Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türk telekom internet kırmızı yanıyor

  1 ziyaretçi

  türk telekom internet kırmızı yanıyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Fiber İnternet Kırmızı Alarm Işığı Neden Yanar?

  Fiber İnternet Kırmızı Alarm Işığı Neden Yanar?

  Çoğu elektrikli cihazda olduğu gibi internet erişiminizi sağlayan modeminizde de bir dizi LED ışık bulunur. Bu ışıklar ve yanıp sönme halleri, bağlantınızın ve modeminizin çalışma durumunu gösterir. Üretici firmaya göre değişiklik gösterse de çoğu modemde aynı LED ışık serisi bulunur. Peki bu ışıklar ne anlama gelir?

  Modem Üzerinde Bulunan Işıklar ve Anlamları Nelerdir?

  Eğer modeminiz ve internet bağlantınız sorunsuz olarak çalışıyorsa bu ışıklar sabit bir şekilde yeşil veya beyaz olarak yanar. Işık kırmızı olarak yanıyor, yanıp sönüyor veya hiç yanmıyorsa bu bir sorun olduğunun göstergesidir.
  Modeminizin internet ışığının kırmızı olarak yanmasının olası sebeplerini ve nasıl çözümler bulabileceğinizi inceleyelim.

  Fiber İnternet Kırmızı Işık Yanması Ne Anlama Gelir? Sebepleri Nelerdir?

  İnternet ışığının kırmızı yanması modeminizin internet servis sağlayıcınızdan IP adresi ya da internet servisi almadığı anlamına gelir. Bu durum birden fazla sebepten kaynaklanabilir.

      1. Modeminizde çeşitli sebeplerden kaynaklanan temassızlık olabilir. Eskimiş, hasar görmüş ya da çok ısınmış durumdaysa kırmızı ışık uyarısıyla hata olduğunu gösterir.

      2. Modeminize bağlı olan kablolarda olası temassızlık, aşınma veya kopma olmasıdır. Böyle bir durumda internet bağlantınız kesilebilir ve modeminizin İnternet ışığı kırmızı yanar. Ayrıca eğer kablolarınız yanlış portlara (girişlere) takılı ise modem ışıkları kırmızı yanar ve internet bağlantısı sağlanamaz.

      3. Altyapı ve arıza çalışmaları bir diğer unsurdur. İnternet sağlayıcınız altyapı iyileştirme çalışmaları yaptığı zamanlarda geçici olarak internet bağlantılarını devre dışı kalabilir. Benzer şekilde beklenmedik bir bağlantı sorununu çözebilmek için yapılan altyapı tamir ve bakım süreçleri de internet bağlantınızın kesilmesine ve modeminizin ışığının kırmızı olarak yanmasına neden olabilir.

      4. İnternet faturanızın ödenip ödenmediği konusu da internet bağlantınızda yaşanabilecek aksaklıkları işaret ediyor olabilir. Fatura zamanında ödenmediği takdirde, internet servis sağlayıcınız internet erişiminizi kısıtlayabilir, bu nedenle de modeminizin İnternet ışığı kırmızı yanar ve internet erişimi sağlayamazsınız.

  Fiber İnternet Kırmızı Işık Sorunları Nasıl Çözülür?

      1. Modemin eskimiş, yıpranmış ya da zarar görmüş olması internet bağlantısını etkileyecek boyutlarda olabilir. Bu durumda fiber internetin kırmızı ışığı yanar ve bir hata olduğu sinyalini verir. Modeminizin doğru çalıştığından emin olduktan sonra sorunun başka sebeplerden kaynaklandığı düşünülebilir.

      2. Kabloların aşınması, olası temassızlık veya yanlış portlara takılması durumlarında ise öncelik temassızlığı gidermek ve doğru portlara takılı olup olmadığını kontrol etmektir. Kablo bağlantılarınızı doğru şekilde yaptıktan sonra, hala kırmızı ışık yanıyorsa, modeminize giden kablolarda bir kopma veya aşınma olabilir. Kablolar yenilendiğinde, bağlantınız düzelecek ve modeminizde kırmızı ışık yanmayacaktır.

      3. Altyapı çalışmalarından ötürü yaşanan internet sorunlarında, yapabileceğiniz en önemli şey, internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini aramaktır. Müşteri destek hattı size devam eden ve planlanan altyapı çalışmalarına dair bilgi verir. Çoğu zaman, devam eden çalışmaların hangi gün ve saatte biteceğini de öğrenmeniz mümkündür.

      4. Faturanın ödenmemesinden kaynaklı durum, faturanızı ödedikten sonra çözülse de bir daha yaşanmaması için otomatik ödeme talimatı vermeniz doğru bir karar olabilir. İnternet servis sağlayıcınızın internet sitesinden, mobil uygulamasından veya müşteri hizmetlerini arayarak fatura durum bilgilerinizi kontrol edebilir ve otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

  Fiber İnternet Kırmızı Işık Sorunu Çözülmüyorsa Ne Yapılmalı?

  Sorunun kaynağını belirledikten sonra ya da ne olduğunu anlayamadıysanız her ihtimale karşı aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

      1. Birincisi modeminizin arkasında bulunan Reset tuşuna basılı tutarak cihazınızı sıfırlamak (hard reset) ve sonrasında modem IP bilgileri ile tekrar kurulum yapmak. Bu IP numarası modeminizin arkasında veya altında yazar ve genellikle 192.168.1.1’dir. Kullanıcı giriş bilgilerinizi de internet servis sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz. Sonrasında bu adresten modem arayüzüne giriş yapıp kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

      2. İkinci adımda ise eğer kırmızı ışık sorunu hala devam ediyorsa internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak arıza kaydı oluşturabilir ve teknik destek alabilirsiniz. Gerekli durumlarda adresinize gönderilen teknik ekipler kontrollerini sağlayıp, kırmızı ışık sorununuzu çözerler.

  TurkNet olarak fiber internet kullanıcılarımıza yaşayabilecekleri olumsuzluklara karşı her zaman destek sağlıyoruz. Türkiye’nin her yerinden 0850 288 10 10 no’lu telefondan destek ekibimiz 7 / 24 fiber internet kullanıcılarımızın taleplerini cevaplıyor. Siz de TurkNet hizmet kalitesi ile yüksek performansta fiber internet kullanmak için altyapı sorgulama işlemi gerçekleştirebilir ve internet abonelik başvuru sürecini kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turk.net

  Modem İnternet Işığının Kırmızı Yanması Ne Anlama Gelir?

  Ev ve ofis ortamlarının vazgeçilmezlerinden biri haline gelen modemler, markası ve modeli ne olursa olsun ön yüzeyinde belli ışıkların yandığı cihazlardır. İnternet bağlantısı için gerekli verileri sağlayan bu cihazlarda yeşil renkte yanarak interneti sorunsuz aldığınızı gösteren bir ışık yer alır. Modem internet ışığı olarak adlandırılan bu yeşil ışık bazı durumlarda yanıp sönebilir bazen de tamamen kırmızı bir ışığa dönüşür. İşte böyle bir durumla karşılaştığınızda yani modem internet ışığı kırmızı yanıyor ise maalesef internete bağlanamıyorsunuz demektir.

  Yeşil yanması gerekirken kırmızı olan modem internet ışığı, modeminizin internet sağlayıcı firmadan IP adresi alamaması olarak tanımlanır. Gerekli IP bağlantısı sağlanamadığı için var olan interneti kullanamazsınız. Böyle durumlarda modem üzerinde yapabileceğiniz bazı işlemler bulunur. Bunlara rağmen yine internet bağlantısı sağlanamıyorsa hemen yetkili servise ulaşılabilir.

  Modem İnternet Işığı Neden Kırmızı Yanar?

  Modem ön yüzünde yer alan gösterge ışıkları kullanılmakta olan modemin çalışıp çalışmadığına dair bazı ipuçlarını size verebilir. Özellikle de çoğu kullanıcının dönem dönem sorun yaşadığı modem internet ışığı her koşulda sabit bir yeşil halinde yanar. Modemin internete bağlanma aşamasında bu yeşil ışık ara sıra yanıp sönerek yeşile tamamen döner. Bu durum son derece normaldir ki keza bu esnada modeminiz internet sağlayıcısının IP’sine bağlanmaya çalışıyordur. Lakin 2 dakikadan fazla bir süredir modem internet ışığı kırmızı yanıyor ve beklemenize rağmen yeşile dönüşmüyorsa internet bağlantınızda bir sorun olma olasılığı yüksektir. Böyle durumlarda en sık rastlanan sorunlar genellikle şunladır:

  Bulunduğunuz bölgede altyapıya ilişkin bir arıza oluşmuş olabilir. (Altyapı arızaları çok ciddi problemler olmadığı sürece hemen internet sağlayıcıları tarafından düzeltilerek eski haline döndürülür.)

  Modeminiz çeşitli sebepler internet sağlayıcınızdan IP alamayabilir ve genellikle sebebi modem cihazında meydana gelen arızalardır.

  Modeme ve duvara takılı halde bulunan kablolarda olası bir gevşeme, oynama gibi durumlar oluşmuş olabilir.

  Ödemesi unutulmuş internet faturalarına istinaden internet sağlayıcısı tarafından internet kullanımınız durdurulmuş olabilir.

  Modem İnternet Işığı Kırmızı Yanıyorsa Ne Yapmak Gerekir?

  Modem internet ışığı uzun süredir kırmızı yanıyorsa ilk olarak yapmanız gereken şey son gelen faturanızı ödeyip ödemediğinizi kontrol etmektir. Keza genellikle kredi kartlarına otomatik ödeme talimatı verilen bu tarz faturalar bazen ödenmeyebiliyor. Dikkatinizden kaçtıysa ve bilgilendirme mesajlarını gözden kaçırdıysanız ilk ihtimal olarak bunu değerlendirebilirsiniz. İnternet sağlayıcıları arasında farklı miktarlarda uygulanan açma – kapama bedeliyle birlikte faturanızı ödediğinizde internetiniz aktif edilir.

  Modem üzerinde yer alan kablolar bazen farklı sebeplerle gevşeyebilir. Bu gevşeyen ya da yerinden çıkan kablolar nedeniyle de internet ışığınız kırmızı yanabilir. Modemin üzerinde yer alan ve duvardan gelmekte olan kabloyu yerinden çıkarıp yeniden takın. Eğer sorun bu kısımda ise bir süre sonra kırmızı ışık yeşile dönecektir.

  Modem üzerinde farklı bir sorun oluşmuş olması ihtimaline karşı, internet ışığınız yaptığınız işlemlere rağmen bir türlü yeşile dönmüyorsa resetleme yapmanız gerekebilir. Sonrasında kurulum gerekeceği için bu işlemden anlamıyorsanız yapmamız daha faydalı olacaktır.

  Tüm bu saydığımız olası durumlara ve yaptıklarınıza rağmen modeminizin internet ışığı hala yeşile dönmüyorsa internet sağlayıcınızla görüşmeniz gerekir. Yaşadığınız bölgede olası bir alt yapı ya da güncelleme çalışmasına bağlı olarak internet kesintisi olabilir. Bu durumları internet sağlayıcınızın müşteri destek hattından öğrenebilirsiniz. Eğer bölgenizde bir çalışma varsa son durumu size bildireceklerdir. Lakin bölgenizde bir çalışma yoksa modeminizde teknik bir sorun olduğu anlamına gelir. Teknik sorunlar için evinize ekip gönderilerek modem incelemesi yapılır. Sorunun dönem kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız bizlere müşteri destek numaralarından, WhatsApp iletişim numaramızdan ya da online işlemler üzerinden 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.milleni.com.tr

  Türk Telekom Kırmızı Şikayetleri - Şikayetvar

  Modem internet ışığı kırmızı yanıyor ne yapmalıyım?

  Modem internet ışığı kırmızı yanıyor ne yapmalıyım?

  Modeminizdeki internet ışığı kırmızı yanıyorsa internet hattınızda bağlantı problemi yaşanıyor demektir. Sizden kaynaklı değil internetinizin kendisinden kaynaklıdır.

  Modem internet ışığı kırmızı yanıyor ne yapayım?

  Bu sorun için öncelikle modeminize bağlanan internet kablolarını kontrol edin. Duvara bağlanan kablo yerinden oynamış olabilir, onu çıkarıp tekrar takın. Aynı şekilde duvardan gelen kablonun modeme bağlanan kısmı da yerinden oynamış olabilir. Modeme bağlanan kabloyu da çıkarıp tekrar takın ve internetinizin olup olmadığını kontrol edin.

  Eğer internet ışığı hala kırmızı yanıyorsa bu durumda internet servis sağlayıcınızla görüşmeniz en mantıklısı olur. Aşağıda internet servis sağlayıcılarının müşteri hizmetlerinin iletişim numaralarını paylaştım. Arayıp arıza kaydı bırakın.

  İnternet servis sağlayıcınızla görüşüp bir şekilde arıza kaydı bırakmalısınız.

  Şunu da söylemek istiyorum yaşadığınız sorun geçici olabilir. Örneğin bulunduğunuz yerde bi altyapı çalışması vardır ve kısa süreliğine internet bağlantınızda kopma yaşanıyor olabilir. Mesela geçen hafta gece saat 02-03 gibi benim de modemimde internet ışığı kırmızı yanıyordu ve internetim gitmişti. Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradığımda bana bulunduğum yerde çalışma yapıldığını söylediler, internet problemim de kısa sürdü zaten 1 saat sonra geri geldi.

  Yazı kaynağı : uzmanim.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap