Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisi

  1 ziyaretçi

  tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tebessüm Etmenin İnsan İlişkileri Üzerindeki Etkisi - Kompozisyon - Türkçe Ödevim

  Tebessüm Etmenin İnsan İlişkileri Üzerindeki Etkisi - Kompozisyon - Türkçe Ödevim

  Tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlatan kompozisyon örneği.

  Tebessüm etmek, insana verilmiş en güzel özelliktir belki de. Öyle ki, güldüğü zaman yahut tebessüm ettiği zaman güzel görünmeyen bir insan yoktur. Gülen insan hem kendisi mutlu ve enerjik olur, hem de çevresinde olumlu bir hava yaratır. Tebessüm eden kişinin yanında sinirli ve üzgün durmak mümkün değildir. Gülmenin insan bedeni üzerinde yarattığı etkiyi, en güçlü depresyon ilaçları dahi sağlayamaz. Bu etki, doğrudan insan ilişkilerine de yansır.

  Tebessüm eden insan, başta kendisi pozitif olur. Doğal olarak etrafındaki insanlara olumlu elektrik verir. Tebessüm ederek, gülümseyerek karşısındakini yaklaşan ve bu şekilde iletişim kuran kişinin olumsuz cevap alma ihtimali son derece azdır. Çünkü her insan, karşıdaki kişiden olumlu elektrik almak ister. Ona güvenmek ve ondan samimiyet hissetmek ister. Sıcak bir gülümseme de tüm bunları tek başına sağlayabilir. Sıcak bir gülümseme hem karşıdaki kişiye güven verir, hem de ona samimiyet hissinin geçmesini sağlar. Bu sayede ikili ilişkiler hızla yol alır, sağlamlaşır.

  Tebessüm etmek, insanlara tebessümle yaklaşmak dinimizce de hoş görülmüş ve tavsiye edilmiştir. Öyle ki; Peygamber Efendimiz “Et tebessümü sadakatün” buyurmuşlardır. Bu hadisin Türkçe anlamı; “Tebessüm etmek sadakadır” şeklindedir. Görüldüğü üzere İslam dini, insanlara tebessümle yaklaşmanın ve gülümseyerek bakmanın sadaka vermeye eş değer olduğunu vurgulamaktadır.

  Bilim adamlarının araştırmalarına göre de gülmek adeta ilaç niteliğindedir. 1997 yılında Stanford Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmada; kalp hastası bir grup hastaya günde yarım saat komedi filmi izlettirilmiştir. Sonraki 1 yıl içerisinde bu hastaların, komedi filmi izlemeyen hastalara göre daha fazla kalp krizi geçirdikleri görülmüştür.

  Tebessüm etmek ve gülmek önce insanın kendisini iyi hissetmesini sağlayan harika bir eylemdir. Kendisini iyi hisseden insan da ikili ilişkilerinde her daim başarılı olur. Samimi bir gülümseme ile yaklaştığı kişilerden kötü tepki alma ihtimali azalır. Olumsuz sonuçlanabilecek bir girişimi tebessümü sayesinde olumluya dönebilir. Tebessüm etmek, insan ilişkileri üzerinde adeta bir yapıştırıcı niteliğindedir. Tebessüm etmek insan ilişkileri üzerinde; metaller için mıknatısların oluşturduğu etkiyi yaratmaktadır desek abartmış olmayız.

  *** Tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlatan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlatan bir yazı yazınız

  Tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlatan bir yazı yazınız

  Tebessüm etmek, insana verilmiş en güzel özelliktir belki de. Öyle ki, güldüğü zaman yahut tebessüm ettiği zaman güzel görünmeyen bir insan yoktur. Gülen insan hem kendisi mutlu ve enerjik olur, hem de çevresinde olumlu bir hava yaratır. Tebessüm eden kişinin yanında sinirli ve üzgün durmak mümkün değildir.

  Gülmenin insan bedeni üzerinde yarattığı etkiyi, en güçlü depresyon ilaçları dahi sağlayamaz. Bu etki, doğrudan insan ilişkilerine de yansır.Tebessüm eden insan, başta kendisi pozitif olur. Doğal olarak etrafındaki insanlara olumlu elektrik verir. Tebessüm ederek, gülümseyerek karşısındakini yaklaşan ve bu şekilde iletişim kuran kişinin olumsuz cevap alma ihtimali son derece azdır.

  Çünkü her insan, karşıdaki kişiden olumlu elektrik almak ister. Ona güvenmek ve ondan samimiyet hissetmek ister. Sıcak bir gülümseme de tüm bunları tek başına sağlayabilir. Sıcak bir gülümseme hem karşıdaki kişiye güven verir, hem de ona samimiyet hissinin geçmesini sağlar. Bu sayede ikili ilişkiler hızla yol alır, sağlamlaşır.

  2. Örnek

  Güne mutlu başlamalı insan. Küçük dahi olsa bir tebessümle yani. Kötü olmamak için kötü düşünmemeli insan. Yüzünden tebessümü eksik olmamalı. Her koşulda mutlu olmayı bilmeli, her ne olursa olsun her şeye herkese inat gülümsemeli. Kendisi mutlu olmalı ki başkalarını da mutlu edebilsin, moral verebilsin. İnsan tebessüm ederse karşısında ki kişiye daha hoş daha nazik görünür. İletişim kolaylaşır, kolay dostluklar kurulur. Başkalarına yardımcı olabilir, başkalarından yardım isteyebilir.

  Dostluklar daha sağlam olur. Empati kurulabilir. İnsanlar birbirini daha iyi anlayabilir. Bunun sonucunda iletişim güçlenir, dostluk bağları sağlamlaşır. İnsanlar birbirini daha çok sever. Mantıken de böyle olmalıdır zaten. İnsan normal olarak da tebessüm eden mutlu olan gülen, dost canlısı kişileri severler. Bunun için de tebessüm çok önemlidir. Aslında kötü olsanız dahi tebessüm edin. Emin olun tebessüm ettikçe daha mutlu olacaksınız.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlatan bir yazı yazınız |

  Tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlatan bir yazı yazınız |

  Tebessüm etmenin insan ilişkileri üzerindeki etkisini anlatan bir yazı yazınız.

  Aslında tebessüm etmek demek gülümsemek demektir. İnsan ilişkilerinde başarılı olanlar genelde tebessüm eden ve yüzü gülen insanlardır.  Çünkü tebessüm eden insanlarla konuşmak kaynaşmak çok daha kolay olur. Örneğin gergin ve sinirli olduğumuz bir günde etrafımızda tebessüm eden insan görsek veya bizim kızdığımız insan tebessüm etse bizim kızgınlığımız bir anda geçiverir. Yani tebessüm eden insan etrafına pozitif enerji yaydığından herkes olumlu yönde etkilenirler. Sizi mutlu eden ve onunla konuşmaktan zevk aldığınız kişiler genelde tebessüm eden güler yüzlü kişilerdir.

  İnsanoğluna verilmiş eşi benzeri olmayan özelliklerinden birisi de tebessüm etmektir. Genelde hepimiz güldüğümüzde diğer insanlar tarafından güzel görünürüz. Eğer insanlara güzel görünmek istiyorsak ve insanlar bizi sevsin istiyorsak, gerek işyerinde gerek okulda gerekse evimizde sürekli tebessüm edebilmeliyiz. Böylece ne işlerimiz aksar, ne gergin oluruz nede ailemizle tartışırız. Ayrıca gülmek insanların sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Depresyona girmemizi çeşitli hastalıklara yakalanmamızı önler. Çünkü hastalıkların çoğunluğu stresten meydana geldiğini duyuyoruz. Gülmek eczanelerden aldığımız her türlü ilaçtan çok daha faydalıdır. Gülümsemeyi ihmal etmediğimiz zaman her yerde olumlu karşılanırız. Sıcak bir gülümseme insanlara güven verir. Size güvenen insanlarda sizle daha içten ve samimi konuşurlar. Sonuç olarak tebessüm eden insanlar hem insan ilişkilerinde hem de hayatta başarılı olurlar.

  Yazı kaynağı : www.tumdersler.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap