Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tavuk mu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan çıkar

  1 ziyaretçi

  tavuk mu yumurtadan çıkar yumurtamı tavuktan çıkar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tavuk mu Yumurtadan, Yumurta mı Tavuktan Çıkar? - Yemek.com

  Tavuk mu Yumurtadan, Yumurta mı Tavuktan Çıkar? - Yemek.com

  Öncelikle evrim konusunda derin bilgi birikimi olanların bizi yorumlarda bilgilendirmelerini ve eğer konuyla ilgili ekstra fikirleri varsa da bizimle paylaşmalarını bekliyoruz.

  Konu eğlenceli ve açıklaması ve kafa patlatması da biraz zor: Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar?

  Canlıların milyonlarca yıllık evrim sürecinde "hadi dönelim bakalım, kim kimden evrilmiş" deyip de geçmişe dönemeyeceğimiz ve zaten milyonlarca yılı alan evrim sürecine bir insan yaşamının birebirde tanık olamayacak olmasından dolayı şu ana kadar birçoğu kanıtlanan teoriler üzerinden ilerlemek durumundayız.

  Başlangıç için iddia etmek gerekirse, yumurta ile üreyen canlılar tavuktan önce de var olduğu için ilk bakışta hızlı bir şekilde tavuğun yumurtadan çıktığını söyleyebiliriz.

  O yüzden "tavuk yumurtası mı tavuktan çıkar, yoksa tavuk mu tavuk yumurtasından çıkar" diyerek soruyu değiştirelim.

  Tavuk yumurtasını oluşturan temel bir protein tipi olan OV-17 (OC-17 diyen de var, tam açılımı ise ovocledidin-17) yalnızca tavukta, hatta tavuğun yumurtalıklarında bulunuyor. OV-17 olmadan tavuk yumurtası oluşmuyor, dolayısıyla tavuk olmadan tavuk yumurtası oluşmuyor diyebiliriz.

  Dolayısıyla bu noktada şunu merak etmemiz gerekiyor: İlk tavuk yumurtası bir tavuk tarafından mı yoksa tavukla bir arada olan başka bir hayvan tarafından mı yumurtlandı?

  Canlıların üremesi sonucunda yeni oluşan canlının DNA'sı 2+2=4 gibi eşitlenerek toplanmıyor ve yeni oluşan canlının DNA'sı atalarınınkinden az da olsa farklı oluyor. Hatta buna DNA'daki hata payı da diyebiliriz. Bu da milyonlarca yıl içinde tekrar tekrar gerçekleştiğinde evrime yol açıyor.

  Yani bu durumda açıklayacağımız bir senaryo oluşturursak; tavuğa benzeyen ve proto-tavuk diyebileceğimiz bir canlı, başka bir proto-tavuk ile bir araya gelip, yine bir proto-tavuk oluşturmuş oluyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz DNA'daki değişiklikten ötürü bu proto-tavuk artık bizim bildiğimiz tavuğa daha yakın formda bir canlı olarak dünyaya geliyor.

  Ve bu canlı, bir yumurtada, yani bir tavuk yumurtasında dünyaya geliyor.

  Yani böyle konuşunca ilk yumurta vardı ve o yumurtadan tavuk meydana geldi diyebilir miyiz?

  İki alternatif var:

  Ancak iki yolda da önce tavuk değil, yumurtanın olduğunu görüyoruz. Eğer yumurtayı tavuk yumurtası ya da proto-tavuk yumurtası gibi farklı şekillerde tanımlamazsak tavuk bir şekilde yumurtadan meydana geliyor deriz.

  Yani tartışma sona erdi: Önce yumurta, sonra tavuk. Yani önce yumurta tavuktan değil, tavuk yumurtadan oluşmuştur.

  Yukarıdaki bilgileri İngilizce ve görsel bir anlatımla tekrar anlamaya çalışmak isteyenleri aşağıdaki videoya davet edelim. Yazının başında dediğim gibi bahsi geçen bilgilerde bir hata olduğunu düşünüyorsanız yorumlarda tartışabiliriz.

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Facebook

  Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar bilmecesinin cevabı nedir?

  'Tavuk mu Yumurtadan, Yumurta mı Tavuktan Çıkar?' Paradoksunun Bilimsel Çözümü

  Tavuk mu Yumurtadan Yumurta mı Tavuktan Çıkar?

  Tavuk mu Yumurtadan Yumurta mı Tavuktan Çıkar?

  Tavuk mu Yumurtadan Yumurta mı Tavuktan Çıkar?

  Soruyu basit mantıkla düşünecek olursak, aslında cevap basit. Kuluçkaya yatan hayvanlar, tavuklar var olmadan çok önce varlardı, yani mantıken yumurta tavuktan önce vardı. Fakat, soruyu "tavuk yumurtası mı tavuktan çıktı; yoksa tavuk mu yumurtasından çıktı?" diye sorunca döngüsel bir sebep-sonuç ilişkisine değinmiş oluyoruz. Yani sebep sonuca, sonuç da sebebe bağlı oluyor. Eğer ilk olarak tavuk yumurtadan çıktıysa, yumurta nereden geldi? Olsa olsa başka bir tavuktandır. Ama o tavuğun da bir yumurtadan çıkmış olması gerekmez mi? Öyleyse, hangisi daha önce var oldu?

  Sorunun cevabını basitçe anlayabilmek için, "tavuk" ve "yumurta"yı tanımamız gerekir. 

  Tavuk: Bugün net bir şekilde bildiğimiz üzere tüm kuşlar, 240 milyon yıl kadar önce dinozorlardan ayrılarak evrimleşmiştir. Tavuk, bir kuş türüdür, dolayısıyla kökenleri dinozorlara kadar takip edilebilir. Bilindiği üzere tüm kuşlar yumurtlayarak ürerler. 
  
Yumurta: Yumurta dediğimiz kabuklu, karalarda bırakıldığında içerisindeki embriyoyu koruyup besleyebilecek özellikteki üreme yapısının ilk örneklerine 340 milyon yıl kadar önce amfibilerde ve onlardan evrimleşen sürüngenlerde rastlıyoruz. Sürüngenlerin bir kolu dinozorlara evrimleşmiş, bu koldan ayrılan bir grup da kuşlara ve nihayetinde tavuklara evrimleşmiştir. Dolayısıyla bu soy hattı boyunca her canlı bir yumurtadan çıkmıştır. Tam olarak bu sebeple, ilkin tavuklar da dahil olmak üzere tüm tavuklar da öyle... 

  Yani yumurta mı ilkti?

  Buna cevaben önce tavuğun geldiğini savunanlar, yumurtanın tavuk yumurtası değil hala ata-tavuk yumurtası olduğunu; o yüzden ilk yumurtanın değil, tavuğun gelmiş olması gerektiğini söyleyerek karşı çıkabilirler. Fakat yeni canlı türleri hiçbir zaman tek bir genetik değişiklik sonucunda ortaya çıkmazlar. Biz insanlar, tüm yaratıkları değişik kategorilere ayırarak sınıflandırıyor olsak bile, bu durum içinde bulunduğumuz şartları yansıtır, milyonlarca yıl önce var olan durumu değil. Evrim süreci o kadar kademelidir ki, tek bir ata-tavuk çoğalması ile gelen değişiklik, yeni bir tür olarak açıklanamaz. Bu durum, köpeklerin kurtlardan evrimleşerek günümüze gelmesine benzetilebilir. İnsanlar kurtları evcilleştirdikçe, köpek ırkı varolmus ve çeşitlenmiştir. Hiçbir zaman bir kurt bir köpek doğurmamıştır. İnsanlardan korkmamak ya da saldırgan olmamak gibi bazı özellikler nesiller boyunca sürekli seçilegeldiği için, bu davranış biçimleri zamanla genetik koda yerleşerek, türler arası ve dolayısıyla davranış eğilimleri arası farklılık yaratmıştır. Peki bu bizi nereye getiriyor? 2 farklı senaryodan bahsetmek mümkün. Çok eski çağlarda yumurtlama kabiliyeti olan bazı canlılar, kademeli olarak ata-tavuk ve sonra da ata-tavuk yumurtaları yarattılar. Bu yumurtaların birinde, selektif avantaja sahip olan bir DNA değişikliği oldu. Böylelikle ilk tavuk var oldu ve ilk tavuk yumurtalarını var etti. Bu durumda, teknik olarak tavuk ilktir. Ya da 2. senaryoya göre, bir ata-tavuk, bizim normal tavuk yumurtası dediğimiz şeyin içinde büyümüş bir tavuğa hayat verdi. Bu açıdan bakınca, ilk yumurta ortaya çıkmış oldu. Bu da bizi yine aynı tanım sorusuna geri getirmiş oluyor.

  Peki tavuk yumurtası nedir?

  Aslında bu oldukça anlamsız bir soru, fakat günün sonunda herkesin üzerinde anlaştığı tek seçenek. İster normal tavuk yumurtası deyin, ister ata-tavuk yumurtası, ilk normal tavuk bir yumurtadan çıktı. Sonuçta tavukların yavru hali olan civcivler, bir yumurtanın içerisinden çıkmaktadırlar.

  O yumurtalardan ilki, bir tavuk yumurtası mıdır, yoksa tavuğun atası olan canlının yumurtası mıdır? 

  Araştırmalar gösteriyor ki, tavuk yumurtasının oluşumunda esas olan protein, diğer adıyla OV-17, yalnızca tavuk rahminde bulunuyor. OV-17 olmadan yumurta kabuğunun oluşması imkansız. Yani teknik açıdan, tavuk olmadan, tavuk yumurtası elde edemezsiniz. Ancak, her şeyin ötesinde, bu tamamen tavuk yumurtasını nasıl tanımladığımıza bağlı... 

  Tavuk yumurtası, tavuktan çıkan bir yumurta mı? Yoksa, içinde tavuk olan bir yumurta mı?

  Şurası kesin, OV-17 yi üreten tavuk bir yerden gelmek zorunda. Fakat ya bir fil, içinden aslan çıkan bir yumurta verseydi, bu bir fil yumurtası mi olurdu yoksa aslan yumurtası mı? Bu da bizi sorunun diğer cevabına götürüyor, yani yumurta diyenler. Üreme sırasında, iki organizma genetik bilgilerini DNA olarak iletir. Fakat, DNA'nın kopyalanarak çoğaltılması sırasında bilgiler hiçbir zaman 100% aynı kalmaz. Çoğunlukla üreme ile oluşan yeni organizma açısından küçük değişiklikler içerir. DNA'daki bu küçük mutasyonlar, binlerce nesil boyunca, yeni canlı türlerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bu genetik değişikliklerin, "zigot" yani ilk hücrede meydana gelmesi gerekir. Yani, tavuğa çok benzeyen bir canlı (diyelim ki ata-tavuk) başka bir ata-tavuk ile çiftleşmiş ve yeni DNA'daki küçük değişiklik sayesinde, ortaya, yumurta içinde büyüyen normal bir tavuk çıkmıştır.

  Yukarıdaki bilgileri İngilizce ve görsel bir anlatımla bakmak isterseniz bu eğlenceli video’ya bir göz atın deriz. 

  Uzun lafın kısası, asla bir yumurta bir anda evrimleşiverip, ondan da yeni bir kuş türü oluşmamıştır. Zaten buna gerek de yoktur. Yumurta ile o yumurtanın barındıracağı tür bir arada evrimleşir. Her evrimsel nesil içerisinde yumurta o türün özelliklerini daha fazla barındırır hale gelirken, o yumurtalardan çıkan bireyler de yeni bir türün özelliklerini daha çok barındırır hale gelir. Yani bir tavuğun var olması için "tavuk yumurtası" gerekmez, çünkü tavuk tek bir nesilde evrimleşmiş bir canlı türü değildir. 

  Ne olursa olsun... Her tavuk, bir yumurtadan çıkmıştır. Dolayısıyla yumurta önce gelmiştir.

  Yazı kaynağı : www.tavukiyidir.com

  "Tavuk mu Yumurtadan, Yumurta mı Tavuktan Çıkar"ın Cevabı

  Bazı sorular vardır, her tartışma ortamında sorulur, herkes farklı cevaplar verir ve sonunda içinden çıkılamaz bir hal alır. Böyle sorular aklınıza geliyor mu? Evet başlıktan da anlayabileceğiniz gibi "tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan" sorusuna bir yanıt arayacağız. Aslında bir paradoks olarak karşımıza çıkan bu soruyu bilim çerçevesinde ele alarak cevaplamaya çalışacağız. 

  Bu sorunun bu kadar çok konuşulmasının sebebi gerçekten zor bir soru olması. Çünkü yumurta için tavuğa ihtiyaç var. Tavuk da yumurtadan çıkar. Bu sebeple de karşımıza bir paradoks çıkmış oluyor. Elbette bu soruya bilim çerçevesinden yaklaştığımızda aklımızdaki şeyleri çok daha rahat bir şekilde giderebiliyoruz. Bunun için evrimsel biyolojinin derinlerine inip hangisinin daha önce geldiğini çözebiliriz.

  Hangisi daha önceydi: yumurta mı tavuk mu?

  Öncelikle bu konuya çok kolay açıklık getirmek mümkün. Yumurta, tavuğa göre çok daha öncelerde de var olan bir şeydi. Bildiğiniz gibi sadece tavuklar yumurtlamaz. Pek çok hayvan halihazırda yumurtlar. Teknik olarak embriyonun kendi başına hayatta kalıp büyümesi için yeterli olan besini bir kabuğun içinde hapsetmek üzerine kurulu olan yumurtalar, dinozor dönemine gittiğimizde dahi vardı. Evet, şu anda yaşasaydı devasa boyutuyla ayağımızdaki zemini sarsacak olan T-Rex de yumurtlayan bir canlıydı. Bu açıdan baktığımızda yumurta, tavuktan çok çok daha önce vardı. Kuşların yumurtalarının 150 milyon yıl öncesinde evrimleştiği düşünülürse yumurta evriminin tavukla kıyaslanamayacağını çok daha net bir şekilde görebiliriz.

  Yumurtaların çok daha eski olduğunu biliyoruz. Ancak konumuzu dağıtmadan tavuk ve yumurta ilişkisine odaklanalım. Tavuklar, yumurtalarla kıyaslandığında çok da önemsenmeyecek bir zaman aralığında varlar. Aslında evcilleştirilmiş bir hayvan olan tavuk, insanların en az saldırgan yabani kuşları seçip onların üremesine izin vermesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Yaklaşık 10.000 yıl önce başlayan bu sürecin birkaç farklı yerde benzer dönemlerde ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

  Vahşi atalardan tavuğa doğru evrim

  Tavuğun evrimsel sürecine baktığımızda, vahşi atalarının genellikle kırmızı orman kuşları olarak adlandırılan ve Güneydoğu Asya ormanlarında yaşayan tropik bir kuş olduğu düşünülüyor. Muhtemelen bu kuşa ek olarak genetik karışıma dahil olmuş başka orman kuş türleri de mevcuttur. 

  İnsanlar kırmızı orman kuşları (Gallus gallus) arasından en evcil olanları alıp çiftleştirmeye başladı. Bu ayrım sonucunda kırmızı orman kuşları yeni bir alt türe evrildi. Yeni tür ise "Gallus gallus domesticus", yani bir diğer adıyla tavuk olmuştu.

  Sonuçta ne diyoruz: Tavuk yumurtadan mı geldi?

  Evet tavuğun yumurtadan geldiği kesin bir olgudur. Bir noktada, neredeyse tavuğa benzeyen bir canlı, genetik yapısında yaşadığı küçük bir mutasyonu yumurtaya aktardı. Bu yumurta da bildiğimiz tavuğun ortaya çıkmasını sağladı. Elbette burada "bir noktada" dediğimiz şey aslında bir noktada gerçekleşmedi. Pek çok küçük mutasyon bir araya gelerek zaman içerisinde bu durum yaşandı. 

  Birkaç yıl önce bir grup bilim insanı, tavuk yumurtasının kabuğunun oluşumu için gerekli olan bir protein keşfetti. Bu protein sadece tavuk yumurtalıklarında yer alıyordu. Bu veriler de tavuğun yumurtadan önce geldiğine dair bulgulara neden oldu. Çünkü evet ilk tavuk bir yumurtadan çıkmış olabilirdi, ancak bu yumurta bir tavuğa ait değildi. Bir yumurtanın tavuğa ait olması için OV-17 isimli bir proteinin olması gerekmekteydi. Bu olgu, proteini bulan bilim insanları tarafından bile çok ikna edici bulunmadı. İçlerinden biri, kendisine yöneltilen soruya "Eğlenceli ama anlamsız" şeklinde nitelendirdi.

  Evet, tavuk yumurtadan gelmiştir.

  OV-17 proteini, günümüzdeki tavuğun atalarında yaşanan bir faydalı mutasyon sonucu evrimleşmiş ve tavuklarda kalıtsal hale gelmiştir. Tavukların atalarında baskın protein olan OV-17'ye sahip yumurtalar, daha sonrasında günümüzde bildiğimiz tavukları üretmiştir. Bu da ilk tavuğun, tavuğun yakın atalarından birinin ürettiği tavuk yumurtasından ürediğini bizlere gösteriyor.

  Felsefi yönünden de çok tartışılan "Tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkar?" sorusuna bilimsel yönden bir açıklık getirmeye çalıştık. Sonuca baktığımızda her tavuğun kesin olarak bir yumurtadan geldiğini açıkça görebiliyoruz. Bu yumurtanın tavuk yumurtası olup olmadığına dair araştırmalar hala devam etse de sorumuzun cevabı "tavuğun bir yumurtadan çıktığı" yönünde olacaktır.

  Kaynak: 1, 2, 3, 4

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap