Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  talasemi taşıyıcısı nasıl beslenmeli

  1 ziyaretçi

  talasemi taşıyıcısı nasıl beslenmeli bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı – Akdeniz anemisi taşıyıcısı nasıl beslenmeli?

  Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı – Akdeniz anemisi taşıyıcısı nasıl beslenmeli?

  Serpil Dokurel-Posta.com.tr

  Akdeniz anemisi taşıyıcılığı (talasemi), Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde görülen, genetik geçişli olup tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Talasemi majör, intermedia ve minör olmak üzere 3 tipi vardır. Halk arasında demir eksikliği ile karışan tipi talasemi minör diğer bir deyişle Akdeniz anemisi taşıyıcılığıdır. Akdeniz anemisi taşıyıcılığı hayatı etkileyen bir durum değildir. Hiçbir fiziksel ya da sosyal aktiviteye kısıtlama getirmez. Sadece demir eksikliği eşlik ederse yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkabileceğinden demirden zengin beslenme Akdeniz anemisi taşıyıcılarında çok önemlidir. Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı – Akdeniz anemisi taşıyıcısı nasıl beslenmeli? Sorularına Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Müge Gökçe, cevap verdi.

  Akdeniz anemisi taşıyıcılığı nasıl tedavi edilir?

  Akdeniz anemisi taşıyıcısı olan anne ve babanın çocuklarında talasemi majör hastalığı görülme ihtimali yüzde 25’tir. Akdeniz anemisi, majör hastalığı ağır bir kansızlık durumudur. Bu hastalığı olan çocukların 3 ya da 4 haftada bir düzenli kan transfüzyonu almaları gerekir. Kesin tedavi şekli kemik iliği naklidir. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde Akdeniz anemisi hastalığı evlilik ya da gebelik öncesi yapılan taramalarla ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

  Akdeniz anemisi yani talasemi taşıyıcılığı, rutin kan sayımından tahmin edilebilmekle beraber kesin tanısı elektroforez ile konulur. Elektroforezde hemoglobin A2 değerinin yüzde 3,5 üstü olması tanı koydurucudur.

  Akdeniz anemisi genellikle demir eksikliği anemisiyle karışabilmektedir. Ülkemizde Akdeniz anemisi taşıyıcılık sıklığı yüzde 2,1 civarındadır. Ancak bu Antalya gibi Akdeniz Bölgesi şehirlerinde yüzde 13’lere kadar çıkabilmektedir. Ailede Akdeniz anemisi taşıyıcılığı varsa ya da demir tedavisi ile düzelmeyen bir kansızlık durumunda Akdeniz anemisi taşıyıcılığı akla gelmelidir. Tanısı tam kan sayımı ve hemoglobin elektroforezi ile konulmaktadır.

  Akdeniz anemisi taşıyıcısı nasıl beslenmeli?

  Talasemi tedavisi boyunca hastalarda düzenli demir düzeylerinin takibinin yanı sıra, kalsiyum ve D vitamini açısından da izlenmeleri ve ihtiyaç duyulduğunda da destek tedavileri uygulanması gerekiyor. Tüm talasemililerin mutlaka hepatit A ve B aşılarının yapılması gerekiyor.

  Beslenmede; demirden fakir, yeterli kalsiyum ve vitamin içeren diyet uygulanmalıdır. Ancak bu durum Akdeniz anemisi taşıyıcıları için geçerli değildir.

  Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Müge Gökçe

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Talasemi taşıyıcıları ne yapmalı

  Talasemi nedir, belirtileri nelerdir? Talasemi taşıyıcıların nasıl beslenmesi gerekir?

  Talasemi nedir, belirtileri nelerdir? Talasemi taşıyıcıların nasıl beslenmesi gerekir?

  Talasemi olabileceğinize dair şüpheleriniz varsa ve ailenizden birinde bu rahatsızlık varsa, bir doktora görünmelisiniz. Öncelikle sorunu belirlemek için kan testleri yapılır. Bunlardan biri CBC (tam kan sayımı) testidir. Diğer bir hemoglobin elektroforezi testidir. Hamileyseniz veya bir bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, bebeğin böyle bir sorunu olup olmadığını öğrenmek için doğumdan önce yapılabilecek testler vardır. Talasemi varsa, hematolog olarak bilinen bir kan uzmanına görünmelisiniz.

  Hemoglobin, aslında globin (kanda olduğunu belirten hemo öneki) olarak adlandırılan karmaşık bir proteindir. İki beta kategoriye ayrılan 4 uzun amino asit zincirinden (polipeptit) oluşur: 2 beta zinciri ve 2 alfa zinciri. Her zincir, demirin içine yerleştirildiği küçük bir moleküler yapı (heme) etrafına sarılır.
  Her zincirin sentezi spesifik bir gene (ayrıca alfa veya beta olarak da adlandırılır) bağlıdır.
  Anomalinin bir veya diğer gen ile ilgili olmasına bağlı olarak, globin zincirlerinden birinin veya diğerinin yapısal bir kusurunu takip eder.

  Siz ve eşinizin her ikisinde de talasemi özelliği varsa, her bir hamilelik için:

   Çocuğun talasemi hastalığına yakalanma olasılığı% 25
   Çocuğun normal hemoglobine sahip olma olasılığı% 25
   Çocuğun talasemi özelliği gösterme şansı% 50

  TALASEMİ BELİRTİLERİ

  Talasemi belirtileri talasemi türüne bağlı olarak değişir.

  Alfa talasemi belirtileri nelerdir?
  Bir alfa geni (sessiz taşıyıcılar) eksik olan insanlar genellikle herhangi bir belirti göstermezler. Hemoglobin H hastalığı sıklıkla doğumda semptomlara neden olur ve orta ila şiddetli yaşam boyu anemiye neden olabilir.

  Beta Talasemi

  Normalde her bir ebeveynden bir tane olmak üzere 2 beta globin geni vardır. Beta talasemi, beta globin genlerinin 1'inde veya her ikisinde bir değişikliktir. Bu tablo farklı beta talasemi tiplerini açıklar.

  Beta talasemi belirtileri nelerdir?
  Beta talasemi belirtileri arasında büyüme problemleri, osteoporoz gibi kemik anormallikleri ve genişlemiş bir dalak bulunur.

  Talasemili insanlar vücutlarında çok fazla demire maruz kalabilirler. Çok fazla demir, vücudunuzdaki süreçleri düzenleyen hormonları üreten bezleri içeren kalbinize, karaciğerinize ve endokrin sisteminize zarar verebilir.
  Talasemileri olan kişilerde ciddi enfeksiyonlar olabilir. Bunun bir nedeni, bu hastaların ihtiyaç duyduğu çok sayıda kan nakli olabilir; Enfeksiyonlar aldıkları kanda kan nakli ile taşınırlar.

  TALASEMİ NEDENLERİ

  Bir veya daha fazla gendeki bir kusur talasemi'ye neden olur.

  Siz, ebeveyn veya kardeşlerinizden herhangi birinde talasemi varsa veya talasemi için bir gen taşıyorsanız ve çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, hamile kalmadan önce genetik bir danışmanla konuşmak isteyebilirsiniz. Genetik bir danışman çocuğunuzun hastalığa yakalanma olasılığını ve bunun ne kadar şiddetli olabileceğini söyleyebilir.

  TALASEMİ İÇİN TEDAVİ SEÇENEKLERİ

  Talasemi major hastaları için standart tedaviler kan nakli ve demir şelasyonudur. Kan transfüzyonu, hemoglobinin geri kazanılması ve normal seviyelerde sağlıklı kırmızı kan hücreleri için kırmızı kan hücrelerinin bir damardan enjekte edilmesidir. Transüsyonlar orta veya şiddetli talasemi hastalarında 4 ayda bir ve beta talasemi majörlü hastalarda 2 ila 4 haftada bir tekrarlanır. Hemoglobin H hastalığı veya beta talasemi intermedia için nadiren transfüzyonlar (örneğin enfeksiyon zamanlarında) gerekebilir. Fazla demirin vücuttan atılması için demir şelasyonu gerçekleştirilir. Ancak kan nakilleri ile ilgili tehditler de mevcuttur.

  Buna örnek olarak, nakil neticesinde talasemi sorunu yaşayan kişi fazla demir yüküne maruz kalabilir, bu da diğer organlara zarar verme ihtimali taşımaktadır. Bu nedenle, sık transfüzyon alan hastalar ayrıca hap şeklinde verilebilecek demir şelasyon tedavisi gerektirir. Folik asit takviyeleri şeklinde besin takviyeleri ve B12 seviyelerinin izlenmesi önemlidir, çünkü bu besinler sağlıklı kan hücrelerinin yapılmasında anahtar bileşendir. Uyumlu bir donörden kemik iliği ve kök hücre nakli talasemiyi tedavi edebilen tek tedavi yöntemidir. En etkili tedavi yöntemidir. Uyumlu, vericinin, nakli yapılacak olan kişi ile hücrelerinin yüzeyinde, insan lökosit antijenleri (HLA) adı verilen aynı protein türlerine sahip olduğu anlamına gelir.

  Talasemili hastaların çoğu, uygun bir kardeş donöründen yoksundur. Öncelikle bir kemik iliği nakli gerçekleştirilir. Yaklaşık bir ay içerisinde, nakledilen kemik iliği kök hücreleri sağlıklı ve yeni kan hücreleri üretmeye başlayacaktır. Kemik iliği nakli riskinin yüksek olması göz önüne alındığında, mil veya orta talasemi hastaları için rutin olarak önerilmemektedir.

  TALASEMİ TESTİNDE NELERE BAKILIR?

  Doktorunuz bir muayene yapacak ve sağlık geçmişinizi soracaktır. İhtiyacınız olabilecek testler şunları içerir:

  Tam bir kan sayımı (CBC).
  Talasemiye neden olan genlerin olup olmadığını görmek için bir gen testi.
  Demir seviye testi.
  Hangi tür talasemiye sahip olduğunuzu bulmaya yardımcı olmak için farklı hemoglobin türlerini ölçen bir kan testi.
  Talasemi olduğunuzu öğrenirseniz, aile üyeleriniz doktorlarıyla test hakkında konuşmalıdır.

  TALSEMİ TAŞIYICISI NASIL BESLENMELİ?

  Her şeyden önce ilaç kullanımı olacağı için ilaçla beraber tüketilecek olan herhangi bir sıvının (su, süt, limonata.. vs) doktor tarafından tavsiyesine uyulması gerekmektedir. Bunun nedeni, hastalığın türleri ve akdeniz anemisi hastalığına bağlı olarak yaş, cinsiyet, kilo gibi faktörler de göz önünde bulundurulmasıdır. Kahvaltılarda size enerji verecek, aynı zamanda sindirim ile ilgili sağlık sorunlara neden olmayacak gıdalar tüketilmelidir. Kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmesi sizi daha güçlü kılacaktır. Kırmızı et ve baklagillerin tüketimi artırılmalıdır.

  TALASEMİ TAŞIYICISI DEMİR HAPI KULLANABİLİR Mİ?

  Demir eksikliği, ek demir verilmeden önce laboratuar testleri ile dikkatlice belgelenmelidir. Demir takviyesi alfa talasemide hematolojik değerleri iyileştirmez. Belirgin demir eksikliği olan birçok hasta, aslında morbidite ve mortaliteye katkıda bulunabilecek aşırı demir yüküne (hemokromatoz) sahiptir. Aşırı demir yüklenmesi, hemoglobin H (HbH) hastalığı olan veya alfa talasemi majörlü, nadiren hayatta kalan hastalarda özel bir endişe kaynağıdır. Ferritin düzeyi yükselmiş hastalarda, diyet demir bakımından düşük olmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Talasemi Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

  Talasemi Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

  Kalıtsal bir kan hastalığı olan talasemi, Akdeniz Bölgesi’nde yoğun olarak görülmesi sebebiyle halk arasında Akdeniz anemisi olarak anılıyor. Ayrıca Arap kökenli kişilerde ve Balkan göçmenlerinde de sıkça rastlanan talasemi, ülkemizde yaklaşık yüzde 2 civarında görülüyor. Günümüzde evlilik öncesi yapılan tetkikler sayesinde hasta doğabilecek bebekler önceden saptanabiliyor ve gereken önlemler alınabiliyor. Ancak buna rağmen halk arasında talasemi ile ilgili kulaktan dolma bilgiler yer alıyor. Memorial Şişli Hastanesi Hematoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Şebnem İzmir Güner, “8 Mayıs Dünya Talasemi Günü” öncesinde talasemi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar konusunda önemli bilgiler verdi.  

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap