Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türk lirasının değerli olduğu ülkeler

  1 ziyaretçi

  türk lirasının değerli olduğu ülkeler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Türk Lirası’nın değerli olduğu 10 ülke

  Yurt dışı seyahati, döviz kurları nedeniyle pahalı bir hobi gibi düşünülüyor fakat Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelerde keyifli bir tatil geçirmek mümkün.

  Gezi tutkunları her yurtdışı seyahatine giderken döviz bürolarında verdikleri para karşılığında aldıkları parayı gördüğünde şaşkınlık içinde kalıyor. Fakat döviz bürolarına giderken yüzünüzü gülümsetecek, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler de mevcut.

  Kur farkı gezginlerin kâbusu. Bu fark ulaşımdan konaklamaya kadar bütün rotayı değiştirebiliyor. Bu masrafları düşününce iki seçenek kalıyor geriye ya bütçemizi zorlayacağız ya da evimizde oturacağız. Kulağa biraz tatsız geliyor değil mi? Ama bunun da bir çözümü var.

  Türk Lirasının değerli olduğu ülkeleri tercih eden gezginler bütçe derdi olmadan gezmenin tadını çıkarıyor. Siz de Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkelere seyahat ederek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Hem gezmek hem de kâra geçmek fena fikir değil. Türk Lirasının değerli olduğu ülkelerin hangileri olduğunu sizin için derledik.

  10- Sırbistan

  Son yıllarda Türklerin sıklıkça tercih ettiği Sırbistan; Başkent, Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor. 

  Sırbistan’ın en büyük kenti olan Belgrad; tarihi eserleri, savaştan kalma izleri ve coğrafi güzellikleriyle mutlaka görülmeye değer şehirlerden bir tanesi. 

  2021 yılı itibariyle 1 Türk Lirası,11,48 Sırp Dinarına eşittir.

  9- Arjantin

  Güney Amerika’nın en gözde ülkelerinden olan Arjantin, doğal güzellikleriyle ve eğlenceli tango danslarıyla en gözde ülkelerden biri.

  Ülkemize uzak olan Arjantin’e gitmek için bilet konusunda şanslı olduğumuz söylenemez ancak Arjantin’nin ucuz bir ülke olduğu ve Türk parasının da oldukça değerli olduğunu duyduktan sonra değerlendirilebilir. 

  1 Türk Lirası,11,10 Arjantin Pesosu’na denk geliyor.

  8- Rusya

  Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz Rusya, her mevsim görmeye değer manzaraları ile ön planda olan bir ülke. Özellikle kış aylarında kar festivalleriyle tam bir şölen ülkesi olan Rusya’da Puşkin Müzesi, Lenin Mozolesi, Kremlin Sarayı ve sayısız müze bulunuyor. 

  Mevcut konumu Türkiye’ye yakın olması ve Türk Lirasının oldukça değerli olduğu bu ülkede; 

  1 Türk Lirası, 8,64 Rus Rublesine denk geliyor.

  7- Hindistan

  Dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Hindistan hem gizemin hem de gastronominin bir numaralı adresi olabilir. Tapınakları, yemek kültürü ve değişik inançları ile mutlaka keşfetmeniz gereken rotalardan. O kadar çok keşfedilmesi gereken yerler var ki, aylarca seyahat edilse bile bitmeyebilir. Dünyanın en eski geleneklerine ve dinlerine sahip Hindistan’ı gezmek isterseniz bütçeyi çok kafanıza takmayın deriz; çünkü 1 TL’yi onla çarptığınızda hesap yapmaya ihtiyacınızın olmadığını fark edeceksiniz.

  1 Türk Lirası, 8,63 Hindistan Rupisi değerinde.

  6- Makedonya

  Yeme, içme, konaklama ve ulaşım ücretlerinin oldukça ucuz olduğu Makedonya’ya gitmek için vize şartı gerekmiyor. 

  Uygun fiyatlı yurtdışı tatil planınızı Büyük İskender’in ülkesine yapabilirsiniz. En önemli ve en güzel şehirleri arasında Ohrid ve Üsküp yer alıyor. 

  1 Türk Lirası, 6,02 Makedonya Dinarı yapıyor.

  5- Endonezya

  Adalar topluluğu Endonezya, Bali gibi önemli turistik yerlere de sahip. Üstelik bu ülkede yeme, içme ve alışveriş konusunda şanslısınız. Türk Lirası’nı ülkenin para birimine çevirdiğinizde önemli oranda avantaj elde edebiliyorsunuz. Üstelik Endonezya Türk vatandaşlarından kısa süreli turistik seyahatler için vize istemiyor. 

  1 Türk Llirası ,1.679,28 Endonezya Rupisi değerinde. 

  4- Tayland

  Türk parasının değerli olduğu ülkeler arasında en güzeli hangisi desek Tayland doğal güzellikleriyle bir adım öne geçebilir. Budist tapınakları, kendine özgü mimarisi ve baharatlı yemekleri, plajları, spa ve masaj merkezleri, eğlenceli clubleriyle mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biri.

  1 Türk Lirası, 3,78 Tayland Bahtı ile karşılık buluyor.

  3- Ukrayna

  Avrupa kıtasında yer almasında rağmen kimlik kartınızla, vize ve pasaportsuz seyahat edebileceğiniz ülkelerin başında Ukrayna geliyor.

  Ucuz uçak bileti bulmanın da mümkün olduğu Ukrayna, Unesco Dünya Mirası Listesine giren tarihi eserleri ve kendine özgü tatlarıyla mutlaka görmeniz gereken bir ülke. 

  1 Türk Lirası, 3,16 Ukrayna Grivnasına eşit. 

  2- Vietnam

  Amerikan filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz bu güzel ülke, savaştan kalma izleri korumaya devam ediyor. Eğer bir gün Vietnam’a seyahat ederseniz çok ünlü spor giyim markalarını çok daha uygun fiyata alabilirsiniz. 

  1 Türk Lirası 2.664,18 Vietnam Dongudeğerinde. 

  1- Çek Cumhuriyeti

  Romantik ülkeler listesinin ilk 10’unda kesin yer alacak ülkelerden birisi olan Çek Cumhuriyeti Prag şehriyle ünlü.  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Prag tam bir Orta Avrupa şehri diyebiliriz. Gotik mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz ülkede doyasına gezerek sokak aralarında kesinlikle kaybolmalısınız. Oldukça küçük olan bu şehirde muhteşem cafeler, restoranlar bulunuyor. Para birimi ise bizim Türk lirasına göre oldukça düşük kurlu seyrediyor. Ancak buranın pahalı bir şehir olduğunu söylememizde fayda var.

  1 Türk Lirası, 2,51 Çek Korunasına eşit.

  Yazı kaynağı : www.finansveticaret.com

  Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

  Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

  Gezi tutkunları her yıl yurtdışı seyahatine giderken döviz bürolarında verdikleri para ve aldıkları para arasındaki farka bakarak şaşkınlık içinde kalıyor ama bu şaşkınlığı ortadan kaldıran Türk parasının değerli olduğu ülkeler de mevcut. Özelikle Euro, dolar, sterlin gibi para birimleriyle Türk lirası arasındaki uçurumun git gide büyümesi seyahat tutkunlarını Türk lirasının değerli olduğu ülkelere yönlendirdi. 10 Euro’nun bile Türk lirası karşılığı yüksek rakamlar olunca hepimiz 50 liranın bir tomar para ettiği ülkeleri merak eder hale geldik. Amerika kıtasından Avrupa’ya, Asya kıtasından Afrika’ya kadar tüm kıtalarda Türk lirasının değerli olduğu ülkeler mevcut. İşte Türk lirasının değerli olduğu ülkeler;

  Ukrayna

  Avrupa kıtasında yer almasına rağmen kimlik kartımızla, vize ve pasaportumuz olmadan gidebileceğimiz ülkelerin başında Ukrayna geliyor. 2020 yılında 1 Türk lirası 3,9 Ukrayna Grivnasına eşit. Ucuz uçak bileti bulmanın da mümkün olduğu Ukrayna, eğlenceli gece hayatı, tarihi güzellikleri Unesco Dünya Mirası Listesine giren tarihi eserleri, kendine özgü içkileriyle mutlaka görmeniz gereken ülkeler arasında yerini alıyor. 

  Tayland

  Türk parasının değerli olduğu ülkeler arasında en güzeli hangisi desek Tayland doğal güzellikleriyle bir adım öne geçebilir. Budist tapınakları, kendine özgü mimarisi ve baharatlı yemekleri, plajları, spa ve masaj merkezleri, eğlenceli clubleriyle mutlaka görmeniz gereken ülkelerden biri. 2020 yılı itibariyle 1 Türk lirası 4,55 Tayland Bahtı ile karşılık buluyor.

  Çek Cumhuriyeti

  Romantik ülkeler listesinin ilk 10’unda kesin yer alacak ülkelerden birisi olan Çek Cumhuriyeti Prag şehriyle ünlü.  Her yıl binlerce turistin akın ettiği Prag tam bir Orta Avrupa şehri diyebiliriz. Gotik mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz ülkede doyasına gezerek sokak aralarında kesinlikle kaybolmalısınız. Oldukça küçük olan bu şehirde muhteşem cafeler, restoranlar bulunuyor. Para birimi ise bizim Türk lirasına göre oldukça düşük kurlu seyrediyor. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 3,57 Çek korunasına denk geliyor. Ancak buranın pahalı bir şehir olduğunu söylememizde fayda var.

  Sırbistan 

  Son yıllarda Türklerin yurt dışı seyahati için sıklıkla tercih ettikleri Sırbistan, hiç yabancılık çekmeyeceğiniz coğrafyalardan bir tanesi. Başkent Belgrad Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor ve şehrin en güzel noktalarını nehir manzaralı destinasyonlar belirliyor. Sırbistan’ın en büyük kenti olan Belgrad renkli gece hayatı, tarihi eserleri, savaştan kalma izleri ve coğrafi güzellikleri ile mutlaka görmeniz gereken şehirler arasında yer alıyor. 2020 yılı itibariyle 1 Türk Lirası 15,28 Sırp Dinarına eşit sayılıyor. Oldukça ucuz olan şehirde keyif dolu bir tatil yapabilmeniz mümkün. 

  Gürcistan 

  Karadeniz kıyılarında yer alan Gürcistan’a sadece kimlik kartınızla vize ve pasaportunuz olmadan seyahat etmeniz mümkün. Türkiye’nin sınır komşusu olan ülkede yaşam oldukça uygun fiyatlı. Turizm açısından son yıllarda ön plana çıkan ülkede özellikle casino eğlence mekanları dikkat çekiyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle de öne çıkan Gürcistan’ın para birimi ise Gürcistan larisi’dir. Bugün itibariyle 1 Türk lirasının Gürcistan larisi karşılığı 0,24 GLR’dir.

  Arjantin

  Güney Amerika’nın en gözde ülkelerinden biri olan Arjantin, doğal güzellikleri ve eğlenceli tango geceleriyle turistlerin en gözde ülkelerinden biri. Ülkemize uzak olan Arjantin’e gitmek için uçak bileti fiyatları konusunda çok da şanslı değiliz ancak Arjantin’in ucuz bir ülke olduğunu ve Türk parasının oldukça değerli olduğunu hatırlatmak isteriz. Arjantin tangosu öğrenmek istiyorsanız Türk lirasının değerli olduğu Arjantin’i tercih ederek dünyaca ünlü dansı ana vatanında öğrenebilirsiniz. Bugün 1 Türk lirası 10,28 Arjantin pesosuna denk geliyor.

  Rusya

  Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz Rusya, her mevsim görmeye değer manzaraları ve Moskova’da yer alan Kızıl Meydanı ve eğlence hayatı ile ön planda olan bir ülke. Özellikle kış aylarında kar festivalleriyle bir şölen ülkesine dönen Rusya’da görebileceğiniz tarihi eserler arasında Puşkin Müzesi, Lenin mozolesi, Kremlin Sarayı ve sayısız müzesi bulunuyor. Türk parasının oldukça değerli olduğu ülkede 10,29 Rus rublesi 1 Türk lirasına eşit sayılıyor.

  Hindistan

  Başlı başına kendine özgü ve muhteşem bir coğrafya olan Hindistan, tapınakları ve yemek kültürüyle mutlaka keşfetmeniz gereken rotalardan. Bu ülkede o kadar çok keşfetmeniz gereken yer var ki aylarca seyahat etseniz bile bitiremeyebilirsiniz. Binlerce tanrılı bu ülkede 1 Türk lirası karşılığı 11,02 Hint rupisi.

  Makedonya

  Yeme, içme, konaklama ve ulaşım ücretlerinin oldukça ucuz olduğu Makedonya’ya gitmek için vize almanıza gerek yok! Uygun fiyatlı yurt dışı tatil planınızı Büyük İskender’in ülkesinde yapabilirsiniz. En önemli ve güzel şehirleri arasında Ohrid ve Üsküp yer alıyor. Manastırlarıyla ünlü Bitola şehrini de ziyaret etmeden Makedonya’dan ayrılmayın! Türk lirasının değerli olduğu bu ülkede 1 TL karşılığı  yaklaşık 10 Makedon Dinarı yapıyor. Balkan ülkelerini baştan başa keşfetmen için Balkan turları sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

  Endonezya 

  Türkiye’ye oldukça uzak olan bu ülkenin muhteşem bir doğası, gezilecek pek çok yeri ve şahane plajları var. 1 TL’nin bile çok değerli olduğu bu ülkede çok uygun fiyata oldukça konforlu bir tatil yapabilirsiniz ancak uçak bileti için önceden araştırma yapmayı ihmal etmeyin!

  Vietnam

  Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bu güzel ülke, doğanın en gizli hazinelerini barındırıyor. Savaştan kalma izleri hiç yok etmeyen bu ülkede Vietnam askerlerinin saklandığı tünel ve dehlizler, kullandıkları savaş aletleri ve silahlar hepsi hala cephe alanında sergileniyor. Ayrıca Vietnam’da en ünlü spor giyim markalarının ürünlerini çok uygun fiyata satın alabiliriz. Türk lirasının gerçek anlamda bir tomar para ettiği ülkede 1 TL karşılığı 3382,60 Vietnam dongu. 
   

  Not: Verilen tüm bilgiler 2020 yılı için geçerlidir.

  Yazı kaynağı : www.tatilsepeti.com

  Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

  Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

  Türk lirasının değerli olduğu ülkeler, ekonomik bir yurt dışı tatilini mümkün kılıyor. Yurt dışı seyahatlerine çıkanlar bilir, kur farkından dolayı, bulunduğun ülkeye göre yeme içme masrafı bile çok tutabilir. Konaklama masraflarından bahsetmiyoruz bile! Tabii ilk kez yurt dışına çıkacaksan şu içeriğimize bir göz at deriz: İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler

  Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesinde önemli turistik yerler var. Mesela Tayland ya da Macaristan. Tayland doğal güzellikleriyle gezginleri kendine çekerken Macaristan da korunmuş mimariye sahip ülkeler arasında yer alıyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen Sırbistan, Ukrayna ve Moldova da para biriminin Türk lirasına göre daha düşük olduğu ülkeler arasında. Oldukça ekonomik! Türk lirasının değerli olduğu ülkeleri merak ediyorsan devamı aşağıda…

  Sırbistan: Belgrad Yeter!

  Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesinde Sırbistan ön sıralara oynuyor. 2020 Ağustos itibari ile 1 Türk lirası yaklaşık 13,63 Sırbistan dinarına denk geliyor. Bu da 1000 TL’lik bir tatil bütçesinin orada 13.630 Sırp dinarına dönüşmesi demek.

  Sırbistan hakkında, özellikle Belgrad özelinde çok konuştuk. Belgrad’in ne derece büyüleyici olduğunu öğrenmek istersen aşağıya birkaç tane link bırakıyoruz.

  Kendinizi Asla Yabancı Hissetmeyeceğiniz Kent; Belgrad ve Gezilecek Noktaları

  SEN NE GÜZELSİN BEYAZ ŞEHİR: BELGRAD! (Keyfigüzergah yazdı)

  Sırbistan Uçak Bileti Ara

  Ukrayna: Karadeniz Kıyılarında Bir Güzel Ülke

  Bazı ülkelerde Türk lirası daha değerli dedik. Mesela Ukrayna! 2020 Ağustos itibari ile 1 Türk lirası yaklaşık 3,79 Ukrayna grivnası ediyor. Bu da bol paralı bir tatil anlamına geliyor. Üstelik Ukrayna’da görülecek ve yapılacak birçok şey var!

  Ukrayna’ya gitmek için vizeye gerek yok. Sadece kimlikle buraya girebiliyorsun (yeni kimliğe sahip olman gerekiyor). Hemen Ukrayna tatili planlamak için harika bir bahane daha! Ukrayna ile ilgili içeriklerimizi aşağıya sıralıyoruz. Merak ettiğin şeyler varsa tıklarsın.

  Ukrayna Gezi Rehberi

  Ukrayna’nın İkinci Büyük Kenti Kharkiv

  Ukrayna’ya Gideceklere Tavsiyeler: Doğasıyla İnsanıyla Ukrayna Gezi Rehberi

  Dört Mevsim Gidilebilecek Şehir Lviv’de Görmeniz Gereken 10 Yer (yoldaolmak yazdı)

  Ukrayna Uçak Bileti Ara

  Tayland: Doğanın Hazinelerini Keşfet!

  Tayland hakkında ne denebilir? Dünyaca ünlü Phuket Adası ve başkent Bangkok desek yeterli gelir herhalde… Üstelik Tay mutfağı da pek ünlü. Tamamen farklı bir kültürde ve farklı bir coğrafyada tatil yapmak istersen, üstelik Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında olsun diyorsan seçeneklerin arasında Tayland olmalı.

  2020 Ağustos itibari ile 1 TL yaklaşık 4.28 Tayland bahtına denk geliyor. Burada tatil yapmak ucuz, ama uzun mesafe nedeni ile hava yolu ulaşımı masraflı. Ekonomik bir yurt dışı seyahati düşünüyorsan başka rotaları da inceleyebilirsin.

  Arjantin: Futbol ve Tango!

  Konu ülkelerin para birimlerine gelince Arjantin pesosu da Türk lirasının gerisinde kalıyor. 2020 Ağustos itibarıyla 1 TL yaklaşık 9,98 Arjantin pesosu ediyor. Futbolun ve tangonun ülkesini keşfetmek için bundan iyi bahane ne olabilir? Tabii ki aradaki uzun mesafeden dolayı yolculuk biraz masraflı. Yani 2019’da ucuz tatil rotası arıyorsan burası çok da sana göre değil. 2019’da Ucuz Tatil Yapmak İsteyenlere 10 Ekonomik Şehir Önerisi içeriğinden bu konuda ilham alabilirsin. Bir de aşağıya ucuz yurt dışı tatili yapmak için rehber bırakalım. Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listemize Moldova ile devam ediyoruz.

  Yurt Dışında Ucuz Tatil Yapmanın Püf Noktaları

  Moldova: Gagavuz Türklerinin Vatanı

  Sadece kimlikle girilebilen ülkelerden olan Moldova, yurt dışında en ucuza tatil yapılabilecek noktalar arasında yer alıyor. Yüz ölçümü olarak oldukça küçük olan bu ülke, Ukrayna ve Romanya’nın arasına konumlanmış. Avrupa sınırları içinde yer almasına rağmen Avrupa Birliği üyeliği bulunmayan Moldova, ekonomik açıdan da Avrupa ülkelerinin birçoğunun gerisinde. Türk lirası da burada oldukça değerli. 2020 Ağustos itibarıyla bir Türk Lirası, 2,26 Moldova leyi ediyor. Yani 2000 TL’lik tatil bütçesi orada 4.520 ley edecek demek. Bu da birkaç günlüğüne keyifli bir tatil yapmak için yeterli…

  Parkları ve gölleri ile yemyeşil bir ülke olan Moldova, aynı zamanda her ne kadar savaşlarda hasar görmüş olsa da korunmuş bir mimariye sahip. Moldova gece hayatı da pek renkli. Üstelik yeme içme mekanlarında olduğu gibi çok ucuz.

  Endonezya: Işıklar İçinde Bir Ülke

  TL karşılığında neredeyse bir tomar para alabileceğin ülkeler hakkında ne biliyorsun? Evet, bazı ülkelerin para birimi TL karşısında o kadar değersiz ki 1 TL karşılığında binlerce birim alabiliyorsun. Mesela Endonezya. 2020 Ağustos itibari ile 1 TL yaklaşık 2.12 Endonezya rupisi yapıyor. Peki, burada ucuz tatil mümkün mü? Ülkeye ulaştıktan sonra mümkün. Oraya ulaşmak biraz masraflı olabilir, ama ülkede görülecek çok şey olduğu kesin.

  Hindistan: Binlerce Tanrılı Ülke

  Bazı ülkeler vardır ki onları asla küçük bir paragrafa sığdıramazsınız! Mesela Hindistan… Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da gezilecek ve görülecek yerler o kadar çok ki insan bu ülkede yıllarca seyahat edebilir. Şimdi, gelelim ana konumuza… 2020 itibariyle 1 TL yaklaşık 10,30 Hindistan rupisi ediyor. Bu da 3000 TL tatil bütçesinin orada 30.900 Rupi etmesi anlamına geliyor.

  Hindistan Gezi Rehberi

  Hindistan’da Gezilecek Yerler

  Macaristan: Ucuz Avrupa Tatili İsteyenler Buraya

  Türk lirasının değerli olduğu ülkeleri gezerken Uzak Doğu’ya kadar gittik. Avrupa’ya geri dönüyor ve Macaristan’dan devam ediyoruz. Korunmuş Orta Çağ mimarisi ile Macaristan, imkanı olan herkesin en azından hayatında bir kez olsun görmesi gereken bir ülke. Macaristan’ın başkenti Budapeşte hakkında çok yazdık, aşağıya bırakıyoruz.

  Bir Budapeşte Tatili, 6 Aktivite

  Her Gezginin Hayran Kalacağı Budapeşte Köprüleri

  2020 Ağustos itibari ile 1 TL yaklaşık 40,18 Macar forinti ediyor. Avrupa’da ucuz bir tatil düşlüyorsan daha iyisini bulamazsın.

  Macaristan Uçak Bileti Ara

  Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler Devam Ediyor: Makedonya

  Büyük İskender’in memleketi Makedonya, vizesiz ve ekonomik bir tatil yapmak isteyenlere hitap ediyor. Başkent Üsküp, göl şehri Ohrid, manastır şehri Bitola… “Makedonya hakkında ayrıntılı bilgi edineyim.” diyorsan Makedonya Gezi Rehberi’ni buraya bırakıyoruz.

  2020 Ağustos itibariyle 1 TL, 7,12 Makedon dinarı yapıyor. Tatil bütçesini hesaplamak oldukça kolay olacak yani. Burada konaklama, yeme-içme ve ulaşım çok ucuz zaten. Ucuz uçak bileti araması yapmak için de flypgs.com’u kullanabilirsin. Biz aşağıya Makedonya uçak biletini bırakıyoruz.

  Makedonya Uçak Bileti Ara

  Yazı kaynağı : blog.flypgs.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap