Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türkiye pasaportu ile kaç ülkeye gidilir

  1 ziyaretçi

  türkiye pasaportu ile kaç ülkeye gidilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Türkiye Pasaportu ile Vizesiz Ülkeler Listesi 2023

  Son yıllarda Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Türkiye'nin gelecekte AB ve Schengen bölgesinin bir parçası olma hususunda görüşmeler devam etmektedir. Eğer bu gerçekleşirse Türkiye pasaportu sahipleri, Avrupa dâhil olmak üzere birçok yere vizesiz giriş yapabilecekler.

  Bu senenin başında Türkiye, altı Avrupa ülkesine vizesiz giriş sağlandığını açıkladı. Bu ülkeler Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya ve Büyük Britanya'dır. Hiç şüphe yok ki Türkiye hükûmeti turizmi sektörünü büyütürken Avrupalı ortakların da buna iyi bir şekilde karşılık vereceğini umuyor.

  Yazı kaynağı : www.guideconsultants.com

  Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları / T.C. Dışişleri Bakanlığı

  Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları:

  T.C. Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan bilgilerin güncelliği, doğruluğu ve tamlığı konusunda azami özen gösterilmekle birlikte, T.C. Dışişleri Bakanlığı bu konuda hiçbir sorumluluk kabul etmemekte ve yasal olarak hiçbir garanti vermemektedir.

  T.C. Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden bağlantı yapılarak ulaşılabilen diğer internet sitelerinin mevcut veya gelecekteki içeriği hakkında T.C. Dışişleri Bakanlığı hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.

  Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı 2022

  Yazı kaynağı : www.mfa.gov.tr

  Türk Vatandaşlarının Vizesiz Seyahat Edebileceği Ülkeler - 2022

  Türk Vatandaşlarının Vizesiz Seyahat Edebileceği Ülkeler - 2022

  Pasaportlar ülkeler arası seyahatlerinizde kimlik kartı işlevi gören resmi belgelerdir. Türk Pasaportu, 111 varış noktası ile Dünya’nın En Güçlü Pasaportları listesinde 2022 itibariyle 56. sırada yer alıyor. Bu da demek oluyor ki dünya üzerindeki 195 ülkeden 111’ine vizesiz ya da kolayca alabileceğiniz e-vizeler sayesinde seyahat edebilirsiniz. Bu yazımızda Türk pasaportu ile vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeleri sizler için listeledik.

  Türkiye’nin 2022 Pasaport Endeks Sıralaması

  Yolcular bir seyahat noktası seçerken hangi ülkeye gitmek istediklerini, yola çıkmadan önce hangi belgelere ihtiyaçları olduğunu ve yolculuğun maliyetinin ne kadar tutacağını önceden planlamalıdır.

  Pasaport sıralamaları, yolcuların seyahat edecekleri yer ile ilgili ihtiyaç duyduğu belgeleri belirlemelerine olanak sağlayarak bir ülke pasaportunun ne kadar güçlü olduğunu saptamak için oluşturulur. 

  Henley Türk Pasaport Endeksi

  Henley Pasaport Endeksi, ülkelerin vatandaşlarına tanıdığı seyahat özgürlüğü açısından dünya çapı baz alınarak oluşturulan bir sıralamadır. Bu endeks, bir pasaport sahibinin vizeye ihtiyaç duymadan kaç tane ülkeye seyahat edebileceğini gösterir.

  Bu özgün sıralama Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nden alınan verilere dayalı olarak oluşturulur. Bu veritabanı seyahat bilgileri açısından dünya’nın en büyük ve en doğru veritabanı olmayı sürdürüyor.

  Türkiye, 2022 yılına ait Henley Endeksi’nde 56. sırada yer alıyor.

  Arton Capital Türk Pasaport Endeksi

  2022 Pasaport Endeksi, çoğu ülkenin koyduğu önemli seyahat kısıtlamalarını saptamak için COVID-19 pandemisi sırasında yaklaşık bir yıl boyunca (31 Aralık 2019 ve 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında) WOS’u (Dünya Açıklık Puanı) takip etti. Bu kısıtlamalar pek çok ülkede Mayıs ayı sonrasında gevşetildi.

  Raporlanan verilere göre dünyanın %67’si COVID- 19 pandemisi döneminde seyahat kısıtlamasına tabii tutuldu.

  Türkiye, Arton Capital Pasaport Endeks’inde 53 ülkeye vizesiz imkanı ile 33. sırada yer alıyor.

  Türk Vatandaşlarının Vizesiz Seyahat Edebileceği 53 Ülke

  Eğer Türk Pasaportunuz varsa çeşitli ülkelere herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan seyahat edebilirsiniz.

  Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülkeleri bu başlık altında sıraladık.

  Türkler İçin Vizesiz Seyahat

  Vizesiz bir ülkeye seyahat etseniz bile pasaportunuzu mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir. Pasaportun dışında şart koşulan bazı evraklar da olabilir. Örneğin;

  ETIAS Vize Muafiyeti

  Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya dahil olmak üzere 22 Avrupa ülkesi ve Danimarka, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre gibi AB dışında kalan ülkelerden oluşan Schengen bölgesi için Türk vatandaşları vizeye tabidir. Sadece Yeşil ve Gri Pasaport sahibi Türk vatandaşları Schengen’e vizesiz girebiliyor.

  Ancak 2022 yılının sonuna doğru yürürlülüğe girmesi beklenen ETIAS vize uygulaması sonucunda Yeşil ve Gri Pasaport sahipleri de Schengen bölgesine girişlerde ETIAS onayına ihtiyaç duyacak.

  Türk Vatandaşlarının Sınır Kapısında Vize Uygulaması İle Seyahat Edebileceği 29 Ülke

  Bazı ülkeler Türk vatandaşlarından ülkeye giriş yaptıktan sonra havaalanında, sınır kapısında veya limanlarda kapıda vize için başvurmalarını istiyor. Bu ülkelerin listesi ise şu şekilde;

  Türk Vatandaşlar Kapıda Vize Uygulamasından Nasıl Yararlanabilir?

  Her zaman olduğu gibi vize işlemleri yapmak bazı evraklara ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Seyahat edeceğiniz ülke için istenen bütün belgeleri araştırıp öğrenmek size kalmış. Ancak yardımcı olması adına Kapıda Vize uygulaması için çoğunlukla istenen belgeleri sizin için araştırdık.

  Dediğimiz gibi, bu belgeler gideceğiniz ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Hatta bazı ülkelere girişte sadece pasaport ve bir de vize gerekli olabilir. Ama her ihtimale karşı yola çıkmadan önce araştırma yapıp istenen belgeleri topladığınızdan emin olun.

  Kapıda Vize Uygulaması Nasıl İşler?

  Adı üstünde kapıda vize uygulaması seyahat ettiğiniz ülkeye gittiğinizde sınır kapısında veya hava alanında vize başvurusu yapmanızı gerektirir. Belgelerinizi gösterip vize ücretini ödedikten sonra vizenize kavuşabilirsiniz.

  Bu da demek oluyor ki ülkenizden ayrılmadan önce bir elçiliğe veya vize işlemleri için saatlerce bekleyeceğiniz başka bir yere gitmenize gerek yok. Ancak bazı durumlarda başvurunuzu çevrimiçi yapabilir ve ön onay alabilirsiniz.

  Türk Vatandaşlarının E-Vize İle Seyahat Edebileceği 18 Ülke

  Elektronik Seyahat İzni ya da daha çok bilinen adıyla E-Vize Türk vatandaşlarına turizm, iş ve transit geçiş amaçlı kısa süreli konaklamalar için imkan tanıyor. Ülkeyi başka amaçlarla veya daha uzun süre olacak şekilde ziyaret etmek istiyorsanız gideceğiniz ülkeye bağlı olarak sizden elçilik vizesi istenebilir.

  İşte Türk vatandaşlarının E-Vize ile seyahat edebileceği 16 ülke.

  Türk Vatandaşlarının Vize İle Seyahat Edebileceği 94 Ülke

  Türk vatandaşları herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan bazı ülkelere seyahat edebiliyor ancak hepsine değil. Türk pasaport sahiplerinin ziyaret edebilmek için vize şartının arandığı ülkeler de elbette ki mevcut.

  Eğer Türk pasaportunuz varsa aşağıda listelediğimiz ülkelere gitmek için bir vizeye ihtiyacınız olacak.

  Türk Vatandaşları İçin Konsolosluk Vizesi Uygulaması Bulunuyor mu?

  Bazı durumlarda ülkeler konsolosluk tarafından onaylanmış bir vize talep edebiliyor. Seyahat öncesi gidilecek olan ülkenin konsolosluğundan alınan ve bir tür seyahat izin belgesi niteliği taşıyan bir vize türüdür.

  Ancak direkt olarak ülkelerin konsolosluklarına başvuru yapılamadığı için böyle bir uygulama Türkiye’de bulunmuyor. Onun yerine konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar yoluyla vize işlemleri gerçekleştiriliyor.

  İşte başvuru yapabileceğiniz bazı vize hizmeti veren aracı kurumlar:

  Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Başvuru yaparken istenebilecek belgeler;

  Eğer vize başvurunuzu hızlandırmak isterseniz Passport Photo Online web sitesi veya Android/iOS mobil uygulaması üzerinden kolayca pasaport fotoğrafı edinebilirsiniz. Tek yapmanız gereken telefonunuzla fotoğrafınızı çekmek ve sisteme yüklemek kalanını Passport Photo Online’a bırakın. Sistemimiz fotoğrafınızı gerekli ölçülere göre ayarlayacak ve sonrasında hazırladığımız pasaport fotoğrafını email adresinize gönderecek.

  Yazı kaynağı : passport-photo.online

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap