Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  türkçeyi resmi dil ilan eden beylik

  1 ziyaretçi

  türkçeyi resmi dil ilan eden beylik bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Türkçe'nin İlk Defa Resmi Dil Olarak İlan Edilişi

  Türkçe'nin İlk Defa Resmi Dil Olarak İlan Edilişi

  Konya çevresinde kurulan Karamanoğulları Beyliği hükümdarı l. Mehmed Bey ilk defa Türkçe'yi Türkiye'nin Tek Resmî Lisanı Olarak İlân etmiştir. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu I. Mehmed Bey, Selçuklu Hanedanı namına Konya'da: "Bugünden sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil kullanılmaması" hakkındaki mühim fermanını neşretmiştir. Bu suretle resmî devlet işlerinde kullanılan Arapça ve bilhassa Farsça'nın hâkimiyetine büyük bir darbe vurulmuş-tur. Osmanoğulları, Türkçe'nin mutlak hâkimiyetini XVI. asırda temin eylemişlerdir. Mehmed Bey'in fermanı, Türk kültür tarihinin mühim hâdiselerindendir. Bugün "Dil Bayramı" olarak her yıl 13 Mayısta Karaman'da uluslararası çapta kutlanmaktadır.

  Cumhuriyet İlân edildikten sonra da Türk Dili'nin geliştirilmesi ve korunması için son noktayı yine Ulu Ön der Atatürk'ün emir ve direktifleriyle; dilimizi yabancı kelimeler-den arındırmak, yazı ve konuşma dilimizi geliştirip zenginleştirmek amacı ile 12.7.1932 tarihinde Türk Dil Kurumu kurulan çalışmaya başlamıştır.

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Türkçe’yi resmi dil olarak kabul eden beylik hangisidir? - Mynet Cevaplar

  İlk kez Türk dilini resmi dil kabul eden Karamanoğlu Mehmed Bey kimdir?

  İlk kez Türk dilini resmi dil kabul eden Karamanoğlu Mehmed Bey kimdir?

  I. Mehmed ya da Karamanoğlu Mehmed Bey olarak tanınan beylik kurucusu, tahmini olarak 1240'larda dünyaya geldi. Babası Subaşı'dır, Mehmed ise en büyük oğuldur.

  Mehmed Bey, askeri ve idari yönden büyük başarılara imza atmış bir devlet adamı olmuştur. Bilime çok önem vermiş, bilim adamlarını yanına çekmekte ısrarcı olmuştur.

  13. yüzyıl ortalarında Selçuklular, devlet işlerinde Farsçayı kullanırlardı. Halk ise öz dilleri olan Türkçeyi kullanırdı. Mehmed Bey millet olarak birlikte yaşamanın ilk şartı olan dil birliğinin sağlanmasının gerekliliğine inandı ve bunun için hamleler gerçekleştirdi.

  Bu birliği gerçekleştirmek için Toroslar üzerinde yaşayan bütün Türkmen boylarını çevresinde toplayarak bir ordu oluşturdu. Üzerine gönderilen Selçuklu ve Moğol kuvvetlerini büyük bir yenilgiye uğratarak Konya’ya girdi. Burada yaşayan Selçuklu Türkleri, Karamanoğulları ile birlik oldular. Kısa zamanda Konya vilayeti ve bazı çevre iller Karamanoğulları'nın hâkimiyeti altına girdi. Daha sonra Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus’un oğlu Gıyaseddin Siyavuş’u başa geçiren Mehmed Bey’in kendisi de vezir oldu.

  İlk önceleri Moğol baskısına başarı ile karşı koymasına birçok kere galip gelmesine rağmen, daha sonraki çarpışmaların birinde iki kardeşi ile beraber 1280 yıllarında öldürülmüştür. İdareciliği sırasında Türkçeyi resmi dil olarak ilan eden fermanını vermiştir. Bu fermanda "Bugünden sonra divanda, dergâhta ve bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." diyerek sadece siyasî ve askerî bir zafer değil aynı zamanda kültürel bir zafer kazanmıştır.

  Türkçe'yi ilk defa resmi dil olarak ilan eden kişidir. Bu yüzden tarihe bu önemli adım ile imzasını atmıştır.

  Mezarı Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Balkusan Köyü’nde bulunmaktadır.

  ulusal.com.tr

  Yazı kaynağı : www.ulusal.com.tr

  anadolu'da hangi beylik türkçeyi resmi dil olarak ilk kabul etmiştir?

  Anadolu’da Türkçeyi resmi dil olarak kabul eden ilk beylik hangisidir?

  244 soru

  250 cevap

  4 yorum

  10 üye

  Yazı kaynağı : tosunkaya.com

  TÜRK TARİHİNDE İLKLER

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap