Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türkiye ekonomik faaliyetler haritası

  1 ziyaretçi

  türkiye ekonomik faaliyetler haritası bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bölgelerimize Göre Ekonomik Faaliyetler

  Bölgelerimize Göre Ekonomik Faaliyetler

  ÜRETİM DAĞITIM VE TÜKETİM

  Ekonomi: Bir ürünün üretiminden tüketiciye kadar ulaşmasını sağlayan faaliyetlerdir.

  Ekonomik Faaliyetler: İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmek ve geçimlerini sağlamak için yaptıkları faaliyetlere ekonomik faaliyetler denir.

  Tüketim: Bir insanın tüm ihtiyaçlarını tek başına üretebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle insanlar bazı ihtiyaçlarını, üretim yapan kişi ya da kurumlardan satın alırlar. Üretilen malın kullanılması veya hizmetten yararlanılmasına tüketim denir.

  Oldukça büyük ve geniş bir alanı kaplayan ülkemizde de ekonomik faaliyetler göstermektedir. Bölgelerimize göre farklı iklim görülmesi, farklı yeryüzü şekilleri, nüfus yapılarının faklı olması farklı ekonomik faaliyetlerin oluşmasında etkili olmuştur.

  Tarım: Verimli topraklarda, uygun iklim koşullarda ve sulama imkânının olduğu yerler tarıma elverişli alanlardır.

  Sanayi: Ulaşıma elverişli ve büyük şehirlere yakın yerler fabrika kurmak için daha elverişli olan yerlerdir.

  Turizm: Yazların uzun sürdüğü, denize kıyısı olan, tarihi ve doğal güzellikleri olan yerlerde turizm gelişir.

  Hayvancılık: Tarıma elverişli yerlerin olmadığı, geniş mera ve otlakların olduğu yerlerde hayvancılık yapılabilir.

  Madencilik: maden bakımından zengin olan yerlerde madencilik faaliyetleri gelişmektedir.

  Ormancılık: Orman olarak zengin olan yerlerde orman ürünlerine bağlı olarak ekonomik faaliyetler gelişir.

  Ticaret: Nüfusun yoğun olduğu farklı ekonomik faaliyetlerin sürdürüldüğü yerlerde ticaret de buna bağlı olarak gelişir.

  Ulaşım: Yeryüzü şekillerinin sade olduğu yerlerde ulaşım karayolu, denizyolu ve hava yolu olarak gelişir. Özellikle dağlık alanlarda kara ve demir yolu yol yapım masrafı yüksektir.

  Hizmet: Nüfusu fazla olan yerlerde sağlık, eğitim, ulaşım gibi hizmet gerektiren sektörler daha yaygındır.

  Bölgelerimize Göre Ekonomik Faaliyetler

  Ekonominin temeli tarım ve hayvancılığa dayanır. Konya Ovası, Ankara Ovası gibi geniş düzlüklere sahiptir. İklime bağlı olarak buğday, arpa, patates, şekerpancarı, üzüm elma en önemli tarım ürünleridir.  Yeryüzü şekillerine bağlı olarak koyun ve keçi en çok beslenen hayvanlardır.

  Sanayi daha çok Ankara- Eskişehir- Kayseri ve Konya’da gelişmiştir. Gıda, makine, çimento, demiryolu araçları, petrol arama tesisleri başlıca sanayi tesislerdir.

  Yeraltı kaynakları linyit, demir, krom, çinko, bor civadır.

  Turistik ve tarihi yerler ise Peribacaları, Mevlana Müzesi, Tuz Gölü, Erciyes Dağı, Ihlara Vadisi, Anıtkabir, Çatalhöyük, Gordion’dur.

  Ekonomisi tarıma dayalıdır. Dağlık olması düz alanların azlığı tarımı etkilemiştir. İklime uygun olarak çay, mısır, fındık, sebze ve meyve tarımı, en çok yapılan tarım faaliyetidir. İç kısımlarda tütün ve pirinç tarımı da yapılır. En çok yapılan hayvancılık balıkçılık ve arıcılıktır.

  Sanayi fazla gelişmemiştir. Ulaşım sorunu burada en çok etkili olan nedendir. Tarıma dayalı çay, fındık, orman ürünleri sanayisi gelişmiştir. Samsun, Karabük, Zonguldak sanayinin geliştiği şehirlerdir.

  Yeraltı kaynakları bakımından zengin bir bölge değildir. Zonguldak taş kömürleri, Artvin (Borçka) ve Samsun (Küre) bakır madeni önemli yeraltı kaynağıdır.

  Doğal güzellikler ve tarihi yerler açısından turizm potansiyeli yüksektir. Ancak uzun deniz kıyısı olmasına rağmen her mevsim yağışlı olması deniz turizmini engellemiştir. Abant Gölü, Yedi Göller, Kaplıcalar, Ilgaz Dağları, Çoruh Vadisi, Ayder Yaylası, Sümela Manastırı, Sinop Kalesi önemli tarihi ve doğal güzelliklerdir.

  Tarım arazilerinin verimli olması (Çukurova), iklimin elverişli olması nedeniyle tarım potansiyeli yüksektir. Kış mevsiminin ılık geçmesi turfanda sebze ve meyve üretimini kolaylaştırmıştır. Muz, turunçgiller, pamuk, susam, yer fıstığı, soya fasulyesi en çok üretilen ürünlerdir. Muz ve gül üretiminin tamamı bu bölgededir.

  Hayvancılıkta ise en önemlisi arıcılık ve kıl keçisidir.

  Sanayi gelişmiştir. Mersin, Adana, İskenderun sanayinin en fazla geliştiği şehirlerdir. Dokuma, gıda, gübre, demir-çelik, petrol ürünleri en önemli sanayi faaliyetidir.

  Yeraltı kaynakları olarak bölgede krom, kükürt, kurşun, çinko ve boksit madenleri çıkarılmaktadır.

  Turizm, bölgenin en önemli geçim kaynağıdır. Kıyı şeride boyunca iklimin de etkisi ile deniz turizmi oldukça gelişmiştir. Antalya bölgenin turizm merkezidir. Antalya’nın ilçelerinde de turizm çok gelişmiştir. Deniz turizminin yanında Alanya Kalesi, Saklıkent, Damlataş Mağarası, İnsuyu Mağarası, Manavgat Şelalesi, Tarihi eserler bölgenin tarihi ve doğal değerleridir.

  Hayvancılık bölgenin en önemli geçim kaynağıdır. Yeryüzü şekillerinin dağlık olması, iklimin çok soğuk ve kış mevsiminin uzun olması tarımın gelişmesini engellemiştir. Otlak ve meraların fazla olması ise hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Bozkırlarda küçükbaş, çayırlarda ise büyükbaş hayvancılık yapılır.

  Tarım ürünleri olarak tütün, patates, şekerpancarı üretilir. Malatya kayısı üretiminde birincidir.

  Sanayi konusunda en geri kalmış bölgemizdir.

  Yeraltı kaynakları bakımından maden çeşitliliği ve rezervi bakımından en zengin bölgemizdir. Demir, krom, bakır, kurşun, çinko, linyit en fazla çıkarılan madenlerdir.

  Turizm olarak gelişmemiştir. Van Gölü, Palandöken, İshak Paşa Sarayı, Sarıkamış Kayak Tesisleri bölgenin başlıca tarihi ve doğal güzellikleridir.

  Yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük bölgesidir.

  Tarım açısından verimli ovaları, geniş düzlükleri, uygun iklimi nedeni ile tarımın en geliştiği bölgedir. Tarım ürünleri bakımından da zengindir. Zeytin, üzüm, pamuk, incir, sebze, meyve, haşhaş, buğday tarımı yaygındır. İç kısımlarında küçükbaş hayvancılık,  büyük şehirlerde kümes hayvancılığı, Menteşe yöresinde ise arıcılık faaliyetleri yapılır.

  Sanayi ulaşım kolaylığı, sermaye varlığı, ham madde imkânlarının fazla olması sanayinin gelişmesine imkân sağlamıştır. Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sıradadır. İzmir- Manisa başta olmak üzere sanayi gelişmiştir. Makine, gıda, dokuma, tekstil, petrokimya vb. sanayinin en yaygın alanlarıdır. Bölgeden yurt dışına ticaret de gelişmiştir.

  Yeraltı kaynakları bakımından da zengindir. Linyitte ülkemiz birincisidir. Bunun dışında demir, krom, altın, cıva, mermer, tuz başlıca önemli yeraltı kaynakları arasında yer alır.

  Turizmde ise iklimin elverişli olması, yaz aylarının uzun yağışsız olması deniz turizminin gelişmesini sağlamıştır. Birçok tarihi eser ve doğal güzellikleri de turizmin gelişmesini sağlamıştır. Ayvalık, Akçay, Altınoluk, Çeşme, Bodrum, Kuşadası, Datça yaz turizmi; Efes Antik Kenti, Milet Antik Kenti, Bergama Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri, Şirince Köyü tarih ve doğa turizmini geliştirmiştir.

  Tarım ve hayvancılık bölgenin temel geçim kaynağıdır. Arazinin uygun olması tarımda makine kullanımını artırmıştır.

  Antep fıstığı (1), kırmızı mercimek(1), tahıllar, pamuk(1), tütün, zeytin, üzüm başlıca tarım ürünleridir.

  GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) sulama yapmayı kolaylaştırmış, ürün çeşitliliği ve verimi artırmıştır. Bölgede yer şekilleri nedeniyle daha çok küçükbaş hayvancılık yaygındır.

  Sanayi daha çok Gaziantep ilinde gelişme göstermiştir. Gıdaya dayalı sanayi, giyim, dokuma, petrol rafinerisi en önemli sanayi kuruluşlarıdır.

  Yeraltı kaynaklarına baktığımızda ülkemizdeki petrol üretiminin tamamına yakını bu bölgeden sağlanır. Ayrıca krom, doğalgaz, linyit diğer önemli yeraltı kaynaklarıdır.

  Turizm konusunda zengin tarihi eserlere sahip olmasına rağmen yeteri kadar gelişmemiştir. Nemrut Dağı, Zeugma Antik Kenti, Hasankeyf, Mardin Evleri, Balıklı Göl, Diyarbakır Surları, Ulu Camii önemli turizm merkezleridir.

  Tarım arazilerinin uygunluğu ve geniş alan kaplaması, iklim çeşitliliği, iklimin uygunluğu tarım ürünlerinde çeşitliliği ve verimi artırmıştır. Pirinç, mısır, tütün, zeytin, sebze, meyve, keten en önemli tarım ürünleridir. Ayçiçeği üretiminde birincidir. Ahır ve kümes hayvancılığı gelişmiştir. Bölge en fazla et ve süt üretilen bölgedir. Ayrıca balıkçılık ve ipekböcekçiliği de yapılmaktadır.

  Sanayinin en fazla geliştiği bölgemizdir. İstanbul, İzmir, Sakarya, Bursa başlıca sanayi merkezleridir. Otomotiv, petro-kimya, elektronik, gıda, tekstil, gemi yapımı, lastik en fazla gelişen sanayi kollarıdır. Bölge yurt dışına en fazla ihracat yapan bölgemizdir.

  Turizm özellikle doğal güzellikleri ve tarihi eserleri bakımından çok zengin olması turizmi de geliştirmiştir. Turizm gelirlerinin en fazla olduğu bölgedir. İstanbul en fazla turistin ziyaret ettiği şehirdir. Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Bursa, Edirne ve İstanbul’daki tarihi eserler turist çekmektedir. Sultan Ahmet Camii, Selimiye Camii, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Mısır Çarşısı, Uludağ, Manyas Kuş Cenneti, Çanakkale Şehitliği, Truva Antik Kenti bölgenin en önemli turistik yerleridir.

  Uyarı: Marmara Bölgesi sanayi, tarım, hizmet, turizm, hayvancılık alanlarında çok geliştiği için en fazla göç alan ve ülkemizde nüfusu en fazla olan bölgemizdir.

  Ekonomik Faaliyetler Meslekleri Etkiler

  Meslek: İnsanların geçimlerini sağlamak için belli bir eğitim ile kazanılan, mal üretmek, hizmet vermek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, kurallara belirlenmiş işe denir.

  Ücret: çalışanın yaptığı hizmetler karşılığında elde ettiği kazançtır.

  Bazı meslekler ve ihtiyaç alanları

  Meslek Seçimi ve Meslek Seçimini Etkileyen Faktörler

  Meslek seçimi insan hayatını etkileyen önemli bir konudur. Çünkü seçtiğimiz meslek ömür boyu bizi mutlu, huzurlu yapabileceği gibi tam tersi bir duruma da neden olabilir.

  Meslek seçerken dikkat edilecek faktörler

  Ülkemizde seçiminde genellikle kendimiz dışındaki faktörler de etkili olur. Ailenin etkisi, çevre etkisi, maddi durumun yetersiz olması bunların başında gelir.

  Meslek seçimini etkileyen faktörlerden biri de yaşadığımız çevre ve bölgenin özellikleridir. Yaşadığımız çevre ve bölgenin özellikleri meslek seçimini etkiler.

  Bölgelere Göre Yaygın Meslekler

  Marmara Bölgesi: Fabrika işçisi, bankacı, öğretmen, tüccar, şoför, müteahhit, inşaat mühendisi gibi.

  Karadeniz Bölgesi:Ormancılık ahşap işleri, marangozluk, orman mühendisliği, balıkçılık gibi.

  Akdeniz Bölgesi: Turizm işletmeciliği, turist rehberi, aşçılık, tercümanlık, çiftçilik (Seracılık), otel işletmeciliği gibi.

  Ege Bölgesi: Otel işletmeciliği, tercümanlık, aşçılık, mühendis, fabrika işçisi gibi.

  İç Anadolu Bölgesi: Çiftçilik, ziraat mühendisi, çobanlık gibi.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi:Maden İşçisi, maden mühendisliği, aşçılık, restoran işletmeciliği gibi.

  Doğu Anadolu Bölgesi: Veteriner, hekimlik, çobanlık, mandıracılık gibi.

  Not: Yaşadığımız bölgenin yeryüzü şekilleri, iklimi, bitki örtüsü, yeraltı ve yer üstü kaynakları, ekonomik faaliyetlerimizi etkiler. Ekonomik faaliyetler de mesleklerimizi etkiler.

  Meslekler üç ana bölüme ayrılır

  Tarım, sanayi ve hizmet sektörleridir.

  Tarım: Çiftçi, çoban, balıkçı, ormancı vb.

  Sanayi: Marangoz, fabrika işçisi, mühendis, oto boyacısı vb.

  Hizmet: Öğretmen, polis, doktor, avukat vb.

  Üretim, Dağıtım ve Tüketim Ağı

  Kullandığımız ürünlerin bazıları bizlere ham olarak gelirken bazıları da işlenmiş olarak gelmektedir. Kullandığımız bütün ürünler bize ulaşması da dâhil olmak üzere üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarından geçer.

  Mal: Ekonomide insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamak amacıyla alınıp satılan, somut varlıklara mal denir.

  Üretim: Ekonomik faaliyetler sonucunda yeni bir mal elde edilmesine üretim denir.

  Dağıtım: Üretilen mal ve hizmetlerin tüketicilere ulaştırılması aşamasına dağıtım denir.

  Tüketim: Üretilen malların ihtiyacı olan insanlar tarafından satın alınması ve kullanılıp harcanmasına tüketim denir.

  Not: Üretim sadece ham olan bir ürünün işlenmesi demek değildir. Daha önce işlenmiş bir ürünün geri dönüşüm sağlanarak tekrar üretim aşamasına geri dönebilir.

  Kullandığımız ama işe yaramayan kâğıt, plastik ve camları geri dönüşüm kutusuna atarak onları dönüşmek üzere üretim aşamasına gönderebiliriz.

  Girişimcilik: Yeni iş alanları oluşturarak veya mevcut işleri daha kazançlı duruma getirerek mal veya hizmet üretmeye girişimcilik denir.

  Girişimci: Yeni iş alanı kurarak veya mevcut işleri geliştirerek mal veya hizmet üreten kişilere girişimci denir.

  Sermaye: Bir ticaret girişiminin gerçekleştirilmesi ve yürütülmesi için gerekli olan, bu işte kullanılan para ve paraya çevrilebilecek malların tümüdür.

  Ham madde: Genellikle doğadan elde edilen ve sanayide işlenen bir ürün, bir mal üretmekte kullanılan maddelerin işlenmeden önceki doğal durumudur.

  İş Gücü: Ekonomik faaliyetlere katılan üretime katkıda bulunan insan emeğinin tümüdür.

  Verimlilik: Kaynak, sermaye ve emek kullanılarak yapılan bir yatırımın gelir sağlayabilme olanağına verimlilik denir.

  Kaynak:Mehmet ÇELİK

  Yazı kaynağı : www.sosyalbilgiler.org

  Bölgenizdeki önemli ekonomik faaliyetleri söyleyiniz.

  UTİKAD | Ekonomi / İş Dünyası | İŞTE 81 İLİN YATIRIM HARİTASI


  Sanayi Bakanlığı 81 ilde yatırım alanlarını tek tek ortaya çıkardı.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü, önemli bir çalışmaya imza attı. 81 ilin tamamında sanayinin, üretimin son durumunu, ihtiyaçlarını ve hangi ilde hangi yatırımların yapılabileceğini belirledi. Çalışma özellikle bu yanıyla yatırımcılar için büyük önemde. Bakanlık çalışmasında ulaşılan tespitler, analizler, Mayıs 2012 tarihli "81 İl Durum Raporu"yla açıklandı. Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, raporun önsözünde, çalışmayı şöyle anlatıyor:
   
  "Bu çalışma; Genel Müdürlüğümüz veri tabanında kaydı tutulan, Sanayi Sicil verileri, (Sanayi Sicil kaydı bulunan firmalar esas alınmıştır) il müdürlüklerimizden gelen bilgiler ile Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü ve Ekonomi Bakanlığı'ndan (Dış Ticaret Müsteşarlığı) alınan bilgiler doğrultusunda, tüm illerimizin yatırım ortamı ile ilgili gerekli değerlendirmeleri yapılarak hazırlanmış olup, girişimcilerimizin doğru karar almalarına yardımcı olacak tüm argümanların bir araya getirilmesine çalışılmış ve yapabilecekleri yatırımlar ortaya konulmuştur. Çalışmanın girişimcilerimize faydalı olacağını ümit ediyoruz."
   
   
  Çalışmada, her il için öncelikle ilin sanayi ve ticari yapısı analiz edilmiş. Dış ticaretinin hangi ülkelerle olduğu, bu ticaretin ürünsel yapısı belirlenmiş. İlin sanayideki durumu, sanayi kollarının ağırlıkları, ülke ve bölge içindeki payları, kendi içindeki sektörel dağılımlarıyla, dahası OSB olanakları, yeni OSB yatırım ve hazırlıkları da verilmiş.

  Bu çalışmada konu ettiğimiz, 'Potansiyeli değerlendirmeye yönelik yatırımlar' ile 'Talebi karşılamaya dönük yatırımlar' başlıkları altında, ilde yapılabilecek yeni yatırım alanları gösterilmiş.

  Belli bir formatla yürütülen çalışmada her il için saptanan yatırım alanları önemli. Yatırımcıya, karar verirken dikkate alabileceği kalitede bir il rehberi sunulmuş.
  İller için sektör önerilerinde, ilin doğal kaynakları, ildeki önemli sanayileri destekleyen yatırımlar, geleneksel ürünler gözardı edilmezken, tamemen yeni sanayi kolları, ili geleceğe taşıyacak yeni yatırım alanları da önerilmiş. Zeytincilik, meyvecilik ve bağcılıkta zengin illerde, bu doğal kaynaklara dayalı gıda sanayileri, içecek sanayileri sayılmış. Örneğin Kilis için öneriler sayılırken, başka birçok yatırım alanı yanında, 'üzüm sucuğu, pestil ve muskası, yorgan imalatı' da sayılmış. Trabzon için gökkuşağı alabalık, Trabzon hurması, yine kaynaklarına göre maden işletmeciliği önerilmiş. Ama bu iller için daha yüksek teknoloji içeren sektörler de belirtilmiş.  Yalova'da büyük bir tersane merkezi doğuyor. Bu il için yatırım önerilerinde 'gemi yan sanayi' sayılmış. Toplamda 7 il için gemi inşa sektörü sayılmış. Bartın gibi bazı illerde ahşap tekne yapımı önerilerek tekne yamıpcılığında bu ilin fırsatları anlatılmış. 13 ilde otomotiv veya yan sanayi yatırımı önerilmiş. Tekstil sektörü ilgi görmeye devam ediyor ancak teknik ve tıbbi tekstil önerileri de birçok il için dile getirilmiş.
   
  Önerilerde, sadece imalat, üretim yatırımları değil, ticaret ve hizmet sektörleriyle ilgili yatırım önerileri de sıralanmış. Örneğin otopark işletmeciliği önerilen iller var. Bazı iller için lojistik sektörü önerilmiş. Tarım ve hayvancılık en fazla önerilen yatırım alanları arasında ancak tarım önerilerinde organik, ekolojik tarım ve seracılık öne çıkıyor. 17 il için organik tarım önerisi var. Kültür mantarı yatırım önerileri dikkat çekiyor. Hayvancılıkta da et ve süt besiciliği sayılıyor. Devekuşu yatırımcılarının sıkıntılı olduklarına ilişkin haberler var ancak çok sayıda ilde devekuşu yatırımcılığının hala ilgili gördüğü anlaşılıyor.

  ŞEHİR ŞEHİR YATIRIM HARİTASI:

  1. ADANA: Gemi inşa sanayii, enerji ve petro-kimya, tarıma dayalı sanayiler
   
  2. ADIYAMAN: Tarım ve hayvancılığa dayalı sanayiler, gıda, tekstil, turizm, maden, petrol, orman ürünleri, mobilya.
   
  3. AFYONKARAHİSAR: Lojistik, inşaat-gayrimenkul geliştirme, mermer makinaları, şarküteri, lokum, un sektörü, makarna, bisküvi, patates ürünleri, cips, kauçuk sanayi, organik tarım, seracılık, besicilik, pastörize yumurta, madencilik, jeotermal enerji, turizm, sağlık turizmi, şekerleme.
   
  4. AĞRI: Jeotermal seracılık, meyve-sebze, baklagil, kültür cevizi, karma yem, organik hayvancılık, su ürünleri, arıcılık, RES, perlitin, ponza, helva, lokum, bisküvi, makarna, tekstil, çorap, yün iplik PVC,
  plastik eşya, ambalaj.
   
  5. AMASYA: Gıda, içecek, şarküteri, mermer, taş, linyit briketleme, soğuk hava depoculuğu, HES, meyve ve sebze kalibre boylama, paketleme, mobilya imalatı
   
  6. ANKARA: Tıp, sağlık, elektronik ve bilgisayar, malzeme ve imalat, inşaat ve savunma sanayi, nano teknoloji, ileri elektronik uygulamaları, tasarım teknolojileri, enerji ve çevre teknolojileri.
   
  7. ANTALYA: Kurutulmuş, dondurulmuş meyve ve sebze, su ürünleri, susam yağı, tahin, besicilik, et ve yumurta tavukçuluğu, yonga levha, odun briketi, bisküvi, gofret, küp şeker, makarna, penye örme, çora, toprak işleme makineleri, ambalaj, PVC, sabun, karton ve mukavva.
   
  8. ARTVİN: Çay, çorap, ev aletleri, soğuk hava deposu, organik tarım,
  yayla turizmi, bal paketleme ve arı ürünleri, balık yemi, entegre su ürünleri, kapari, sebze işletme, su şişeleme, süt ürünleri.
   
  9. AYDIN: Tarım, kestane işleme, kestane şekeri, JES, seracılık, sıvı karbondioksit, seramik, un, yem, tarım makinaları.
  10. BALIKESİR: Bor tuzlarının işlenmesi, tekstil, tohumculuk, orman ürünleri, yaş ve sebze ihracatı, dondurulmuş, kurutulmuş gıda, meyve suyu, su ürünleri, kozmetik ve parfümeri, turizm, modern tarım.
   
  11. BİLECİK: Tarım, hayvancılık, madencilik, seracılık ve meyvecilik, yem, yem bitkileri, soğuk hava depoları, besicilik, et işleme, süt ürünleri, kapı, pencere, parke üretimi, inşaat malzemeleri, hazır giyim, tekstil, hırdavat, tıbbi aletler, demir çelik.
   
  12. BİNGÖL: Seracılık, kültür mantarı, bağcılık, yem bitkileri, organik tarım, su ürünleri, arıcılık, besicilik, kış sporları turizmi, meyve suyu, reçel - marmelat, el halısı, yün iplik, çorap, PVC, ambalaj malzemesi.
   
  13. BİTLİS: Süsleme ve yapı taşı işçiliği, ponza madenciliği, yapı elemanları imalatı, mermer işleme,
   
  14. BOLU: Gıda Sanayi, reçel, marmelat, meyve suyu, patates cipsi, mısır çerezi, patates unu, tarım araçları, gübre, deri sanayi, ağaç ve sunta vidası, mıcır üretimi, seracılık, JES, torf üretimi, mantar, tavukçuluk, dağ, yayla ve kongre turizmi.
   
  15. BURDUR: Lata, lamine, süt ürünleri, bisküvi, gofret, makarna, karma yem, bakliyat, plastik eşya, ambalaj, mermerit, kireç, beton kiremit.
   
  16. BURSA: Gemi inşa, bilişim yazılım, turizm
   
  17. ÇANAKKALE: Seramik, karo, dondurulmuş ve kurutulmuş gıda, süt ve su ürünleri, un, yem, çimento, maden cevheri, zeytin ve zeytinyağı, tersane gibi ağır sanayiler
   
  18. ÇANKIRI: Madencilik, Medikal ve diğer tuz ürünleri, hayvancılık, organik tarım, kış sporları, doğa turizmi.
   
  19. ÇORUM: Seracılık, bağ- bahçe, yem bitkileri, arıcılık, tiftik keçisi, at besiciliği, yumurta, tavukçuluk, bisküvi, gofret, çikolata,süt ve ürünleri, beton kiremit, sulama ekipmanları, katı atık ayırma, bakliyat, plastik inşaat malzemeleri, ağaç işleme makinaları, elektrik motoru, jeneratör
   
  20. DENİZLİ: Meyve sebze paketleme, sera örtüsü, şiring nylonu, organik tarım, JES, teknik tekstil, modern tarım, seracılık, gıda, hayvancılık, bağcılık, şarapçılık, traverten, turizm, AVM, nikel işleme, CD imalatı, plastik bardak, tabak, kase, katı atık, elektronik malzeme, kuvars, makine, yedek parça, silindir, madeni eşya, yaylı yatak.
   
  21. DİYARBAKIR: Sert buğday, mısır, renkli pamuk, seracılık, bağ-bahçe, kültür mantarı, damızlık (hibrit) tohum, susam yağı, tahin, pekmez ve helva, ceviz ve badem, yem bitkileri, organik tarım, yağlı tohum, su ürünleri, arıcılık, tiftik keçisi, besicilik, tavukçuluk, devekuşu,ipek böcekçiliği, mezbaha, mermer, fosfat madeni, RES, güneş kolektörü, biodizel, ayçiçeği yağı, seramik, çeşitli sıvalar, CTP boru, pik ve sfero döküm imalatı, su şişeleme, kağıt imalatı, elektronik, katı atık, geri dönüşüm.
   
  22. EDİRNE: Kömür santrali, RES, sulu tarım
   
  23. ELAZIĞ: Sert buğday, renkli pamuk, seracılık, ceviz, badem ve Antep fıstığı, ayçiçeği, mısır, mantar, tohum, kayısı işleme, şaraplık üzüm, su ürünleri, arıcılık, tiftik keçisi, besicilik, tavukçuluk, devekuşu, ipekböceği üretimi, mazı yetiştiriciliği, kapari, mermer, toz kireç, makarna, patates cipsi ve mısır çerezi, bisküvi ve gofret, salça, pekmez, pastörize üzüm suyu, geleneksel orcik, orcik şekeri, badem şekeri, tekstil ve deri işleme makinaları, shrink, kaldırıcı cihazlar,makina yedek parça, otomotiv yan sanayi, beton kiremit, su şişeleme, sulama ekipmanları, kraft torba, teneke kutu, cam mozaik
   
  24. ERZİNCAN: Unlu mamuller, öğütülmüş tahıl ürünleri, hazır yem, süthane işletmeciliği, peynir üretimi, madencilik, taşocaklığı, kum ve çakıl ocaklığı, tuz üretimi, uranyum ve tortum cevherleri hariç, demir içermeyen metal cevherlerin madenciliği, bitkisel üretim, sebzecilik,sebze fidesi, gıda ürünleri ve içecek imalatı, turizm
   
  25. ERZURUM: Tarımsal (bitkisel ve hayvansal) ürünlere dayalı gıda sanayi, içecek imalatı, un, yem, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, şeker, mobilya imalatı, saz, saman ve benzeri malzemelerden, örülerek yapılan eşyalar, kuyumculuk, Oltu taşı işlemeciliği
   
   
  26. ESKİŞEHİR: Lüle taşı, krom, manyezit, bor madenciliği, makine İmalat ve metal eşya, havacılık, savunma sanayi, seramik ve ileri seramikler. Ayrıca, gıda, kimya, orman ürünleri, tekstil,
   
  27. GAZİANTEP: Su ürünleri, arıcılık, damızlık et ve süt sığırcılığı, koyun, tavukçuluk, suni tohumlama, reçel, marmelat, süt ve ürünleri,dondurulmuş gıda, bisküvi, gofret, meyve sebze paketleme, şarap, şarküteri, mısır gevreği ve cipsi, nar işleme, yün iplik, hazır giyim,deri konfeksiyon, hasta ve çocuk bezi, kadın pedi, plâstik eşya, ambalaj, yer döşemeleri, polietilenden oyuncak, otomotiv yan sanayi ve elektronik eşya parçaları, soğuk hava deposu, güneş kollektörü, teneke ambalaj, bilgisayar sarf malzemeleri.
   
  28. GİRESUN: Ahududu, böğürtlen ve çilek, sebze seracılığı, süs bitkisi, yem pancarı, ceviz ve ıhlamur ağacı, kültür mantarı, somon balığı, arıcılık, besicilik, tavukçuluk, odun briketi, patates cipsi, mısır çerezi, fındık esaslı çikolata, kakaolu mamuller, seylan tipi veya aromalı çay, reçel, bal paketleme, su şişeleme, katı atık, beton kiremit, ahşap ve fiber tekne.
   
  29. GÜMÜŞHANE: Madencilik, HES, organik tarım, çimento, gıda sanayi, yayla ve kış turizmi, reçel, süt mamulleri, su şişeleme, hazır giyim, çorap, el halıcılığı, alçı, styropor, teneke kutu.
   
  30. HAKKARİ: Baraj ve HES, RES, madencilik (asfaltit, krom, kömür, kuvars kristalleri, kurşun, arsenik madeni, kükürt, talk, titanyum, çinko, katı petrol) hayvancılık, Şemdinli balı, arıcılık, ceviz, asma,alabalık yetiştiriciliği, doğa sporları, yayla turizmi, Cilo buzullarının turizm amaçlı değerlendirilmesi, Sat Gölleri ve Kaya Resimleri Bölgelerine yönelik turizm yatırımları
   
  31. HATAY: Seracılık, hibrit tohum, kültür mantarı, bağcılık, yem bitkileri, su ürünleri, arıcılık, besicilik, tavukçuluk, devekuşu yetiştiriciliği, turizm, RES, güneş enerjisi, saç üretimi, otomotiv ve beyaz eşya, süt ve mamulleri işlenmiş su, sebze ve meyve konserveleri, kurutulmuş meyve-sebze, dondurulmuş gıda, bisküvi, gofret, makarna,zetinyağı, pamukyağı, akrilik battaniye, çorap, tekstil makinaları, PVC profil, plastik eşya, sabun ve gar sabunu, otomotiv yan sanayi,
  paslanmaz çelik tank, boru, tersane, hidrolik pnömatik cihazlar, ambalâj makineleri, tarım aletleri, soğuk hava deposu, güneş kollektörü, teneke kutu.
   
  32. ISPARTA: Seracılık, meyve sebze, hibrit tohum, kültür mantarı, bağcılık, yem bitkileri, ekolojik tarım, aromatik ve tıbbi bitki,kesme çiçek, su ürünleri, arıcılık, besicilik, tavukçuluk, suni tohumlama, damızlık üretimi, Ankara Tavşanı yetiştiriciliği, lata,lamine parke, RES, GES, reçel ve marmelât, süt ve mamulleri, su ürünleri, kurutulmuş meyve-sebze, dondurulmuş gıda, bisküvi ve gofretbakliyat paketleme, karma yem, el halısı, yün ipliği, çorap, örme eşya PVC profil, plastik eşya, ambalaj, tarım aletleri, soğuk hava deposu, güneş kolektörü, teneke kutu, ağaç işleme makinaları, mermerit
   
  33. MERSİN: Seracılık, çiçekçilik ve meyve-sebze yetiştiriciliği, su ürünleri, arıcılık, et ve süt besiciliği, tavukçuluk, ipek böceği, odun briketi, ahşap dolaplar ve mobilya, krom cevheri, dolomit, süt ve mamulleri, meyve suları, dondurulmuş veya kurutulmuş gıda, konserve, reçel, zeytinyağı ve sıvı yağ, salça üretim ve gıda ambalajlama, tekstil ve deri işleme makineleri ve yedek parça, ağaç işleme ve tarım makineleri imalatı, güneş kolektörü, gemi ve tekne üretimi, ambalaj sanayi, endüstriyel atık ayırma ve geri dönüşüm tesisi, bisiklet ve motosiklet lastikleri üretimi.
  Sanayi Bakanlığı 81 ilde yatırım alanlarını tek tek ortaya çıkardı.
   
  34. İSTANBUL: Ağır sanayi, metal, kimya, plastik tesisleri, turizm, liman, konserve, salça, dondurulmuş gıda, soğuk hava deposu, teknik tekstiller, tekstil ve deri işleme makineleri, tekstil makineleri yedek parça imalatı, rüzgar türbini, RES, yazılım, ileri elektronik, nano teknoloji, biyoteknoloji, mekatronik uygulamaları
   
  35. İZMİR: Doğalgaz, termal, enerji, ağır sanayi, metal, kimya, plastik, halıcılık, arıcılık, liman, teknik eğitim, jeotermal, seracılık, konserve, salça, dondurulmuş gıda, zeytin, zeytinyağı, damızlık, süt, soğuk hava deposu, süs bitkiciliği, besicilik, tavukçuluk, soya fasulyesi, meyve paketleme, pamuklu dokuma, orman ürünleri, çam fıstığı, Bergama Peyniri, perlit ve granit işleme, şarküteri, yem bitkileri, civa ve antimom, otopark, binicilik, enginar işleme, organik tarım, AVM, golf, deniz oyunları merkezi, rüzgar sörfü, av ve yat turizmi, RES, sakız ağacı, Sakız Koyunu, lüks konaklama, marina, teneke kutu, tatlı su balıkçılığı, kimya, optik, ayakkabı, ileri teknoloji, özel okul, dersane, sürücü kursu, hastane, sinema, kafeterya, perakende, balık konserve, kivi, incir, çilek, un, su şişeleme, mandıra, turşu, danışmanlık, bilgi hizmetleri, çevre düzenlemesi, şarap, mandalina işleme, showroom, otomotiv yan sanayi, döküm, sanayi makinaları, yedek parça, yazılım, ileri elektronik, nano teknoloji, biyoteknoloji.
   
  36. KARS: Orman ürünleri, madencilik yatırımları önerilmiş. İlde ayrıca ağırlıklarına göre şu sanayiler önde: Gıda, içecek, diğer madencilik, ana metal.
   
  37. KASTAMONU: Orman ürünleri (kereste, doğrama, mobilya ve ağaç ürünleri imalatı, gıda, tekstil, hayvancılık.
   
  38. KAYSERİ: Savunma sanayi, hayvancılık, jeotermal, seracılık, meyve ve sebze paketleme, kış turizmi, maden, su şişeleme.
   
  39. KIRKLARELİ: Raporda, bu il için özel bir yatırım alanı belirtilmemiş. Halen ilde en ağırlıklı beş sektör şöyle: Gıda, tekstil, diğer madencilik, ana metal, giyim eşyası.
   
  40. KIRŞEHİR: Arıcılık, hayvancılık, kaz, ördek yetiştiriciliği, meyve,ahşap işleme, çorap, el Halısı, seracılık, bodur elma, kiraz, çilek, ceviz, badem, tıbbi aromatik bitki, bağcılık, silajlık mısır, kültür mantarı, yem bitkileri, ekolojik tarım, kapari, tavukçuluk, Angora Tavşanı, beyaz hindi, devekuşu, alabalık, kafes balıkcılığı, organik gübre, odun briketi, biyogaz, orman ürünleri, hazır mutfak, modüler mobilya, mermer, kalsit, süt ve mamülleri, patates cipsi, mısır çerezisu şişeleme, tekstil ve deri işleme makineleri, süt sağım sistemleri,kaldırıcı, oto yıkama ürünleri, otomotiv, bıçak, medikal cihazlar, polikarbonat levha, damacana, CTP boru, tıbbi tekstil, seramik, hazır beton santralı, atık ayırma, sertifikalı tohum.
   
   
  41. KOCAELİ: Parke üretim, MDF, mobilya, yonga levha, ahşap kaplama,profil, lazer sistemleri, baskı sistemleri, CNC free tezgahları, kesici plotterlar, baskı sarf malzemeleri,
   
  42. KONYA: Tarım, madencilik, gıda, entegre hayvancılık, deri giyim, kağıt ve ürünleri, kimya, metalik olmayan mineraller, ana metal, metal eşya, makine ve teçhizat, elektrikli makine, radyo, tv, haberleşme cihazları, tıbbi optik aletler, otomotiv ve yan sanayi, bisiklet, mobilya, otel, yurt, soğuk hava deposu, lisanslı depoculuk, eğitim,sağlık, tehlikeli atık geri kazanım ve bertaraf tesisleri.
   
  43. KÜTAHYA: Organik tarım, seracılık, meyve sebze, alabalık, damızlık et ve süt sığırcılığı, arıcılık, koyun, tiftik keçisi, tavukçuluk, kaba yem, süt ürünleri, lata, yonga levha, MDF, madencilik (ağırlıkla bor ve türevleri, manyezit, mermer, alçı, briket, antimuan, mağnezyum sülfat vb.) termal turizm, plastik eşya, elektrik-elektronik, gıda,
  dondurulmuş, kurutulmuş meyve sebze, konserve, unlu mamuller, plastik atık, soğuk lastik, vatka ve keçe, hastane demirbaşları, radyatör, kombi, elektrikli ev cihazları, çocuk bezi, kadın pedi, plastik enjeksiyon parçaları, cam mozaik, çorap, ayakkabı, tıbbi tekstil, ev tekstili, yazılım, iç çamaşırı, prefabrik yapı elemanları, makine, stropor tesisi, temizlik malzemesi, polipropilen iplik ve çuval, otel, otomotiv, seramik , cam, porselen eşya, kimya.

  44. MALATYA: Entegre et tesisi, meyve suyu, reçel, makine imalatı, elektikli ev aletleri, vagon sanayi, otomotiv yan sanayi, yenilenebilir enerji, turizm, mandıracılık, süt ve et besiciliği, modern çiftlik, özel üniversite.
   
  45. MANİSA: Meyve sebze yetiştiriciliği, zeytin, kiraz, ceviz, kestane, badem, yem bitkileri, kültür mantarı, aromatik ve tıbbi bitkiler, hibrit tohum, organik tarım, bağcılık, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tatlı su balıkçılığı, arıcılık, et süt besiciliği,tavukçuluk, mermer, briket kömür, zeolit, yapı malzemeleri, RES ve türbini, JES, RES, peynir altı suyu tozu, zeytin yağı ve sabunu, bal ambalajlama, sınaî kalıp, bilgisayar donanımı, elektronik devreler, beyaz eşya parçaları, PVC esaslı taban.
   
  46. KAHRAMANMARAŞ: Bitkisel ve hayvansal ürünler, dokuma-örgü ve konfeksiyon - hazır giyim üretimi, meyve ve sebze işleme tesisleri, et ve süt işleme.
   
  47. MARDİN: Güneş enerjisi, turizm, damızlık koyun ve sığır yetiştiriciliği, et besiciliği, tavukçuluk, yem, arıcılık, tatlı su ürünleri, seracılık, su işleme, makarna, et ve mamulleri, bisküvi, gofret, enformasyon teknolojileri, elektrik elektronik, otomotiv, seramik, temizlik malzemeleri, konfeksiyon, deri, dondurulmuş gıda, kurutulmuş meyve ve sebze, konserve, bilgisayar donanımları, yazılım ticareti, elektrik motorları, jeneratör, elektrolitik tel, boya baskı ve apre, örme eşya, prefabrik yapı elemanları, hazır beton, PCV profil doğrama ve PVC ve PE boru, soğuk hava deposu, tarım ilaçları, temizlik malzemeleri.
   
  48. MUĞLA: Turizm, traverten, meyve suyu, konserve, paketleme, modern tarım, seracılık, sera örtüsü ve şiring nylonu, organik tarım, kurvaziyer limanı,
   
  49. MUŞ: alabalık, arıcılık, süt - et besiciliği, tavukçuluk, pastörize süt ve mamulleri, tuz üretim, toz kireç, un, karma yem, bisküvi ve gofret, bal, straygarn yün ipliği, penye, el halısı, yünlü dokuma ve battaniye.
   
  50. NEVŞEHİR: Turizm, termal, tuğla, briket, taş kaplama, gıda, bal üretim, ambalajlama, patates cipsi ve mısır çerezi, dondurulmuş patates üretim tesisi, toprak işleme makineleri, styropor'dan ambalaj ve yalıtım malzemeleri üretimi, polipropilen çuval, bakliyat eleme ve paketleme.
   
  51. NİĞDE: Modern tarıma dayalı üretim, seracılık ve bodur meyvecilik,soğuk hava deposu, meyve konsantresi, hayvansal ürünlerin toplanması ve işlenmesi, kalsit madenciliği, dericilik, tekstil

  52. ORDU: Kivi, çilek, elma işleme, soğuk hava depolama, turizm, otantik evler, köy pansiyonculuğu, çağrı merkezi.
   
  53. RİZE: HES, eko turizm, dağ ve yayla turizmi, çay üretimi satışı ve pazarlaması.
   
  54. SAKARYA: Otomotiv, gıda, süs bitkiciliği, kaplıca, kayak, yayla ve doğa turizmi, organik tarım, enerji, ulaşım, demir-çelik, AVM'ler, çimento
   
  55. SAMSUN: Balıkçılık, tıbbi cihazlar ve cerrahi aletler, sağlık hizmetleri, ana metal sanayi, lojistik, tarım ürünlerinin işlenmesi, gıda sanayi, turizm, enerji, tersane
   
  56. SİİRT: Siirt fıstığı, tarım ve hayvancılık, el sanatları, üzüm, turizm ve hayvancılık, maden, seracılık, alçı taşı, Pervari bal, Zivzik narı, bağ - bahçe, meyve ve sebze, ceviz ve badem, paketleme, tiftik keçisi, et besiciliği, şarküteri, hindi, kireç, giyim, lisanslı depoculuk, makarna, halı ipliği, tavukçuluk, süt besiciliği, sulama ekipmanları, mobilya, yurt, otel.
   
  57. SİNOP: Tarım, hayvancılık, maden ve orman ürünleri (kereste,kontrplak, mobilya, parke vb.) seracılık, kültür mantarı, yem bitkileri, meyve sebze, et ve süt besiciliği, tavukçuluk, arıcılık, su ürünleri, reçel, marmelat, dondurulmuş gıda, turistik otel ve pansiyonlar, eğlence yerleri, mokamplar ve kamping alanları, çorap, örme eşya, pirinç unu ve nişasta, küp şeker, plastik inşaat malzemeleri, eldiven, enjektör, cam eşya, elektro porselen, seramik sofra ve süs eşyası.
   
  58. SİVAS: Arıcılık, damızlık et ve süt sığırcılığı, tavukçuluk,jeotermal seracılık, kaba yem, koyun yetiştiriciliği, kültür cevizi, badem, alabalık, sazan, kültür mantarı, traverten, jeotermal ısıtma, selestit işletme, talk ve ürünleri, kireç, tuz, su, et ve süt ürünleri, deri, bakliyat ve bal paketleme, şişeleme, el halıcılığı, Balıklı Çermik sağlık ünitesi, battaniye, bisküvi, prefabrik yapı elamanları, elektrikli ev aletleri, kablo ve emaye tel-fiber optik, galvanizli sac, güneş kolektörü, helva, lokum, reçel marmelat, iç çamaşırı, mobilya, örme eşya, pik döküm, PVC profil, boru, PCV tabanlı ayakkabı, sağlık turizmi, soğuk hava deposu, soğuk lastik kaplama, strayhgarn yün ipliği, viol, zirai aletler.

  59. TEKİRDAĞ: Bağcılık, bağ ve şarap turizmi, su ürünleri, meyve sebze konserveleri, zeytin, süt tozu, şekerleme, çikolata, ciklet, konfeksiyon yan ürünleri, tekstil, deri işleme makineleri, boncuk, tutkal, buhar ve kızgın su kazanı, bilgisayar, elektronik cihazlar ve malzeme.
   
  60. TOKAT: Seracılık, meyve ve sebze, kültür mantarı, hibrit tohum, bağcılık, yem bitkileri, ekolojik tarım, soğuk hava deposu, su ürünleri, arıcılık, damızlık et ve süt sığırcılığı, tavukçuluk, suni tohumlama, mobilya, madencilik, yayla turizmi, trekking, rafting, akarsu, mağara, kuş gözlemciliği,yenilenebilir enerji, meyve suyu, reçel, marmelat, patates jipsi, küp şeker, dondurulmuş gıda, su şişeleme, hazır çorba, pudingler ve hazır tatlılar, çorap, örme eşya, PVC profil, boru, plastik eşya, güneş kollektörü, metal eşya, yangın söndürücü, tahıl ambarlama, sağlık, teknik tekstil,metal, bavul, çanta, ayakkabı, deri giyim, ilaç/eczacılıkta tıpta kullanılan kimyasal bitkisel kaynaklı ürünler, kâğıt ve ürünleri, makina, metalik olmayan mineraller, çimento, beton, yapı elemanları, otel, tehlikeli atık geri kazanımı, tıbbi aletler, plastik enjeksiyon imalatı, yöresel ürünler.
   
  61. TRABZON: Arıcılık, kültür ırkı süt sığırı, koyun, keçi, tavuk, hindi, kaz ve ördek yetiştiriciliği, meyve, ahşap işleme, bakır, bronz, altın, gümüş ve pirinç işleme, dokumacılık, el halısı, seracılık, narenciye, bodur elma, kiraz, kivi, çilek ve Trabzon hurması, ceviz, kestane, yağlık ve silajlık mısır, kültür mantarı, yem bitkileri, organik tarım, saanen keçi, tavukçuluk, angora tavşanı, beyaz hindi, somon, çupra, levrek ve gökkuşağı alabalık, organik gübre, fındık kabuğu, çay atıkları, odun briketi, orman ürünleri, fındık esaslı çikolata, süt ve mamulleri, yeşil ve seylan tipi çay, bitki çayları, patates cipsi, su şişeleme, tekstil ve deri işleme makinaları, süt sağım makinaları, kaldırıcılar, oto yıkama üniteleri, otomotiv, medikal cihazlar, sac ve ahşap gemi, tekne, tutkal, CD, polikarbonat levha, damacana, CTP boru, tıbbî tekstil, seramik, kil, taş ve çimentodan gereçler, beton santrali, endüstriyel atık ayırma, balık ağı, sertifikalı tohum.
   
  62. TUNCELİ: Tarım ve hayvancılık, bağcılık, sebze ve meyve yetiştiriciliği, yem bitkileri, arıcılık, et besiciliği, süt sığırcılığı, et ve yumurta tavukçuluğu, alabalık, koyunculuk, parke üretimi, tuz paketleme, toz kireç, kayak turizmi, dağcılık ve yayla ve su sporları turizmi, dokuma ve giyim sanayi, el halısı ve kilim, yünlü battaniye, hazır giyim, bakliyat eleme ve paketleme, PVC tabanlı ayakkabı.
   
  63. ŞANLIURFA: Güneş paneli, nar, kurutulmuş sebze, meyve tesisleri, domates, mısır, soya, zeytin, salça, plastik boru, tohumculuk, ev pansiyonculuğu, fidancılık, tekstil, gıda işleme.
   
   
  64. UŞAK: Yem bitkileri üretimi, şaraplık üzüm üretimi, çilek ve kiraz üretimi, arıcılık, su ürünleri üretimi, süt besiciliği, orman ürünleri, süt mamulleri, bisküvi ve gofret, meyve suyu, deri ayakkabı, deri konfeksiyon, plastik bahçe mobilyaları, ambalaj, örme iç ve dış giyim, toprak işleme makineleri.
   
  65. VAN: Sebze ve meyve, seracılık, et süt besiciliği, kaba yem üreticiliği, su ürünleri, tavukçuluk, arıcılık, ponza, perlit, mermer işleme, bisküvi, küp şeker, su şişeleme, süt ürünleri, meyve suyu ve meşrubat, iplik, çorap, yünlü dokuma, halı-kilim, orman ürünleri,kibrit üretimi, kireç, styropor, emaye boru, oto lastik kaplama, deterjan, hazır beton, deri işleme, cam mozaik.
   
  66. YOZGAT: Jeotermal, tarıma dayalı sanayi, hayvansal üretim, organik tarım, madencilik, JES, kırsal turizm, el sanatları
   
  67. ZONGULDAK: ekolojik tarım, reçel, marmelat, bal, hazır çorba, su şişeleme, bisküvi, çikolata, puding ve hazır tatlılar, peynir – yumurta, yumurta işleme, kontrplak, kaplama, cila, boya, oyuncak, mobilya iskeleti, mobilya, hediyelik eşya, metal, gemi inşaa, mermer, maden, hayvancılık, plastik boru, yoğurt – ayran kapları, ayakkabı kalıbı, ambalaj, sargılık ambalaj kağıdı, polietilen ve selefon torba, hurda kağıt, karton ve mukavva kutu, viol, hidrolik pompa ve vanalar, sanayi fıtıngleri, boru bağlantı parçaları, hidrolik ve mekanik lift, hasat makineleri, elektrik malzemeleri, basbar bara, kablo taşıyıcı, paratoner ve topraklama malzemesi, panolar, gemi inşa, çelik mutfak eşyası, sıhhi tesisat, metal mobilya, otomotiv, hidrolik maden direkleri, hasta hizmet ürünleri, tartı aletleri, pvc elektrik iç tesisatı, içme suyu boruları, plastik hortum, aynalar, aydınlatma armatür camları, seramik ve vitrefiye, defne yaprağından sabun, tıbbi eldiven ve torbalar.

  68. AKSARAY: Tarım ve hayvancılık (et ve süt besiciliği, et ve yumurta tavukçuluğu), madencilik (pomza, mermer) gıda ve kimya (ayçiçeği yağı rafinesi, melastan etil alkol ve sitrik asit üretimi) papates cipsi veya hamuru, alabalık, muhtelif makine yedek parça imalatı, otomotiv yan sanayi, ytong ve çivi üretimi, büro malzemeleri imalatı, çocuk bezi ve hijyenik bez, toz, sıvı, jel ve deterjan imalatı, tekstil,teneke kutu ve metal kremit.
   
  69. BAYBURT: Tarım ve hayvancılık, madencilik, orman ürünleri, tıbbi ve aromatik bitkiler, meyve yetiştiriciliği, damızlık (hibrit) tohum üretim tesisi, yem bitkileri üretimi, organik tarım, su ürünleri üretimi, arıcılık, damızlık et ve süt sığırcılığı, et ve yumurta tavukçuluğu, pastörize süt ve süt ürünleri, işlenmiş su ürünleri üretim tesisi, et ve et ürünleri tesisi, meyve paketleme, yün iplik, yünlü dokuma, çorap üretimi, örme eşya, hazır giyim, plastik eşya, ambalaj, yer döşemeleri, pvc kaplama, polietilenden oyuncak, elektronik eşya parçaları, bilgisayar sarf malzemeleri, buğday saplarından kompozit malzeme, levha üretimi, biodizel, karma yem.
   
  70. KARAMAN: Sert buğday üretimi, hibrit tohum, seracılık, bağ-bahçe, meyve ve sebze yetiştiriciliği, ceviz, badem, antep fıstığı, kültür ve tatlı su balıkçılığı, arıcılık, et besiciliği, süt besiciliği, et tavukçuluğu, deve kuşu yetiştiriciliği, yonga levha, odun briketi, ayçiçek yağı, toprak işleme makineleri, styropor ambalaj, pvc boru ve elemanları, teneke kutu, ambalajlama ve sarımevi tesisi, polipropilen çuval, viyol, beton kiremit, cam mozaik, soğuk depolama, süt tozu, iç karton, bisküvi yağı, tetrapak ambalaj.
   
  71. KIRIKKALE: Lojistik yatırımları, makine ve mobilya, savunma sanayi, kimya endüstrisi
   
  72. BATMAN: Tarım ve hayvancılık, makarna, salça, süt ve süt üreleri, inşaat malzemeleri, temizlik malzemeleri, gıda, tekstil
   
  73. ŞIRNAK: Gıda ürünleri, içecek, ekmek, taze fırın ürünleri ve taze kek imalatı, öğütülmüş tahıl ürünleri, asfaltit madenciliği, taşocakçılığı, taşkömürü madenciliği ve briketlenmesi, kum ve çakıl ocakçılığı, metalik olmayan diğer mineral ürünlerin imalatı, süsleme ve yapı taşı işlemesi, kömüre dayalı sanayiler (termik santraller çimento ve tuğla fabrikaları.)
   
  74. BARTIN: Ahşap tekne ve yat yapımı öneriliyor. Bunların dışında ilde ağırlıklı sanayiler şöyle: Gıda, diğer metalik olmayan mineral üretimi, giyim eşyası, mobilya, kauçuk, plastik ürünleri, madencilik, deri, makine, teçhizat, orman ürünleri, tekstil, ana metal sanayi.
   
  75. ARDAHAN: Orman ürünleri, lastik ve plastik, makina imalatı, tekstil, metal eşya, taş ve toprağa dayalı sanayi, madencilik (perlit, alçı- linyit- briket kömür), sera, ayçiçeği, yem bitkileri, besicilik, su ürünleri, süt ve süt ürünleri, eğitim sektörü, turizm, arıcılık, kültür ırkı süt sığırı, koyun, keçi, tavuk, hindi, kaz ve ördek yetiştiriciliği, ahşap işleme, bakır, bronz, altın, gümüş ve pirinç işleme, çorap, geleneksel ürünler, el halısı ve kilim, bodur elma kiraz, ceviz, kestane ve badem, yağlık ve silajlık mısır, kültür mantarı, yem bitkileri, hayvan pancarı, organik tarım, angora tavşanı, tatlı su balıkçılığı, organik gübre, tibbi ve teknik tekstil, seramik, kil, taş ve çimentodan gereçler, hazır beton santrali.

  76. IĞDIR: Kaya tuzundan rafine ve sıvı tuz üretimi, tıbbı tekstil, kimya, damlama sulama sistemleri, seramik, kil, taş ve çimentondan gereçler, hazır beton santralı, pomza taşı, güneş enerjisi kolektörü, RES, ayçiçek yağı, meyve suyu ve konsantresi, tarım alet ve makineleri, et entegre tesisi, süt ve süt ürünleri imalatı.
   
  77. YALOVA: Et ve süt besiciliği, et ve yumurta tavukçuluğu, mandıra işletmeciliği, yem üretim tesisleri, bal üretimi ve dondurulmuş gıda, seracılık, süs bitkileri, gemi yan sanayi.
   
  78. KARABÜK: Kültür mantarı, seracılık, yem bitkileri, kesme çicekçilik, saksı çicekciliği, organik tarım, kültür ve tatlı su balıkçılığı, arıcılık, et ve süt besiciliği, tavukçuluk, pastörize süt ve süt mamulleri, odun biriketi, kontrplak ve sunta, mobilya, kereste, parke, kapı, pencere, bahçe mobilyası, ahşap ambalaj, prefabrik ahşap ev yapımı, mermer işleme, HES, demir çelik, kırsal ve mağara turizmi, bisküvi ve gofret, küp seker, su şişeleme, makarna, patates nişastası, ketçap, bitki çayları, hazır çorba, sakız imalatı, reçel, marmelât, konserve, bal ambalajlama, toprak işleme makineleri, styropor’dan ambalajlama ve yalıtım malzemesi, pvc boru elemanları, teneke kutu, viol, beton kiremit, emaye soba, deri işleme, çimentolu sunta ve prefabrik yapı elamanları, ayakkabı, galvanizli oluklu düz sac, mermer, çuval, havlu, deri çanta, ağaç vidası, tuvalet kâğıdı, kibrit, kürdan, metal eşya, hırdavat.
   
  79. KİLİS: Ambalajlanmış üzüm suyu imalatı, pekmez, sirke, şarap, alkol, kuru üzüm, üzüm sucuğu, pestil ve muskası, organik, naturel zeytinyağı imalatı, rafine zeytinyağı, zeytinyağı şişeleme, salamuralık kahvaltılık tane zeytin, doğal sabun, yorgan imalatı, halı, iplik, battaniye, nakış çeyiz, biber salçası, toz biber, un, bulgur, makarna.
   
  80. OSMANİYE: Demir-çelik, tarıma yönelik yatırımlar
   
  81. DÜZCE: Düzce için, raporda yeni bir yatırım alanı sayılmıyor. İlde sanayi işletmelerinin yüzde 13'ü gıda, yüzde 13'ü ağaç, yüzde 12'si fabrikasyon metal ürünleri, yüzde 11'i giyim, yüzde 11'i tekstil alanında faaliyet gösteriyor.

  Kaynak:Dünya

  Yazı kaynağı : www.utikad.org.tr

  Ekonomik Faaliyetler - Birincil Ekonomik Faaliyetler Neler?

  Ekonomik Faaliyetler - Birincil Ekonomik Faaliyetler Neler?

  Ekonomik faaliyetler genel olarak üç kategoriye ayrılır: birincil ekonomik faaliyetler, ikincil ve üçüncül faaliyetler. Ekonomik faaliyet, mal ve hizmetlerin üretilmesi, dağıtımı ve tüketimi için gerçekleştirilen herhangi bir faaliyettir.

  Birincil ekonomik faaliyetler: Doğal kaynakların çıkarılması ve üretimi işlemlerini içerir. Tarım, ormancılık, madencilik ve balıkçılık gibi sektörleri kapsar. Bu faaliyetler, doğal kaynakların çıkarılması ve işlenmesi ile ilgilenir.

  İkincil ekonomik faaliyetler: Üretim sürecinde doğal kaynakların işlenmesi ve sanayi üretiminin gerçekleştirilmesini içerir. İkincil faaliyetler arasında sanayi üretimi, inşaat faaliyetleri, enerji üretimi, su ve atık yönetimi gibi faaliyetler yer alır.

  Üçüncül ekonomik faaliyetler: Hizmetler sektörünü kapsayan faaliyetlerdir. Tüketici talebine yanıt veren faaliyetler arasında eğitim, sağlık hizmetleri, perakende satış, bankacılık, sigortacılık, turizm, iletişim, ulaştırma ve lojistik hizmetleri gibi faaliyetler bulunur.

  Bu üç faaliyet kategorisi, ekonomik faaliyetlerin çeşitli yönlerini kapsar ve üretim, dağıtım, tüketim ve hizmetlerin farklı aşamalarında gerçekleşen faaliyetleri içerir.

  Ekonomik faaliyet nedir?

  Üretim, tüketim ve dağıtım ile ilgili her türlü çalışmaya ekonomik faaliyet denir.

  İklim özellikleri, yeryüzü şekilleri, su kaynakları ve nüfusun dağılışı ülkemizin farklı yerlerinde yapılan ekonomik faaliyetleri etkilemektedir.

  İnsanlar hayatlarını sürdürmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli işler yaparlar.

  Ekonomik Faaliyetler İle İlgili Kavramlar

  Üretim: Yaşadığımız çevredeki kaynakları kullanarak yeni ürünler elde etmeye üretim denir.
  Tüketim: Üretilen malın kullanılması veya hizmetten yararlanılmasına tüketim denir.
  Enerji: Maddede olan ısı, ışık biçiminde ortaya çıkan güce enerji denir.
  İhracat (Dış satım): Bir ülkenin ürettiği bir malı başka bir ülkeye satmasına ihracat denir.
  İthalat (Dış alım): Bir ülkenin başka bir ülkeden mal almasına ithalat denir.
  Ticaret: Kar elde etmek amacıyla yapılan alım-satım etkinliğine ticaret denir.

  Birincil Ekonomik Faaliyetler

  Birincil Ekonomik Faaliyetler: Tarım, Madencilik ve Balıkçılıktır.

  Birincil ekonomik faaliyetler, dünya ekonomisinde en temel faaliyetlerden biridir. Tarım, madencilik ve balıkçılık gibi sektörlerin tamamı, doğal kaynakların üretim ve çıkarımına dayanır. Bu sektörlerin büyüklüğü, ülkelerin doğal kaynak potansiyeline ve çalışan nüfusun yapısına göre değişebilir.

  Tarım, birincil ekonomik faaliyetlerin en büyüğüdür. Tarım, bitki yetiştirme, hayvan yetiştirme ve gıda üretimi gibi faaliyetleri içerir. Tarım sektörü, insanların temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak için hayati bir rol oynar. Ayrıca, tarım sektörü, ülkelerin dış ticaretinde de önemli bir rol oynar. Bazı ülkeler, tarım ürünlerinin ihracatından önemli miktarda gelir elde ederler.

  Madencilik, birincil ekonomik faaliyetlerin bir diğer önemli sektörüdür. Madencilik, yer altındaki doğal kaynakların çıkarılması işlemidir. Madencilik faaliyetleri, altın, demir, kömür, petrol, doğalgaz gibi çeşitli mineralleri ve enerji kaynaklarını içerir. Madencilik sektörü, dünya ekonomisi için önemli bir kaynak sağlar. Bazı ülkeler, madencilik faaliyetleri sayesinde önemli miktarda ihracat geliri elde ederler.

  Balıkçılık, birincil ekonomik faaliyetlerin bir diğer sektörüdür. Balıkçılık, denizlerden, nehirlerden veya diğer su kaynaklarından balık ve diğer deniz ürünlerinin çıkarılması işlemidir. Balıkçılık, özellikle sahil ülkeleri için önemlidir. Balıkçılık sektörü, hem yerel tüketim hem de ihracat için önemli bir kaynak olabilir. Ancak, aşırı avlanma, çevre kirliliği ve iklim değişikliği, balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyebilir.

  Birincil ekonomik faaliyetler, dünya ekonomisinde önemli bir rol oynar. Tarım, madencilik ve balıkçılık sektörleri, doğal kaynakların üretimi ve çıkarımı için gereklidir. Bu sektörler, insanların temel ihtiyaçlarını karşılar ve ekonomik kalkınmanın temelini oluşturur.

  Ülkemizdeki ekonomik faaliyetler nelerdir – Çevremizdeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir?

  1.Tarım
  2.Hayvancılık
  3.Sanayi
  4.Ticaret
  5.Turizm
  6.Madencilik
  7.Ormancılık
  8.Hizmet sektörü

  1. TARIM

  Toprağın ekilmesi ve işlenmesi yoluyla topraktan faydalanma işlerinin tümüne tarım denir. Tarım birincil ekonomik faaliyetler arasındadır.

  2. HAYVANCILIK

  Hayvanların yetiştirilmesine, bakılmasına ve hayvanlardan elde edilen ürünlerin pazarlanmasına hayvancılık denir. Hayvancılık birincil ekonomik faaliyetler arasındadır.

  3. SANAYİ

  İnsanların çeşitli kaynaklardan elde ettikleri ham maddeleri, işlenmiş veya yarı işlenmiş ürün haline getirmek için yaptıkları faaliyetlerin tümüne sanayi denir.

  4. TİCARET

  Kâr elde etmek amacıyla yapılan alım satım işlemine ticaret denir.

  5. TURİZM

  İnsanların yaşadıkları yerden ayrılarak başka yerlere kısa süreli geziler yapmasına ve bu gezilerin oluşturduğu faaliyetlerin bütününe turizm denir.

  6. MADENCİLİK

  Yer kabuğunda çok uzun yıllar boyunca oluşan ve ekonomik değeri olan minerallere maden adı verilir. Madenlerin araştırılması, çıkarılması ve işletilmesiyle ilgili teknik ve yöntemlerin tümüne madencilik denir.

  Demir: Divriği ve Hekimhan çevresinde çıkarılır. Demir madeni, demir çelik fabrikalarında işlenir. Ülkemizin önemli demir çelik fabrikaları Karabük’te, İskenderun’da, İzmir’de ve Karadeniz Ereğli’de bulunmaktadır.

  Linyit kömürü ve doğal gaz evlerde ısınma amacıyla kullanıldığı gibi termik santrallerde elektrik enerjisi elde etmek amacıyla da kullanılır.

  Bakır nerede çıkartılır? Bakır nerelerde kullanılır?

  Küre (Kastamonu), Murgul (Artvin) ve Maden (Elazığ)’de çıkarılır. Buralarda çıkarılan bakır Murgul, Samsun ve Elazığ’da bulunan bakır işletmelerinde işlenir.

  Madenleri yer altında bulunduğu şekliyle kullanmak mümkün değildir. Yer altından çıkarılan madenler fabrikalarda işlenerek kullanıma hazır hâle getirilir.

  Bor madeni nerede çıkartılır? Bor madeni nerelerde kullanılır?

  Bor, dünyada en fazla ülkemizde bulunmaktadır. Balıkesir, Bursa, Kütahya ve Eskişehir çevresinde çıkarılır. Bor, roket ve jet yakıtı yapımında, deterjan, porselen, cam, ilaç ve kimya sanayisinde kullanılır.

  Alüminyum madeni nerede çıkartılır? Alüminyum madeni nerelerde kullanılır?

  Seydişehir (Konya) ve Akseki’de (Antalya) çıkarılan alüminyum çok hafif, işlenmesi kolay ve yumuşak bir madendir. Uçak ve otomobil sanayisinde kullanılır.

  Krom madeni nerede çıkartılır? Krom madeni nerelerde kullanılır?

  Guleman (Elazığ), Fethiye, Köyceğiz (Muğla), Acıpayam (Denizli), Eskişehir, Orhaneli (Bursa) gibi yerlerde çıkarılan krom, paslanmaz özelliği olan sert bir madendir. Paslanmaz çelik üretiminde ve otomobil parçalarının yapımında kullanılır.

  7. ORMANCILIK

  İnsanların orman ürünlerine ve hizmetlerine olan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yaptıkları faaliyetlerin tümüne ormancılık denir.

  HİZMET SEKTÖRÜ

  İnsanlara hizmet edilen ekonomik faaliyetlere denir. Memur, polis, öğretmen, doktor, bankacı, şoför hizmet sektörüne örnek verilebilir.

  Yazı kaynağı : www.ilkdeneme.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap