Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tarhanalar ne zaman hangi malzemelerle ve nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  tarhanalar ne zaman hangi malzemelerle ve nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tarhanalar ne zaman, hangi malzemelerle ve nasıl yapılır? Anlatınız.

  Tarhanalar ne zaman, hangi malzemelerle ve nasıl yapılır? Anlatınız.

  Tarhanalar ne zaman, hangi malzemelerle ve nasıl yapılır? Anlatınız. ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

  Tarhanalar ne zaman, hangi malzemelerle ve nasıl yapılır? Anlatınız. 

  3. Tarhanalar ne zaman, hangi malzemelerle ve nasıl yapılır? Anlatınız.

  Cevap: Genellikle eylül ve ekim aylarında yapılır.  Genel olarak domates, kırmızıbiber, soğan, nane iyice doğranıp yoğurt, un, tuz ilave edilerek harç hâline getirilir. Elde edilen harç bir süre mayalanmaya bırakılır. Mayalanma işlemi bitince elde edilen harçlar, bir bez üzerine yayılarak gölge bir yerde kurutulur, kuruyunca elle ovularak un hâline getirilir. Daha sonra kışın kullanılmak üzere bez torbalarda saklanır

  ***6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 182 hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Ev Yapımı Tarhana Tarifi

  Ev Yapımı Tarhana Tarifi

  Bütün yemekler arasında tarhana çorbası hiç şüphesiz en çok Anadolu kokandır, toprak kokandır. Ekşilisi içilir, kahvaltıda içilir, akşam yemeğinde içilir, sahurda içilir. Uzun lafın kısası sofraların baş tacı, çorba denildiğinde ilk akla gelendir tarhana.

  Ama ev yapımı tarhana hazırlamak için onun hamurunu karmak, hamura lezzetini veren sebzeleri tek tek seçmek ve onu mayalandırmak gerekir. Hazırsanız tarhananın hamurunu karalım ve son sıcakları değerlendirelim diyoruz.

  İşte ev yapımı tarhana hamuru yapmak işte bu kadar kolay!

  Tarhanalar kuruduysa bir bir buraya da tarhana çorbası tarifimizi bırakmış olalım.

  Yazı kaynağı : yemek.com

  YÖRESEL TARHANA ÇORBALARI | Kültür Portalı

  YÖRESEL TARHANA ÇORBALARI | Kültür Portalı

  Yöresel Tarhana Çorbaları

  Yapım tekniği ve besin değeri yüksek bileşimi sayesinde tarhana, geçmişte ve günümüzde Türk mutfağı açısından önemli yere sahip olmuştur. Tarhana yöreden yöreye farklılık göstermekle birlikte genel olarak un, yoğurt, maya, sebze ve baharatların karıştırılarak mayalanması, kurutulması ve öğütülmesi işlemlerinden geçirilerek elde edilir. Ülkemizin farklı yörelerinden tarhana çorbası tariflerini sizlere sunuyoruz.

  Bolu Kızılcık Tarhanası

  Bolu da yetişen kızılcık meyvesinin püresi, sert-kırmızı ekmeklik buğday unu ve yemeklik iyotlu tuzun belli oranlarda karıştırılıp yoğrulması ile üretilen üründür. Bolu Kızılcık Tarhanası yörede yaşayan insanların kültürel birikimi ile bugünlere taşınan yöre adı ile bilinirlik kazanmış dayanıklı bir üründür. Bolu Kızılcık Tarhanasının üretiminde yörede yetişen (Cornaceae familyasından Cornus Mascula) kızılcık meyvesi kullanılmalıdır. Tarhananın pembe-kırmızı renge yakın olabilmesi için güneş almayan bir ortamda, bez zemin üzerinde kurutulması gereklidir.

  Bolu Kızılcık Tarhana Çorbasının hazırlanışı: Taze kızılcıklar yıkanır, bekletilerek yumuşaması sağlanır. Yumuşayınca ezilerek süzgeçten geçirilir. Marmelat gibi koyu kıvama gelince unla karıştırılarak hamur yapılır ve hamur küçük parçalara ayrılır. Güneş almayan ortamda altı üstü biraz kurutularak ezilir ve ufalanması sağlanır. Bez torbalara konularak çorba yapılacağı zaman tüm malzemeler kaynayana dek karıştırılarak pişirilir.

  Bolu Kızılcık Tarhana Çorbası için kullanılan malzemeler

  Bolu mutfağının diğer lezzetleri

  Maraş Tarhana Çorbası

  Maraş Tarhana Çorbası için kullanılan malzemeler

  Maraş Tarhana Çorbasının hazırlanışı: Tarhana akşamdan ıslatılır. Çorba pişirilmeden önce ekşiliği ayarlamak için ıslatma suyunun bir kısmı dökülür. Islanmış tarhananın kaldıracağı kadar su ayarı yapılır. Pişen çorba tahta kaşıkla özenir, dövülür ve kıvam verilir. Çorba bu şekliyle tüketildiği gibi taze yoğurt ve et suyu ilavesiyle de tüketilebilir. Bu aşamada çorbanın tuzu ayarlanır. Çorba yüzeyine yağda pembeleştirilen sarımsak, kuru nane ve kırmızı pul biber dökülür. Küp küp haşlanmış şalgam da ilave edilir. Bu çorbanın sebzeli türü de yapılabilir.

  Kahramanmaraş mutfağının diğer lezzetleri

  Düzce Kızılcık Tarhanası

  Düzce Kızılcık Tarhana Çorbasıiçin kullanılan malzemeler

  Düzce Kızılcık Tarhana Çorbasının hazırlanışı: Bir çorba kâsesinin içinde üç yemek kaşığı tarhana ılık su ile açılır ve bekletilir. Bir tencerede ince doğranmış soğan yağda kavrulur ardından biber salçası, domates salçası ve dört su bardağı sıcak su ilave edilerek kaynatılır. Kaynayan suya tarhana ilave edilir ve sürekli karıştırılır.  Kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kadar pişirilir. İsteğe göre tel şehriye veya kıymalı da yapılabilir.

  Düzce mutfağının diğer lezzetleri

  Kütahya Kızılcık Çorbası

  Kütahya Kızılcık Çorbası İçin Kullanılan Malzemeler 

  Kütahya Kızılcık Çorbasının hazırlanışı: Yağ önce tencerede kızdırır. İçerisine doğranmış soğan atılıp, İçerisine dağranmış soğan atılıp, pembeleştirilir ve sarımsak ilave edilir. Üzerine su ve kızılcık tarhanası ilave edilir. Kaynayana kadar yavaş yavaş karıştırılır.8-10 dakika kaynatıldıktan sonra ateşten indirilir. Sıcak servis yapılır.

  Kütahya mutfağının diğer lezzetleri

  Denizli Sebzeli Top Tarhana

  Denizli Sebzeli Top Tarhana Çorbası için kullanılan malzemeler

  Denizli Sebzeli Top Tarhana Çorbasının hazırlanışı: Su kaynatılır ve tuzu ilave edilir. Bir gün önceden ıslatılmış top tarhana eklenir. Daha sonra börülce ilave edilir. Börülceler yumuşayınca balkabağı eklenir. Kabak piştikten sonra 2 yemek kaşığı tereyağı ve karabiber ilave edilir. 2-3 dakika daha kaynatılır. Sıcak olarak servis yapılır.

  Denizli mutfağının diğer lezzetleri

  Uşak Tarhana Çorbası

  Uşak Tarhana Çorbası için kullanılan malzemeler 

  Uşak Tarhana Çorbasının hazırlanışı: Bir gün öncesinden hamur için maya hazırlanır. Hazırlanan maya un ile yoğrulurken, yukarıda sayılan malzemeler de ilave edilmek suretiyle, karışım hazırlanır. Belli bir kıvama gelen karışım, geniş kap (toprak çömlek veya leğen) içine konulur. 15-20 gün bu kapta bekletilir. Bu arada 2 günde bir, hafif ıslatılmış elle karıştırılarak mayalanması sağlanır. Daha sonra parçalanarak temiz bir bez üzerinde serilir, kuruduktan sonra elle ovularak elenir, bez torba veya toprak küpte saklanır. Pişirilirken salça, et suyu ve tereyağı kullanılır. Sıcak servis edilir.

  Uşak mutfağının diğer lezzetleri

  Isparta Buğday Diş Top Tarhana Çorbası

  Isparta Buğday Diş Top Tarhana Çorbası İçin Kullanılan Malzemeler 

  Isparta Buğday Diş Top Tarhana Çorbasının hazırlanışı: Top tarhana geceden ılık suyla ıslatılır. Ertesi gün, tencereye konularak üzerine su eklenir. İsteğe göre haşlanmış nohut ya da börülce ilave edildikten sonra, ara ara karıştırılarak yaklaşık 20-25 dakika kaynatılır. 1 çorba kaşığı salça, kızdırılmış tereyağında kavrularak çorbanın üzerine dökülür. Sıcak servis yapılır.

  Isparta mutfağının diğer lezzetleri

  Kütahya Sıkıcık Çorbası

  İnce bulgurlar elde sıkılarak yuvarlandığı için bu yemeğe Sıkıcık adı verilmiştir. Bu yemeğin bir de hikayesi vardır. Bir kadının oğlu askerden gelmiştir. Ancak ekonomik yönden sıkıntıda olduklarından kadın, oğluna her gün başka isimler altında bu yemekten yapar. Oğlu: "ana akşam ne yiyeceğiz" dediğinde ilk gün bali guli köftesi, ikini gün ense patlatan damak şaklatan, üçüncü gün deve dolması, dördüncü gün sıkıcık, beşinci gün garip köftesi der.

  Kütahya Sıkıcık Çorbası için Kullanılan Malzemeler 

  Kütahya Sıkıcık Çorbasının hazırlanışı: İnce bulgurun üzerine bir çay bardağı sıcak su gezdirilerek kabarması beklenir. Üzerine tarhana, un, karabiber ve nane eklenerek karıştırılır. Katı bir karışım elde edilir. Elimizde yuvarlayarak bilye büyüklüğünde küçük toplar yapıp, unlu bir tepsiye sıralanır. Bir başka tencerede soğan, yağı ve salça kavrulur. Üzerine beş su bardağı su doldurulur. Kaynayan salçalı suya önceden yuvardığımız toplar atılır. Birbirine yapışmaması için tane tane atmakta yarar vardır. Kısık ateşte bulgurlar iyice pişinceye kadar kaynatılır. Et suyu varsa suyuna karıştırılabilir. Sunum: Küçük bir kasede yoğurt ezilip, içine dövülmüş sarımsak eklenerek, isteğe göre çorbanın üzerine konulabilir. 

  {BENZERICERIK="geleneksel mutfak"}

  Yazı kaynağı : www.kulturportali.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap