Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  teheccüd namazında kamet getirilirmi

  1 ziyaretçi

  teheccüd namazında kamet getirilirmi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Nâfile namazlar için ne ezân, ne de kâmet vardır

  Nâfile namazlar için ne ezân, ne de kâmet vardır

  Allah’a hamd olsun.

  "Nâfile namazlar için ezân ve kâmet yoktur.Aksine abdest aldığın zaman, duhâ namazını veya öğle namazından sonra ve gecenin sonunda veyahut da yasak vakitlerin dışında herhangi bir vakitte kolayına gelecek kadar nâfile namaz kılabilirsin.Bu namazlar, ezânsız ve kâmetsiz kılınır. Çünkü Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- kalkıp namaz kılmaya başladığı zaman O'nun namaz için ezân okuduğuna veya kâmet getirdiğine dâir bir şey nakledilmemiştir. Ezân ve kâmet, ancak farz namazlarda olur.İlim ehlinin belirlediği gibi, Terâvih, Vitir ve nâfile namazlarda ezân ve kâmet yoktur. Nitekim Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in sünneti ile Râşid halifelerin sünneti bu doğrultudadır.

  Allah Teâlâ en iyi bilendir."

  Yazı kaynağı : islamqa.info

  Uyumadan önce Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır, madde madde? Gece Namazı Ne Zaman Kaçta Kılınır? Kaç Rekattır?

  Uyumadan önce Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır, madde madde? Gece Namazı Ne Zaman Kaçta Kılınır? Kaç Rekattır?

  Uyumadan önce Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır, madde madde? Gece Namazı Ne Zaman Kaçta Kılınır? Kaç Rekattır?

  Teheccüd namazı dinimize göre önemli bir namaz olup fazileti çok yüksektir. Teheccüd kelime anlamı itibari ile uyurken güçlük ile uyanmak anlamına gelmektedir. Ayrıca Teheccüd namazı gece kılınan bir namaz olmaktadır.

  Teheccüd (Gece) Namazına Nasıl Niyet Edilir?

  Teheccüd (gece) namazına başlamadan öncesinde niyet ederken pek çok sayıda kişi tereddüte düşmektedir. Teheccüd namazlarına niyet şu şekilde edilmektedir. Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya şeklinde niyet edilmektedir.

  Teheccüd (Gece) Namazı Kaç Rekat Kılınır?

  Teheccüd namazı dinimize göre 2 rekattan başlayıp 12 rekata kadar kılınabilmektedir.

  Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır?

  Teheccüd namazının kılınışı için öncelikle "Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için Teheccüd namazını kılmaya" şeklinde niyet edilir ve de Tekbir getirilip "Allahu Ekber" diyerek namaza başlanmaktadır.

  Teheccüd namazının 1. rekatında, "Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası adına Teheccüd Namazı kılmaya" şeklinde niyet edilir. "Allahu Ekber" diyip İftitah Tekbiri alır ve de namaza başlanır. Subhaneke'yi okunur ve Euzü-besmele çekilir. Fatiha okunur, Kur'an'dan en az üç ayet kısa olacak şekilde ya da üç ayet miktarı kadar uzun bir âyet okunur ve Rüku'ya gidilir, Secde'ye gidilir. Doğrulup, tekrar Secde'ye gidilir.

  Teheccüd namazının 2. rekatında, ayağa kalkarak kıyama durulur, besmele çekilir ve Fatiha okunur. Kur'an'dan en az üç ayet kısa olacak şekilde ve ya üç ayet miktarının uzunluğunda bir âyet okunur ve Rüku'ya gidilir. Ardından Secde'ye gidilir, doğrulur, tekrar Secde'ye gidilir. Oturarak Ettahiyyatu, Allahumme salli, Allahumme Barik ve de Rabbena duaları okunur.

  "Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah" diyerek sağa ve de sola selam verilip namaz tamamlanır.

  Teheccüd (Gece) Namazı Ne Zaman Kılınır?

  Dinimize göre Teheccüd namazı yatsı namazından sonra ve de geceleyin kılınmaktadır. Bir süre uyuduktan sonrasında kişi gece boyunca yani sabah namazı vaktinin gelmesine kadar bu namazı kılınabilir.

  Ayrıca dinimizde Teheccüd namazının vakti ile ilgili olarak Peygamberimizden (SAV) gelen rivayetlere göre, gecenin ortası ya da son kısmında namaz, dua ve de istiğfar ile ihya edilmesi önemle tavsiye edilmektedir. Konu ile ilgili olarak fiili sünneti anlatan pek çok sayıdaki rivayetler, Peygamberimizin (SAV) uyuduktan sonra, gecenin ortasına doğru ve ya ortasından sonra uyandığı, sonrasında ibadete başladığı ve bir süre namaz kılıp sonra vitir namazını kıldığı ifade edilmektedir. Sonrasında da sabah namazının sünnetini kılmış olduğu ifade edilmektedir.

   Sünnet olarak dinimizde bilinmekte olan bu sıralama aşağıdaki gibi şu şekilde özetlenebilir.

   Yatsı namazı kılmak

   Bir süre uyuyup uyanmak

   Teheccüd namazı kılmak

   Vitir namazı kılmak

   Sabah namazı kılmak şeklinde olmaktadır.

  Teheccüd (Gece) Namazının Faziletleri Nelerdir?

  Teheccüd namazı yani gece uyur iken uykudan uyanıp kılınmakta olan bu namaz Peygamber Efendimize farz olup ümmetine ise nafile kılınan bu namazın pek çok sayıda fazileti bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

  Her kim olursa olsun gecenin bir vakti kalkarak bu namazı kılar ise, Allah’ın rahmetine uğrayarak, hayırlı olan rızık ile şereflendirilirler.

  Teheccüd (gece) namazını kılan erkek ya da kadın, Allah'ın mağfiret ve de mükâfatına nail olurlar.

  Teheccüd yani gece namazını sürekli düzenli bir şekilde kılan Müslüman, her daim iyi bir kişi olarak anılmaktadır.

  Gece namazı kılan kişinin Allah’a olan itaatin göstergesi olarak bilinmektedir. Teheccüd namazı kötülükleri örter ve de insanları genel olarak günah işlemekten alıkoymaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı da Teheccüd namazını kılmak oldukça önemli bir durum olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Kaza namazı kılmadan önce kamet getirmeli miyiz? Kaza namazını teheccüd vaktinde kılarsak acaba teheccüd feyzi nasip olur mu?

  Kaza namazı kılmadan önce kamet getirmeli miyiz? Kaza namazını teheccüd vaktinde kılarsak acaba teheccüd feyzi nasip olur mu?

  Değerli kardeşimiz,

  Kaza namazından önce kamet getirmek sünnettir. Ayrıca gece kaza namazı kılmakla gece namaz kılmanın feyzinden istifade edilir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap