Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tahsisli sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler

  1 ziyaretçi

  tahsisli sermaye artırımı hisseyi nasıl etkiler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Soru - Cevap (Tahsisli sermaye arttırımı) | Aydın EROĞLU / Stratejist - Borsa Analizci

  Soru - Cevap (Tahsisli sermaye arttırımı) | Aydın EROĞLU / Stratejist - Borsa Analizci


  Mustafa Bey,
  Bu durum şirkete olan ilgiyi gösterir. Genelde piyasa fiyatına göre daha yüksek bir fiyatla yapılan satışlar nedeniyle piyasa fiyatı da yükselir. Ama bazen de, sermaye yapısı bozulan şirketlerde yeni sermaye koymak için de bu yönteme başvurulur. Her durum şirketin fiyatı için olumlu olur. Ancak yatırımcıların ellerindeki hisselerle sermaye artırımına katılımları sınırlandığı için, arttırım sonrasında ellerindeki hissenin önceki sermayeye oranı artan yeni sermaye oranı kadar azalmış olur. Ama fiyat karşılığında bir sorun olmaz.

  Yani siz öncesinde şirketin % 10 hissesini taşırken, bir başkasına tahsisli sermaye artışı ile hisse verilirse ve sermaye artışı % 100 bedelli şekliyle olduğunda (Fiyat kaçtan olursa olsun), artış sonrası sizin hisse oranınız % 5'e düşmüş olur. Buna SPK'nın onayı gerekir. En son Maktk hissesi için 1,25TL. fiyat ile tahsisli sermaye artışı başvurusu yapılmış ama muhtemelen SPK onaylamadığı için tahsis kaldırılarak bedelli kullanım fiyatı nominal (1 TL) bedel olarak değiştirilmişti.

  Saygılarımla
  Aydın Eroğlu
  http://www.borsaanalizci.com

  Yazı kaynağı : borsaanalizci.com

  Vestel"in 40 milyon doları nasıl uçtu?

  Vestel

  Ben anlamıyorum; gerçekten anlamıyorum. Anlamadığım için de resmi kurumları arıyor ama karşıma çıkan herkese kendimi tanıta tanıta bilmem kaçıncı kişiye aktarıp duruyorlar. Sonunda pes ettim ve siz okurlarıma konuyu sorarak açıklatmanın daha doğru olduğuna karar verdim.

  Bir hak nasıl gasp edilir?

  Bir kişinin sermayesi nasıl başka bir kişiye aktarılır?

  Bir kurumun hakkı nasıl bir başka kuruma aktarılır?

  Sorun oldukça basit, kısaca arz edeyim: Ülkemizin güzide kurumlarından biri olan Zorlu Grubu''na bağlı Vestel Elektronik şirketi bedelli sermaye artırımına gitti.

  Bedelli sermaye artırımlarında rüçhan hakkı diye bir kavram vardır. Yani şirketin halen mevcut ortaklarına bu sermaye artırımına katılma hakkı tanınır ve eğer mevcut ortaklar şirkete yeni para koymak istemezler ise o takdirde dışardan başkaları bu parayı vererek şirkete ortak olabilirler. Veya kullanılmayan rüçhanları ortaklardan bir başkası kullanabilir.

  Daha bir ay içerisinde Yaşar Grubu şirketlerinden Viking Kâğıtçılık bedelli sermaye artırımına gitti. Şirketin borsada hisseleri nominal değer olan 1 TL''nin çok altında olduğundan nerede ise kimse bu yeni sermaye artırımına katılmadı. Yaşar Grubu ise kullanılmayan ek sermayeyi kendi grup şirketi üzerinden satın alarak bedelli sermaye artırımını tamamladı.

  Bir süre önce SPK''ya bedelli sermaye artırımı için başvuran Vestel''e tahsisli sermaye artırım izni çıktı. (Neden sadece kullanılmayan kısıma tahsis izni verilmedi?) O tarihte Vestel hisseleri de küresel kriz etkisi ile nominal değerin altından işlem görmekteydi. Ama iş zamanla terse döndü. Nasıl mı?

  Tahsisli sermaye artırımının kullanıldığı gün Vestel hisseleri nominal değerin üzerine fırladı. Hatta şirketin 6 yıldır üzerinde çalıştığı insansız uçak bile önemli aşama kaydetti. Şirketin değerini etkiler mi bilemeyiz ama hisselerin uçuşu ile aynı günlere rastlaştı. Ve Vestel hisseleri dün itibari ile 1.42 TL''den kapandı.

  Basit bir hesaplama ile Vestel ortaklarının durumuna bakalım. Şirket 160 milyon liralık yeni sermaye artırımına gitti. Ve bu hisseler 1.00 lira nominal değer üzerinden Collar Holding''e tahsis edilerek satıldı. Yani Collar Holding 160 milyon hisseye yine 160 milyon lira ödeyerek sahip oldu. Ve bu sayede Vestel''in halka açık hisseleri yüzde 43''den yüzde 22''ye geriledi.

  Ama dün kapanış itibari ile bu Collar Holding''e satılan 160 milyon liralık hisselerin değeri sadece üç günde 227 milyon liraya fırladı. Yani Collar Holding sadece üç günde 67 milyon lira para kazandı. Yani bir diğer açıdan rüçhan hakkı kullanamayan yatırımcıların kaybı da bu değer oldu.

  Vestel hisse senetleri nerede ise beş yıldır borsada değer kaybeden bir fiyat hareketi yaşamıştı. Ve yatırımcıların rüçhan hakkı kısıtlandıktan sonra yapılan sermaye artırımının ardından bir gün bile geçmeden hisseler uçuşa geçer gibi yüzde 50''ye yakın değer kazanıyor.

  Şimdi bize bağırın-çağırın diyen SPK''ya veya şirketin bizzat kendisine sormak gerekmez mi: Bu yatırımcıların rüçhan hakları ne olacak? Kim bu farkın hesabını verecek? Yatırımcılar bu kayıpları hakkında dava açma hakkına sahipler mi? SPK yatırımcıların hakkını koruyor mu? İMKB''nin bu işlemde bir yaptırımı veya uyarısı olamaz mı?

  Ben gerçekten samimiyetine güvendiğim ve bu işlemlerden belki detaylı haberi olamayan grubun sahibi Ahmet Nazif Zorlu Bey''e sormak istiyorum: Yatırımcınız 5 yıla yakındır para kaybetmiştir. Şimdi bu kayıpların en azından bir kısmının telafisi karşısında ortaklarınıza kullandırılmayan rüçhan haklarını geri verecek misiniz? Bu tahsisli sermaye artırımını iptal edecek misiniz?

  Belki de ben bilmiyorum. Ama en azından ülkemizin bu güzide şirketi açıklama yaparak beni ve bu yatırımcıları aydınlatırlar.

  Bu piyasada bu kadar aleyhe tesadüf olamaz. Lütfen…

  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap