Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tc başbakanlık snt sey ssy nedir

  1 ziyaretçi

  tc başbakanlık snt sey ssy nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Şartlı Nakit Transferi (ŞEY/ŞSY)

  ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI

  0-5 yaş arası çoçuklara yapılan yardımdır. Yardımdan faydalanabilmek için ; Hanede aktif SGK kaydı (4/a Zorunlu Sigortalılar, 4/a Tarım Sigortalılar, 4/b Bağkur, Emekli Sandığı, 60/g isteğe bağlı GSS primi ödeyenler) olmaması gerekmektedir. Başvuru sahibinin sağlık güvencesi yoksa önce Gelir Tespiti (GSS) yaptırılıp 60/c1 (Yeşilkart) açtırılmalıdır. Hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olmalıdır.

  > ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI

  * ŞEY yardımında hak sahibi olabilmek için, fayda sahibi (çocuk) adına yardım başvurusu yapan kişinin kendisinin ya da yaşadığı hanedeki herhangi bir bireyin sosyal güvenceli olmaması ve ilgili hanenin muhtaç durumda olduğunun Mütevelli Heyeti kararıyla tespit edilmesi gerekmektedir. Ayrıca fayda sahibi çocuğun örgün eğitimde okuyor olması ve yatılı okula devam etmiyor olması gerekmektedir.

  * ŞEY yardımı kapsamında, hak sahibi kişilerin ödemelerini düzenli alabilmeleri için, fayda sahibi çocuğun okulun açık olduğu aylarda, resmi olarak sebebi ispat edilmeksizin, bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmaması gerekmektedir. 4 günden fazla devamsızlık yapılması halinde, devamsızlık yapılan aya ilişkin ödeme gönderilmeyecektir.

  * Açık öğretim öğrencileri, dışarıdan eğitim aldığından, devam zorunluluğu olmadığından ve okul takip bilgileri e-okul sisteminde yer almadığından ŞEY yardım programından yararlanamazlar.

  * ŞEY programı, fayda sahibi çocuğun okul devam durumuna göre ödeme yapılan şartlı bir yardım programı olup sistemde yardım programı için haksahibi olmak düzenli ödeme almayı garantilemez.

  Hanede ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde eğitim alan öğrencilerin olması ve öğrencilerin örgün eğitimde olmaları gerekmektedir. Yardımdan faydalanabilmek için ; Hanede aktif SGK kaydı (4/a Zorunlu Sigortalılar, 4/a Tarım Sigortalılar, 4/b Bağkur, Emekli Sandığı, 60/g isteğe bağlı GSS primi ödeyenler) olmaması gerekmektedir. Başvuru sahibinin sağlık güvencesi yoksa önce Gelir Tespiti (GSS) yaptırılıp 60/c1 (Yeşilkart) açtırılmalıdır. Hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.sislisydv.gov.tr

  T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı | T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı | Anasayfa

  Şartlı Nakit Transferi

  İLÇE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARININ ŞARTLI NAKIT TRANSFERİ (ŞNT)

  Sosyal Güvencesi olmayan anne adaylarına düzenli sağlık kontrol yaptırmaları şartıyla 9 ay süresince sağlık ve nakdi yardım yapılmaktadır.  0-5 yaş arasında olan okul öncesi çocuklarını düzenli sağlık kontrolüne götürmeleri şartlarıyla ekonomik destek vermek üzere düzenli sağlık ve nakdi yardım yapılmaktadır.

  Yoksulluk nedeniyle okul çağındaki çocuklarını okula gönderemeyen veya okuldan almak zorunda kalan ailelere çocukların okula devam etmeleri şartıyla Eğitim Yardımı nakdi yardım yapılmaktadır.

  ŞNT Yardımına Kimler Başvurabilir?

  ŞNT Eğitim Yardımı için: İlköğretim veya ortaöğretimde eğitim gören çocuğa sahip olan ve kendisi ile eşi SGK (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) kapsamında olmayan kişiler,

  ŞNT Sağlık Yardımı için: 0-5 yaş arasında çocuğa sahip olan vekendisi ile eşi SGK (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) kapsamında olmayan kişiler,

  ŞNT Başvuruları Nereye Yapılır?

