Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tayyar rahmiye hanım nerede mücadele etmiştir

  1 ziyaretçi

  tayyar rahmiye hanım nerede mücadele etmiştir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tayyar Rahmiye Kimdir? Hayatı ve Savaştığı Cepheler

  Tayyar Rahmiye kimdir? Türk gönüllü kadın asker olarak tarihe yazılan kadınlarımızdan biridir. 1890 senesinde dünyaya gözlerini açtı. Kahraman kadın askerin doğduğu şehir ise Kaypak Bucağı / Osmaniyedir. Yaşamış olduğu  şehir, düşmanlar tarafından sürekli  olarak bir işgal içerisindeydi. Düşmanların bu tür işgallerini yok etmek adına milli kuvvetlerin içerisinde yer aldı.

  1920’de 9. Tümenin Fransızlarla girmiş olduğu mücadele sırasında da   Rahmiye Hatun,  kendi müfrezesiyle katılmıştır. Burada ki görevi ise hem cephe hem de keşif yerinde  kundakçılık yapmaktı. Osmaniye yakınlarında  bulunan  demiryolu tünelini patlatması, düşmanların bir ayağının sekteye uğramasına neden olmuştur. Düşman hattında şehit düşen askerlerin taşınması için siperinden çıkmıştır. Düşman hattında ki şehit düşen askerleri kendi bölgesine getirmiştir. Sırtında bu askerleri taşıdığından dolayıdı Tayyar Rahmiyeye verilen lakap ”uçan olmuştur.

  Osmanlı  Fransız karagahında bir saldırı düzenlenmişti. Bu saldırı sonrasında  Tayyar Rahmiye tarafından sarf edilen sözlerin bir hayli anlamlı olduğunu söylemekte yarar var.  Tayyar  Rahmiye saldırı sonrasında yanında ki erkek askerlere dönerek ” Ben kadın  olduğum halde ayaktayım siz yerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” dedi.  Bu sözleri bile  Rahmiye hatunun ne kadar cesaretli bir kadın olduğunu gözler önüne serer nitelikteydi. Bu sözünü söyledikten sonra ise savaşa arkadaşlarını daha fazla hücum etmeyi başarmıştır.

  Savaştığı Cehpeler

  Kurtuluş savaşın da düşmanlarla kızışan bir savaş ortamı vardı. Kan gövdeyi adeta  götürüyordu. Özellikle bu dönemde kadınların vatanını korumak adına göstermiş olduğu milli mücadele ruhu takdir toplayacak cinsten diyebiliriz. Tayyar Rahmiye de  Kurtuluş Savaşında Güney cephesinde yer alan Türk kadın askerlerimizden birisidir. Güney Cephesinde yer alan Fransızlara karşı mücadele  eden bir  asker kadındır. Tayyar Rahmiye  1920 yılında  vefat etmiştir. Vefat etme nedeni ise düşman hattında yer alan iki askeri  korumak için kendini siper  etmiş ve şehit düşmüştür.

  Tarihin en kahraman kadınları denilince onlardan biri olarak  Tayyar Rahmiye Hatun yer alıyor. Korkusuzluğu,  fedakarlığı asla unutulmaz. Özellikle yanında  savaşan asker arkadaşlarını koruması için kendisini bile feda  etmesi onu şimdilerde bile  önünde saygıyla eğilecek bir Türk asker kahramanı haline getirmiştir.

  Tayyar Rahmiye Hakkında Sıkça Sorulanlar

  Yazı kaynağı : www.zuuh.net

  rahmiye hatunun özet hayatı

  Şehit Tayyar Rahmiye

  Şehit Tayyar Rahmiye

  Osmaniye’deki müstahkem Fransız karargâhına taarruz edilecekti.

  Müfreze, 1920 senesinin 1 Temmuz sabahında harekete geçti. Rahmiye’nin müfrezesi ustaca bir tertiple yavaş yavaş hedefe doğru ilerledi. Fakat, bir an geldi ki, artık ilerlemeye imkân kalmadı. Çünkü, Fransız karargâhı bol silâhla müdafaa edilmekteydi.

  Duraklayan çetesini harekete geçirmek, yeni bir taarruz hızı verebilmek için sarf ettiği bütün gayretlerin boşa çıktığını gören bu kahraman Kadın şiddetli düşman ateşine rağmen ayağa fırladı ve;

  -Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da siz erkek olmanıza rağmen yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz!

  Diye bağırdı.

  Bu söz ve başlaya atak erkeklere çok dokundu.  Ruhları sararak kahramanlık hislerini kamçıladı ve hücum yeniden başladı.

  En önde Rahmiye hanımefendi bir kaplan çevikliği ile ileri fırlamışlardı. Yağmur gibi yağan düşman ateşi, bu hücumu bir an olsun durduramamıştı. Karargâh binasını saran çember gitgide daralıyordu.

  Ancak ne yazık ki, bu vatansever kadın, karargâh kapısına on adım kala Fransız kurşunları ile delik deşik olup şehit oldu. Allah’a uçmuştu. Yani “Tayyar” olmuştu.

  Ama Tayyar Rahmiye’nin müfrezesi atağını devam ettirdi ve düşman karargahı silahları ile birlikte ele geçti.

  Şehit Tayyar Rahmiye Endüstri Meslek Lisesinin bulunduğu yerdeki mezarlığa defnedildi. Daha sonra Ulu Camii çevresindeki şehitliğe taşındı.

  Mezartaşında şunlar yazılıdır:

  Yarınların sahibi ey gençlik, iyi tanı,

  Ebedi sükûnetle bu mezarda yatanı.

  Hak için, bayrak için canın feda edip

  Armağan etti bize bu mukaddes vatanı.

  Beni çok etkileyen bir şehitlik öyküsüdür..

   Ekrem ŞAMA /Gençdoku.com

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Tayyar Rahmiye Kimdir? Hayatı

  Tayyar Rahmiye Kimdir? Hayatı

  Kişiler ile ilgili tüm materyal konuanlatimi.net editörü tarafından özgün şekilde oluşturulmuştur. Sitemizde yayınlanan Biyografiler ve fotoğraflar izin alınmaksızın kaynak gösterilse dahi, herhangi bir ortamda kullanılamaz ve yayınlanamaz.

  Yazı kaynağı : konuanlatimi.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap