Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türk lirasının değerli olduğu ülkeler 2021

  1 ziyaretçi

  türk lirasının değerli olduğu ülkeler 2021 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

  Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

  Gezi tutkunları her yıl yurtdışı seyahatine giderken döviz bürolarında verdikleri para ve aldıkları para arasındaki farka bakarak şaşkınlık içinde kalıyor ama bu şaşkınlığı ortadan kaldıran Türk parasının değerli olduğu ülkeler de mevcut. Özelikle Euro, dolar, sterlin gibi para birimleriyle Türk lirası arasındaki uçurumun git gide büyümesi seyahat tutkunlarını Türk lirasının değerli olduğu ülkelere yönlendirdi. 10 Euro’nun bile Türk lirası karşılığı yüksek rakamlar olunca hepimiz 50 liranın bir tomar para ettiği ülkeleri merak eder hale geldik. Amerika kıtasından Avrupa’ya, Asya kıtasından Afrika’ya kadar tüm kıtalarda Türk lirasının değerli olduğu ülkeler mevcut. İşte Türk lirasının değerli olduğu ülkeler;

  Ukrayna

  Avrupa kıtasında yer almasına rağmen kimlik kartımızla, vize ve pasaportumuz olmadan gidebileceğimiz ülkelerin başında Ukrayna geliyor. 2020 yılında 1 Türk lirası 3,9 Ukrayna Grivnasına eşit. Ucuz uçak bileti bulmanın da mümkün olduğu Ukrayna, eğlenceli gece hayatı, tarihi güzellikleri Unesco Dünya Mirası Listesine giren tarihi eserleri, kendine özgü içkileriyle mutlaka görmeniz gereken ülkeler arasında yerini alıyor. 

  Tayland

  Türk parasının değerli olduğu ülkeler arasında en güzeli hangisi desek Tayland doğal güzellikleriyle bir adım öne geçebilir. Budist tapınakları, kendine özgü mimarisi ve baharatlı yemekleri, plajları, spa ve masaj merkezleri, eğlenceli clubleriyle mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biri. 2020 yılı itibariyle 1 Türk lirası 4,55 Tayland Bahtı ile karşılık buluyor.

  Çek Cumhuriyeti

  Romantik ülkeler listesinin ilk 10’unda kesin yer alacak ülkelerden birisi olan Çek Cumhuriyeti Prag şehriyle ünlü.  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Prag tam bir Orta Avrupa şehri diyebiliriz. Gotik mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz ülkede doyasına gezerek sokak aralarında kesinlikle kaybolmalısınız. Oldukça küçük olan bu şehirde muhteşem cafeler, restoranlar bulunuyor. Para birimi ise bizim Türk lirasına göre oldukça düşük kurlu seyrediyor. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 3,57 Çek korunasına denk geliyor. Ancak buranın pahalı bir şehir olduğunu söylememizde fayda var.

  Sırbistan 

  Son yıllarda Türklerin yurt dışı seyahati için sıklıkla tercih ettikleri Sırbistan, hiç yabancılık çekmeyeceğiniz coğrafyalardan bir tanesi. Başkent Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor ve şehrin en güzel noktalarını nehir manzaralı destinasyonlar belirliyor. Sırbistan’ın en büyük kenti olan Belgrad renkli gece hayatı, tarihi eserleri, savaştan kalma izleri ve coğrafi güzellikleri ile mutlaka görmeniz gereken şehirler arasında yer alıyor. 2020 yılı itibariyle 1 Türk Lirası 15,28 Sırp Dinarına eşit sayılıyor. Oldukça ucuz olan şehirde keyif dolu bir tatil yapabilmeniz mümkün. 

  Gürcistan 

  Karadeniz kıyılarında yer alan Gürcistan’a sadece kimlik kartınızla vize ve pasaportunuz olmadan seyahat etmeniz mümkün. Türkiye’nin sınır komşusu olan ülkede yaşam oldukça uygun fiyatlı. Turizm açısından son yıllarda ön plana çıkan ülkede özellikle casino eğlence mekanları dikkat çekiyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle de öne çıkan Gürcistan’ın para birimi ise Gürcistan larisi’dir. Bugün itibariyle 1 Türk lirasının Gürcistan larisi karşılığı 0,24 GLR’dir.

  Arjantin

  Güney Amerika’nın en gözde ülkelerinden biri olan Arjantin, doğal güzellikleri ve eğlenceli tango geceleriyle turistlerin en gözde ülkelerinden biri. Ülkemize uzak olan Arjantin’e gitmek için uçak bileti fiyatları konusunda çok da şanslı değiliz ancak Arjantin’in ucuz bir ülke olduğunu ve Türk parasının oldukça değerli olduğunu hatırlatmak isteriz. Arjantin tangosu öğrenmek istiyorsanız Türk lirasının değerli olduğu Arjantin’i tercih ederek dünyaca ünlü dansı ana vatanında öğrenebilirsiniz. Bugün 1 Türk lirası 10,28 Arjantin pesosuna denk geliyor.

  Rusya

  Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz Rusya, her mevsim görmeye değer manzaraları ve Moskova’da yer alan Kızıl Meydanı ve eğlence hayatı ile ön planda olan bir ülke. Özellikle kış aylarında kar festivalleriyle bir şölen ülkesine dönen Rusya’da görebileceğiniz tarihi eserler arasında Puşkin Müzesi, Lenin mozolesi, Kremlin Sarayı ve sayısız müzesi bulunuyor. Türk parasının oldukça değerli olduğu ülkede 10,29 Rus rublesi 1 Türk lirasına eşit sayılıyor.

  Hindistan

  Başlı başına kendine özgü ve muhteşem bir coğrafya olan Hindistan, tapınakları ve yemek kültürüyle mutlaka keşfetmeniz gereken rotalardan. Bu ülkede o kadar çok keşfetmeniz gereken yer var ki aylarca seyahat etseniz bile bitiremeyebilirsiniz. Binlerce tanrılı bu ülkede 1 Türk lirası karşılığı 11,02 Hint rupisi.

  Makedonya

  Yeme, içme, konaklama ve ulaşım ücretlerinin oldukça ucuz olduğu Makedonya’ya gitmek için vize almanıza gerek yok! Uygun fiyatlı yurt dışı tatil planınızı Büyük İskender’in ülkesinde yapabilirsiniz. En önemli ve güzel şehirleri arasında Ohrid ve Üsküp yer alıyor. Manastırlarıyla ünlü Bitola şehrini de ziyaret etmeden Makedonya’dan ayrılmayın! Türk lirasının değerli olduğu bu ülkede 1 TL karşılığı  yaklaşık 10 Makedon Dinarı yapıyor. Balkan ülkelerini baştan başa keşfetmen için Balkan turları sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

  Endonezya 

  Türkiye’ye oldukça uzak olan bu ülkenin muhteşem bir doğası, gezilecek pek çok yeri ve şahane plajları var. 1 TL’nin bile çok değerli olduğu bu ülkede çok uygun fiyata oldukça konforlu bir tatil yapabilirsiniz ancak uçak bileti için önceden araştırma yapmayı ihmal etmeyin!

  Vietnam

  Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bu güzel ülke, doğanın en gizli hazinelerini barındırıyor. Savaştan kalma izleri hiç yok etmeyen bu ülkede Vietnam askerlerinin saklandığı tünel ve dehlizler, kullandıkları savaş aletleri ve silahlar hepsi hala cephe alanında sergileniyor. Ayrıca Vietnam’da en ünlü spor giyim markalarının ürünlerini çok uygun fiyata satın alabiliriz. Türk lirasının gerçek anlamda bir tomar para ettiği ülkede 1 TL karşılığı 3382,60 Vietnam dongu. 
   

  Not: Verilen tüm bilgiler 2020 yılı için geçerlidir.

  Yazı kaynağı : www.tatilsepeti.com

  Türk Lirası’nın değerli olduğu 10 ülke

  Yurt dışı seyahati, döviz kurları nedeniyle pahalı bir hobi gibi düşünülüyor fakat Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelerde keyifli bir tatil geçirmek mümkün.

  Gezi tutkunları her yurtdışı seyahatine giderken döviz bürolarında verdikleri para karşılığında aldıkları parayı gördüğünde şaşkınlık içinde kalıyor. Fakat döviz bürolarına giderken yüzünüzü gülümsetecek, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler de mevcut.

  Kur farkı gezginlerin kâbusu. Bu fark ulaşımdan konaklamaya kadar bütün rotayı değiştirebiliyor. Bu masrafları düşününce iki seçenek kalıyor geriye ya bütçemizi zorlayacağız ya da evimizde oturacağız. Kulağa biraz tatsız geliyor değil mi? Ama bunun da bir çözümü var.

  Türk Lirasının değerli olduğu ülkeleri tercih eden gezginler bütçe derdi olmadan gezmenin tadını çıkarıyor. Siz de Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelere seyahat ederek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Hem gezmek hem de kâra geçmek fena fikir değil. Türk Lirasının değerli olduğu ülkelerin hangileri olduğunu sizin için derledik.

  10- Sırbistan

  Son yıllarda Türklerin sıklıkça tercih ettiği Sırbistan; Başkent, Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor. 

  Sırbistan’ın en büyük kenti olan Belgrad; tarihi eserleri, savaştan kalma izleri ve coğrafi güzellikleriyle mutlaka görülmeye değer şehirlerden bir tanesi. 

  2021 yılı itibariyle 1 Türk Lirası,11,48 Sırp Dinarına eşittir.

  9- Arjantin

  Güney Amerika’nın en gözde ülkelerinden olan Arjantin, doğal güzellikleriyle ve eğlenceli tango danslarıyla en gözde ülkelerden biri.

  Ülkemize uzak olan Arjantin’e gitmek için bilet konusunda şanslı olduğumuz söylenemez ancak Arjantin’nin ucuz bir ülke olduğu ve Türk parasının da oldukça değerli olduğunu duyduktan sonra değerlendirilebilir. 

  1 Türk Lirası,11,10 Arjantin Pesosu’na denk geliyor.

  8- Rusya

  Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz Rusya, her mevsim görmeye değer manzaraları ile ön planda olan bir ülke. Özellikle kış aylarında kar festivalleriyle tam bir şölen ülkesi olan Rusya’da Puşkin Müzesi, Lenin Mozolesi, Kremlin Sarayı ve sayısız müze bulunuyor. 

  Mevcut konumu Türkiye’ye yakın olması ve Türk Lirasının oldukça değerli olduğu bu ülkede; 

  1 Türk Lirası, 8,64 Rus Rublesine denk geliyor.

  7- Hindistan

  Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Hindistan hem gizemin hem de gastronominin bir numaralı adresi olabilir. Tapınakları, yemek kültürü ve değişik inançları ile mutlaka keşfetmeniz gereken rotalardan. O kadar çok keşfedilmesi gereken yerler var ki, aylarca seyahat edilse bile bitmeyebilir. Dünyanın en eski geleneklerine ve dinlerine sahip Hindistan’ı gezmek isterseniz bütçeyi çok kafanıza takmayın deriz; çünkü 1 TL’yi onla çarptığınızda hesap yapmaya ihtiyacınızın olmadığını fark edeceksiniz.

  1 Türk Lirası, 8,63 Hindistan Rupisi değerinde.

  6- Makedonya

  Yeme, içme, konaklama ve ulaşım ücretlerinin oldukça ucuz olduğu Makedonya’ya gitmek için vize şartı gerekmiyor. 

  Uygun fiyatlı yurtdışı tatil planınızı Büyük İskender’in ülkesine yapabilirsiniz. En önemli ve en güzel şehirleri arasında Ohrid ve Üsküp yer alıyor. 

  1 Türk Lirası, 6,02 Makedonya Dinarı yapıyor.

  5- Endonezya

  Adalar topluluğu Endonezya, Bali gibi önemli turistik yerlere de sahip. Üstelik bu ülkede yeme, içme ve alışveriş konusunda şanslısınız. Türk Lirası’nı ülkenin para birimine çevirdiğinizde önemli oranda avantaj elde edebiliyorsunuz. Üstelik Endonezya Türk vatandaşlarından kısa süreli turistik seyahatler için vize istemiyor. 

  1 Türk Llirası ,1.679,28 Endonezya Rupisi değerinde. 

  4- Tayland

  Türk parasının değerli olduğu ülkeler arasında en güzeli hangisi desek Tayland doğal güzellikleriyle bir adım öne geçebilir. Budist tapınakları, kendine özgü mimarisi ve baharatlı yemekleri, plajları, spa ve masaj merkezleri, eğlenceli clubleriyle mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biri.

  1 Türk Lirası, 3,78 Tayland Bahtı ile karşılık buluyor.

  3- Ukrayna

  Avrupa kıtasında yer almasında rağmen kimlik kartınızla, vize ve pasaportsuz seyahat edebileceğiniz ülkelerin başında Ukrayna geliyor.

  Ucuz uçak bileti bulmanın da mümkün olduğu Ukrayna, Unesco Dünya Mirası Listesine giren tarihi eserleri ve kendine özgü tatlarıyla mutlaka görmeniz gereken bir ülke. 

  1 Türk Lirası, 3,16 Ukrayna Grivnasına eşit. 

  2- Vietnam

  Amerikan filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz bu güzel ülke, savaştan kalma izleri korumaya devam ediyor. Eğer bir gün Vietnam’a seyahat ederseniz çok ünlü spor giyim markalarını çok daha uygun fiyata alabilirsiniz. 

  1 Türk Lirası 2.664,18 Vietnam Dongudeğerinde. 

  1- Çek Cumhuriyeti

  Romantik ülkeler listesinin ilk 10’unda kesin yer alacak ülkelerden birisi olan Çek Cumhuriyeti Prag şehriyle ünlü.  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Prag tam bir Orta Avrupa şehri diyebiliriz. Gotik mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz ülkede doyasına gezerek sokak aralarında kesinlikle kaybolmalısınız. Oldukça küçük olan bu şehirde muhteşem cafeler, restoranlar bulunuyor. Para birimi ise bizim Türk lirasına göre oldukça düşük kurlu seyrediyor. Ancak buranın pahalı bir şehir olduğunu söylememizde fayda var.

  1 Türk Lirası, 2,51 Çek Korunasına eşit.

  Yazı kaynağı : www.finansveticaret.com

  TL'nin Değerli Olduğu Ülkeler 2021 Rehberi - Dijitolog

  Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

  Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

  Son dönemlerde neredeyse hepimizin hemfikir olduğu bir konu var: Ucuz yurt dışı tatili yapmak iyiden iyiye ulaşılamaz bir hayal haline gelmeye başladı. Dolar 8,5 TL’yi, euro ise 10 lirayı zorlarken daha önceleri sık sık seyahat planlarımıza dahil ettiğimiz Avrupa ülkelerini artık yalnızca uzaktan seyredebiliyoruz. En basit yurt dışı tatil planında bile her bir harcamayı 8’le ya da 10’la çarpmak zorunda kalmak dünyamızın giderek küçülmesine neden oluyor. Peki tüm bu umutsuzluk içerisinde ucuz yurt dışı tatili fikrinden tamamen vazgeçmek zorunda mıyız? Türk lirasının değerli olduğu ülkeler bulabilmek bu kadar mı zor? Cevabımız hayır!

  2021 yılı itibarıyla halen birkaç ülkede Türk lirası değerini koruyor. Ucuz yurt dışı tatili yapmak isteyenlerin radarına giren bu destinasyonları sizin için inceledik. İşte Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesi ve yurt dışı tatil önerileri…

  2021 Yılında Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

  Ukrayna

  türk lirasının değerli olduğu ülkeler Ukrayna Kiev

  1 Türk Lirası = 3,34 Ukrayna Grivnası (Mayıs 2021)

  Rus ve Ukraynalı turistlerin yaz turizmi için sık sık ülkemizi tercih etmesine oldukça alışkınız. Ancak son dönemlerde bu durum yavaş yavaş karşılıklı bir hal almaya başladı. Ukrayna’da kullanılan para birimi olan Ukrayna grivnasının yalnızca 0,30 TL’ye denk geliyor olmasının yanında bu ülkenin sıklıkla yurt dışı tatil planlarında kendine yer bulmasının başka bir nedeni daha var: Ukrayna Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor!

  Ukrayna yalnızca vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında yer almakla kalmıyor, yeni çipli kimlik kartına sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ukrayna’ya pasaporta dahi gerek duymadan seyahat edebiliyor. 

  Ukrayna’da Nereye Gidilir?

  “Her şey harika fakat Ukrayna soğuk memleket!” diyorsanız bir daha düşünmenizi isteriz. Evet, Ukrayna iklimi itibarıyla yıl boyunca pek çok dönemi oldukça soğuk hava koşulları altında geçiriyor. Ancak Ukrayna’da yaz turizmi için ideal bir destinasyon da mevcut. Karadeniz’in kuzeyinde yer alan ve oldukça önemli bir liman kenti olan Odessa, yaz turizmi için Ukrayna’yı tercih edecek gezginlere harika bir seçenek sunuyor. Ayrıca Ukrayna’nın başkenti Kiev de hem keyifli hem de ucuz bir yurt dışı tatili seçeneği olabilir. Tarihi ve kültürüyle öne çıkan Lviv ve Kharkiv kentlerini de unutmamak lazım. Kısacası Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında Ukrayna, hem ülkemize yakınlığı hem de vize talep etmemesi nedeniyle ideal bir destinasyon.

  Sırbistan

  türk lirasının değerli olduğu ülkeler Sırbistan Belgrad

  Fotoğraf: Djordje Jovanovic

  1 Türk Lirası = 11,73 Sırp Dinarı (Mayıs 2021)

  Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında bir diğer vizesiz seçenek de Sırbistan. Üstelik bu ülke de tıpkı Ukrayna gibi ülkemize oldukça yakın konumda. Çeşitli hava yolu şirketlerinin düzenlediği uçuşlarla Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a yaklaşık 1 saat 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

  2021 yılının mayıs ayı itibarıyla 1 Sırp dinarı, yalnızca 0,085 Türk lirasına tekabül ediyor. Tabii ülkedeki enflasyonu da göz önünde bulundurmak gerekli ancak yine de pek çok Avrupa ülkesine göre Sırbistan, ucuz yurt dışı tatili yapmak isteyenler için harika bir seçenek.

  Sırbistan’da Nereye Gidilir?

  Sırbistan denince akla tabii ki Doğu Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Belgrad geliyor. Başkent Belgrad, tarihi açıdan oldukça önemli bir kent olmasının yanında turistik bakımdan da oldukça zengin bir destinasyon. Eğlenceli gece hayatıyla öne çıkan ve Yugoslav mimarisinin en özel örneklerine rastlayabileceğiniz başkent Belgrad, hem eğlenceli hem de ucuz tatil yapmak isteyenlerin odak noktası konumunda.

  Arjantin

  türk lirasının değerli olduğu ülkeler Arjantin Buenos Aires

  1 Türk Lirası = 11,29 Arjantin Pezosu (Mayıs 2021)

  “Ben biraz uzaklaşmak istiyorum!” diyenlerdenseniz sizi Güney Amerika’ya doğru bir yolculuğa çıkaralım. 2021 yılında Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında biraz uzak fakat bir o kadar iddialı bir destinasyon olan Arjantin’de 1 Arjantin pezosu yalnızca 0,089 Türk lirasına tekabül ediyor. Enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler gibi sıralamalarda en büyük rakibimiz olan Arjantin de tıpkı bizim gibi değersiz para birimi sorunuyla karşı karşıya. O halde bu ilgi çekici Güney Amerika ülkesine bir seyahat gerçekleştirip “değersiz para birimi olan ülkeler dertleşmesi” yapmaya var mısınız?

  Arjantin’de Nereye Gidilir?

  Tangonun ana vatanı, Latin ülkesi Arjantin’de en popüler destinasyon doğal olarak başkent Buenos Aires. Tipik bir Güney Amerika ülkesi olan Arjantin, bölgenin kültürel yapısını tam anlamıyla yansıtacak şekilde yılın her döneminde hareketli ve oldukça eğlenceli. Buenos Aires kumsallarında harika vakitler geçirmek, Arjantin mutfağının benzersiz lezzetlerini tatmak ve bölgedeki eğlence merkezlerinde büyüleyici tango gösterilerini deneyimlemek istiyorsanız rotanızı Arjantin’e çevirebilirsiniz. 

  Filipinler

  egzotik tatil filipinler

  1 Türk Lirası = 5,77 Filipin Pesosu (Mayıs 2021)

  Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında biraz daha egzotik bir tatil arayanlar için de bir seçenek var. Ada ülkesi Filipinler’de 1 Filipin pesosu, 0,17 Türk lirası değerinde. Üstelik ülke, maliyetler bakımından da oldukça uygun fiyatlar sunan yurt dışı destinasyonlardan bir tanesi. Tabii uçak biletini saymazsak… 

  Filipinler’de Nereye Gidilir?

  Bir Güney Doğu Asya ülkesi olan Filipinler de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında. Pasifik Okyanusu üzerinde konumlanan adalar ülkesinin en gözde destinasyonlarının başında ise başkent Manila geliyor. Ayrıca ülkede gece hayatı ve büyüleyici kumsallarıyla meşhur El-Nido, Boracay veya Coron Adası gibi bölgeler de oldukça popüler. 

  Moldova

  Türk lirasının gücüyle gezilebilecek ülkeler Moldova

  Fotoğraf: Maria Lupan

  1 Türk Lirası = 2,16 Moldova Leyi

  TL’nin değerli olduğu ülkeler arayışında son durağımız bize görece yakın fakat küçük bir ülke. Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Moldova’da 1 Moldova Leyi, 0,46 Türk lirasına tekabül ediyor. Listemizdeki diğer ülkelere göre bu oran daha düşük gibi görünse de aslında Moldova ucuz yurt dışı tatili için oldukça ideal bir destinasyon. Çünkü ülkede Türk lirasının değerli olmasının yanında hayat pahalılığı da oldukça düşük seviyelerde.

  Moldova’da Nereye Gidilir?

  Moldova, ülke olarak Konya şehrinden bile küçük bir alana yayılıyor. Hal böyle olunca bölgede tercih edilebilecek destinasyon sayısı da oldukça sınırlı. Ülkenin en önemli merkezi aynı zamanda Moldova’nın başkenti de olan Kişinev. Doğu Avrupa’nın yemyeşil atmosferi içerisinde hem biraz tarihi yapıları görmek hem de oldukça huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız rotanızı Kişinev’e çevirebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.plumemag.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap