekebilir. Burun eti ile geniz eti farklı yapılardır ve karıştırılmamalıdır. Burun eti, tıp dilinde konka adı verilen yapıların; geniz eti ise adenoidlerin yerine kullanılan ifadelerdir. Çocuklarda görülen burun tıkanıklığı en sık olarak, tıp dilinde adenoid hipertrofisi olarak bilinen geniz eti büyümesi sebebiyle ortaya çıkar.

  Yaşam kalitesini etkileyerek oldukça can sıkıcı bir durum halini alabilen burun tıkanıklığı için hekimlerin bilgisi ve önerisi dahilinde yapılacak çeşitli uygulamalar fayda sağlayabilir.

  Hava kuruluğuna bağlı olarak oluşan sinüs ağrısı ve burun tıkanıklığı varlığında ortamı nemlendirici etki gösteren cihazların kullanımı bu belirtilerin giderilmesine katkı sağlayabilir. Bu makineler suyu buhar formuna çevirerek içinde bulunulan ortamın nemlendirilmesini sağlarlar. Nemlendirilmiş havanın solunması ile tahriş olmuş burun içi dokular ve ödemli kan damarlarının rahatlatılması sağlanır. Nemlendirici cihazlar aynı zamanda üretilen aşırı mukus tabakasının inceltilmesine de katkıda bulunur.

  Burun tıkanıklığı olan kişilerde bu soruna çözüm olabilecek bir diğer uygulama da sıcak bir duş alınmasıdır. Duş sırasında oluşan sıcak buhar, burun içi solunum yollarında birikmiş mukus tabakasını azaltıcı etki yaparak iltihaplanma ile ilgili belirtilerin azaltılmasına katkı sağlayabilir.

  Günlük sıvı tüketiminin arttırılması burun tıkanıklığı olan bireylerde burun içi hava yollarında biriken sıvının ilerlemesini sağlayarak bu bölgelerdeki basınç hissinin azaltılmasında etkili olabilir. Özellikle burun tıkanıklığına boğaz ağrısının eşlik ettiği bireylerde sıcak içecekler bu problemlerin rahatlatılmasında katkı sağlayabilir.

  Burun spreyleri hem burun içi hava yollarının nemlendirilmesi hem de bu bölgelerdeki iltihaplanmaya bağlı oluşmuş ödemi azaltarak burun tıkanıklığının giderilmesinde faydalı olabilir. Bazı burun spreyleri dekonjestan adı verilen ilaçları da içerebilirler. Bu spreylerin uzun süreli kullanımı sonucu mevcut burun tıkanıklığı problemi kötüleşebileceği için dikkatli olunmalıdır.

  Özellikle burun tıkanıklığı nedeniyle çeşitli uyku problemleri meydana gelen kişilerde yapılması önerilen uygulamalar şu şekilde özetlenebilir:

  Okaliptus yağı içeren ürünler de bu şikayeti çeken hastalarda olumlu sonuçlar alınmasında yardımcı olabilir. Fakat okaliptus, alerjiye neden olabileceği için özellikle küçük çocuk ve bebeklerde tehlikeli sonuçlara yol açabilir, bu nedenle kullanılmaması önerilir. Burun içinde oluşan kuruluk ve tahriş için E vitamini içeren nemlendirici yağlar ya da kremler tercih edilebilir. Tabii ki öncelikle altta yatan hastalığın tedavi edilmesi şarttır. Alerjik durumunuz varsa, toz, duman, keskin kokular gibi alerji yapan maddelere maruz kalmaktan kaçınmak önem taşır.

  Burun tıkanıklığı olan bazı kişilerde evde yapılan uygulamalar bu problemin çözümünde fayda sağlamayabilir. Bu durum ile özellikle burun tıkanıklığına sebep olan başka bir sağlık problemi varlığında karşılaşılır.

  Bu vakalarda altta yatan nedene yönelik olarak farklı tedaviler gerekebileceği için dikkatli olunmalıdır. Burun tıkanıklığı ile ilgili aşağıda yer alan belirtilerin sizde de mevcut olması halinde sağlık kuruluşlarına başvurarak hekimlerden yardım almanız önerilir:

  Bu belirtiler dışında yakın zamanlı bir kafa travması geçirdiyseniz ve bu travmanın ardından kanlı ya da berrak şekilde burun akıntınız varsa, bu belirtiler kafa tabanı kırığına işaret edebileceğinden en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak hemen yardım almanız gerekir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Burun tıkanıklığına ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde doğal yöntemlerle tıkanık burun nasıl açılır?

  Burun tıkanıklığına ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde doğal yöntemlerle tıkanık burun nasıl açılır?

  Soğuk havalar ile birlikte zayıflayan vücut direnci hastalıkları beraberinde getirir. Buna ek olarak düzensiz beslenme şekli bağışıklık sisteminin düşmesine neden olur. Savunmasız düşen vücut grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanır. Kış aylarında hastalıkların artmasıyla burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi şikayetlerle karşılaşılır. İnsanın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen burun tıkanıklığı tek taraflı da olabilir. Burun tıkanıklığı nefes almayı zorlaştırır ve gece uyumayı imkansız hale getirir. Ancak evde yapılabilecek bazı doğal basit yöntemlerle burun tıkanıklığı açmak mümkün.

  BURUN TIKANIKLIĞININ NEDENLERİ?

  - Sinüzit
  - Nazal septum deviasyonu
  - Burun eti
  - Konka şişmeleri
  - Saman nezlesi
  - Alkol,
  - Sahip olunan alerjiler
  - Nezle, soğuk algınlığı
  - Mevsim geçişleri
  - Baharatlı yemekler
  - Burunda yabancı cisim
  - Hormonal değişiklikler
  - Grip,
  - Alerjik olmayan rinit
  - Yüksek tansiyon
  - Burun polipleri
  - Mesleki astım
  - Gebelik
  - Uyku apnesi
  - Tiroid bozuklukları

  BURUN TIKANIKLIĞINA NE İYİ GELİR?

  Nem

  Nemli hava burun tıkanıklığına iyi gelir. Odanızda kaloriferin üstüne bırakacağınız bir bardak su havanın nemini koruyacaktır. Ayrıca odanın nemli olmasını sağlayan buhar makineleri de burun tıkanıklığınıza çözüm olabilir.

  Tuzlu su

  Okyanus suyunun burun tıkanıklığına iyi geldiği bilinir fakat elde etmesi zordur. Ilık bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz ilave edip burnunuzu temizleyebilirsiniz. İsterseniz pH dengesini sağlamak için içerisine bir çay kaşığı karbonat da ekleyebilirsiniz.

  Zeytinyağı

  Burnunuza damlatacağınız birkaç damla zeytinyağı tıkanıklığı alıp götürecektir.

  Elma sirkesi

  Elma sirkesi mukusun incelmesini sağlarken aynı zamanda asidik yapısı sayesinde burnunuzun içerisinde bakteri ve virüs oluşumunu engelleyerek tekrar mukus üretimini önler. Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek gün içerisinde 2 defa içerek burun tıkanıklığını durdurabilirsiniz. Başka bir yöntem ise bir bardak ılık suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesini ekleyip, bu karışımı burnunuzdan çekip burnunuzu temizlemenizdir.

  Zencefil çayı

  Zencefil, içeriği sayesinde mukoza akışkanlığını arttırarak geniz kanallarının açılmasını sağlar. Hem burun tıkanıklığına hem de boğaz enfeksiyonuna iyi gelir. Zencefil toz şeklinde ya da kök şeklinde aktarlarda bulunabilir. 2 bardak suyu kaynatın, içine 2 tatlı kaşığı zencefil tozu koyun. Eğer kök şeklinde almışsanız avuç içi kadar bir parçayı dilimleyerek ekleyin. 10 dakika bekletip süzün. 1 bardağını içip kalanını bir bez yardımıyla burnunuza sıcak kompress şeklinde uygulayın.

  Lavanta çiçeği

  Lavanta çiçeği de burun tıkanıklığı için doğal çözümlerden biridir. Bir tutam lavanta çiçeğinin yapraklarını kaynamış su içinde 10 dakika kadar demleyin. Karışımı süzün ve suyunu hastalık boyunca her saat başı burnunuzdan çekin.

  Masaj

  Masaj doğru yapıldığında kan akışını hızlandırır. Burun üzerine yapılacak masajla burunda bulunan iltihap, kan yardımıyla böbreklere iletilerek oradan dışarı atılır. Bir yemek kaşığı hardal yağı, zeytinyağı ve nane yağını ısıtın ve burun ile kaş çevresine masaj yaparak yedirin. Burnunuzun gözleriniz arasında kalan en üst noktasına parmağınızla 20 saniye boyunca baskı yapıp bırakın. Bunları yaparken ağzınızdan nefes almayı unutmayın. Burada dikkat edilmesi gereken husus yağların ısıtıldıktan hemen sonra kullanılmamasıdır çünkü sıcaklık cildinizi yakabilir. Yağları ısıttıktan sonra bir miktar beklemeniz önerilir.

  BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

  - Sigara içmeyi bırakın ve sigara içilen ortamlardan uzak durun.
  - Süt içmek mukus üretimi arttıran önemli bir faktör olduğu için burun tıkanıklığı döneminde daha az içmeyi deneyin.
  - Zencefil ve limonun içinde olduğu bitki çayları da burun tıkanıklığınızı rahatlatabilir.
  - Deniz tuzu burun tıkanıklığına iyi geldiği için imkânınız varsa denize girin ya da deniz tuzu kullanarak burnunuza çekin ve sümkürün.
  - Bulunduğunuz odayı nemli tutmak da iyi gelebilir. Bunun için odanızda kaynayan bir su bulundurabilirsiniz. Ya da buhar makinesi de kullanılabilir.
  - Burun tıkanıklığı döneminde C vitamini tüketmek çok önemlidir.
  - Bebekler için burun aspiratörü kullanmak da çok faydalıdır.

  BURUN TIKANIKLIĞI KORONA BELİRTİSİ Mİ?

  Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan ve ardından tüm dünyaya yayılan korona salgınının en yaygın semptomlarından birisi de ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Ancak bazı hastalarda, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal de olabilir. Söz konusu semptomlar genellikle çok hafiftir ve yavaş yavaş başlar.  

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap