Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türkiye dünyadaki bor minerali rezervlerinin yaklaşık yüzde kaçına sahiptir

  1 ziyaretçi

  türkiye dünyadaki bor minerali rezervlerinin yaklaşık yüzde kaçına sahiptir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  "Dünya Bor Rezervlerinin Yüzde 72'si Türkiye'de Bulunuyorâ…"

  Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından hazırlanan "Bor ve Ötesi Raporu"na göre dünya bor rezervlerinin yüzde 72'si Türkiye'de bulunuyor. Türkiye, tek başına dünya bor madeni ihtiyacını 500 yıl karşılayabilecek rezervleri elinde bulunduruyor.

  Rapora göre, dünyadaki önemli bor yatakları Türkiye, Rusya ve ABD'de bulunuyor. Toplam 1 milyar 176 milyon ton olan dünya bor madeni rezervinin yüzde 72'si Türkiye'de yer alıyor. Raporda, dünya bor piyasasının 1.2 milyar dolar düzeyinde olduğu belirtilirken, Türkiye'nin pazarın yüzde 38'lik kısmını elinde bulundurduğuna dikkat çekiliyor. Bor pazarından 400 milyon dolar pay alan Türkiye, pazardan yüzde 50'li pay almayı hedefliyor. Türkiye bor madeninde hammadde yerine geliştirdiği işlenmiş ürünleri satarak pazarını büyütmeye çalışıyor. Türkiye, en kıymetli rafine borun tonunu ortalama 300 bin dolardan satıyor. Oysa bor teknolojisi sayesinde, bor kimyasalına dönüştürülen borun tonu 30 milyon dolara kadar çıkabiliyor.

  -TARIMSAL GELİRDE 2.4 MİLYAR DOLARLIK EK GELİR-

  Raporda, borlu gübre kullanımının ürün verimini yüzde 18 ile yüzde 35 oranında arttırdığı belirtiliyor. Dünyada tarımda yoğun olan bor kullanımında Türkiye'nin oldukça geri kaldığı belirtiliyor. Türkiye'de tarım alanı olarak kullanılan toprakların yüzde 20'sinde bor eksikliği olduğu belirtiliyor. Bor eksikliği olan topraklara verilecek borlu gübrenin verimi yüzde 20 arttırdığı düşünüldüğünde, Türkiye'nin 60 milyar dolar olan tarımsal gelirine 2.4 milyar dolarlık ek gelir sağlanacak.

  -TAVUK ETİ ÜRETİMİNDE 9 BİN TONLUK ARTIŞ -

  Yapılan çalışmalar borlu yemin tavukların et ve yumurta kalitesinde olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Bor katkılı yemle beslenen tavukların ağırlıklarında 17 grama kadar artış yaşandığı belirlendi. Türkiye'de yılda 500-550 milyon adet et tavuğunun kesilip piyasaya sürüldüğü tahmin ediliyor. Borlu yemle beslenen tavukların etinde ortaya çıkacak 17 gramlık artış tavuk eti üretimi 9 bin ton arttıracak.

  - İŞLENMİŞ BOR GELİRİ KATLIYOR -

  Raporda, işlenmeden satılması halinde 2.4 milyon dolar eden çimentonun, bor ile üretilmesi durumunda piyasa değerinin 24 milyon doları bulacağı ifade ediliyor. Benzer şekilde, 6 milyon dolar değerindeki 8 bin 400 ton borik asit kullanılarak üretilecek 100 milyon metrekare seramiğin değeri de 400 milyon dolara yükseliyor.

  -AYGÜN: "PETROL ŞEYHLERİNİN YERİNİ BOR BEYLERİNİN ALMASI YAKIN-

  ATO Başkanı Sinan Aygün, bor kaynaklarını etkin kullanılamadığını belirterek, bor işleme tesislerinin yetersizliğinden yakındı. İşlenmiş bor ihracatının Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayacağını ifade eden Aygün "Her derdin devası bor madeni, Türkiye ekonomisi için de deva. Borcumuz artarken, bor'umuzun yatmasını içime sindiremiyorum" diye konuştu.

  Bor'un geleceğin madeni olduğunu dile getiren Aygün, Türkiye'nin bor rezervinde birinci sırada yer aldığına dikkat çekti. Aygün, "Bor'umuzun kıymetini bilelim. 'Petrol Şeyhleri'nin yerini 'Bor Beyleri'nin alması yakındır" dedi. (ANKA)

  (HLY/ZG)

  Kaynak: ANKA

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Türkiye'nin Bor Zenginliği

  Türkiye'nin Bor Zenginliği

  Hazırlayanlar:

  Görüntü: Serhan Sevin

  Kurgu: Ünsel Ayhan Aybek

  Grafik: Bedra Aygün

  Kaynaklar:

  T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

  Eti Maden

  Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü

  TRT Haber

  AA

  Yazı kaynağı : interaktif.trthaber.com

  Dünya Bor Rezervlerinin Yüzde 72'Si Türkiye'de

  Etimaden - TÜRKİYE’DE BOR

  Etimaden - TÜRKİYE’DE BOR

  Dünya bor rezervlerinin %73’üne sahip olan Türkiye’de bilinen bor yatakları; Eskişehir – Kırka, Kütahya- Emet, Balıkesir Bigadiç, Bursa-Kestelek’te bulunmaktadır.

  Türkiye’de rezerv açısından en çok bulunan bor mineralleri Tinkal ve Kolemanit’tir. Türkiye’de Tinkal yatakları Eskişehir – Kırka’da, kolemanit yatakları ise Kütahya – Emet, Balıkesir – Bigadiç ve Bursa – Kestelek’te bulunmaktadır. Ayrıca, Balıkesir – Bigadiç’te üleksit rezervi mevcut olup Bursa – Kestelek’te zaman zaman Üleksit yan ürün olarak elde edilmektedir.

  2840 sayılı Kanun ile birlikte Türkiye’de bor ve bor ürünlerinin üretilmesi, işletilmesi ve pazarlanması faaliyetlerini gerçekleştirme görevi Eti Maden tarafından yürütülmektedir.

  Eti Maden bünyesinde bulunan 4 İşletme Müdürlüğündeki tesislerde  ağırlıklı olarak  Boraks Pentahidrat, Boraks Dekahidrat, Borik Asit, Etidot-67, Bor Oksit, Çinko Borat, Kalsine Tinkal, Susuz Boraks, Öğütülmüş Kolemanit ve Öğütülmüş Üleksit üretilerek yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunulmaktadır. Eti Maden’in 2017 yılında toplam rafine bor üretim kapasitesi yaklaşık 2,7 milyon tondur.

  Bor ürünleri Türkiye’de; %36 cam, %31 seramik, %9 temizlik- deterjan, %7 tarım, %4 tutkal ve %14 pay ile diğer alanlarda kullanılmaktadır. Eti Maden, yurt içi bor taleplerinin tamamını karşılamaktadır. Türkiye ekonomisinin uluslararası alanda prestijli bir konuma erişmesine yardımcı olan Eti Maden, 2016 yılında Türkiye’nin En Büyük 1000 İhracatçı Firma sıralamasında 15., en çok ülkeye ihracat yapan firma sıralamasında ise 90 firma arasında 14. sırada yer almaktadır.

  Yazı kaynağı : www.etimaden.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap