Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türkiye erozyonla mücadele ağaçlandırma ve doğal varlıkları koruma vakfı

  1 ziyaretçi

  türkiye erozyonla mücadele ağaçlandırma ve doğal varlıkları koruma vakfıi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı - Dernek/Vakıflar - Açık Açık

  TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı - Dernek/Vakıflar - Açık Açık

  Genel Müdür/Genel Sekreter - Başak Yalvaç Özçağdaş

  Kaynak Geliştirme Sorumlusu - Sinem Kıyak, (212) 291 9090, [email protected]

  Kurum İletişim Bilgileri - Halaskargazi Mahallesi Halaskargazi Caddesi No:22 K:7 Şişli - İstanbul, (212) 291 9090, [email protected], http://www.tema.org.tr

  Bu tek sayfalık özet Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşları nezdinde şeffalık ve hesap verebilirliği yaygınlaştırmak amacı ile kurulmuş Açık Açık Derneği tarafından, ilgili kurumca paylaşılan ve güncel tutulma taahhüdü verilen bilgilere dayanarak hazırlanmıştır. 12 farklı alanda çalışan diğer dernek ve vakıflara Açık Açık’tan ulaşabilirsiniz. (Raporun Alındığı Tarih – 17/12/2020)

  Yazı kaynağı : acikacik.org

  TEMA

  TEMA

  Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı ya da kısaca TEMA, 11 Eylül 1992 tarihinde İstanbul'da kurulmuş olan çevreci vakıftır.

  Erozyon ile mücadele, ağaçlandırma ve doğal varlıkların korunması temel amaçlarındandır.[1] Doğa koruma alanında Türkiye'nin en yaygın sivil toplum örgütü olarak bilinir.[2]

  Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  1992 yılının Haziran ayında Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nın ardından, İstanbul'da aynı yılın Eylül ayında kuruldu. Çevre ve sürdürülebilirlik kavramlarını Türkiye'ye kazandırmak ve doğa korumayı örgütlü bir hale getirmek üzere harekete geçen[3] ve kamuoyunda "Yaprak Dede" olarak tanınan Ali Nihat Gökyiğit ile "Toprak Dede" olarak tanınan Hayrettin Karaca tarafından 30 işadamının desteğiyle kuruldu.

  TEMA kurulduğu dönemde, erozyonla ve doğal varlıkların korunmasında verilen mücadelenin bir halk hareketi olması amaçlandı ve öncelik bu mücadele için gönüllü olacak kişilere ulaşmaya verildi.[4] Türkiye Çöl Olmasın” sloganıyla toplumda büyük yankı uyandırdı. İl Temsilcisi ya da İlçe Sorumlusu olan gönüllülerinin desteğini alarak çevre alanında Türkiye'nin en yaygın sivil toplum örgütü oldu.[5] İlk TEMA Gönüllü Temsilcisi unvanı, Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinden, dönemin belediye başkanı Fevzi Coşkun'a verildi.[6] İl Temsilcileri ve İlçe Sorumluları, yereldeki TEMA gönüllülerine liderlik ederek ilgili ve bilgili bir kamuoyu yaratmak üzere her yaştan insana ulaşmaya çalıştılar. 2020 yılı itibariyle vakfın gönüllü sayısı 890bini aştı.[5]

  Vakıf, zamanla çölleşme ile mücadele dışında ağaçlandırma ve karbon tutma, biyolojik çeşitliği koruma, kırsal kalkınma ve iklim alanlarında çeşitli projeler yürüttü; anaokulundan liseye kadar her yaş grubundan öğrencilere yönelik bilinçlendirme ve eğitim programlar uyguladı.

  Nisan 2008'de Vakfın 15 yılını anlatan "Anadolu’da İz Sürmek" adlı kitap yayınlandı.[7]

  Tarım ve orman alanlarının korunması adına açtığı ve müdahil olduğu davalarda elde ettiği başarılar, uyguladığı kırsal kalkınma projeleri, ülke genelinde ulaştığı büyü gönüllü sayısı, gerçekleştirdiği fidan ve meşe tohumları ekme çalışmaları nedeniyle 2012 yılında, Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi Sekreterliği tarafından ilk kez verilen Land for Life (Yaşam İçin Toprak) Ödülü’ne layık görüldü.[8]

  Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Meşe Projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  TEMA Vakfı'nın 1998 yılından beri sürdürdüğü Meşe Projesi, Türkiye genelinde 1 milyon hektar alanda sağlıklı meşe ormanları oluşturmayı hedeflemektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın işbirliği ile gerçekleştirilen projenin toplam maliyeti 1.8 milyar Amerikan doları civarındadır.[9]

  Hatıra Ormanı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Tarım ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ile TEMA Vakfı arasında bir protokol düzenlenmiştir. Bu protokol gereği, çeşitli illerde kişi ve kuruluşlar adına fidan dikim çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar Malkara, Mudanya, Konya, Samsun, İzmir, Şanlıurfa, Antalya, Kızılcahamam ve Adıyaman gibi hatıra ormanlarında 389 bin 718 adet fidan dikilmiştir.

  Bodrum Türkbükü Biyolojik Çeşitlilik ve Bitkilendirme Projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bodrum ilçesinin Türkbükü ve Gündoğan köyleri hudutlarında olan 130 hektarlık alanın çevresi, doğal bitki türlerinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla dikenli ve kafes telle çevrilmiştir. Bu alana 43 bin 450 adet meşe, kızılçam, yalancı akasya, sakız, kaktüs,badem, at kestanesi ve dallı servi olmak üzere ağaç ve çalı türlerinde fidanlar dikilecektir.

  TEM Otoyolu Bitkilendirme Projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Karayolları Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, TEMA Vakfı iş birliği ile Ankara - İstanbul TEM otoyolunun 333 km'lik bölümü ağaçlandırılmıştır. Bu kapsamda, İstanbul - Edirne otoyolu Kınalı kavşağında 49 bin 231 adet, Ankara - İstanbul otoyolu Susuz kavşağında 241 bin 844 adet değişik türde fidan, süs bitkileri ve meşe tohumu dikilmiştir.

  TEMA - Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Kavacık çıkışının sağ tarafındaki kara yolu alanında ağaçlandırma ile ilgili çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu alanda doğal bitki türleri, biyolojik çeşitlilik faktörü göz önüne alınanak örnek bir peyzaj projesi uygulanmıştır. Estetik değeri yüksek 15 bin adet değişik türde çalı, ağaç ve ağaççık dikilmiştir. Burada halka açık olarak hizmet verilmekte ve çeşitli fidanlar ile süs bitkileri satışı yapılmaktadır.

  Bir Milyon Fidan Kampanyası[değiştir | kaynağı değiştir]

  TEMA'nın başlattığı "Bir Milyon Fidan Kampanyası" hedefine ulaştı. Halkın büyük ilgi ve desteği ile 1 milyon 11 bin 71 fidan toprakla buluştu.

  Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  TEMA, UNCCD Sekreterliği tarafından 2012 yılında ilk kez verilen Land for Life ödülünü almaya hak kazanmıştır.[10]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) Projesi - Muazzez Karaçay İlkokulu

  TEMA Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

  Copyright © 2016 Viem Sanayi Yatırım Limited Şirketi | Tüm hakları saklıdır.

  Teknoloji hizmeti ve desteği dalnet tarafından sağlanmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.viemyatirim.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap