Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türkiye hangi yarım kürede bulunmaktadır

  1 ziyaretçi

  türkiye hangi yarım kürede bulunmaktadır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Türkiye'nin Konumu

  Türkiye'nin Konumu

  Yazı kaynağı : www.cografya.gen.tr

  Türkiye hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? Türkiye hangi saat diliminde, meridyende ve dönencede

  Türkiye hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? Türkiye hangi saat diliminde, meridyende ve dönencede

   7 coğrafi bölgeden oluşan Türkiye'nin başkenti Ankara'dır. Ülkemizin en fazla turist çeken şehirleri ise şu şekilde sıralanabilir: 1- İstanbul 2- İzmir 3- Muğla

   4- Antalya 5- Denizli 6- Bursa 7- Nevşehir

   Türkiye Hangi Kıtada Yer Alır?

   Türkiye'nin hem Asya hem de Avrupa kıtasında toprakları bulunmaktadır.

   Türkiye Hangi Yarım Kürede ve Bölgede Yer Alır?

   Üç tarafı denizlerle (Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi) çevrili olan ülkemiz Kuzey Yarım Kürede yer almaktadır. Türkiye güneyde Irak, Suriye, İran, Kuzeybatıda Yunanistan ve Bulgaristan, Kuzeydoğuda ise Gürcistan, Azerbaycan ve Gürcistan ile sınır komşusudur.

   Türkiye Hangi Dine Mensup?

   Türkiye, İslamiyet dinine mensuptur. Halkın %99'u Müslümandır.

   Türkiye Hangi Dili Konuşuyor?

   Türkiye'nin resmi dili Türkçedir. Bunun dışında Zazaca ve Arapça konuşulan bölgesel diller arasında yer alıyor.

   Türkiye Hangi Alfabeyi Kullanıyor?

   Ülkemizde Latin alfabesi kullanılmaktadır.

   Türkiye Hangi Takvimi Kullanıyor?

   Türkiye'de Miladi Takvim kullanılıyor.

   Türkiye Hangi Para Birimini Kullanıyor?

   Ülkemizin resmi para birimi Türk lirasıdır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Türkiye Hangi Kıtada? Türkiye Hangi Yarım Kürede, Ülkemiz Dünya Haritasında Nerede ve Nereye Yakın?

  Türkiye Hangi Kıtada? Türkiye Hangi Yarım Kürede, Ülkemiz Dünya Haritasında Nerede ve Nereye Yakın?

  Osmanlı Devleti'nin yıkılması ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en önemli stratejik konumuna sahip ülkeleri arasında yer alır. Bunun nedeni hem Avrupa hem de Ortadoğu'ya sınırının olmasıdır. Bu kapsamda kişiler de Türkiye hakkında sıkça araştırma yapabilmektedir. Ülkemiz hangi kıtalar üzerinde yer alır sorusu da merak edilen konuların başında gelir. Detaylar yazımızda…

  Türkiye hangi kıtada?

  Üç tarafı denizlerle çevrili, dört mevsimin de görüldüğü Türkiye Cumhuriyeti jeopolitik açıdan çok önemli bir yere sahiptir. Asya ve Avrupa yakasını birleştiren, köprü bir devlettir. Dünya üzerinde iki farklı kıtada toprağı olan birkaç ülkeden biri olma özelliğine de sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti'nin hem Asya hem de Avrupa kıtasında toprağı bulunmaktadır.

  Toprak parçasının büyük çoğunluğu Asya kıtasında bulunmaktadır. Asya ile Avrupa kıtasını birleştiren iki köprüsü bulunur. Bunlar Çanakkale ve İstanbul boğazlarıdır. Türkiye'nin matematiksel konumu ise kuzeyde paralel olarak 36-42, doğu meridyeninde 26-45 olarak bilinmektedir. Türkiye'nin Avrupa kıtasında yer alan bölümü ise Trakya bölgesidir. Avrupa kıtasında olan toprak parçasının oranı ise yüzde 3'tür. Geri kalan yüzde 97 toprak parçası ise Asya kıtasında yer alır.

  Türkiye hangi yarım kürede yer alır?

  Türkiye'nin etrafı Akdeniz, Karadeniz ve Ege Denizi olmak üzere üç tarafı denizler ile çevrilidir. Türkiye'nin bulunduğu yarım küre ise Kuzey Yarım Küre'dir. Matematik konum itibarıyla orta kuşakta yer alır ve dört mevsim de görülür. Türkiye'nin komşuları da stratejik olarak büyük önem taşır. Güneyinde Irak, Suriye ve İran bulunur. Bu ülkelerde yaşanan iç sorunlar Türkiye'yi de doğrudan etkiler. Özellikle Suriye'de yaşanan iç savaş sonrası Türkiye topraklarına yoğun bir göç akını başlamıştır.

  Türkiye'nin kuzeybatısında Yunanistan ve Bulgaristan yer alır. Bu iki ülke de Avrupa Birliği üyesidir. Yunanistan ile hem kara hem de deniz sınırı bulunmaktadır. Deniz sınırı yüzünden geçmiş dönemlerde askeri krizler de meydana gelmiştir. Türkiye'nin güneydoğusunda da Gürcistan ve Azerbaycan yer alır. Bu iki ülke ile birlikte vize muafiyeti yoktur.

  Türkiye Dünya'nın hangi bölgesinde?

  Türkiye'nin yüzölçümü 783 bin 562 km'dir. Son açıklanan rakamlara göre 84 milyonluk nüfusa sahiptir. Kuzey yarım kürede yer alan Türkiye, dört mevsimin de görüldüğü ender ülkelerden biridir. Bu yüzden toprak ve ürün çeşitliliği fazladır. Türkiye kendi içinde 7 farklı coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Bunlar İç Anadolu, Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Akdeniz'dir.

  Türkiye'de sanayiden tarıma kadar pek ok farklı iş kolunda çalışmalar yapılmaktadır. Turizm açısından da zengin bir ülkedir. Özellikle Avrupa ülkelerine vize muafiyeti uygulamamasından dolayı yılın her döneminde yabancı turistleri çekmektedir. Yaz aylarında kıyı bölgelerde Rus turistlerin yoğunluğu görülmektedir. Hem kış hem yaz turizmi gelişen Türkiye'de mimari yapılar da dikkat çekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Türkiye Konum Haritası: Türkiye Dünyanın Neresinde, Hangi Bölgesinde Yer Alır?

  Türkiye'nin Coğrafi Konumu

  Türkiye hangi yarım kürede? Türkiye dünyanın hangi bölgesinde yer alır?

  Türkiye hangi yarım kürede? Türkiye dünyanın hangi bölgesinde yer alır?

  Türkiye hangi yarım kürede sorusunun yanıtı haberimizde. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye, fiziki ve coğrafi konumu ile dünyanın en önemli topraklarına sahip.

  TÜRKİYE HANGİ YARIM KÜREDE YER ALIR?

  Türkiye konum olarak kuzey yarımkürede yer alıyor. Eski dünya karaları olarak bilinen Asya-Avrupa karalarının birbirine en çok yaklaştıkları stratejik bir bölgede bulunuyor. Yani hem Asya’da hem de Avrupa’da toprakları bulunan bir ülkedir.

  Türkiye Dünyanın Neresindedir?

  Ekvator çizgisinin hayali olarak dünyayı ikiye böldüğü varsayılır. Çizginin üstünde kalan bölüm kuzey, altında kalan kısım da güney yarımküre olarak kabul ediliyor. Türkiye bulunduğu konum itibariyle kuzey yarım kürede yer alıyor.

  Türkiye aynı zamanda Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu bölgelerinin de tam ortasındadır. Bu stratejik konumu itibariyle batının doğuya açılan kapısıdır. Ülkenin üç tarafı denizlerle çevrili olması bakımından ayrıca bir yarımadadır. Marmara Denizi, bir iç deniz olarak ülke sınırları içindedir.

  Türkiye, matematiksel konum olarak 36-42 derece kuzey paralel, 26-45 doğu meridyenleri arasında yer almaktadır. Bu coğrafi konum avantajıyla ülke sınırları içinde 4 mevsimin de yaşanabiliyor.

  Türkiye Hangi Bölgededir?

  Türkiye, toprakları iki kıtada da olan ender ülkelerden biridir. Topraklarının %97’si Asya, %3’ü de Avrupa’dadır. Asya kıtasında bulunan topraklara Anadolu, Avrupa kıtasında bulunan topraklara da Trakya deniliyor.

  Türkiye, Asya ile Avrupa arasında bir geçiş köprüsü ve kapısıdır. Marmara Denizi üzerinde bulunan İstanbul ve Çanakkale boğazlarıyla iki kıtayı birbirine bağlıyor. Ayrıca Karadeniz üzerinden Avrupa’ya açılmak isteyen devletler bu boğazları kullanmak zorundadır.

  Türkiye, 783.562 km²’lik bir alana sahiptir. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere coğrafi bölgelere ayrılmıştır. Ülkeyi kuzeyde Karadeniz, batıda Ege ve güneyde Akdeniz çeviriyor. Marmara Denizi bir iç deniz olarak Marmara Bölgesinde bulunuyor.

  Türkiye’nin kuzeybatısında Bulgaristan ve Yunanistan Avrupa komşularıdır. Güneyinde Suriye, güneydoğusunda Irak, doğusunda İran ve Ermenistan, kuzeydoğusunda Gürcistan Asya komşularıdır.

  Akdeniz’de bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, kardeş ülke olarak Türkiye’nin denizden komşusudur.

  Yazı kaynağı : www.superhaber.tv

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap