Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tatile giderken çiçeklerin kurumaması için ne yapmalı

  1 ziyaretçi

  tatile giderken çiçeklerin kurumaması için ne yapmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tatildeyken Evdeki Bitkiler Nasıl Sulanır: Çiçek Bakım Yöntemleri - Yemek.com

  Tatildeyken Evdeki Bitkiler Nasıl Sulanır: Çiçek Bakım Yöntemleri - Yemek.com

  Evinde saksılar dolusu bitki yetiştirmeyi sevenler, evden 1-2 saatliğine çıktığında dahi aklı o güzelim çiçeklerinde, sebzelerinde, meyvelerinde kalanlar toplanın!

  Biliyoruz, birçoğunuz tatile giderken onları evde bırakmak istemiyor ama başka pek de bir çare bulamadığınız için bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Komşulara evin anahtarını verip birkaç günde bir bakmalarını istiyor ama içinizde hep "Ya güneşe çok maruz kalırlarsa, ya susuz kalırlar da solarlarsa..." diye düşüncelerin oluşmasına engel olamıyorsunuz, biliyoruz ve sizi çok iyi anlıyoruz.

  Peki bu gibi kötü durumlarla karşılaşmak için yapabileceğimiz hiç mi bir şey yok dersiniz? Elbette var!

  Tatile çıkmadan, evden uzun süreli olarak ayrılmadan önce aşağıdaki önlemleri alarak bitkilerinizin boynunu bükmesine engel olabilir, eve döndüğünüzde onları tıpkı bıraktığınız gibi capcanlı ve rengarenk bulabilirsiniz.

  Buyursunlar, hemen anlatmaya başlayalım.

  Suyu çok seven bitkileri su dolu büyükçe bir kaba ya da leğene koyabilirsiniz

  Evde, saksı içinde yetiştirdiğiniz bitkileriniz suyu çok seven türde bitkiler ise tatile gitmeden önce büyükçe bir leğen ya da saklama kabı edinin ve bu kabın içini saksıların üzerini geçmeyecek kadar bir suyla doldurup saksıları içine yerleştirin. Her gün özenle suladığınız bitkileriniz, siz tatildeyken de ihtiyaçları olan suya kolayca erişebilsinler.

  Ancak dikkat, bu işlemi uygularken saksılarınızın alt kısımlarında çok değil, sadece 1-2 adet drenaj deliği bulunduğundan emin olmalısınız. Eğer bitkilerinizin toprağı gereğinden fazla su çekerse köklerde çürümeler meydana gelebilir. Son bir uyarımız da bitkinizin türü ile ilgili olacak. Eğer her gün sulama istemeyen, suyu çok sevmeyen bitkileriniz varsa bu yöntemi uygulamamalısınız. Aksi halde bu kez de susuzluktan değil ama fazla sudan dolayı bitkiniz çürüyüp solabilir.

  Daha az sulamaya ihtiyaç duyan bitkiler için iplikle sulama yöntemini kullanabilirsiniz

  Bitkilerinizin ihtiyaç duydukları kadar suya, ihtiyaç duydukları her an kolayca ulaşmalarını sağlamanızın bir diğer yolu da iplikle sulama yöntemi. Bu yöntemin nasıl uygulandığına gelince, büyük bir kap ya da şekilde gördüğünüz gibi tencereye bolca su koyun ve bu su dolu kabı saksıların hizasından biraz daha yüksekte kalacak bir yere yerleştirin.

  Ardından su dolu kabın çevresine evde bırakacağınız bitkilerinizin her birini yerleştirin ve ayakkabı bağı, örgü ipi gibi kalınca bir ip bulup her bir saksı içinde bir tane olacak şekilde ayarlayın. İpin bir ucunu bitkilerinizin toprağına güzelce yerleştirin, bir ucunu ise su dolu kabın içine koyun. İp aracılığı ile bitkileriniz ihtiyaç duydukları suya kavuşsun, siz de gönül rahatlığıyla tatilinizi yapın. Mis.

  İçi su dolu bir şişeyi ters bir şekilde bitkinizin toprağına saplayabilirsiniz

  En çok uygulanan ve verim alınan yöntemlerden biri de şişeler aracılığı ile bitkileri sulamak. Eğer geniş saksılı, bol topraklı bitkileriniz varsa, sizin tatilde olduğunuz süre boyunca yetecek miktarda su doldurabileceğiniz bir şişe bulun. (Cam ya da plastik olabilir) Bu şişeyi ağzına dek su ile doldurun. Ardından dikkatlice ters çevirip hemen bitkinizin toprağına saplayın ve hemen hemen dik bir şekilde durmasını sağlayın. Yerleştirirken biraz fazla su gelebilir ancak sonrasında ters çevirdiğiniz şişeden hızlı su akışı olmayacak, tıpkı yukarıdaki yöntemde olduğu gibi su azar azar toprağa karışacaktır.

  Eğer sulanmaya çok da ihtiyaç duymayan bitkileriniz varsa yanına su dolu bir kap bırakabilirsiniz

  Eğer kaktüs gibi sulanmaya çok ihtiyaç duymayan bitkileriniz varsa, yine de aklınız onlarda kalmasın istiyorsanız bu bitkilerinizin bulunduğu ortama su dolu bir kap bırakabilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda su hızlı buharlaşacağından bitkilere ihtiyaç duyduğu nemi sağlayacaktır. Evden uzun süre uzak kalacaksanız su dolduracağınız kabın büyük olmasına özen göstermenizde fayda var tahmin edebileceğiniz gibi.

  Bitkilerinizi doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak ama güneşsiz de kalmayacak bir yerde tutabilirsiniz

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Tatilde Çiçekler Nasıl Sulanır? (Kolay Sulama Sistemi Yapımı)

  Tatilde Çiçekler Nasıl Sulanır? (Kolay Sulama Sistemi Yapımı)

  Tüm yılın yorgunluğunu atacak birkaç günlük tatile hepimizin ihtiyacı var. Yılda 2 hafta tatil hakkı olan çalışanlar bunu daha iyi anlarlar. Bilgisayar başından kafamızı kaldırıp da gökyüzünü izleyebileceğimiz birkaç gün, hafta veya ay! Tatilin hayali bile insanı mutlu etmeye yetiyor. Peki siz tatildeyken evdeki çiçeklerinize kim bakacak?

  Tatil sadece yaz aylarında yapılan bir aktivite değildir. Kış tatilleri de özellikle yoğun iş temposunda rahatlamak isteyenlere ilaç gibi gelir. Ancak çiçekleriniz için yaz ve kış tatil çok farklı anlamlara gelmekte. Çünkü kışın susuz kalmak onların canını yaz aylarındaki kadar sıkmayacaktır. Peki siz denizin ve güneşin tadını çıkarırken çiçekleriniz ne olacak? Gelin çiçeklerinizin tatilde üzülmemesi için birkaç taktik verelim 🙂

  Öncelikle eğer bir arkadaşınız yokluğunuzda çiçeklerinize ilgilenecek ise çok şanslısınız. Fakat siz tatildeyken çiçeklerinizle ilgilenecek kimse yoksa, onların özellikle ışık ve su ihtiyacını dikkate alacak birkaç düzenleme yapılması şart. Aynı durum evcil dostlarımızda geçerli değil tabii ki, lütfen tatillerde onları evde yalnız bırakmayalım.

  Tatile çıkınca evdeki çiçekler size küsmesin istiyorsanız öncelikle dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  Bitkilerinizin saksılarının altlarındaki tabakları kaldırıp su dolu bir kabın içerisine oturtabilirsiniz. Toprak ihtiyaç duyduğu anda suyu çekecek ve bitkilerinize yeterli gelecektir. Bu yöntemin püf noktaları şu şekilde;

  Bir çeşit damla sulama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. 1. yöntemi uygulayamayacağınız boyuttaki saksılar için ideal bir yoldur. Bu yöntemde su dolu bir kovanın içerisine 3- 4 parça iplik yerleştirip, ipliğin diğer ucunu saksı veya saksılara yerleştirmelisiniz. (Görselde özel bir aparat kullanılmış ancak standart iplikler ile de yapabilirsiniz) Bu yöntemi uygularken önemli birkaç püf noktası bulunmakta. Bunlar;

  Toprak ne kadar su istediğini aslında bizden daha iyi bilir. Bu yöntemde de toprak, istediği suyu kendi alıyor. Bir pet şişenin içerisine su doldurup kapağını kapatın. Kapağına saksınızın boyutuna oranlı olarak delikleri açın. Ardından şişenin kapağından itibaren olan kısmı bir miktar toprağın içerisine saplayın. İşte bu kadar! Bu yöntemin incelikleri ise şöyledir;

  Tatilde çiçek sulama aparatı kullanan kişiler de hayli fazladır. Bu aparata “Çiçek Bakıcısı” da denmektedir. Ancak temel anlamda yukarıdaki 3 madde ile yapamayacağınız ekstra bir bakım sağlamayacaktır. Bu önerilerin yanında kullanılan bir başka yöntem de serumla çiçek sulama yöntemidir. Serumla çiçek sulamada bir pet şişeye serum düzeneği kurularak suyun damla damla verilmesi sağlanır.

  Tatil dönüşü çiçeklerinizi güzel bir bakıma almanızı da öneririz. Bu şekilde, alıştığı rutin dışında bir süre kendi kendi kendine bakan bitkinizi toparlamanız daha kolay olacaktır. Tatil dönüşü sizin için ne kadar zor ise, bitkileriniz için de aynı şekilde zordur. İşte neler yapmanız gerekiyor, ipuçları;

  Şimdi anlatacaklarımız birçok bitkinin hayatını kurtaracak. Kendi kendini sulayabilecek bitkiniz için tatiliniz sorun olmayacak. İşte gerekli malzemeler;

  Adım 1 : Makas veya maket bıçağı pet şişenizin üst kısmını kesin. Üst kısım alt kısımdan daha kısa olacak şekilde kesme işlemini tamamlayın. Oranlamanızı iyi yapmanız gerekir çünkü üst bölmeyi, şişenin alt bölmesinin içerisine yerleştireceğiz ve şişe kapağının en az 2 parmak kadar şişenin dibinden uzak olması gerekiyor.

  Adım 2: Şişenizin kapağının tam ortasından matkap ile bir delik açın. Bu deliğin ipliğiniz geçebilecek kadar büyük olması yeterli, çok büyük bir delik olması gerekmiyor.

  Adım 3: Şişenin kapağından ipliğinizi geçirin ve üst görselde olduğu gibi kapağı kapatın. Kullanacağınız ipliğin su çekebilecek bir iplik olması da önemli. Kapağın içinden geçirdiğiniz ipliğin kaymaması için kapağın içine bir minik düğüm atabilirsiniz. Aslında şuanda mini saksımız hazır. Ancak içerisinde toprak ve çiçeği eksik diye gözünüze hala tam olmamış gibi geliyor olabilir.

  Kapağını kapattığınız şişenin üst kısmını bir miktar toprak ile doldurun. Bitkinizin çeşidine uygun bir toprak olması önemli. (Saksı toprağı da olabilir) Şişenin alt kısmını da üst görselde olduğu gibi temiz sulama suyunuz ile doldurun ve üst bölmeyi yerleştirin. İplik suyun içerisinde olacak şekilde ayarlayın ki bitkiniz alttan suyu istediği şekilde çekebilsin. Bu saksı modeli büyük kökleri olmayan bitkiler için çok pratiktir. Üstelik evde nane yetiştirmek isteyenler için de oldukça sevimli bir mutfak saksısıdır. Aynı düzeneği daha büyük şişelerle de yapabilirsiniz elbette. 5 litrelik su şişeleri ile aynı yöntemi takip ederek daha büyük bir saksı elde edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : blog.ciceksepeti.com

  Siz tatildeyken çiçekleriniz kendini sulasın! Ölmemeleri için bunları yapın

  Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır?

  Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır?

  Yaz aylarına yaklaşmamız ile birlikte tatil dönemi de kendini hissettiriyor. Birçoğumuz belki de şimdiden tatil planlarını yapmış bulunuyor. Sıcak günlerde denize girmek ya da keşfedilmemiş yerleri keşfedip, yeni kültürler tanımak çoğu insanın ortak beklentisi. Ancak tatile çıkarken de gerimize bıraktığımız bazı şeyler oluyor. Bunların başında ise yaşadığımız yerleri güzellikleriyle süsleyen çiçekler yer alıyor.

  Yıl boyunca özenle baktığımız ve yetiştirdiğimiz ev çiçekleri, tatildeyken ilgisizi nedeniyle solup gidebilirler. Oysa ki her insan döndüklerinde de çiçeklerinin aynı şekilde durduğunu görmek, onlara bakıp tekrar huzur bulmak ister. Tatildeyken çiçeklerin solmaması için ise yapılabilecek birkaç şey var. Özellikle sulama konusundaki teknikler, hayat kurtarıcı pozisyonunda yer alıyor.

  Biz de bu yazımızda sizler için tatile gitmeden önce çiçeklerinizin sağlıklarını nasıl koruyabileceğinizi anlattık

  Tatile Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar;

  Tatile gitmeden önce çiçeklerinizin sağlıklı kalması için öncelikle yapmanız gereken bazı şeyler var. Aşağıdaki maddelerde hepsini bulabilirsiniz.

  Siz de bu aşamalara dikkat ederek, çiçeğiniz için daha sağlıklı bir ortam yaratabilir ve yokluğunuzda çiçeklerinizin daha az zarar görmesini sağlayabilirsiniz.

  Bununla birlikte çiçeklerinizi tatildeyken de sulamanız mümkün. Özellikle bitkiler için suyun ne kadar hayati bir önem taşıdığı düşünüldüğü zaman bu durum çok daha önemli bir hale geliyor. Vereceğimiz iki farklı yöntem ile rahatlıkla çiçeklerinizi tatildeyken sulayabilir ve onları daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.

  Tatildeyken Çiçek Sulama Yöntemleri

  1- Kova ile Çiçek Sulama

  Belki de en fazla tercih edilen çiçek sulama yöntemleri başında kova ile sulama yöntemi geliyor. Basit ve etkili bir yöntem olsa da yanlış kullanılırsa faydadan çok zarar getirebilir. Bu yöntemin uygulamasında ise, çiçeğinizi geniş bir içi su dolu kovanın içine koymak yeterli. Böylece çiçek, ihtiyaç duydukça suyu emerek hayatta kalabilir.

  Bu yöntemi uygularken ise dikkat etmeniz gereken hususların başında suyun seviyesi geliyor. Kovanın içindeki su kesinlikle saksının seviyesini geçmemeli aksi takdirde bitki aşırı su alacağı için çürüyüp ölür.

  Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise kova içine yerleştirilecek saksı miktarı. Birden fazla saksı yerleştirebilirsiniz ancak kovanın genişliğine dikkat etmelisiniz. Eğer dar bir kova içine birden fazla bitki koymayı düşünüyorsanız bu pek verimli bir tercih olmayabilir.

  2- Pet Şişe ile Çiçek Sulama

  Tatile çıkmadan önce tercih edebileceğiniz bir diğer çiçek sulama yöntemi ise pet şişe ile çiçek sulama yöntemi. İlk önerimize kıyasla biraz daha zor bir yöntem olsa da oldukça etkili olduğu bir gerçek. Pet şişe ile çiçek sulamak için ise ilk olarak şişenizi su ile doldurmanız gerekiyor. Ardından şişenin kapağında birkaç ufak delik açmalısınız. Son olarak ise hazırladığın şişenin kapağı toprağın içine girecek şekilde yerleştirin. Böylece toprağınız ihtiyaç duydukta oradan su emebilir ve hayatta kalabilir.

  Pet şişe ile çiçek sulama yöntemini tercih edecekseniz de dikkat etmeniz gereken nokta şişenin kapağında açacağınız delikler olmalı. Saksı boyutuna göre delikler açarak çok daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Ek olarak tercihine göre kapak yerine de farklı alternatifler kullanabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.osevio.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap