Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türkiyenin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan bir broşür

  1 ziyaretçi

  türkiyenin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan bir broşüri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ülkemizdeki doğal varlık tarihi mekan yapıt ve nesneleri tanıtan bir broşür…

  Arkadaşlarınızla birlikte ülkemizdeki doğal varlık, tarihi mekan, yapıt ve nesneleri tanıtan bir broşür hazırlayınız. Size yardımcı olmak için 2 yöntem izleyeceğim. Ben broşür hazırlayıp size bu sayfada size sunacağım. Birde bu sayfada yine resimleri ve metinleri de ekleyeceğim ki, belki kartona veya başka bir yere broşürünüzü yapmak istersiniz.

  Bu benim sizin hazırladığım doğal varlık, tarihi mekan, yapıtları broşürü

  Selimiye Camii

  Bu cami Mimar Sinan’ın ustalık eseridir. Bu mimarlık harikası eser Osmanlı Devleti Padişahı 2. Selim adına yapılmıştır. Çok uzaklardan görülebilen dört minaresi 71 metreyi bulan boyu ile ülkemizdeki en yüksek minareli camidir. Salimiye Camii taş, mermer, çini, ahşap işlemeleriyle eşsiz güzellikte bir sanat eseridir.

  Dalyan, Muğla ilimizin doğa harikası bir beldesidir. Altın sarısı kumsalıyla caretta caretta kaplumbağaları yaşamaktadır. Yolunuz Dalyan’a düştüğünde kayalara oyulmuş kral mezarlarını mutlaka görmelisiniz.

  Adıyaman’da yüksek bir dağ büyüleyici güzelliği ile bizleri karşılar. 2150 metre yükseklikteki Nemrut neden dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırılmış olabilir? Yüksekliği 10 metreyi bulan sanat harikası heykelleri, gün doğuşu ve batışının dünyada en güzel izlendiği yerlerden biri olması nedeniyle olabilir mi?

  Manyas kuş cenneti

  Manyas kuş cenneti milli parkı kıtalar arasında göç eden kuşların konak yerlerinden biridir. Kuş Cennetinin misafirleri burada bir süre kalıyor. Bir yılda 2 milyon üstünde kuş burayı ziyaret ediyor.Benzersiz güzellikteki bu tabiat harikası doğal miras ürünü olarak tüm dünyaca tanınıyor.

  Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir’i içine alan peri bacaları ile tanıdığımız kapadokya. Önce yanardağlar püskürdü. Etrafı tüfler kapladı. Bu tüfler yağmur, rüzgar ve doğal etkiler sonucu zamanla aşınmaya başladı. Böylece bacalara benzeyen oluşumlar ortaya çıktı. Ardından da perilerin yaptığına dair efsane.

  Sıra bir tarih hazinesi İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti’nde. Binlerce yıllık geçmişe sahip bu kent bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Günümüze ulaşan eserler genelde Roma döneminden kalma. Efes, kütüphanesi, tiyatrosu, hamamı, caddeleri, çeşmeleri, evleri ile bizleri geçmişe götüren kenttir.

  Tarihi evlerin cumba adı verilen çıkmaları sokağa taşıyor. Odunpazarı, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli evleriyle canlılığını koruyor.

  Burası her mevism farklı renklere bürünür. Birbiri ardına uzanır, sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl. Gölleri zengin türleri ile orman ile kaplıdır.

  Birkaç örnek daha aşağıda sunuyorum.

  Yazı kaynağı : www.yardimcikaynaklar.com

  Türkiye’nin tarihî ve doğal güzelliklerini tanıtan bir broşür hazırlayınız.

  Türkiye’nin tarihî ve doğal güzelliklerini tanıtan bir broşür hazırlayınız.

  Merhaba, soruna dair yedi tane tarihi ve doğal güzellik seçelim, bunlar ülkemizin yedi ayrı bölgesinden olsun.

  Eğer en sonunda gezmek için olmasa bile okumak için kendinize vakit ayırdıysanız, inanın bu broşürü okumayı bitirdikten sonra gezmek için de vaktiniz olsun isteyeceksiniz. Hazırsanız ülkemizin yedi farklı bölgesinden yedi güzellikle sizi tanıştırmaya başlayabiliriz.

  Uluabat Gölü (Bursa, Marmara Bölgesi)

  Eğer balık seviyorsanız ve balığı çıkarıldığı yerde yemekten keyif alıyor veya bu zevki merak ediyorsanız Ulubat Gölü tam size göre. Gölde kefal ve sazan gibi balık türleri mevcut ve bu balıkları afiyetle midenize indirebilirsiniz. Bunun dışında kayıklarla gezintiye çıkmak, gölün üzerindeki adaları gezmek ve bu adalardan biri olan Nailbey Adası'ndaki 1000 yıllık manastırı gezme imkanınız da var.

  Olimpos (Antalya, Akdeniz)

  Doğa tatili yapmak istiyorsanız doğru yere geldiniz demektir. Doğa ile iç içe olan ağaç evleri, ıssız koyları, ve ormanlık alanlarıyla Olimpos herkesin gelip görmek isteyeceği bir yer.  Ayrıca caretta carettalar da yaz aylarında yumurtalarını bırakmak için buraya gelmektedir. Eğer Temmuz veya Ağustos ayında buraya gelirseniz, kabuğunu kırıp denize doğru koşan minik caretta carettalar görebilirsiniz.

  Kelebekler Vadisi (Muğla, Ege)

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde iki adet yamacın arasından yükselen fantastik manzaralı bir yer desek? Meraklanmamak ve bu manzarayı görünce heyecanlanmamak elde değil. Vadinin adı neden kelebek diye soracak olursanız, burada 80 çeşit kelebek yaşamakta da ondan. Burada isteyen içinden dökülen şelaleyi seyredebilir, ince kumun ve masmavi suyun tadını çıkarabilir veya yürüyüş ve tırmanış yapabilirsiniz.

  Gorgit Yaylası (Artvin, Karadeniz)

  1700 rakımlı bir yeri gidip görmeye var mısınız? Doğayla iç içe olan Gorgit Yaylası'na araçlar giremiyor, yani ayaklarınız çalışacak. Elektriğin olmadığı ve hatta telefonun bile çekmediği bir yer, doğa ile iç içe derken şaka yapmıyorduk yani. Bu yayla aynı zamanda Meral Şelalesi'ne ev sahipliği yapmakta. Doğanın bize hediyesi olan güzel mi güzel manzara eşliğinde burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

  Karapınar Çölü (Konya, İç Anadolu)

  Ülkemizde bir çölün olduğunu duymuş muydunuz? Cevabınız hayır mı? Bize hala inanmıyor musunuz? O zaman Konya'ya gidin ve Karapınar Çölü'nü kendi gözlerinizle görün! Ülkemizdeki tek çöl olmanın yanı sıra burası ayrıca rüzgar erozyonundan etkilenen ender yerlerden birisi. Zamanında tarihi İpek Yolu'nun da üzerinden geçtiği bir yer olan Karapınar Çölü'nde ek olarka tektonik göller de bulunuyor.

  Ağrı Dağı (Ağrı, Doğu Anadolu)

  Nuh'un gemisinin ziyaret ettiğine inanılan bir yeri siz de gidip görmek istersiniz diye düşündük. Tepe noktalarında hemen her mevsim kar bulunan Ağrı Dağı, tırmanışçılar için eğlenceli bir durak. Eğer tırmanış bana göre değil diyorsanız, dağın eteklerindeki Ağrı Dağı Milli Parkı da oldukça ilgi çekici zira bu park pek çok suda yaşayan canlıya ev sahipliği yapmakta ve parkın su altı güzellikleri görülmeye değer.

  Hasankeyf (Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi)

  Mezopotamya'nın üzerine, yani Dünya üzerindeki en bereketli ve kıymetli toprakların olduğu bölgelerden birine kurulmuş olan ve geçmişi Cilalı Taş Devri'ne kadar uzanan, yani insanlığın en eski yerleşim yerlerinden olan bir yeri görmeye ne dersiniz? Burası o kadar tarih dolu bir yer ki, zamanında Bizanslılardan Emevilere, Eyyübilerden Osmanlı Devleti'ne kadar birçok devletin kaderi bu topraklardan geçmiş. Orta Çağ döneminde ticaretin dur durak bilmediği bir yer olmuş Hasankeyf'i görmeyi bizce ciddi bir şekilde düşünün. Baraj çalışmaları sebebiyle geleceği tehlike altında olduğu düşünülen bir yer olduğu için çabuk karar vermelisiniz.

  Ülkemizdeki doğal güzelliklerini ve tarihi mekanlarını biraz daha tanımak istiyorsan şu linke bakabilirsin,

  eodev.com/gorev/5071193

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan bir broşür 2020-2021

  Bu Sayfada " Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan bir broşür " adlı dosya bulunmaktadır. Download linki aktif olduğunda " Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan bir broşür " dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. " Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan bir broşür " dosyasını 20 sn'lik süre dolmasına rağmen indiremediyseniz, aşağıdaki kırık link aracılığıyla bize iletebilirsiniz.
  Sorun varsa en kısa zamanda düzelteceğimizden emin olabilisiniz. İlginize Teşekkür Ederiz.

  " Dosyayı indirmek için yukarıdaki geriye sayım işleminin bitmesini bekleyiniz "

  Yazı kaynağı : www.dersturkce.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Anonim 10 Ay önce
  0

  Cok tesekur ederiz cok guzeldi ve yeni seyler ogrendim 😄😄😄😁😁😁😆😆😆🤗🤗🥰🥰🥰

  Muq 11 Ay önce
  0

  Bvxfjih

  ❤❤ 11 Ay önce
  1

  evet yani

  ❤❤ 11 Ay önce
  1

  cevap yazmiyorlar

  Anonim 11 Ay önce
  1

  ögretmenim bana yapin dedi

  Anonim 11 Ay önce
  1

  3-cu sınıf icin varmi

  Ali 1 Yıl önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  0
  Bok 15 Gün önce

  Yani bilgilendirici olmuş elinize sağlık❄️

  Yorum yap