  ŞNT başvuruları kişinin ikamet ettiği yerde; İllerde Valilik, İlçelerde ise Kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.

  ŞNT'de Aylık Ödeme Miktarları Ne Kadardır (2008 yılı için)ve Ödemeler Nasıl

  Hesaplanmaktadır?

  ŞNT Eğitim Yardımları için: Çocukların düzenli olarak okula devam etmeleri şartıyla 1 yıl içersinde toplam 9 aylık olmak üzere yaz ayları hariç 2 ayda bir:

  İlköğretime (1.-8. sınıf arası) devam eden;  Erkek çocukları için aylık 30 TL.

  Kız çocukları için aylık 35 TL.

  Ortaöğretime (9.-12. sınıf arası) devam eden;

  Erkek çocukları için aylık 45 TL,

  Kız çocukları için aylık 55 TL'dir.

  ŞNT Sağlık Yardımları için: 0-5 Yaş arası Erkek ve Kız çocukları için sağlık kontrollerinin yaptırılmasından sonraki ödeme döneminde olmak üzere aylık 30 YTL'dir.

  ŞNT'de Aylık Ödeme Miktarları Ne Kadardır (2008 yılı için)ve Ödemeler Nasıl Hesaplanmaktadır?

  ŞNT Eğitim Yardımları için: Çocukların düzenli olarak okula devam etmeleri şartıyla 1 yıl içersinde toplam 9 aylık olmak üzere yaz ayları hariç 2 ayda bir:

  İlköğretime (1.-8. sınıf arası) devam eden;

  Erkek çocukları için aylık 30 TL,

  Kız çocukları için aylık 35 TL,

  Ortaöğretime (9.-12. sınıf arası) devam eden;

  Erkek çocukları için aylık 45 TL,

  Kız çocukları için aylık 55 TL'dir.

  ŞNT Sağlık Yardımları için: 0-5 Yaş arası Erkek ve Kız çocukları için sağlık kontrollerinin yaptırılmasından sonraki ödeme döneminde olmak üzere aylık 30 YTL'dir.

  ŞNT Hak sahibi Ödemeleri Hangi Koşullarda Devam Eder?

  Başvuruda bulunan kişilerden, ŞNT yardımını almaya hak kazananların ödemeleri aşağıdaki şartları yerine getirmeleri halinde devam eder.

  ŞNT Eğitim Yardımı İçin: İlköğretim 1.sınıf ile Lise son sınıf arasında okula giden çocukların, iki ay arka arkaya 4 gün ve üzeri (okulun açık olduğu gün sayısı üzerinden %20 ve fazlası gün) devamsızlık sınırını aşmayacak şekilde eğitimlerine devam etmeleri,

  ŞNT Sağlık Yardımı İçin: 0-5 yaş grubu çocukların belirlenen tarihlerde sağlık ocaklarına götürülerek sağlık kontrollerinin yaptırılması.

  Yazı kaynağı : buca.gov.tr

  Şartlı Eğitim Yardımı Programı (Ş.E.Y)

  Şartlı Eğitim Yardımı Programı (Ş.E.Y)

  Ulusal ŞEY Programı’ndan faydalanan Türk çocuklarına yönelik program kapsamında yer alan uygunluk şartları ve yardım tutarları; Mültecilere yönelik ŞEY Programı’ndan faydalanan Suriyeli mültecilere ve diğer mültecilere de uygulanıyor. Bu program kapsamında, daha önceki okul aylarında, çocukları eğitimlerine düzenli olarak (en az yüzde 80) devam eden yararlanıcı ailelere Kızılay Kart aracılığıyla iki ayda bir nakit yardım sağlanır. 

  Türkiye’deki devlet okulları,  geçici eğitim merkezleri ve hızlandırılmış eğitim programlarına kayıtlı olan tüm öğrenciler; programa başvurabilirler.   

  Yazı kaynağı : www.unicef.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap