Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tc kimlik kartı pin kodu ne işe yarar

  1 ziyaretçi

  tc kimlik kartı pin kodu ne işe yarar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kimlik Kart� �le Gelen PIN Zarflar�n� Saklamak Zorunlu Mu?

  T.C. Kimlik Kartı Pin Kodu Sorgulama

  Kimlik Kartı Şifre Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir?

  Kimlik Kartı Şifre Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Değiştirilir?

  Nüfus Müdürlüklerinde kimlik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra T.C. Kimlik Kartınızın şifresi kapalı zarf içinde imza karşılığı sizlere teslim edilecektir. Kimlik kartı şifre değiştirme işlemleri hakkında yapmanız gereken adımları anlattığımız bu yazımızda aynı zamanda yeni kimlik karı şifre ne işe yarar sorusunun cevabı aktarılmıştır. 

  Kimlik Kartı Şifresi Nedir?

  Kullanmış olduğunuz T.C. Kimlik Kartlarının sadece kimliği tanımlayan özelliğinin dışında şifresini kullanarak bir çok işlemi yapmanıza imkan tanıyan özelliği bulunmaktadır. Şifreli işlemler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı.  

  Çok yakın bir zamanda bankacılık işlemlerinden, sağlık kuruluşlarına başvurmaya kadar bir çok işleminizde T.C. Kimlik Kartınızın şifresi ile işlem yapmak zorunda kalacaksınız.    

  YENİ KİMLİK AKTİF HALE GETİRME

  Nüfus Müdürlüğünde başvurunuzu yapar yapmaz kapalı zarf içinde size bir zarf teslim edilecektir. Bu zarfta kimliğinizin şifreleri yer almaktadır. PİN ve PUK kodu. PTT tarafından yeni kimliğiniz teslim edilir edilmez aktif hale gelmiş olacaktır zaten.  

  Yeni kimlik aktif hale getirme konusunda dilerseniz mevcut şifrenizi e Devlet üzerinden de sorgulayarak şifrenizi kontrol edebilirsiniz. 

  Yeni Kimlik Şifresi Ne İşe Yarar?

  Kimlik Pin kodu nerede kullanılır  sorusunun cevabını aşağıda maddeler halinde sıraladık: 

  Yeni Kimlik Şifre Nasıl Değiştirilir?

  Bu işlem için Nüfus Müdürlüklerindeki KİOSK cihazlarını kullanmak zorundasınız. Yani online olarak e Devlet üzerinden değiştirme gibi bir imkanınız bulunmamaktadır. İstediğiniz Nüfus Müdürlüğünde bu işlemi yapabilirsiniz. 

  E Devlet Kimlik Şifresini Değiştirme

  Kimlik kartlarınızın şifresini yenilemek için KİOSK cihazlarını kullanmak zorundasınız. E Devlet sisteminin şuan için bu şekilde bir hizmeti bulunmamaktadır. 

  Kimlik Kartının Şifresini Pin Kodunu E Devletten Sorgulama

  E Devlet üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz. Hemen aşağıda yer alan E Devlet sayfasını ziyaret ediniz. 

  https://www.turkiye.gov.tr/nvi-tc-kimlik-karti-pin-kodu-sorgulama 

  Yeni Kimlik Şifre Değiştirme Zorunlumu?

  Şifre süreçleri hakkında Nüfus Genel Müdürlüğünden yapılan bir açıklama söz konusu değildir. Ancak kapalı zarf içinde size teslim edilen kimlik kartı şifrenizi değiştirmeniz sizin için daha doğru bir adım olacaktır. 

  Ancak unutmamanız gereken en önemli husus şudur: şifrenizi değiştirmek için Kimlik Kartınızın size teslim edilmesi gereklidir. Yani başvurunuzu yaptıktan sonra kapalı zarf içinde size teslim edilen şifre ile direk değişim yapamazsınız. Değiştirmek için kimliğinizin size teslim edilmesi şarttır. 

  Yeni Kimlik Şifresini Kaybettim Ne Yapmalıyım?

  Bu durumda KİOSK cihazları üzerinden biyometrik bilgilerinizi kullanarak kimliğinizin şifresini yeniden üretebilirsiniz. Bu doğrulama adımı biyometrik doğrulama adımıdır. Şifrenizi yenilemek için iki yöntem kullanabilirsiniz. Birincisi PUK şifresini kullanmak, diğeri ise biyometrik verinizi kullanmaktır. 

  Bu güvenlik adımı sayesinde şifrenizi sizin dışınızda hiç kimse öğrenemez.  

  Kimlik PİN Kodunu İstediğim Nüfus Müdürlüğünde Değiştirebilir miyim?

  Evet. İstediğiniz Nüfus Müdürlüğüne giderek şifrenizi yenileyebilirsiniz. 

  Yeni Kimlik Ne Zaman Aktif Olur?

  Başvuru esnasında verilen PIN kodu yeni kimlik kartları sahibi tarafından teslim alındığında aktif hale gelecek. Bu noktada PIN kodları yeni kimliklerin teslim alındığının teyidine kadar pasif konumdadır. Bu sebepten yeni kimlikleriniz teslim alınana kadar verilen şifreyi kesinlikle kaybetmeyiniz. Kimliğinizin takibi için bu yazıyıziyaret edebilirsiniz.    

  İnternetten ve E Devletten Kimlik Şifremi Nasıl Yenilerim?

  İnternetten yada E Devletten şifrenizi yenileme imkanınız yoktur. Ancak kaybettiğiniz yada unuttuğunuz şifrenizi e Devletten sorgulayabilirsiniz. Üst başlıklarda ilgili sorgu sayfasının linkini paylaştık. 

  Nüfus İşlemleri Hakkında İlginizi Çekecek Diğer Yazılarımız

  https://yeni-kimlik.com/yeni-kimlikler-icin-gerekli-belgeler.html 

  https://yeni-kimlik.com/ehliyet-yenileme.html

  https://yeni-kimlik.com/pasaport-harclari.html

  https://yeni-kimlik.com/yeni-dogan-ve-cocuklar-icin-yeni-kimlik-islemleri.html 

  Yazı kaynağı : yeni-kimlik.com

  Çipli kimlik kartı hakkında bilmeniz gerekenler!

  Yeni Kimlik ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

  Kimlik kartı ve uluslararası aile cüzdanı bedeli ne kadardır?

  ​Maliye Bakanlığınca 2018 yılında kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 18,50 TL., kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 37,00 TL., uluslararası aile cüzdanı için 98,50 TL değerli kağıt bedeli alınmaktadır.

  Yazı kaynağı : defne.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap