Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  teheccüd namazının kılınışı

  1 ziyaretçi

  teheccüd namazının kılınışı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekat? Teheccüd (Gece) Namazı Kılınışı, Fazileti, Okunan Dualar ve Sureler

  Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır, Kaç Rekat? Teheccüd (Gece) Namazı Kılınışı, Fazileti, Okunan Dualar ve Sureler

  Nafile namazlardan bir tanesi olan teheccüd namazı yatsı namazından sonra kılınır Uykudan uyanarak kılınması tavsiye dilen teheccüd namazının fazileti oldukça fazladır. 

  Teheccüd Namazı Nedir?

  Teheccüd namazı, yatsı namazı kılındıktan sonra kılınır. Ancak yatsı namazından sonra bir müddet uyumak gerekir. Teheccüd namazı, yatsı namazından sonra gelen uykudan kalkılıp kılınan bir namazdır. Teheccüd namazının faziletleri ise oldukça geniştir. Peygamber efendimize göre farz namazların ardından gelen en faziletli namaz teheccüd namazıdır. 

  Teheccüd Namazı Kaç Rekat?

  Teheccüd namazı 2 rekattan başlayıp 12 rekata kadar çıkabilmektedir. Teheccüd namazının iki-sekiz rekât arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir.

  Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

  Teheccüd Namazı Ne Zaman Kılınır?

  Bazı rivayetlerde, Peygamberin (s.a.s.), yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan uyuduğu, gece yarısından sonra uyanıp bir müddet gece namazı kıldıktan sonra vitir namazını ve daha sonra da sabah namazı vakti girince sabah namazını kıldığı belirtilmektedir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 182).

  Teheccüd Namazının Faziletleri Nelerdir?

  Sahih hadislere göre farz namazlardan sonra en faziletli namaz teheccüt namazıdır. Gece namazı da denilen bu namazın faziletlerini anlatan birçok hadis vardır. Bir hadiste gece namaz için kalkan ve ailesini de kaldırıp birlikte teheccüt namazı kılanların isimlerinin Allah'ı çok zikreden kadınlar ve Allah'ı çok zikreden erkekler arasına yazılacağı bildirilmiştir.

  Başka hadislerde de teheccüd namazı için gece kalkmak tavsiye edilmiş, bu namazı kılanların Allah-u Teala'ya yakınlaşacağı, salih kullardan sayılacağı, günahlarının Allah'ın izniyle örtüleceği, günahlardan korunacağı müjdelenmiştir.

  Teheccüd namazını sürekli kılanların kötülük ve günahlarının Allah tarafından örtüldüğü ve bu namazın insanları kötülüklerden alıkoyduğu da bildirilmiştir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır, madde madde? Gece Namazı Ne Zaman Kaçta Kılınır? Kaç Rekattır?

  Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır, madde madde? Gece Namazı Ne Zaman Kaçta Kılınır? Kaç Rekattır?

  Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır, madde madde? Gece Namazı Ne Zaman Kaçta Kılınır? Kaç Rekattır?

  Teheccüd namazı dinimize göre önemli bir namaz olup fazileti çok yüksektir. Teheccüd kelime anlamı itibari ile uyurken güçlük ile uyanmak anlamına gelmektedir. Ayrıca Teheccüd namazı gece kılınan bir namaz olmaktadır.

  Teheccüd (Gece) Namazına Nasıl Niyet Edilir?

  Teheccüd (gece) namazına başlamadan öncesinde niyet ederken pek çok sayıda kişi tereddüte düşmektedir. Teheccüd namazlarına niyet şu şekilde edilmektedir. Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya şeklinde niyet edilmektedir.

  Teheccüd (Gece) Namazı Kaç Rekat Kılınır?

  Teheccüd namazı dinimize göre 2 rekattan başlayıp 12 rekata kadar kılınabilmektedir.

  Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır?

  Teheccüd namazının kılınışı için öncelikle "Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için Teheccüd namazını kılmaya" şeklinde niyet edilir ve de Tekbir getirilip "Allahu Ekber" diyerek namaza başlanmaktadır.

  Teheccüd namazının 1. rekatında, "Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası adına Teheccüd Namazı kılmaya" şeklinde niyet edilir. "Allahu Ekber" diyip İftitah Tekbiri alır ve de namaza başlanır. Subhaneke'yi okunur ve Euzü-besmele çekilir. Fatiha okunur, Kur'an'dan en az üç ayet kısa olacak şekilde ya da üç ayet miktarı kadar uzun bir âyet okunur ve Rüku'ya gidilir, Secde'ye gidilir. Doğrulup, tekrar Secde'ye gidilir.

  Teheccüd namazının 2. rekatında, ayağa kalkarak kıyama durulur, besmele çekilir ve Fatiha okunur. Kur'an'dan en az üç ayet kısa olacak şekilde ve ya üç ayet miktarının uzunluğunda bir âyet okunur ve Rüku'ya gidilir. Ardından Secde'ye gidilir, doğrulur, tekrar Secde'ye gidilir. Oturarak Ettahiyyatu, Allahumme salli, Allahumme Barik ve de Rabbena duaları okunur.

  "Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah" diyerek sağa ve de sola selam verilip namaz tamamlanır.

  Teheccüd (Gece) Namazı Ne Zaman Kılınır?

  Dinimize göre Teheccüd namazı yatsı namazından sonra ve de geceleyin kılınmaktadır. Bir süre uyuduktan sonrasında kişi gece boyunca yani sabah namazı vaktinin gelmesine kadar bu namazı kılınabilir.

  Ayrıca dinimizde Teheccüd namazının vakti ile ilgili olarak Peygamberimizden (SAV) gelen rivayetlere göre, gecenin ortası ya da son kısmında namaz, dua ve de istiğfar ile ihya edilmesi önemle tavsiye edilmektedir. Konu ile ilgili olarak fiili sünneti anlatan pek çok sayıdaki rivayetler, Peygamberimizin (SAV) uyuduktan sonra, gecenin ortasına doğru ve ya ortasından sonra uyandığı, sonrasında ibadete başladığı ve bir süre namaz kılıp sonra vitir namazını kıldığı ifade edilmektedir. Sonrasında da sabah namazının sünnetini kılmış olduğu ifade edilmektedir.

   Sünnet olarak dinimizde bilinmekte olan bu sıralama aşağıdaki gibi şu şekilde özetlenebilir.

   Yatsı namazı kılmak

   Bir süre uyuyup uyanmak

   Teheccüd namazı kılmak

   Vitir namazı kılmak

   Sabah namazı kılmak şeklinde olmaktadır.

  Teheccüd (Gece) Namazının Faziletleri Nelerdir?

  Teheccüd namazı yani gece uyur iken uykudan uyanıp kılınmakta olan bu namaz Peygamber Efendimize farz olup ümmetine ise nafile kılınan bu namazın pek çok sayıda fazileti bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

  Her kim olursa olsun gecenin bir vakti kalkarak bu namazı kılar ise, Allah’ın rahmetine uğrayarak, hayırlı olan rızık ile şereflendirilirler.

  Teheccüd (gece) namazını kılan erkek ya da kadın, Allah'ın mağfiret ve de mükâfatına nail olurlar.

  Teheccüd yani gece namazını sürekli düzenli bir şekilde kılan Müslüman, her daim iyi bir kişi olarak anılmaktadır.

  Gece namazı kılan kişinin Allah’a olan itaatin göstergesi olarak bilinmektedir. Teheccüd namazı kötülükleri örter ve de insanları genel olarak günah işlemekten alıkoymaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı da Teheccüd namazını kılmak oldukça önemli bir durum olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Teheccüd namazı nasıl kılınır? Teheccüd namazı nedir? Teheccüd namazı vakti ne zaman?

  Teheccüd namazı nasıl kılınır? Teheccüd namazı nedir? Teheccüd namazı vakti ne zaman?

  Teheccüd namazı nedir?

  Yatsı namazından sonra, daha uyumadan veya bir miktar uyuduktan sonra, kılınacak nafile namaza "gece namazı" denir. Bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp kılınırsa "Teheccüd" adını alır. Teheccüd namazı iki rekâttan on iki rekata kadardır. İki rekâtta bir selam verilmesi daha faziletlidir. (Muhammed Bin Abdullah Hanî, Âdâb, s. 264)

  Teheccüd namazı kılınış tablosu

  Teheccüd namazını nasıl kılarız?

  Teheccüd namazına başlarken "Niyet ettim Allah rızası için Teheccüd namazı kılmaya" şeklinde niyet ederiz. Teheccüd namazının iki rekât ile sekiz rekât arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte, isteyen kimse daha fazla da kılabilir. Bu durumda iki rekâtta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekâtta bir de selam verilebilir (İbn Abidin, Reddü'l-muhtar, Riyad, 1423/2003, II, 468-469).

  İki rekâttan fazla kılındığında arada konuşma, yeme içme gibi namaza aykırı davranışlarda bulunulmamış ise, tekrar niyet etmek gerekmez. Dört rekât olarak kılındığında, ikinci rekat sonunda teşehhüd için oturulduğunda "tahiyyat"tan sonra "Allahumme salli" ve "Allahumme barik" okunur. Üçüncü rekât için ayağa kalkındığında önce "Sübhaneke" okunur, Euzu besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur.

  Teheccüd namazı, Rasul-i Ekrem -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimize vacip yani farz hükmündeydi. Bu namaz O'nun ümmeti için sünnet-i müekkededir.

  Teheccüd (Gece) namazı nasıl kılınır?

  Teheccüd Namazının Fazileti

  "Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah'a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır." (Tirmizi, Deavât, 101)

  Allah Teâlâ çok sevdiği rasulüne lütuflarda bulunmak için teheccüd namazını ona farz kılmıştı.

  "Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur'ân ile teheccüd namazı kıl, Yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire." (el-İsrâ/17, 79)

  "Onlar yataklarından geceleri kalkarak, korku ve ümit içinde Rabb’lerine yalvaranlardır ve kendilerine geçinmeleri için verdiğimiz rızıktan başkalarına harcayanlardır." (Secde: 32/16)

  "O mü’minler geceleri pek az uyurlardı." (Zariyat: 51/17)

  Rasulullah -sallallâhu aleyhi ve selem- Efendimiz gece namazını hiç terk etmezdi. Öyle ki hastalanacak veya ağırlık hissedecek olsa oturarak kılardı. (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 18) "Sabah namazından önce kılınan iki rekât nâfile namaz dünyanın tamamından daha hayırlıdır." (Müslim, Salâtu'l-Müsâfirîn, 96) buyururdu. Gözümün nûru diye tavsif ettiği namazı geceleri daha bir iştiyak ve arzû ile kılardı. Ayakları şişecek kadar kendinde geçerek kıldığı teheccüd namazına olan iştihâsını şöyle dile getirmişti:

  "Allah her peygamberde belirli bir şeye karşı aşırı bir istek yaratmıştır. Benim en çok hoşlandığım şey de gece ibâdetidir..." (Heysemî, Mecmau'z-zevâid, II, 271)

  Allah’a yaklaştıran en mühim ibâdet olması hasebiyle ümmetinin de bu nimetten nasiblenmelerini arzû ederlerdi. Öncelikle yakın akrabasından tebliğe başlayan Efendimiz, bir gece Ali ile Fâtımâ -radıyallâhu anhümâ-'nın kapısını çalmış ve onlara:

  - "Namaz kılmayacak mısınız?" (Buhârî, Teheccüd, 5) buyurarak geceyi boş geçirmemelerini istemişti.

  Diğer ashâbına da:

  "Aman gece kalkmaya gayret edin! Çünkü o sizden önceki sâlih kimselerin âdeti ve Allah'a yakınlıktır. (Bu ibâdet) günahlardan alı kor, hatalara kefâret olur ve bedenden dertleri giderir." (Tirmizî, De'avât, 101) buyurarak onları huzûrun kaynağına yöneltmek istemişti.

  Âile içinde kadın ve erkeğin Allâh'a ibâdet ve sâlih ameller işleme husûsunda birbirlerine destek olmalarının önemine dikkat çeken Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- bilhassa gece namazına kalkmada bu yardımlaşmanın daha da önemli neticeler hâsıl edeceğini şöyle ifade etmiştir:

  "Geceleyin kalkıp namaz kılan, hanımını da kaldıran, kalkmazsa yüzüne su serperek uyandıran kimseye Allah rahmet etsin. Aynı şekilde geceleyin kalkıp namaz kılan, kocasını da uyandıran, uyanmazsa yüzüne su serperek uykusunu kaçıran kadına da Allah rahmet etsin." (Ebû Dâvud, Tatavvu, 18, Vitir, 13)

  Ebû Hüreyre ve Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Bir kimse geceleyin karısını uyandırır da beraberce veya her biri kendi başına iki rekât namaz kılarlarsa, Allah’ı çok anan erkekler ve Allah’ı çok anan kadınlar arasına yazılırlar." (Ebû Dâvûd, Tatavvu 18)

  Hz. Peygamber, gece namazlarında bazen kıraati kısa yapar; zaman zaman da uzatırdı. “Hz. Peygamber (S.A.V.) her gece namaz kılarken (îsrâ) ve (Zümer) surelerini okurdu.” Daha uzun ya da daha kısa sureler okuduğunu da bilinmektedir.

  Teheccüd (Gece) Namazının vakti (Teheccüd namazı ne zamana kadar kılınır?)

  Teheccüd namazının vaktiyle ilgili olarak Peygamberimizden (asm) gelen rivayetlerde, gecenin ortası veya son kısmının namaz, dua ve istiğfarla ihya edilmesi tavsiye edilmektedir.

  Konuyla ilgili fiili sünneti anlatan çok sayıdaki rivayetlerde, Peygamberimizin (asm) (yatsı namazını kılıp vitir’i kılmadan) uyuduktan sonra, gecenin ortalarına doğru veya ortasından hemen sonra uyandığı, ondan sonra ibadete başladığı, bir süre namaz kıldıktan sonra vitir namazını ve sonra da sabah namazının sünnetini kıldığı ifade edilmektedir.

  Sünnet olan bu sıralama şu şekilde özetlenebilir:

  Yazı kaynağı : www.namazzamani.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap