Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tahir esir şehrin insanları adlı romanın yazarı

  1 ziyaretçi

  tahir esir şehrin insanları adlı romanın yazarı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Esir Şehrin İnsanları

  Esir Şehrin İnsanları Kitap Açıklaması

  Esir Şehrin İnsanları

  Bazı yazarlar vardır ki bir milletin ve dilin bütün esaslarını tüm incelikleriyle idrak edebilmek için birçok hususu okuruna başarıyla aktarır. Türk edebiyatının ölümsüz yazarlarından Kemal Tahir, Türkiye ve Anadolu Türk tarihi için şüphesiz bu yazarlar arasında yer alıyor.

  Kemal Tahir’in Esir Şehir Üçlemesi adıyla bilinen nehir roman serisinin ilk kitabı Esir Şehrin İnsanları; yazarın tıpkı diğer eserleri gibi toplumsal geçmişi okura yalnızca anlatmakla kalmıyor, o dönemi baştan sona hissettiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “100 Temel Eser” kapsamına alınan roman, bu yönüyle Kurtuluş Savaşı öncesi neşredilen kitaplar arasında edebi açıdan en güçlü eserlerden biri olarak öne çıkıyor.

  Türk Tarihine Roman Penceresinden Bir Yolculuk

  Osmanlı’nın son yıllarındaki Mütareke Dönemi’ni konu alan Esir Şehrin İnsanları, İstanbul’un direnişini ve bu süreçte Osmanlı toplumunun tutumunu gerçekçi bir şekilde işliyor. Eserde “İstanbul Hükümeti yanlıları”, “Kuvayımilliyeciler” ve “vatanın gidişatını önemsemeyenler” olmak üzere üç temel tipe yer veriliyor.

  Ana kurgu olarak bu üç grubun fikir çatışmalarını temel alan Esir Şehrin İnsanları, söz konusu dönemin ideal aydın tipini, romanın başkahramanı olanPaşazade Kamil Bey üzerinden ortaya koyuyor. Milli Mücadele dönemi eserlerinin ortak özelliği olarak eğitimli bir Osmanlı gencinin içsel çatışmaları düzleminde ilerleyen Esir Şehrin İnsanları, nihayetinde kurtuluş için sahip olunması gereken fikirsel olgunluğa ulaşma sürecini konu ediniyor.

  Anavatana Dönüş ile Başlayan Mücadele

  Romanın başlangıcında Kamil Bey, II. Abdülhamid’in vezirlerinden Selim Paşa’nın tek çocuğu olarak anlatılıyor. Batı yaşam tarzı ve düşüncesi ile yetiştirilen Kamil Bey, babasının vefatı üzerine büyük bir mirasa konarak eşi ve kızı ile birlikte Avrupa’da yaşıyor. Maddi sıkıntılar nedeniyle Birinci Dünya Savaşı başladıktan iki yıl sonra İstanbul’a dönen başkahraman, sonrasında Milli Mücadele hakkında doğruları öğrenerek vatanına karşı görev bilinciyle hareket etmeye başlıyor.

  En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

  Kemal Tahir’in ölümsüz eseri Esir Şehrin İnsanları, tarihin acılarını ve mücadelelerini gerçekçi olduğu kadar sürükleyici bir anlatım ile ele alıyor. Her kitaplıkta olması gereken bu eseri hala okumadıysanız hemen şimdi sipariş verin, Milli Mücadele dönemini Kemal Tahir’den okumanın tadını çıkarın!

  Yazı kaynağı : www.dr.com.tr

  Esir Şehrin İnsanları kitabını kim yazmıştır? Esir Şehrin İnsanları kitabı özeti, konusu ve karakterleri

  Esir Şehrin İnsanları kitabını kim yazmıştır? Esir Şehrin İnsanları kitabı özeti, konusu ve karakterleri

  Esir Şehrin İnsanları kitabı Türk yazarın kaleme almış olduğu bir eserdir. 1. dünya savaşından sonra yaşanan olayları ele alır. İstanbul'da yaşanmış olan olayları ele alan Esir Şehrin İnsanları kitabı 463 sayfadır. Esir Şehrin İnsanları ilk kez 1956 yılında yayınlanmış bir kitaptır.

   Esir Şehrin İnsanları Kitabı Konusu ve Anafikri

   Esir Şehrin İnsanları kitabı Osmanlı imparatorluğunun 1. dünya savaşından sonra ki durumunu anlatmaktadır. 1. dünya savaşında yenik sayılan Osmanlı imparatorluğu daha sonra yaşamış olduğu ekonomik sıkıntıları ele alır. Kitapta başkarakter ise Kamil Bey'dir. Kamil Bey iyi derecede eğitim almış ve son derecede kültürlü birisidir. Esir Şehrin İnsanları kitabı ana fikri ise Türkiye yetiştirmiş olduğu değerleri unutmamalı. Türk aydınları ise kesinlikle özünü unutmamalı he pahasına olursa olsun vatanını en iyi şekilde temsil etmeli ve savunmalıdır.

   Esir Şehrin İnsanları Kitabını Kim Yazmıştır?

   Esir Şehrin İnsanları kitabını yazan kişi Türk romancı ve aynı zamanda senarist olan Kemal Tahir'dir.

   Esir Şehrin İnsanları Özet

   Kamil bey Osmanlı imparatorluğunda yaşayan oldukça iyi eğitimli ve kültürlü bir insandır. Sultan Abdülhamit'in vezirlerinden birisi olan Selim Paşa'nın tek evladıdır. Babası genç yaşta vefat ettikten sonra bütün mirası da Kamil Bey'e kalmıştır. Hayatını bu noktadan itibaren babasının ölümü ile birlikte Avrupa'da geçirmeye karar verir. Kamil Bey bir paşa kızı olan Nermin Hanım ile evlenir. Nermin Hanım'ın babası bir kumarbazdır. Bundan dolayı babasının borçları da üzerine kalmıştır. Mallarına el konulmuş ve ortada kalmak üzeredir. Bundan dolayı hayatını düzene sokmak amacı ile Kamil Bey ile evlenmeye karar vermiştir.

   Kamil Bey eşi ile birlikte mutlu bir evlilik geçirmektedir. Gel zaman git zaman eşi Nermin Hanım'dan bir tane de kızı olmuştur. Kızına ise Ayşe ismi koymuştur. Kamil Bey ve eşi Nermin Hanım kızı ile birlikte Batı kültürü etkisi altında yetişmiş ve kendi öz kültürlerinden epeyce uzaklaşmıştır. Batı kültürünü iyi bilen oldukça kültürlü insanlar olmuştur. 1914 yılında ise birinci dünya savaşı patlak vermiştir. Bunun üzerine Osmanlı imparatorluğu da hızlı bir şekilde toprak kaybetmeye başlamıştır. Kamil Bey ve eşi ile birlikte çocuğunu da alarak İstanbul'a geri dönmeye karar verirler. 2 sene sonra İstanbul'a döndükten sonra artık burada yaşamaya başlarlar. Savaş esnasında çalışamayan Kamil Bey geçimini sağlamak ve ailesini idame ettirmek için mallarını ve mülklerini satmaya karar verir. Eşi Nermin Hanım'ın halası ise onları kendi köşklerinde ağırlayacağını söylemiştir. Kamil Bey'de bu teklifi kabul etmiştir.

   Kamil Bey Çanakkale'nin bir yangın yeri olduğu haberi alır. Bu esnada da bulaşıcı hastalıklar her yere yayılmaya başlamıştır.

   Esir Şehrin İnsanları Karakterleri

   - Kamil Bey

   - Nermin Hanım

   - Fuat Bey

   - Ayşe

   - Nedime Hanım

   - Ahmet Bey

   - Ali Kesğin

   - Niyazi Abi

   - Ramiz Efendi

   - Fatma Hanım

   - Necati Osman Bey

   - Rıfat Bey

   - Nazike Hanım

   - Hacı Sıtkı

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Erdem

  Erdem

  14098


  14089


  14091

  14092


  Yazı kaynağı : dergipark.org.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap