Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  taif yolculuğunda peygamberimize eşlik eden sahabe

  1 ziyaretçi

  taif yolculuğunda peygamberimize eşlik eden sahabe bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hz. Peygamber’in Taif yolculuğu

  Hz. Peygamber’in Taif yolculuğu

  Peygamber Efendimiz'in hayatında en çok sıkıntı yaşadığı anlardan biri de Mekke dönemindeki Taif yolculuğudur. Tâif şehri, Mekke'nin 120 km doğusunda, Sarât dağları silsilesi içindeki bir platoda, üzüm bağları ile kaysı ve nar bahçeleri ortasında yer alır. Tâif, serin iklimiyle, Arabistan'ın Hicaz bölgesinin sayfiye yeridir. Risaletin onuncu yılının sonları... Şevval ayı... Efendimiz'in hüzün senesi... Sevgili eşi Hz. Hatice ve en zor günlerinde sırtını dayadığı amcası Ebû Tâlib gerçek aleme göçmüş, müslümanlara uygulanan işkence ve baskılar artmıştır. Allah Rasulü belki bir nefes alma imkanı doğar, mukaddes emaneti taşıyacağı bir yürek çıkar umuduyla Zeyd b. Hârise ile birlikte Tâif yolundadır... Hz. Zeyd bu yolculukta sanki hicret esnasında Hz. Ebûbekir'in üstlendiği rolü üstlenmiş gibidir.

  Yazı kaynağı : www.takvim.com.tr

  Peygamberimiz’in Tâif Yolculuğu - Son Dakika Milliyet

  Peygamberimiz’in Tâif Yolculuğu - Son Dakika Milliyet

  Peygamber Efendimiz’in hayatında en çok sıkıntı yaşadığı dönemlerden biri de Mekke dönemindeki Tâif yolculuğudur. Peygamberliğin onuncu yılının sonları... Şevval ayı... Efendimiz’in sevgili eşi Hz. Hatice ve en zor günlerinde sırtını dayadığı amcası Ebû Tâlib gerçek âleme göçmüş, Müslümanlara uygulanan baskılar artmıştır. Peygamberimiz Zeyd b. Hârise ile birlikte Tâif yolundadır. Tâif’de önde gelen bazı kişileri İslâma davet eder ve çarşıda dolaşarak karşılaştığı kimselere Kur’an’dan ayetler okur. Ne yazık ki Tâifliler, Rasûlullah’ın çağrısına olumlu cevap vermezler. Edep dışı tavırlarla, hakaret ederek kovarlar. Peygamberimiz’in mübarek vücudu ve ayakları kana bulanır. Fedakâr sahâbî Zeyd bir yandan yaşlı gözlerle Resulullah’ın yarasını sarmaya çalışır. Sonunda bir bahçeye sığınırlar. Peygamer Efendimiz bir üzüm kütüğüne yaslanarak dinlenmeye başlar ve Rabbine sığınarak şöyle dua eder:

  Peygamberimiz Taif yolculuğunda neler yaşadı?

  Peygamberimiz Taif yolculuğunda neler yaşadı?

  📌Peygamber Efendimiz amcası Ebu Talib ve çok sevgili eşi Hz. Hatice'nin vefatlarının ardından derin bir üzüntüye boğulmuş, o yıl "hüzün yılı" olarak adlandırılmıştı.

  Peygamberimiz ve ashabının tevazusu

  Yazı kaynağı : www.fikriyat.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap