Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü

  1 ziyaretçi

  tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler (TYT) | TYT-AYT Net Sihirbazı

  Avanos Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu

  TIBBİ ve AROMATİK BİTKİLER PROGRAMI

  Programın tanıtımı: Günümüzde, özellikle haberleşme ve iletişim alanındaki hızlı teknolojik gelişmeler, her alanda olduğundan daha fazla, Bitkisel ilaç piyasalarında ve özellikle bu piyasaların temel dinamikleri olan doğal bitkiler ve doğal ilaçlar sektörlerinde hissedilmektedir. Söz konusu bu değişim ve gelişim, ilgili sektörlerin ürün ve hizmet yelpazesini geliştirdiği gibi; yaşanan rekabet ortamının da etkisiyle ihtiyaç duyulan, nitelikli işgücü gereksinimini arttırmış, bu gereksinimin karşılanmasını adeta zorunlu kılmıştır.

  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler sektörlerinin, söz konusu bu rekabet ve inovasyon ortamında gelişmelerini sürdürebilmeleri, bu ortama uyum sağlayabilecek, esnek, üretken, değişime ve gelişime açık, sektörün gereklerinin farkında, mesleki bilgi ve vizyon sahibi yönetici ve çalışan kadrolarına sahip olmaları ile mümkün olabilir.

  Avanos Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı, Türkiye'nin sahip olduğu geniş bitki çeşitlerinden tıbbi ve aromatik olarak kullanılan bitkileri tanıyabilen, bu bitkilerden drog elde etme yöntemlerini bilen, tıbbi ve aromatik laboratuarındaki cihazları kullanabilen, kaybolma riski altındaki bitkileri kültüre alarak yetiştiren, bilimsel temele dayalı akılcı bir yaklaşımla toplumdaki bilinç düzeyinin yükseltilmesi yönünde çalışmalar yapan, tıbbi ve aromatik bitki gen kaynaklarının korunması, sürdürülebilir tıbbi ve aromatik bitkiler ticaretinin sağlanması konularında çalışabilecek teknik eleman yetiştirme amacıyla eğitim faaliyetlerini yürütmektedir. Diğer yandan, ilaç endüstrisi için bu bitkilerin özelliklerinin ve etkili maddelerinin belirlenmesi; bu bitkilere tedavi gücünü veren etkili maddelerin artırma çalışmalarının yapılması amaçlanmaktadır. Ayrıca öğrenciler, bulundukları bölgelerde arazi uygulamaları yaparak edindikleri teorik bilgilerini kullanma fırsatı bulmaktadır. Bitkileri, morfolojik özelliklerine göre tanıyan ve özelliklerini belirleyen öğrenciler doğadan toplamayı öğrenmektedir.

  Avrupa birliği uyum yasalarına bağlı olarak Tarım Bakanlığının üzerinde çalıştığı yasalar gereği aktarlık mesleğinin yapılması için Tıbbi ve Aromatik bölümünden mezun olmak şartı aranacaktır. Bundan dolayı bu bölüme olan talep artacaktır.

  Tıbbi ve Aromatik bitkilerin ve programın önemi:

  Programımızda eğitim gören öğrencilere kazandırılmaya çalışılan yeterlilikler;

  Bu programa hangi alanlarda eleman yetiştirilecektir?

  Her türlü tıbbi bitkinin yetiştirilmesinde tıbbi bitkilerin maruz kalabileceği hastalık ve zararlıların belirlenmesi ve bunlarla savaşım konusunda çalışmaların yürütülmesini sağlayacak,
  - Tıbbi bitkilerin hasat alma işlemlerini yapacak,
  - Yeşil olarak toplanan bitkileri kurutulması ve saklanması işlerinde çalışacak,
  - Tıbbi bitkilerden çeşitli yağların çıkarılmasına çalışır. Laboratuar ortamında etkin madde üretiminde görev alacak,
  - Tıbbi bitkileri öğüterek çeşitli ilaç hammaddelerini hazırlayacak,
  - Tıbbi bitkilerden elde edilen etkin maddelerin saklanması ve korunması işlerini yapacak,
  - Parfüm, krem, merhem, losyon vb. kozmetik ürünlerin yapımında görev alacak,
  - Tıbbi bitkilerin üretildiği sera, tarla ve depoları mikroplardan arındırmak için kimyasal maddelerle temizleyecek,
  - Çeşitli tıbbi bitkilerin satış ve pazarlamasında görev alacak eleman yetiştirir.

  Programdan Mezun Olanların Alacakları Ünvan: Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknolojisi Teknikeri

  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri nedir? Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikerleri, tıbbi bitkileri, bilimsel temele dayalı akılcı bir yaklaşımla, toplumun bu konudaki bilinçsizliğini istismar etmeden, aksine bilinç düzeyinin yükseltilmesi yönünde çalışmalar yapan, tıbbi bitkisel gen kaynaklarımızın korunması, kaybolma riski altındaki tıbbi bitkilerimizin kültüre alınması; teknolojisinin yaygınlaştırılması; özelliklerinin araştırılması, geliştirilmesi; sürdürülebilir tıbbi bitkiler ticaretinin sağlanması konularında çalışabilecek yetişmiş teknik ara elemanlardır.

  Programdan Mezun Olanların İş Bulma İmkânları: Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri unvanını alan bu program mezunları; Tıbbi bitkiler ithal ve ihraç eden firmalar, bitkisel ilaç imal eden laboratuarlar, bu bitkilerin yetiştiriciliği yada toplayıcılık faaliyetlerinde bulunan sektörler, tıbbi bitki drogları üreten ve satışı yapan işyerleri, aktarlar, güzellik salonları, bitkisel ilaç yapan ve satan eczaneler, aromaterapi merkezleri, parfümeri ve kozmetik sanayinin yanı sıra Tarım, Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesindeki ilgili kuruluşlar, narkotik bitkiler ve bitkisel kökenli kaçakçılıkla ilgili kriminoloji ve adli tıp laboratuarları, gümrüklerde ithal ve ihraç bitkisel ürünlerin kontrolleri, üniversitelerin ilgili bölümlerinde yer alan herbaryum ve bitki laboratuarlarında yardımcı teknik personel olarak istihdam edilebilirler. Bunun yanı sıra öğrendikleri bilgilerin ışığı altında bu alanda faaliyet gösteren iş alanları kurabilirler. Bu programı tamamlayanlar 2 yıllık ön lisans mezunu statüsünde olacaklarından Ziraat Fakültelerinin Bitkisel Üretim Bölümlerine dikey geçiş yapabilirler.

  TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER PROGRAMI

  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programından mezun olan öğrencilerimizin Dikey Geçiş Sınavı ile yerleşebileceği Lisans programları;

  TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER PROGRAMI MEZUNLARININ

  İSTİHDAM ALANLARI

  Programımız mezunlarının istihdam alanları oldukça geniştir. Programımızdan mezun olanlar Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı tarım il ve ilçe müdürlüklerinde tekniker olarak, ilaç fabrikaları, eczaneler, kozmetik sanayisi vb. gibi işletmelerde çalışma imkânı bulmaktadır.

  “Tıbbi ve Aromatik Bitki Teknikeri” unvanı ile mezun olan öğrenciler, tıbbi bitki alanında kendi işlerini de kurabilmektedir.

  Yazı kaynağı : avanosmyo.nevsehir.edu.tr

  T.C. MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ - TIBBI VE AROMATİK BİTKİLER BÖLÜMÜ

  Bölüm programı ve Tarihçesi

  Yüksekokulumuzda 2019-2020 öğretim yılından itibaren eğitim verilmeye başlanmıştır. Programın kontenjanı  20.  Öğrenim süresi 4 yarıyıl olup, eğitim dili Türkçedir Tıbbi ve Aromatik Bitkiler alanında ön lisans derecesi elde edebilmek için öğrencilerin programda alması gereken zorunlu ve seçmeli derslerin (toplam 120 AKTS karşılığı) tümünü başarıyla tamamlaması ve 30 günlük yaz stajını tamamlamak zorundadı

   Bölümün Puan türü ve özel şartları

  Tıbbi ve Aromatik bitkiler programında  Tarım alanı ile ilgili Mesleki ve Teknik Liselerinden mezun olanlar; Mesleki ve yükseköğretim  ön lisans programlarına yerleştirilirken, yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek; ayrıca, yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacaktır.  Diğer liselerden mezun olan adaylar Organik Tarım programına TYT  puanıyla yerleşebilecektir.

  İstihdam olanakları

  Programımız mezunlarının istihdam alanları oldukça geniştir. Programımızdan mezun olanlar Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı tarım il ve ilçe müdürlüklerinde tekniker olarak, ilaç fabrikaları, eczaneler, kozmetik sanayisi vb. gibi işletmelerde çalışma imkânı bulmaktadır. “Tıbbi ve Aromatik Bitki Teknikeri” unvanı ile mezun olan öğrenciler, tıbbi bitki alanında kendi işlerini de kurabilmektedir. Ayrıca Programdan mezun olanlar Ziraat,Kimya,Gıda Mühendislerinin gözetiminde; -Tıbbi bitkilerin hasatlama işlemlerini yapar, - Yeşil olarak toplanan bitkileri kurutulması ve saklanması işlerinde çalışır, - Tıbbi bitkilerden çeşitli yağların çıkarılmasına çalışır. Laboratuar ortamında etkin madde üretiminde görev alır, - Tıbbi bitkileri öğüterek çeşitli ilaç hammaddelerini hazırlar, - Tıbbi bitkilerden elde edilen etkin maddelerin saklanması ve korunması işlerini yapar, - Parfüm, krem, merhem, losyon vb. kozmetik ürünlerin yapımında görev alır, - Tıbbi bitkilerin üretildiği sera, tarla ve depoları mikroplardan arındırmak için kimyasal maddelerle temizler, - Çeşitli tıbbi bitkilerin satış ve pazarlamasında görev alır.

  Staj ve eğitim olanakları

  Öğrenci Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri Laboratuvarları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Bölge Laboratuvarlarında, Üniversitelerin programla ilgili laboratuvarlarında stajını yapabilir.

  Programı tamamlayan öğrencilere DGS’den aldıkları puana göre Bahçe Bitkileri, Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Bitki Koruma, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Kimya, Tarla Bitkileri bölümlerine geçiş imkanı sunulmaktadır.

  Sosyal faaliyetleri ve öğrenci toplulukları

  Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin ilinde turizm kaynakları ve doğal güzellikler açısından zengindir. Doğa ve kongre turizmi, yöresel müzikler, el sanatları ve zengin mutfağı ile öğrencilerimiz ve ilimizi görmeye gelen misafirleri kendine hayran bırakmıştır. Organik tarım bölümü öğrencileri hem bölgenin avantajlarından hem de üniversitemizin kendi bünyesindeki sportif faaliyetler, sosyal sorumluluk projeleri, sanatsal ve kültürel faaliyetleri gerçekleştirmektedirler.

  ÖĞRETİM ELEMANLARI

  BÖLÜMLE İLGİLİ MERAK ETTİĞİNİZ DİĞER BİLGİLER İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ...

  Yazı kaynağı : www.artuklu.edu.tr

  Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

         Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü tıbbi amaçlı kullanılan etken maddesi ile uçucu yağ kalitesi ve miktarı yüksek standartlara uygun tıbbi ve aromatik bitkilerde öncelikli olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Islah ve yetiştirme tekniği konularında araştırma çalışmalarının yanında üretim faaliyetlerini de gerçekleştirmektedir. Bölümümüz, tıbbi ve aromatik bitkilerde uçucu yağ miktar ve kompozisyonunun belirlenmesi konusundaki çalışmaları yan ısıra, verim ve kalite çalışmalarının yapıldığı laboratuvar ve bitkisel yağ çıkarma tesisleri ile çalışmalarına devam etmektedir.

           Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü ayrıca ülkemizde ıslah edilen veya yurtdışından getirilen tıbbi ve aromatik bitki tür ve çeşitlerinin verim ve kalitelerinin iyileştirilmesine yönelik kültürel işlemler, bitki fizyolojisi ve üretim teknikleri üzerine araştırma programları yürütebilecek altyapı ve teknik donanıma sahiptir. Yetiştirme teknikleri konularında çalışan tıbbi ve aromatik bitkiler bölümü, çalışmalara ait teorik bilgileri, düzenlemiş olduğu kurs seminer gibi eğitim programları ile Bakanlık yayım elemanları ve üreticilere aktarmaktadır.

          Bölümde yürütülen projelerle farmokognazi ve kozmatoloji ana bilim dallarının talepleri doğrultusunda üniversite / özel sektör ile işbirliği halinde yeni bitkisel ürün geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Diğer taraftan baharat sanayinde kullanılan bitkilerde standartlara uygun seleksiyon ve adaptasyon çalışmaları da yürütülmektedir.

            Bölümde; kekik, ekinezya, mayıs papatyası, adaçayı, limonotu, konyak, şekerotu, oğulotu ve lavanta gibi türler üzerinde araştırma çalışmaları yürütülmektedir.​

  Yazı kaynağı : arastirma.tarimorman.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap