Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  tükenmez kalem lekesi nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  tükenmez kalem lekesi nasıl geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

  Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

  Günlük hayatınızda, okulda veya işyerinde çok sık kullandığınız tükenmez kalem, istemeden kıyafetlerinize ya da eşyalarınıza bulaşabilir. Bu durumda tükenmez kalem lekesini çıkarmak zor olabiliyor. Koltuktan, suni deriden, duvardan, gömlekten, pantolondan, elden, halıdan, kumaştan tükenmez kalem nasıl çıkar? sorusunu pratik ve kolay yöntemlerle açıkladık. Tükenmez kalem lekesi gibi zor lekelerle mücadele ederken, ne yapmamız gerektiği kadar ne yapmamanız gerektiğini de bilmekte fayda var. Peki, tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

  Gömlekten, pantolondan ve kumaştan tükenmez kalem nasıl çıkar?

  Böyle bir durumda ilk müdahale çok önemlidir. Eğer tükenmez kalemi kurumadan çıkarmaya başlarsanız lekeyi çıkarmanız daha da zorlaşacaktır. Lekeyi çıkarmak için yapmanız gerekenler:

  -Lekeyi çıkartma işleminde mutlaka ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı kullanın.

  -Deterjanı, bir bardak su ile karıştırın.

  -Elde ettiğiniz karışımı temiz ve beyaz bir beze ya da kağıt havluya emdirerek, tükenmez kalem lekesi olan bölgeye bastırınız.

  -Burada önemli bir püf noktayı sizinle paylaşıyoruz; Tükenmez kalem lekesini kesinlikle ovalayarak çıkarmayın. Tampon hareketlerle bu işlemi yapın. Ovma işlemi lekenin daha çok yayılmasına sebep olacaktır.

  -Bütün işlemleri yaptıktan sonra kıyafetinizi yıkama talimatına göre yıkayınız.

  Deriden tükenmez kalem nasıl çıkar?

  -Derideki tükenmez kalem lekelerini çıkarmak için mavi sabun kullanabilirsiniz.

  -Lekeli bölgeyi mavi sabun ile hafifçe ovarak silin. Lekeleri sildikçe çıkacaktır.

  -Limon kolonyası kullanarak, tükenmez kalem lekesini çıkarabilirsiniz.

  -Bunun dışında derinin olduğu yere vazelin sürüp ardından asetonla tükenmez kalem lekelerini çıkarmayı deneyebilirsiniz.

  -Diğer yöntem ise deriye zarar vermeyen süt ve sirke karışımıdır. Yarım bardak sirke ve yarım bardak sütü karıştırın. Bir bezle, lekenin üzerini hafifçe silin.

  Koltuktan tükenmez kalem nasıl çıkar?

  Koltuktan tükenmez kalem lekesi biraz daha zor çıkabilir. Özellikle tükenmez kalem lekesi sıvı şekilde olabilir, bu durumda vakit kaybetmeden fazla mürekkebi kağıt havluyla almanız gerekir.

  -Lekeyi kağıt havluyla alırken dağıtmamaya özen gösterin.

  -Bu aşamadan sonra ağartıcı içermeyen deterjan ile suyu karıştırarak temiz bir bez yardımıyla koltuğunuzu silin.

  -Lekeyi silerken dışarıdan içeri doğru silmek en doğru harekettir.

  - Aynı işlemi tekrar ederek, çıkana kadar silmeye devam edin.

  Duvardaki tükenmez kalem nasıl çıkar?

  -Duvar su bazlı ve plastik boya ile kaplı ise; ıslak mendil ile lekenin üzerini ovalayın.

  -Bunun dışında su ile hafifçe ıslattığınız nemli bir beze bir miktar karbonat döküp silebilirsiniz.

  -Diğer yöntem ise; bulaşık deterjanını nemli bir beze döküp, duvara zarar vermeden silebilirsiniz.

  -Son olarak saf alkol veya amonyağı bir parça pamuğa döküp silebilirsiniz.

  Halıdaki tükenmez kalem nasıl çıkar?

  -Halınızdaki tükenmez kalem lekesini çıkarmak için limon suyu veya kolonya kullanın.

  -Ancak lekeyi ıslatırken bir yanan kağıt havlu ile lekeye tampon yaparak mürekkebi emdirin.

  -Son olarak halıyı sabunlu su ile siliniz.

  -Bunun dışında bulaşık deterjanı kullanarak halınızı silebilirsiniz. Fakat deterjanın renk açıcı özelliği olmamasına dikkat edin yoksa halınızın rengi açılabilir.

  -Eğer halınız kalem ile çizilmiş ise; lekeli olan bölüme beyaz sirke püskürtün ve nemle bir bezle ovalayın. Bu işlemi yaparken öncelikle halının kenarında deneyip, renk değişikliğini gözlemleyebilirsiniz.

  Eldeki tükenmez kalem nasıl çıkar?

  Elinizdeki tükenmez kalem lekesini çıkarmak oldukça basittir.

  -Domates veya domates suyu kullanarak tükenmez kalem lekesini çıkarabilirsiniz.

  -Elinizdeki lekeyi bir parça kestiğiniz domates ile güzelce ovun. Lekeli bölge ovulduktan sonra kaybolduğunu göreceksiniz.

  -Bu işlemi domates suyuna batırdığınız bez ile de yapılabilir.

  -Bu işlemlerin uygulanmasının ardından lekeli olan bölgeyi soğuk veya ılık su ile iyice yıkayın.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

  Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar ?

  Tükenmez Kalem Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar?

  Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Deri, kadife, tay tüyü koltuktan kurumuş tükenmez kalem lekesi nasıl ve ne ile geçer?

  Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Deri, kadife, tay tüyü koltuktan kurumuş tükenmez kalem lekesi nasıl ve ne ile geçer?

  Evde, iş yerinde veya okulda günlük rutin işlerimizde tükenmez kalem kullanımı epey fazladır. Öğretmenler not verirken, öğrenciler not tutarken ve imzalar atılırken tükenmez kalem kullanılır. Hal böyle olunca da giysiler, halılar veya diğer yüzeylerde her an tükenmez kalem lekesi ile karşılaşılabilmektedir. Evde pratik yöntemlerle tükenmez kalem lekesine çözüm bulabilirsiniz. Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Deri, kadife, tay tüyü koltuktan kurumuş tükenmez kalem lekesi nasıl geçer?

  TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

  Günlük yaşantımızda; dışarıda, evde veya okulda muhakkak tükenmez kalem kullanımı oldukça fazladır. Yaşanan aksiliklerden ötürü tükenmez kalem lekesine maruz kalmış olabiliriz. Anlık telaşa sebep olabilen lekelere karşı evde yapabileceğiniz pratik yöntemler bulunuyor. Lekeyi ovalamak ya da fırçalama işlemi yapmak lekenin daha fazla dağılmasına sebep olacaktır bu nedenle mürekkep lekesi geçene kadar saç spreyi sıkıp tampon hareketler uygulanmalıdır.

  İşte tükenmez kalem lekesi çıkarmak için yapılması gerekenler;

  Tükenmez kalem lekesi için o anda müdahale etmek gerekir. Leke henüz ıslak durumdayken müdahale edilmesi lekenin çıkarılmasına olumlu etki eder.

  Tükenmez kalem sıvısı yoğunsa temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeye hapsedin.

  Ardından sıvı çamaşır deterjanı ve bir bardak suyla hazırladığınız karışımı temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya beze emdirin ve bunlar yardımıyla tükenmez kalem lekesi olan noktayı ovmadan bastırarak yavaş yavaş tampon yapın.

  Giysilere bulaşan tükenmez kalem lekesi için yıkamaya atın.

  Halıyı da mümkün olan en az suyla durulayın. Halı için arap sabunu kullanabilirsiniz.

  DERİDE TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL GEÇER?

  Deriye zarar vermeden tükenmez kalem lekesini çıkartmak mümkündür. İş yerinde, evde veya okulda sıklıkla karşılaştığımız bu durum can sıkıcı olabiliyor. Deri, lekeyi emmeden önce müdahale edebilmek oldukça büyük önemli. Bu nedenle leke oluşur oluşmaz Arap sabunu ile lekeyi silmek en etkili yöntemlerin başında geliyor. Bir başka yöntem ise leke yeniyken üzerine tuz döküp kuru bir bez ile üzerine baskı uygulamaktır.

  KADİFE KOLTUKLARDA TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

  Gün içinde kullandığımız tükenmez kalemlerin mürekkepleri kalemlerin kırılması ya da başka sebeplerle kıyafetlere veya koltuk gibi yerlere bulaşabiliyor. Kadife koltuğa dökülen tükenmez kalem lekesi için çamaşır deterjanını su ile karıştırıp temiz bir bez yardımıyla lekeyi silebilirsiniz. Lekeyi halıda da olduğu gibi dıştan içeriye doğru silmek en doğru harekettir. Deterjanlı su ile müdahaleyi tekrar ettikten sonra aynı ısıdaki suyla koltuğu durulayın. Bir diğer yöntem ise arap sabunudur. Arap sabunuyla lekeleri silin ve kurumaya bırakın.

  TAY TÜYÜ KOLTUKTAN KURUMUŞ TÜKENMEZ KALEM NASIL ÇIKAR?

  Konforlu tay tüyü koltuklar evlerimizin en güzel köşesinde bulunulur. Günlük hayatta tükenmez kalemlerin mürekkepleri kalemlerin kırılması ya da başka sebeplerle koltuklara bulaşabiliyor. Özellikle ev hanımlarının sevmediği inatçı lekeler için evde yapacağınız pratik yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Arap sabunu leke çıkarıcı bir özelliğe sahiptir. Lekeli tay tüyü koltuk yüzeyine ılık suda çözündürülmüş arap sabunuyla müdahale edilebilir.

  Mürekkep lekesi nasıl ve neyle çıkar? Koltuktan, kıyafetten mürekkep lekesi nasıl geçer? Yağ lekesi nasıl çıkar? Duvardaki, halıdaki ve pantolondan kurumuş yağ lekesi nasıl ve neyle çıkar?

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yazı kaynağı : ace.info

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap