Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türk bilim insanlarından birini seçerek seçtiğiniz bilim insanını tanıtan bir konuşma hazırlayınız

  1 ziyaretçi

  türk bilim insanlarından birini seçerek seçtiğiniz bilim insanını tanıtan bir konuşma hazırlayınız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Türk bilim insanlarından birini seçerek seçtiğiniz bilim insanını tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

  Türk bilim insanlarından birini seçerek seçtiğiniz bilim insanını tanıtan bir konuşma hazırlayınız.

  Sevgili öğretmenlerim, sevgili arkadaşlarım;

  Bugün sizlere hepimizin tanıdığı ve başarılarına hayran olduğu kişiyi, Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ı tanıtmak istiyorum.

  Prof. Dr. Aziz Sancar, bilime ve insanlığa ışık tutan son derece önemli bir bilim insanıdır.

  Şimdi kendini birlikte tanımaya ne dersiniz?

  Prof. Dr. Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında Mardin'in Savur ilçesinde hayata gözlerini açmıştır. Sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak doğan Sancar, ilk ve orta okul eğitimini Mardin'de tamamladı. 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında başarıyla bitirmiştir. Mardin'in Savur ilçesinde görev hayatına başlayan Sancar, burada iki yıl doktorluk yapmıştır.

  Başarılarıyla tanınan Sancar, Teksas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora, Yale Üniversitesi'nde ise DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamlamıştır. DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarına devam etti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill'de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde görev yapmaktadır.

  Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır. Yazmış olduğu makaleler ve kitaplarla bilime ışık tutan başarılı bilim insanı Sancar, gerçekleştirdiği başarılarla Türkiye'nin gururu olmuştur.

  #kitap

  2019-2020 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Anıttepe Yayınları 235. sayfadaki soruların çözümü için eodev.com/gorev/16336752 linkine bakınız.

  2019-2020 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Anıttepe Yayınları sorularının çözümü için eodev.com/gorev/16651509 linkine bakınız.

  Başarılar diliyorum.

  İyi dersler.

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Forum Sayfa Cevapları

  5. Sınıf Türkçe Türk bilim insanlarından seçtiğiniz birini tanıtan konuşmanızı yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap :Hulusi Behçet Türk dermatoloji uzmanı ve bilim insanıdır. 1889 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk profesör unvanını alan Türk akademisyendir.1937 yılında bir kandamar enfeksiyon hastalığı olan kendi adıyla anılan behçet hastalığını tarif eden ilk bilim insanıdır.

  Cevap :Hulusi Behçet Uz :

  Çalışmaları ile tıp bilgini olarak ünlenen Hulisi Behçet, Atatürk’ün arkadaşı Ahmet Behçet’in oğludur. Eğitimini babasının görevli olduğu Beyrutta almaya başlamıştır. Askeri tıbbiyeden mezun olana kadar askeri hastanelerde eğitimine devam etmiş, Gülhane Askeri hastanesinde doktorluk yapmıştır. 1. Dünya savaşı ve kurtuluş savaşında Edirne, Eskişehir ve Kırklareli nde dermatolog olarak çalışmıştır. 1933 yılına kadar kendisini Avrupada geliştirdi.

  Öğrendiklerinş Türkiyede uygulamaya başladı. İstanbul üniversitesi tıp fakültesinde deri hastalıkları ve frengi kliniğini kurdu. Akademik hayatına devam etti. Profesör ünvanını alan ilk türk doktoru oldu. Tıbbın atası hipokrattan yana kesin olarak tanımlanamayan hastalığın üzerinde çalışmalar yaptı. Bu gün o hastalığın adına behçet hastalığı denilmektedir. İsmini Hulusi Behçetten almıştır.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  Aziz Sancar kimdir? Aziz Sancar'ın biyografisi

  Aziz Sancar kimdir? Aziz Sancar'ın biyografisi

  Nobel Kimya ödülünü kazanan Türk bilim adamı Aziz Sancar, insanlık adına faydalı çalışmalarına devam ediyor. İşte, Aziz Sancar'ın biyografisi...

  Aziz Sancar 1946’da Mardin’in Savur kasabasında, çiftçilikle uğraşan orta gelirli bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini, Ankara’da okuduğu ilkokul ikinci sınıf hariç Savur’da tamamladı. Liseyi ise Mardin’de okudu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden birincilikle mezun oldu.

  TÜBİTAK bursuyla gittiği ABD’de birkaç yıl biyokimya eğitimi aldı, fakat bazı sosyal uyum sorunları nedeniyle yurda döndü ve memleketi olan Savur’da bir süre hekimlik yaptı. Ancak gönlü hâlâ bilimsel çalışmalardaydı.

  Bu yüzden tekrar ABD’ye giderek Dallas’taki Teksas Üniversitesi’nde moleküler biyoloji alanında doktoraya başladı. Doktora sonrası araştırmalarına Yale Üniversitesi’nde devam eden Aziz Sancar burada çok önemli buluşlar yaptı. Bu başarılarından dolayı da ABD’deki Chapel Hill North Carolina Üniversitesi’nden teklif aldı.

  Çalışmalarına orada da aynı hızla ve özenle devam etti ve yine önemli buluşlara imza attı. Yaklaşık kırk yıllık araştırma kariyeri boyunca pek çok ödül alan Aziz Sancar sonunda DNA onarım mekanizmaları konusunda yaptığı buluşlar nedeniyle 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

  AZİZ SANCAR'IN BİLİME KATTIĞI BAZI DEĞERLER

  Maxicell Yöntemini Geliştirmesi

  Bakteriler kromozomlarından ayrı olarak plazmid denen daha küçük halkasal DNA molekülleri içerebilir. Plazmidler moleküler biyolojide önemli bir araç olarak kullanılagelmiştir.

  Aziz Sancar bakteri hücresi içindeki kromozomun UV ışınlarının etkisiyle yok edilip plazmidin sağlam ve tek başına hücre içinde bırakıldığı Maxicell yöntemini geliştirdi. Böylece, örneğin plazmide aktarılan genler ve bunların protein ürünleri bakterinin kendi genleri ve proteinleri araya karışmadan incelenebiliyor. Aziz Sancar bu yöntemi aslında DNA onarımında görevli enzimleri saflaştırmak için geliştirmiş ancak yöntem literatüre geçmiş ve Aziz Sancar’ın ilgili makalesi 1000’in üzerinde atıf almış. Ayrıca Maxicell terimi Oxford Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Sözlüğü’ne de girmiş.

  Fotoliyaz Enzimi ile İlgili Keşifleri

  Aziz Sancar Teksas Üniversitesi’ndeki doktora çalışması sırasında, bakterilerde UV (morötesi) ışımadan hasar görmüş DNA’yı onaran fotoliyaz enzimini

  kodlayan geni klonlamayı, yani genomdan ayrı olarak elde etmeyi, ayrıca bakterinin bu enzimi fazladan üretmesini sağlamayı başardı. Ancak daha sonra

  bu çalışmayı rafa kaldırmak zorunda kaldı. Yıllar sonra bu enzime geri döndü ve bakterideki fotoliyazın DNA’yı onarma mekanizmasını açıklığa kavuşturdu.

  Ayrıca fotoliyazın insanda bulunan bir karşılığının, kirkadyan saati adı verilen biyolojik vücut saatinin işlemesinde rol oynadığının gösterilmesine yardım etti.

  Nükleotid Kesip Çıkarma Onarım Mekanizmasını Aydınlatması

  Bu, Aziz Sancar’a kendi deyişiyle “en büyük memnuniyeti ve nadiren bulduğu sükûneti hissettiren” buluşlarından biri. Bu onarım mekanizması 1964 yılında tespit edilmesine rağmen detayları bir türlü çözülememişti.

  Çalışmasına önce bakterilerle başlayan Sancar bu enzimin, bakteri DNA’sındaki hasarlı nükleotidleri çıkarırken bu nükleotidlerin çevresindeki 12 nükleotidi de

  kesip attığını keşfetti. Sancar bu onarımın insanlarda gerçekleşen versiyonunu da araştırdı. İnsanlarda durum biraz daha karışıktı. Aziz Sancar geliştirdiği bir testle, insanlarda DNA’daki hasarlı nükleotidlerin çevresindeki 27 nükleotidin nasıl kesilip atıldığını ve “doğru” nükleotidlerin bu boşluğa nasıl yerleştirildiğini buldu. Bu mekanizmanın 16 gen tarafından sentezlenen 16 protein ile işlediğini keşfetti. Aziz Sancar Nobel Ödülü’ne özellikle bu konudaki başarılarından dolayı layık görüldü. Sancar ayrıca 2015 Mayıs ayında ekibiyle birlikte insan genomundaki DNA onarım genlerinin bütün bir haritasını yayımladı.

  Transkripsiyona Bağlı DNA Onarım Mekanizmasını Açıklaması

  Aziz Sancar “biyokimyası güzel, verileri güzel, sunuşu güzel” diye tanımladığı keşfi için aynı zamanda “Yunus Emre destanım” diyor. DNA’daki hasar onarılırken, örneğin protein sentezlenen bölüm protein sentezlenmeyen bölüme göre daha etkin ve hızlı onarılır. Bu bilinen bir şeydi, ancak mekanizması çözülememişti. Transkripsiyon, bir proteinin sentezlenme sürecinde RNA adlı aracı molekülün, proteinin genindeki koda uygun olarak sentezlenmesidir.

  Böylece genin bilgisi RNA’ya aktarılmış olur. Protein de RNA’daki koda göre sentezlenir. Sancar ve asistanı transkripsiyona bağlı DNA onarımına başlayan enzimi saflaştırıp mekanizmasını çözerek tüm mekanizmayı tek bir makalede açıkladı.

  Protein-DNA Bağlanmasında Moleküler Arabulucuyu Keşfetmesi

  Aziz Sancar moleküler biyolojinin en temel konularından biri olan protein-DNA bağlanması konusunda yaptığı araştırmalar sonucunda bilime bir katkı daha yapmış ve “moleküler arabulucu protein” kavramını literatüre sokmuş. Sancar proteinlerin vücutta DNA’ya bağlanabildiğini ancak bunun laboratuvar koşullarında, bir deney tüpünde gerçekleşmediğini görmüş. Bunun üzerine proteinin DNA’ya bağlanması için aslında devreye başka bir proteinin girmesi gerektiğini fark etmiş ve bu proteine de “moleküler arabulucu” adını vermiş. Moleküler arabulucu proteinler, DNA’ya bağlanacak olan proteinin üç boyutlu yapısında değişiklik yaparak DNA’ya bağlanmasını ve böylece yarı-kararlı bir DNA-protein kompleksinin oluşmasını sağlıyor. Bağlanmanın gerçekleşmesinin ardından arabulucu protein bu kompleksten ayrılıyor. Kriptokrom ve Biyolojik Saat Konusundaki Keşifleri

  1996 yılının Mayıs ayında Sancar Türkiye’den ABD’ye giderken uçaktaki bir dergide jet lag hakkında bir makale okudu. Bu makale bilime yapacağı önemli altıncı katkının habercisiydi. Pek çok canlıda bulunan 24 saatlik bir iç saat olan biyolojik saat, insan vücudundaki çeşitli metabolik olayların düzenlenmesinde rol oynuyor. Sancar makaleyi okuduğunda insanda DNA onarımı etkinliği göstermeyen fotoliyaz benzeri genleri düşündü. Bakterideki fotoliyaz enzimi ışıktan etkilenen özellikte olduğu için aklına insanda fotoliyaz benzeri genlerle kodlanan proteinlerin, günışığı döngüsüyle uyumlu biyolojik saatimiz ile ilişkisi olabileceği fikri geldi.

  O sıralarda sadece tek bir biyolojik saat geninin varlığı biliniyordu. Sancar fotoliyaz benzeri bu gene kriptokrom (CRY) adını verdi. Bu konudaki ilk makalesi sadece hipotez olarak yayımlandı. Sıra bu hipotezi ispatlamaktaydı. CRY1 ve CRY2 genlerinde mutasyon oluşturduğunda biyolojik saatin bozulduğunu gözlemledi. Ardından bu konuda çalışan başka araştırmacılar da başka biyolojik saat genleri keşfetti. Biyolojik saatle ilgili bu keşfi Aziz Sancar’a 1998 yılında Science dergisinin yılın molekülü yarışmasında ikincilik kazandırdı.

  Kripto Para Piyasaları için Bigpara

  Kripto Para Piyasaları için Bigpara

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap