Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  suyun önemi ile ilgili kompozisyon

  1 ziyaretçi

  suyun önemi ile ilgili kompozisyon bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Su İle İlgili Kompozisyon - Yazı | Su Tasarrufu, Suyun Önemi

  Su ile ilgili kompozisyon ve yazı başlığımızda suyun önemini, neden su tasarrufu yapmamız gerektiğini, su kirliliğinin nedenlerini ve zararlarını anlatan 5 farklı kompozisyon örneğini sizler ile paylaştık. Su ile ilgili kompozisyon yazımız içerisinde sırasıyla;

  başlıklarını bulabilirsiniz. Sizin için özenle hazırladığımız yazıları zevkle okumanız dileğiyle…

  1- Su İle İlgili Kompozisyon – Yazı

  Vazgeçilmez Kaynağımız Su

  Su insanoğlunun ve diğer canlıların vazgeçilemez kaynağıdır. Suyun olmadığı bir yerde canlılar yaşamını sürdüremez. Suyun değerini bilerek kullandığımız sürece su hayattır.

  Suyun bir çok işlevi vardır. İnsanoğlunun ve diğer tüm canlıların vazgeçilmez sıvısı olması, temizliğimiz için gerekli olması, bitki ve ağaçların oksijen üretmeleri için gerekli olan birden fazla işleve sahip olması bu işlevlerin bazılarıdır. Su canlılar için en önemli kaynaktır. Ancak sadece ülkemizde değil dünya genelinde en çok ihtiyaç duyduğumuz yani yaşam sıvımız olan su, hiç bitmeyecek bir kaynak gibi kullanılmakta sonuç olarak her geçen gün su rezervleri ciddi oranda azalmaktadır. Bu azalmanın önüne geçemezsek, canlıların yaşamı tehlike altına girebilir. Suyun yok olmasına engel olmak için yapılması gerekenlerin başında tüm dünya insanlarının su kıtlığı ve su tasarrufu konusunda bilinçlendirilmesi, su kirliliğinin sebepleri ve sonuçları hakkında bir bilinç oluşturulması gelmektedir.

  Suyun insanoğlu ve diğer canlılara verilen en güzel  hediye olduğunu aklımızdan çıkarmamalı, suyu israf etmemeliyiz. Suyu tasarruflu kullanmaya yaşamımızın her anında özen göstermeliyiz. Su kirliliğini engellemek için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz. Böylece  kendi yaşamımızı ve bizden sonra gelecek nesillerin hayatını tehlike altına atmamış oluruz.

  Su İle İlgili Kompozisyon – Yazı – Kaynak 1 – Su Hayattır İle İlgili Kompozisyon – Yazı

  2- Su Tasarrufu İle İlgili Kompozisyon – Yazı

  Su Tasarrufu

  Su hayattır, su sevgidir, su yaşamaktır… Su insanın var olma sebebidir. İlk medeniyetler bile yaşam alanlarını suya yakın yerlere kurarlarmış. Çünkü susuz yaşayabilen bir canlı yoktur ayrıca insan temizlenme, beslenme gibi ihtiyaçlarını da su ile karşılar. Dünyanın %70’i sularla kaplı olmasına rağmen insanın içebileceği temiz su miktarı çok azdır. Çevre kirliliğinin artması, küresel ısınma ve suyun bilinçsiz kullanımı yüzünden su kirliliği artmakta ve temiz su miktarı her yıl azalmaktadır. Bu hızla devam ederse bizden sonraki nesillere kuraklığın, yokluğun ve kıtlığın olduğu yaşanılamaz bir dünya bırakacağız. Su tasarrufu yaparak bunun önüne geçebiliriz. Su tasarrufu; suyun kullanımına ve tüketimine dikkat etmek, israfı en aza indirmektir. Evlerimizde suyu az harcayan makineler kullanıp boşa akan muslukları kapatıp su tesisatı bakımlarını yaparak ya da yeni nesil uygulamaları telefonumuza indirip buradan harcanılan miktarın takibini yaparak su tasarrufu yapabiliriz. Ayrıca maliyeti biraz pahalı olsa da yenilenebilir enerji kaynaklarından evlerde yararlansak. Güneş paneli, yağmur suyu deposu vb. kullansak hem faturaların fiyatını düşürürüz hem de bir kirlilik ya da israf yaratmayız.  Suyun azalması günlük hayalımızı ve yaşam konforumuzu etkiler.

  Boş yere tüketilen  su çevremize olduğu kadar maddi olarak bize de zarar verir. Bu da milli servete zarar verir. Unutmamalıyız ki bugün dünyada kullandığımız tüm kaynaklar elbet bir gün tükenecek ve dünya yaşanmaz hale gelecektir. Paramız çok olsa bile bunlar tükendiğinde ulaşamayacağımız günler de gelebilir. O günler geldiğinde pişman olmak yerine, o günlerin gelmemesi için her türlü önlemi almamız gerekir. Her insan günlük hayatında su tasarrufuna önem verse hem kendisini hem dünyayı büyük bir israftan korur aynı zamanda Dünya’nın da insanlığın da ömrünü uzatır.

  Su Tasarrufu İle İlgili Kompozisyon – Yazı: Melisa Aktaş 11/C – Şehit Furkan Aktaş Anadolu Lisesi – Su Bilinci İle İlgili Kompozisyon -Kaynak 2:

  3- Su Kirliliği İle İlgili Kompozisyon – Yazı

  Su Kirliliği

  Su tüm canlılar için vazgeçilemez bir yaşam kaynağıdır. Su kaynakları her geçen gün azalmakta ve insanlar tarafından kirletilmektedir. İnsanoğlu yaşam kaynağı olan suyu hiç bitmeyecek gibi kullanmakta ve kirlettiği suyu bir daha kullanamayacağını bilmiyormuş gibi davranmaktadır.

  Su kirliliği günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesidir. Tüm canlılar için olmazsa olmaz olan su kaynakları; nehirler, göller, denizler, okyanuslar ve yer altı kaynakları insanoğlu tarafından hızla kirletilmektedir. Su kirliliğinin en önemli sebepleri arasında sanayi atıkları, lağım suları, ev atıkları, nükleer atıklar ve insanoğlunun doğaya bıraktığı her türlü kimyasal atıklar sayılabilir. Oluşan su kirliliği hem insanlara hem de diğer bütün canlılara zarar vermekte ve yaşamını tehdit etmektedir. Toprağa ve suya karışan her türlü kimyasal atık önce toprak ve suya daha sonra da bitki ve hayvanlara geçmektedir. Böylece hem bitkiler hem de hayvanlar zarar görmektedir. İnsanoğlunun besin zincirini oluşturan meyve, sebze, diğer canlılar yoluyla kimyasal atıklar bizim vücudumuza geçmekte ve insan sağlığı her geçen gün hızla bozulmaktadır. Ölümcül ve kronik hastalıklar hiç görülmediği kadar çok görülmektedir.

  Kirlenen su nedeniyle hayvanlar susuz kalmakta, bitkiler yok olmakta, su canlıları yetersiz oksijen ve zehirli kimyasallar sebebiyle toplu halde yaşamını yitirmektedir. İnsanoğlu doğaya muhtaç olduğunu anlamalı, bozulan doğa dengesinin bütün canlıların sonunu getireceğini bilmelidir.

  Su kirliliği ve su kaynaklarının bilinçli kullanımı konusunda tüm insanlar bilinçlendirilmeli, bu dünyanın sadece insanlara değil bütün canlılara ait olduğu anlatılmalıdır. Su olmadan yaşam olmaz. Bu sebeple su kaynaklarını temiz tutulması için gerekli mücadele yapılmalıdır.  Gelecek nesillere yaşanabilir bir doğa ve yaşanabilir bir dünya için su kaynaklarını temiz tutmalıyız.

  Su Kirliliği İle İlgili Kompozisyon – Yazı: S. A. Konyaaltı/Antalya – Su Kirliliğinin Nedenleri Ve Sonuçları İle İlgili Kompozisyon -Yazı
  Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon ve Yazı başlığımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

  4- Suyun Önemi İle İlgili Kompozisyon – Yazı

  Ben Olmasaydım

  Bensiz bir hayat düşünülebilir mi? Tabi ki hayır. Yaşam, benimle gerçekleşir elbet. Hep özlem duymuşumdur. Ne zaman şu kocaman kayalıkların altından çıkarak, kendimi güneşin bağrına atarım diye. Gün geldi. Çıkamam diye düşündüğüm yerden, çıkıverdim birden. Özlemişim o sıcacık hayatı. İnsanlara, bitkilere, hayvanlara ve dahası tabiata yaşam vermeyi. Kendimi salıverdim güneşin sıcacık kollarına.

  Sanki her şey benim için hazırlanmıştı. Dolduruverdim birden dereleri, gölleri, denizleri. Çağlayan olup akarken, karışıverdi sesim kuş seslerine. Yürüyordum gece gündüz geriye bakmadan, neşeli ve coşkun bir halde. Nasıl mutlu olamam, cana can katacağım ulaştığım her yerde. Toprağa düşen tohuma can, çiçek açmaya hazırlanan tomurcuğa da güç kaynağı olacaktım. Ulaşacaktım bülbülün gül bahçesine. Gökyüzüne çıkarak bulutlarla dolaşacaktım semaları. Yağmur olup ovalara, kar olup dağlara inecektim. Yeşerecekti her yer benimle baharın ilk günlerinde. Bin bir çeşit meyvelerle, sebzelerle donatacaktım ovaları, bağları. Yemyeşil olacaktı ülkemin bütün tepeleri dağları.

  Hiç aklıma gelir miydi başıma gelecekler? Benim neşemi, azmimi kıracaklarını hiç de düşünememiştim. Öyle ya. Cana can katacaktım. Kime zararım var? Hiçte düşündüğüm gibi olmadı.

  Ağaçsız yollarda giderken başıma düşen toprak parçaları, adını bilemediğim bin bir çeşit ilaç artıkları, gübre çeşitleri, metal parçaları, yıllarca özelliğini kaybetmeyen plastik şişeler, kanalizasyon akıntıları, fabrika atıkları, daha neler neler. İsimlerini bile sayamadığım pek çok madde ne hale çevirdi beni. Bu halde ne işe yararım, kime faydam dokunur? Onu ben de bilemiyorum.

  Beni bulamayanlar, bana ulaşamayanlar çaresizlik içinde beklerler. Küçücük bir damlam için adım adım koşarak, kavuşma uğruna bin bir engeli aşarlar. Hatta yokluğum anında ülkeler arasında savaş nedeni bile olabilirim. Fırat’tan, Dicle’den akarken, Manavgat’tan coşarken bir an akmadığımı coşmadığımı düşünmek bile istemiyorum. O zaman ne olur dünyanın hali?

  O kadar yararlı, hayatın olmazsa olmazı olmama rağmen, çok nazik özelliğim vardır. Eğer çeşitli önlemler alamazsanız, sağlıklı olamam. Daha verimli olabilmem ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilmem için çok hassas korunmalıyım. Yabancı maddelerden ve tüm atıklardan uzak tutulmalıyım. Hiçbir zaman tükenmeyeceğim düşünülerek çok hor kullanılmamalıyım. Ben gereksiz yere kirletilip atılacak kadar çok değerliyim. Küresel ısınmalara, salgın hastalıklara, yokluğumdaki toplu ölümlere neden olacak kadar acımasız değilim.

  Ey insanoğlu! Bak ne zorluklarla elde ettin beni. İnsan, emeğine böyle kötülük yapar mı? Ben olmasam, nasıl büyüteceksiniz küçücük bebeği? Toprağa düşen tohum, nasıl bağlanacak toprak anaya? Nasıl Nasıl varacaktınız denizdeki balığın tadına? Onun için beni canınız gibi korumalısınız. İşte o zaman vücudunuz sağlıklı, yediğiniz sebze ve meyveler daha lezzetli, hayvanlarınız daha uzun ömürlü, çevreniz de daha yaşanabilir olur. Mutlu bir toplum yapısıyla gelecek kuşaklara da hayat dolu bir çevre bırakmış olursunuz.

  Suyun Önemi İle İlgili Kompozisyon – Suyun Önemi Hakkında Kompozisyon

  5- 22 Mart Dünya Su Günü İle İlgili Kompozisyon – Yazı

  su-hayattır-ile-ilgili-kompozisyon-yazı

  22  Mart Dünya Su Günü İle İlgili Kompozisyon: Pınar Kılıç – 8/B – Vakıfbank İlköğretim Okulu – Artvin – Su Konulu Kompozisyon -Yazı: Kaynak 3:

  Su İle İlgili Diğer Başlıklar:

  Doğa İle İlgili Kompozisyon ve Yazı

  Çevre İle İlgili Kompozisyon ve Yazı

  Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon ve Yazı

  Su konulu kompozisyon ve yazılarımız hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

  “Su Tasarrufu İle İlgili Yazılar,” “Su ve İklim Değişikliği İle İlgili Kompozisyon – Yazı,” “Su İsrafı İle İlgili Kompozisyon,” “Su Kaynaklarını Tasarruflu Kullanmak İle İlgili Yazı ve Kompozisyon” başlıklarını yazımız içerinde bulabilirsiniz.

  Kaynaklar:

  Kaynak 1: https://eodev.com/gorev/14395369

  Kaynak 2: https://ckcamlibel.com.tr/tr/kompozisyon-yarismalari

  Kaynak 3: http://artvinvakifbank.meb.k12.tr/

  Kapak Fotoğrafı Kaynak: http://cennetana.meb.k12.tr/icerikler/suyun-onemi-ve-faydalari_7147607.html

  su-hakkında-kompozisyonsu-israfı-yazılar

  su-israfı-ve-bilinci-ile-ilgili-kompozisyon
  su-bilinci-ile-ilgili-yazısu-kirliliği-nedenleri-ve-sonuçları-ile-ilgili-kompozisyon suyun-önemi-hakkında-yazısu-ve-hayat-ile-ilgili-kompozisyonsu-kirliliği-nedenleri-ve-sonuçları-ile-ilgili-yazısu-ve-iklim-değişikliği-ile-ilgili-yazı su-ve-iklim-değişikliği-ile-ilgili-kompozisyon

  Yazı kaynağı : derskaynak.com

  Suyun Hayatımızdaki Önemi - Kompozisyon - Türkçe Ödevim

  Suyun Hayatımızdaki Önemi - Kompozisyon - Türkçe Ödevim

  Suyun hayatımızdaki önemi, suyun canlılar için gerekliliği, su kirliliği gibi konulara değinen kompozisyon örneği.

  Canlıların yaşamı için en önemli madde sudur. Dünya üzerindeki en küçük canlı organizmalardan en büyük varlıklara kadar her canlı suya ihtiyaç duyar. Dünya üzerindeki canlı yaşamın varlığı tamamen Dünya’nın %70’ini oluşturan suya bağlıdır. İnsan vücudunun ortalama üçte ikisinin de sudan oluşması, suyun hayatımızdaki önemi konusunda en belirgin kanıttır.

  Su, yaşamın temelidir. Eğer su olmasaydı, dünya üzerinde bir yaşamdan bahsetmek de mümkün olmazdı. Güneş sistemimizdeki diğer gezegenlere baktığımızda, su olmadığını görüyoruz. Bu gezegenlerde yaşamın olmayışı, suyun hayat için en gerekli madde olduğunu kanıtlamaktadır.

  Peki suyun hayatımızdaki önemi niçin bu kadar ön plandadır? Suyun sadece insan vücudu için sayısız faydaları vardır: Su beyin fonksiyonlarımızın sağlıklı işlemesi için gereklidir. Su vücut sıcaklığımızı düzenleyerek yaşamımızın devamını sağlar. Vücudumuzdaki zararlı toksinleri temizler. Besin ve oksijeni hücrelerimize taşır. Metabolizmamızın düzenli çalışmasını sağlar. Sindirimimize yardımcı olur.

  Suyun hayatımızdaki önemi sadece bunlarla sınırlı değildir. Dünya üzerinde su kaynakları, suda yaşayabilen canlılar için birer yaşama ortamıdır. Bitkilerin su ihtiyacını karşılar. Bitkiler suyu kullanarak bize oksijen ve besin sağlarlar. İnsanlığa büyük hizmette bulunan hayvanların da suya ihtiyaçları vardır.

  Bunlar dışında suyu kullanarak temizlenebiliriz. Akarsuların üzerine barajlar kurarak, hidroelektrik santralleri ile elektrik enerjisi üretebiliriz. Su, sanayi üretimi için de kullanılan bir maddedir.

  Dünya nüfusu hızla artmakta fakat aynı oranda sularımız da gittikçe kirlenmektedir. Bilinçsiz kullanım, dünyadaki kullanılabilir su kaynaklarını hızla tüketmektedir. Suyun insan yaşamındaki önemi düşünüldüğünde, su kirliliğinin dünya için ne kadar büyük bir tehlike olduğunu anlayabiliriz.

  İnsanoğlu, suyun yaşam için öneminin bilincinde olmalı ve su kaynaklarını kullanırken çok dikkatli olmalıdır. Suları kirletmemeli, suyu boşa akıtmamalıdır. Aksi halde hızla kirlenen su kaynakları nedeniyle dünyadaki yaşam yok olacaktır.

  *** Suyun hayatımızdaki önemi, suyun canlılar için gerekliliği, su kirliliği gibi konulara değinen kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Oku Kompozisyon Örnekleri

  Su İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

  Su İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

  Su Vazgeçilmezdir

  Su hayattır, yaşamın döngüsü içinde vazgeçilmez bir kaynaktır.

  Su, nefes almak gibidir. Onun sayesinde hücrelerimiz yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilir, toplumlar ihtiyaçlarını karşılayabilir. Suyun varlığı; insan, bitki ve hayvan yaşamının ön koşuludur. İçtiğimiz her su damlası kutsaldır çünkü o damlalar sayesinde canlıların, toprağın varlığı devam eder. Yeryüzünde irili ufaklı farklı derinliklerde pek çok su kütlesi vardır. Ancak su kütlelerinin bulunduğu topraklarda yerleşik düzen ve sağlıklı bir yaşam oluşabilir. Tarihte nice savaşların su uğruna yapıldığını da unutmamak gerekir.

  İnsan besin almadan haftalarca fakat susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Su yeryüzünde en çok bulunan maddelerden biridir ve yaşamın temelidir. Su olmasaydı, yaşam da olmazdı; suyun yokluğunda canlılar varlığını sürdüremezdi. Bu nedenle günümüzde farklı gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştıran bilim adamları haklı olarak ilk önce suyun olup olmadığını araştırmaktadır. İnsanlara “Su nedir?” diye sorduğumuzda pek çok farklı yanıt alırız. Kimi olaya nesnel açıdan bakarak “İki hidrojenle bir oksijen atomundan oluşan, normal sıcaklıkta sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde.” derken, kimisi de kendi iç sesindeki tanımı yaparak “Çirkinliklerden, kirden arındıran en değerli nimettir.” der. Peki, su gerçekten ne demek? Bu soruyu tek bir cevapla karşılayamayız. Bence su, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için olmazsa olmaz, bir hazinedir. Bizim kendimize sormamız gereken asıl soru suyun ne olduğu değil, suyun nasıl tüketildiğidir.

  Suyun bilinçsizce tüketimi en değerli varlığımız olan toprağın yok olmasına, ekosistemin bozulmasına sebep olur. Nüfus artışı ile birlikte kişi başına düşen temiz su ihtiyacı artıyor. Nüfus artıyor ama dünya üzerindeki temiz su miktarı artmıyor. Gelişmiş ülkelerde toplanan verilere göre, suyun % 35’i banyoda, % 30’u tuvalette, % 20’si çamaşır ve bulaşık yıkamada, % 10’u yemek pişirmede ve içmede, % 5’i ise temizlikte kullanılmaktadır. Tüketilen suyun bilinçsizce kullanılması sonucunda yapılan su israfı ekonomiye, doğaya zarar vermektedir.

  Atık su olarak adlandırdığımız sular, evsel, endüstriyel, tarımsal ve diğer kullanımlar sonucunda kirlenmiş sulardır. Atık suların çoğu, bu suların yeniden kazanılmasına yönelik çalışma yapılmamasından dolayı doğaya karışmakta ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Yetkililer atık su arıtma tesisleri kurulmasını sağlamalı ve atık su üretimine sebep olan fabrikaların bu suları filtre etmeden doğaya vermesini engellemelidir. Aynı Ergene Nehri örneğinde olduğu gibi, fabrikaların sebep olduğu atık sular birçok temiz su kaynağını kirletmekte ve orada yaşayan canlılarının ölümüne sebep olmaktadır. Oysa, bu atık sularla neler yapılmaz ki…

  Atık su arıtım tesisleri, suların yitirdikleri fiziksel ve kimyasal özelliklerin bir kısmının veya tamamının geri kazandırıldığı yerlerdir. Yapılacak bir yatırımla günümüz için son derece değerli olan suya, bu tesislerde yeniden temiz su özelliği kazandırılabilir. Her su damlasının insanlık için vazgeçilmez olduğunu unutmayalım. Dünyanın pek çok kıtasında bir damla suya hasret pek çok ülke olduğunu düşünerek bireysel ve toplumsal sorumluluklarımıza sahip çıkmalıyız. Bilinçsizce tüketilen her damla; kuraklık, kıtlık ve yokluk olarak bize geri dönecektir. Su arınmadır, berekettir; alınan nefes kadar vazgeçilmezdir.

  Duru Çağla Yeşilyurt (7 D)

  *********************


  Su hem insan hayatı hem de diğer canlıların hayatı için oldukça önemlidir. Su olmadan canlı yaşamı mümkün olmaz. İnsan susuz kaldığında ancak birkaç gün yaşayabilir.

  Bu derece önemli olan suyun korunması da oldukça önemlidir. Bir gün su kaynaklarımız tükenebilir ve susuz kalabiliriz. Günümüzde gelişen küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi nedenlerle kuraklık ve suların kirlenmesi gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Bu da içilebilir su kaynaklarımızı azaltmaktadır. Dünyadaki canlı yaşamının devamlılığı için su kaynakları kuraklıktan korunmalıdır ve temiz tutulmalıdır.

  Su rezervlerinin çabuk bitmemesi için su tasarrufu yapmak her vatandaşın görevidir. Evlerde kullanılan suyu boşa harcamamak da su tasarrufunun en önemli ilkesidir. Denizleri, su kaynaklarını ve diğer çevresel faktörleri korumak, temiz tutmak gerekmektedir. Ayrıca evlerde kullanıldıktan sonra lavabolara dökülen yağlar da suları kirletmekte ve içilmez hale getirmektedir. Bu nedenle atık yağlar lavaboya dökülmemelidir.

  *****************

  Su Nedir

  Şu Günlük Hayatta İhtiyaç Duyduğumuz bir maddedir . Su Bizim vücudumuz için çok gerekli bir maddedir .

  Su İle İlgili Kompozisyon

  Suyun Hayatımızdaki Önemi ;

  Su şu dünyada en önemli şeydir bana göre . vücudumuzda çok fazla yer kaplar . Ayrıca Su çok önemlidir .

  Şimdi Günümüzde su sıkıntımız var . İnsanlar Boş yere su akıtıp Suyumuzu bitiriyor ve mevsimler . İnsanlar Artık ne kadar kirlettiyse doğayı Yağmur Yağmıyor , Kar Yağmıyor . Baksanıza Doğru düzgün mevsim yaşayamıyoruz . İşte Bu Yüzünden su kaynaklarımızda tehlikeye giriyor . Barajlarımız boş kalıyor . İnsanlara Bir Önerim var Kendilerine Belli bir miktar su alsınlar ve o su ile idare etmeye çalışsınlar . Çünkü Yakında Kuraklık Olacak . Suyumuz kalmayacak gibi gözüküyor . Bu yüzden şimdiden tedbirimizi alıp , Suyu az kullanmaya alışmalıyız , aslında az dediğim yeteri kadar . Çünkü Susuzluk çok kötü bir şey . Birde şu örneği vereyim ; İnsanların bir ihtiyacı da yemek yemektir . Açlıktan Ölen insanlar çok o kişilerin hayatını göz önünde bulundurmalıyız . Çünkü Susuzlukta buna çok benzer bir şeydir .

  **************

  SU VE YAŞAM

       Su, yaşamın kaynağıdır. Suyun olmadığı yerde yaşam olması imkansızdır. Çünkü tüm canlılar yaşamak için suya ihtiyaç duyarlar. 

       Dünya üzerinde kullanılabilir yer altı ve yer üstü su kaynakları mevcuttur. Bu su kaynakları canlıların yaşamı için önemlidir ve her geçen gün azalmaktadır. Bu azalmanın temel nedeni ise insanoğludur. İnsanoğlu hem kullanılabilir suyu israf ediyor hem de kullanılabilir su kaynaklarını kirleterek suyu kullanılamaz hale getiriyor. Tabi ki su yalnızca insanlar için değil; hayvanlar, bitkiler ve hatta mikroorganizmalar için de olmazsa olmazdır. Bu canlıların da aynı insanoğlu gibi su olmadan yaşamaları imkansızdır.

        Özetle su, her canlının yaşam kaynağıdır. Suyun olmadığı bir gezegende yaşam olması imkansızdır. İnsanlar suyun canlılar için önemini bilmelerine rağmen suyu gereğinden fazla kullanıyor veya su kaynaklarını kirletiyorlar. Bu şekilde su kaynakları azalıyor ve bir gün su kaynakları yok olduğunda yaşam da son bulacak.

  Yazı kaynağı : www.ogretmensitemiz.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap